"Veřejná správa nebo handrkování z trhů?"

20. března 2013
"Veřejná správa nebo handrkování z trhů?"

Jako pardubický občan a absolvent Univerzity Pardubice v oboru Veřejná správa se zájmem sleduji dění okolo referenda o městských obvodech.

Lidem neznalým místní situace však jen obtížně vysvětluji, že se takto u nás jedná o výkonu veřejné správy.
Současná diskuze má totiž k seriózní debatě nad efektivitou a účelem veřejné správy a zejména samosprávy daleko. Více připomíná orientální tržiště plné nadsazených cen a smlouvání.

Chceme čísla nebo raději výsledky?

Radniční koalice využívá jako klíčový argument proti obvodům finanční úsporu až 20 milionů korun.
Každá finanční úspora zaslouží pochvalu, ale ne každé prosté šetření se vyplatí.
Po zkušenostech se zaváděním krajů a s návrhem na vznik nových městských částí navíc vyvstává otázka, jaká a jestli nějaká úspora skutečně bude. Asi nikoho by nepřekvapilo, kdyby naopak opět vzrostl počet úředníků. Ostatně za ODS navrhujeme raději plošný škrt úředníků na magistrátu i obvodech o 10%. Úspora by to byla ještě vyšší.
Naopak jako hlavní argument zástupců obvodů zůstává zkvalitnění a přiblížení samosprávy občanům. Shodnou se na posílení samosprávy a operativních funkcí obvodů.
Ohledně výše prostředků investic však co politik, to názor či dokoncedva. Zajímavé si je přitom povšimnout, jak členové Sdružení pro Pardubice jsou nejednotn ípodle toho,zda mají blíže k politikům na obvodech či na radnici.
O přínosnosti ale nemusíme uvažovat jen abstraktně. Při pohledu na dva integrované plány rozvoje města se nám nabízí zajímavé srovnání.
Prvním je program "sídliště Dukla a Višňovka" zaměřený na regeneraci bytových domů a úpravu veřejných prostranství. Materiály připravoval magistrát společně s pátým městským obvodem – v médiích zatracovaným exstarostou Jaroslavem Kňavou – a vše běží bez problémů na výbornou. I přes osobní kampaň vedenou proti Kňavovi nikdo nemůže popřít užitek pro občany a obě sídliště.
Druhý program s ambiciózním názvem "Přitažlivé město"dopadá o poznání hůře.
Právě ten je totiž zastřešující pro projekty Tyršových sadů, třídy Míru či rekonstrukce přednádraží. A to je smutný pohled.

Bez debaty nemá referendum smysl

Ano, úspora 20 milionů ročně by byla jistě pěkná záležitost. Nemůžu se však zbavit dojmu, že nevyužité stovky milionů z evropských fondů by městu prospěly více. Debata o efektivitě a funkčnosti veřejné správy v Pardubicích ještě mnohem více. Bez té ani nemá smysl pořádat referendum.
Ostatně magistrát asi nenalezne odvahu položit otázku, jestli občané chtějí další posílení magistrátních úředníků a koncentraci moci v rukou úzké radniční skupiny.
Z těchto důvodů zůstává okolo referenda nepříjemně moc nezodpovězených otázek.

Publiváno také jako ohlas v Pardubickém deníku 20.3.2013.

Ing. Filip Pecháček

zastupitel MO II