ODS byla nejhorší za éry tria Topolánek-Dalík-Tluchoř
Spojenec Petra Nečase, středočeský lídr ODS Raduan Nwelati, je přesvědčen, že Petr Tluchoř kritizuje premiéra kvůli ztrátě vlastního vlivu. Primátor Mladé Boleslavi a lídr středočeské kandidátky ODS do krajských voleb Raduan Nwelati v rozhovoru pro ČESKOU POZICI rozebírá současnou situaci v ODS. Impulsem k setkání bylo nedávné prohlášení poslance Petra Tluchoře, že by se mu v čele nejsilnější pravicové strany líbil Václav Klaus. Nwelati, spojenec současného šéfa občanských demokratů a premiéra, naopak nezt
Není na čase vyměnit na příštím kongresu ODS Petra Nečase na postu šéfa strany?
To si nemyslím. Petr Nečas měl vždy mou podporu. Je to první premiér, který se snaží něco dělat s korupcí. Za všech předchozích vlád od Klause až po Špidlu a Grosse se nikdy korupce u vysokého politika nedotáhla do konce. Teprve v poslední době mají policisté relativně volnou ruku. Myslím, že jde o první protikorupční vládu, která koná. Nevím, jak bude probíhat náš stranický kongres, ale já za Nečasem stojím. Je to jeden z lidí, který chce ODS vyčistit od kmotrů.
Na to lze namítnout, že „kmotrovské“ vazby mají Nečasovi ministři — Petr Bendl na pražského lobbistu Ivo Rittiga a Martin Kuba na jihočeskou šedou eminenci Pavla Dlouhého. Není to tak, že si premiér Nečas pouze těmito vládními nominacemi snaží zajistit podporu před stranickým kongresem?
Nemyslím si to. Znám Petra Nečase dlouho. Znám také místopředsedkyni Miroslavu Němcovou. Kdyby se Nečas choval, jak říkáte, tak by tam Němcová nebyla. Byla jednou z političek, která se za éry Marka Dalíka (lobbista a poradce expremiéra Mirka Topolánka — pozn. red.) stáhla v ODS do ústraní.
Paní Němcová v dubnu nečekaně odstoupila z pozice kandidáta ODS na prezidenta. Nebylo to právě kvůli jejímu nesouhlasu se směřováním strany?
Řekla, že tak učinila z rodinných důvodů. Věřím tomu. Kdyby premiér Nečas dělal jen z části to, co říkáte, na post ve vedení ODS by rezignovala.
Předminulý týden váš středočeský kolega a Nečasův vnitrostranický protivník Petr Tluchoř navrhl výměnu ve funkci předsedy ODS. Hlasoval byste na kongresu pro vyzyvatele Nečase, který by se dle Tluchoře mohl stát Václav Klaus?
Nejdříve k Petru Tluchořovi. Jeho osobu nebudu komentovat, protože by se mu to nelíbilo. Tyto věci jsem zvyklý si říkat z očí do očí, a ne přes média. Petr Tluchoř byl v době Topolánka třetí muž ODS. První byl Topolánek, druhý Dalík a třetí tehdejší předseda poslaneckého klubu. Ztráta vlivu, který tehdy měl a o nějž přišel, se mu zřejmě nelíbí. Asi se mu nelíbí i to, že Nečas se snaží ODS změnit.
Neodpověděl jste mi, jestli byste hlasoval pro Václava Klause.
Nebudu se k tomu příliš vyjadřovat, protože Václav Klaus z ODS odešel, není jejím členem, a proto nepředpokládám, že na kongresu bude kandidovat na předsedu. V době, kdy vedl ODS, jsem si ho však velice vážil. Zpočátku jsem měl nicméně pocit, že je to arogantní člověk, který se povyšuje. Jednou jsme se ale potkali na obědě na setkání s členy mladoboleslavské ODS. Bylo to v době, kdy už nebyl premiérem a ještě nebyl prezidentem, a tam jsem si uvědomil, že je to velmi chytrý člověk, který má absolutní přehled a dobré názory. Pan prezident ve veřejném životě zřejmě zůstane, že by ale chtěl vést politickou stranu, to si nemyslím. Až uslyším od Václava Klause, že se chystá do ODS vrátit, tak o tom začnu přemýšlet. Pro mě je to však tak nepravděpodobná varianta, že o tom nemá cenu ani spekulovat.
Prezident Klaus ale vždy avizoval, že se po konci svého mandátu nechystá na politický důchod.
On ale podporoval například Stranu svobodných občanů, kterou vede jeho blízký spolupracovník Petr Mach. Může to být právě tato strana, do níž vstoupí. Je to jeho dítě.
Nebylo by pro ODS i vzhledem ke sněmovním volbám 2014 lepší, kdyby měla silnou politickou personu se značkou Klaus ve svých řadách než u konkurence?
Nebylo. Jestliže politik ze strany jednou vystoupí, protože se mu v ní něco nelíbí, tak se nemá vracet. Komu se něco nelíbí, tak se má snažit měnit věci uvnitř strany, a ne hned jít někam jinam na protest. Protestní hlasy na fungování strany nic nezmění. Z tohoto důvodu mě zklamal Václav Klaus, když na kongresu přišel s tím, že končí jako čestný předseda i jako člen ODS.
Petr Tluchoř chce měnit věci uvnitř ODS, a přesto ho kritizujete. Proč?
Petra Tluchoře všichni známe a dobře víme, jak fungoval za Topolánka.
Jak fungoval za Topolánka?
Byl jeho pravá ruka. Období, kdy ODS vedl Mirek Topolánek, beru za nejhorší období strany. Byl jsem to já, kdo na výkonné radě na jaře 2010 navrhl jeho odvolání z pozice předsedy. Tehdy jsem byl ve výkonné radě. Někteří lidé, o nichž jsem tady mluvil, mi nabízeli, abych podpořil Topolánka a výměnou za to zůstal členem výkonné rady.
Co přesně jste navrhoval?
Navrhoval jsem, aby byl Topolánek odvolán z čela kandidátky do sněmovních voleb i z pozice předsedy strany. Zkušební hlasování na výkonné radě naznačilo, že by byl skutečně odvolán. On tehdy vystoupil na veřejnosti s tím, že se funkce předsedy vzdává. Tluchoř tehdy na výkonné radě za Mirka Topolánka extrémně bojoval.
Věděl jste, kdo by se měl stát nástupcem Topolánka?
Navrhoval jsem dvě jména — Nečase a Němcovou. Protože Mirka Němcová tehdy nebyla členkou výkonné rady, odhlasovalo se, že by ODS měl do doby volebního kongresu vést Petr Nečas. Vzpomeňte si, jaký aplaus měli Němcová s Nečasem na kongresu v roce 2010. Byla to jasná změna. Chápu, že lidem blízkým Topolánkovi se tyto věci nelíbí.
Není těch nespokojených členů ODS více? Podívejte se na rozdělené střední Čechy a Prahu, odbojnou Plzeň, Ústecko bez ministra. Není chybou předsedy Nečase, že se mu nepodařilo ODS za dva roky sjednotit?
Sjednotit jakoukoli stranu je strašně těžké. Zvláště těžké je to pak ve straně, v níž nevyhazujeme členy za odlišný názor. Chci, aby ODS byla i nadále demokratickou stranou, na jejíchž kongresech se hlasuje tajně. Hlasování musí probíhat za plentou. Nesmí to fungovat tak, že máte hlasovací lístek u sebe půl hodiny, abyste ho ukázali všem kamarádům. Pak je zcela legitimní, když budou uvnitř strany soutěžit různé názorové proudy.
Chcete na kongresu navrhnout nějaké změny ve způsobu hlasování?
Na kongresu chci navrhnout jednu věc. Občas se stává, že někteří politici a sdružení dělají hromadné nábory členů, aby posílili svou moc v rámci stranického vedení. Noví členové pak hlasují podle lidí, kteří je do strany brali. To považuji za nedemokratické. Pokud se bude přijímat nový člen, tak se to navrhne a odhlasuje, ale právo hlasovat získá po roce. Tím se eliminují situace, kdy někdo zjistí, že potřebuje hlasy, tak si do ODS přivede 30 lidí. A protože jde o zaměstnance jeho firmy, tak jim přikáže, jak mají hlasovat.
Uvedl byste nějaký konkrétní příklad?
Sami víte, že se kvůli „velrybaření“ propíral Petr Gandalovič. Nevím, jestli je tento případ pravdivý, nebo ne. Kdyby existovala pravidla, jež chci navrhnout, nikdo by ve straně nevydržel čekat rok, než bude moci hlasovat.
Poslanec Tluchoř si postěžoval, že ODS za předsedy Nečase ustupuje od programových priorit jako například snižování daní. Ani to nevidíte jako problém?
Má ODS ve vládě 51 procent hlasů? Nemá. Musí vládnout s koaličními partnery. Když si dám na misku vah, jestli vyjednávat s koaličními partnery anebo předat vládu socialistům s komunisty a Věcmi veřejnými, tak jsem pro ústupky Miroslavu Kalouskovi, který si zvýšení daní přeje. Osobně jsem ale proti zvyšování daní. Patřím také mezi absolutní odpůrce způsobu vyrovnání s církvemi. Zároveň ale chápu, že se v politice musejí dělat kompromisy. Proto jsem vždy preferoval většinový volební systém, aby vítěz voleb mohl vládnout bez partnerů.
Nerozhoupaly pod Nečasem předsednickou židli právě kompromisy v otázce daní nebo navracení majetku církvím? Nespočítají to ODS lidé v krajských a senátních volbách?
Myslím si, že voliči jsou chytří. Ověřil jsem si to na komunálních volbách v roce 2010. Opozice začala rok před volbami vydávat časopis Ventil, jenž putoval do každé schránky. Kdybych se neznal a přečetl si, co tam o mně píšou, tak bych si hlas nedal. Přesto jsem získal 40 procent hlasů.
Budete se na kongresu ucházet o post místopředsedy strany?
O tom nepřemýšlím. Pro mě je nyní nejdůležitější přesvědčit lidi, že jsem ten nejlepší, kdo by měl řídit Středočeský kraj. Z pozice místopředsedy regionu mám kontakt i s premiérem a místopředsedy ODS. Víte, bude hodně záležet na výsledcích voleb. Třeba zjistím, že jsem se mýlil a ve volbách nedostanu dostatek hlasů, a pak bych měl zvážit rezignaci na post místopředsedy regionu.
Jak vnímáte skutečnost, že se premiér Nečas postavil v otázce pražského dopravního podniku za primátora Bohuslava Svobodu až poté, co bylo lidově řečeno dobojováno? Neměl vystoupit na jeho obranu ještě před zasedáním zastupitelského klubu ODS?
Když se rozhodovalo o šéfovi středočeského regionu, premiér vystoupil a podpořil jednoho z kandidátů. Následně mu to vyčetli média a někteří straníci. Když nyní vystoupil, až když bylo dobojováno, je mu vyčítáno, že nevystoupil dříve. Osobně bych možná postupoval jinak, ale je to na uvážení pana premiéra. Neznám ten případ do detailu, a nechci proto říkat, jak bych se rozhodoval. Vnímám ale primátora Svobodu jako člověka, který chce ODS posunout tím správným směrem.
Raduan Nwelati (46)
Ačkoli se místopředseda středočeské ODS narodil v roce 1966 v Praze, jeho rodinné kořeny sahají do Sýrie. Původním povoláním je lékař. Deset let pracoval jako ortoped v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi. Později se stal nakrátko i jejím ředitelem. V komunální politice se pohybuje třináct let. V podzimních krajských volbách se chce současný primátor Mladé Boleslavi (od roku 2006) poprat o místo středočeského hejtmana. Je 16 let ženatý a má dvě děti.
(Autor: Martin Shabu)
předseda místního sdružení
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení
primátor Mladé Boleslavi
krajský zastupitel