Jakou cenu má slovo primátorky Fraňkové?

Zpráva, že primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková se necítí již vázaná svým veřejným slibem darovat na městské akce více než 350 tisíc korun, které dostává za účast v dozorčí radě Elektráren Opatovice, a.s. musela rozčarovat mnohé, kteří si pamatují na předvolební sliby o „použití peněz na dotování městských slavností“. Navíc odůvodnění, že za činnost v dozorčí radě ručí vlastním majetkem, působí u monopolní společnosti se ziskem v řádu stamilionů ročně spíše úsměvně. Osobně spatřuji problém ve dvou rovinách.
Tím prvním je zdroj peněz pro odměny členů dozorčí rady Elektráren Opatovice. Kromě elektřiny, jejíž cena je stanovena trhem, nabízí elektrárna i horkovod, který poskytuje teplo desítkám tisíc lidem v Pardubicích, Hradci Králové nebo Chrudimi. Cena tepla vychází ze státem určených ekonomicky přiměřených nákladů výrobce, přiměřeného zisku a DPH. Lze tak snadno odvodit, že odměny členů dozorčí rady v konečném důsledku platí spotřebitelé tepla, kteří často nemají na výběr alternativní zdroj tepla.
Bez ohledu na skutečnost, že primátoři a starosta okolních měst sedí v dozorčí radě soukromé instituce, a to ne díky své odborné kvalifikaci, ale prostě proto, že zvítězili ve volbách, lze velmi těžko nalézt odůvodnění, proč by vysoké odměny měli platit občané. Ke stejnému závěru zřejmě došel primátor Hradce Králové i starosta Chrudimi, kteří tyto peníze alespoň rozdělí na veřejně prospěšné účely, když už se jich přímo nevzdají. Jak je možné, že primátorka Pardubic toto uvědomění se svými kolegy nesdílí?
Primátorka Fraňková by se měla důsledně zamyslet nad tím, o jaké peníze se zde jedná - peníze, o které se občanům Pardubic zvýší ceny tepla! To je v situaci, kdy ceny energií prudce stoupají, neospravedlnitelné bez ohledu na to, že každý odběratel tepla „sponzoruje“ odměny představitelů měst pouhými korunami nebo desetikorunami ročně. Prostředky z kontroverzní dohody, která pro posty členům dozorčí rady v době privatizace Elektrárny Opatovice vznikla a díky které si vydělal v roce 2010 primátor Deml těžko uvěřitelných 634 000 Kč, by měly automaticky putovat do rozpočtu města či na vybrané veřejně prospěšné účely.
Je potřeba zároveň připomenout druhou rovinu problému, která je snad ještě významnější. Tou je porušení slibu primátorky, jenž dala voličům před volbami. Tehdy ještě chtěla odměny jako „zástupce města použít na dotování městských slavnosti“. Je velmi příznačné, že dva roky po volbách již říká, že „si s tím slibem nějak poradí". Ovšem ani bližší pohled na plnění slibů a programu nepřináší občanům Pardubic moc důvodů k optimismu. Avizovaný boj proti byrokracii se pod primátorčinou taktovkou změnil na boj o převod kompetencí mezi obvody a magistrátem, který je mnohem hůře kontrolovatelný občany. O naplnění předsevzatého rozvoje města, s ohledem na blamáže okolo Tyršových sadů a rekonstrukce přednádraží, nelze hovořit. Výmluvný transparent o předvolebních slibech a povolebním betonu tak evidentně neplatí jen pro jejího náměstka.
V dokumentech naleznete otištěný text v Pardubickém deníku ze dne 27.7.2012, článek byl otištěn také v MF Dnes dne 30.7.2012.
člen místní rady
zastupitel
zastupitel statutárního města