Zastupitel uspěl ve sporu o skládku

7. října 2024
Zastupitel uspěl ve sporu o skládku

(Chuchelský zpravodaj) Projekt přeměny Chuchelské skládky pod vrcholem Homolka na rekreační zónu zastavil Městský soud.

Bývalé vápencové doly se v 70. a 80. letech minulého století změnily na skládku tuhého komunálního odpadu provozovanou hlavním městem. Od roku 2017 představitelé Prahy plánují její rekultivaci. Tu však chtějí provést pouhým navezením nové jílové vrstvy na obří skládku bez hlubší kontroly toho, co se v navršeném odpadu opravdu děje. Nahoru na kopci ze strany od Slivence by pak na takto upravené skládce chtěli vybudovat rekreační zónu. „Dlouhodobě říkám, že je zapotřebí přizvat nestranné odborníky, kteří by potvrdili, že jílem těsněná skládka je dobrý nápad. A že to nepovede k hromadění jedů a plynů v jakémsi papiňáku ve Velké Chuchli,“ říká chuchelský zastupitel Pavel Klán, který v sousedství skládky bydlí a jeho rodina zde od půlky 19. století vlastní pozemky, na které skládka zasahuje.

S hlavním městem vede Pavel Klán spor o její rekultivaci. Vedení Prahy doposud podrobné zmapování stavu mezitím zarostlé oblasti odmítalo, chtělo si vystačit s jednodušším posudkem magistrátního odboru životního prostředí. Projekt však nyní zastavil Městský soud v Praze.

Pokud se hlavní město rozhodne v projektu přeměny skládky na rekreační zónu pokračovat, měla by se uskutečnit studie EIA, která podrobně posoudí vliv zvažovaného projektu na životní prostředí ve Velké Chuchli. „Jakákoliv dobře odvedená odborná činnost na úrovni EIA jenom prospěje tomu, aby se rekultivace skládky provedla fundovaně a napomohla ke zlepšení životního prostředí na co nejdelší dobu existence skládky a rizik s ní souvisejících,“ uvádí Pavel Klán.

VYJÁDŘENÍ MČ VELKÁ CHUCHLE

Rovněž vedení chuchelské radnice věří, že další vývoj povede k podrobnému prozkoumání vlivu skládky na její okolí. To by mělo zjistit, jestli se ze skládky neuvolňují škodlivé látky, které by mohly ovlivňovat okolní ovzduší a také například kvalitu vody v potoku Vrutice.

„Podporujeme vypracování studie EIA, která by měla vést ke zmapování stavu skládky. Chceme také, aby hlavní město podniklo kroky směrem k zajištění statické stability území a případný vliv stavebních uprav na statiku. Požadujeme také plošný pravidelný monitoring průsaků ze skládky,“ říká starosta Velké Chuchle Jan Křen.

Vedení chuchelské radnice rozhodně souhlasí s nutností sanace a rekultivace skládky. Nechce však jít cestou jejího úplného odstranění. Podle odhadů zahrnuje okolo čtyř milionů kubíků navezeného odpadu. Jeho odstranění by znamenalo pro Velkou Chuchli velkou zátěž, která by se mohla projevit velkým zápachem a citelným dopravním zatížením. Proto radnice usiluje o její sanaci, rekultivaci a podrobné monitorování procesů ve skládce, aby nezatěžovala své okolí.

Pavel Klán

předseda MS ODS Velká Chuchle
zastupitel MČ Praha - Velká Chuchle

Štítky:
tisková zpráva