Renáta Zajíčková: Nová hygienická vyhláška pro školy je klíčem k rychlejšímu rozvoji školské infrastruktury

5. listopadu 2024
Renáta Zajíčková: Nová hygienická vyhláška pro školy je klíčem k rychlejšímu rozvoji školské infrastruktury

(www.ods.cz) Seminář „Školy budoucnosti: Modularita, adaptabilita, multifunkčnost“ pořádaný v Centru architektury a městského plánování v úterý 5. listopadu informoval o tom, jak nová legislativa mění podmínky pro stavbu a modernizaci škol. Zástupci zřizovatelů, ředitelé škol či architekti se shodují, že úpravy hygienických a stavebních vyhlášek mohou umožnit obcím rozvíjet školskou infrastrukturu finančně efektivněji, aniž by slevovaly z hygienických standardů, což je zásadní pro zvládnutí současných potřeb vzdělávání a demografického vývoje.

„Nové vyhlášky nejsou pouze technickou úpravou, ale významným krokem k modernizaci školské infrastruktury v České republice. Zjednodušení pravidel je pro školy, obce i investory významným posunem, který umožňuje rychleji a flexibilněji reagovat na rostoucí potřebu vzdělávacích kapacit,“ uvedla na semináři poslankyně a předsedkyně podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení Renáta Zajíčková (ODS). „Nová vyhláška přináší školám a zřizovatelům nejen úspory v nákladech, ale i možnost využívat prostor efektivněji, což je v dnešní době zásadní.“

Jedním z hlavních témat akce bylo využití modulární a multifunkční architektury, která zřizovatelům umožňuje flexibilně přizpůsobovat školní prostory měnícím se potřebám. Panelisté se shodli, že díky novým normám budou moci zřizovatelé snadněji adaptovat stávající budovy, rozšiřovat kapacity a efektivněji plánovat školská zařízení i s ohledem na moderní pedagogické trendy.

„Nová hygienická vyhláška školám i obcím přináší zásadní posun – umožňuje adaptaci stávajících budov, což výrazně zrychlí a zefektivní rozvoj školské infrastruktury,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN). „Města tak mohou nyní flexibilně ‚recyklovat‘ stávající prostory a přetvářet je na plně funkční školská zařízení bez nutnosti časově náročných a nákladných stavebních procesů. Tento přístup nejen šetří veřejné finance, ale zároveň umožňuje rychle reagovat na aktuální poptávku po vzdělávacích kapacitách, která je v městských částech často akutní. Vyhláška nám dává prostor k tomu, abychom řešení hledali efektivněji a udržitelněji, přímo na míru potřebám jednotlivých lokalit.“

„Modularita a variabilita nejsou jen módní slova – jsou to klíčové prvky, které podporují růst a inovace ve vzdělávání. Města a obce nyní mají silný nástroj, který jim umožňuje proměnit vzdělávací prostředí na místa, která odpovídají potřebám současnosti,“ zdůraznila poslankyně Zajíčková.

Nové vyhlášky také kladou důraz na efektivnější využití veřejných prostředků a minimalizaci administrativní zátěže pro zřizovatele škol. Snížení byrokracie a možnost rychlých stavebních úprav představují silné nástroje pro obce, které se potýkají s růstem populační křivky a potřebou rychlého rozšiřování školských kapacit. Součástí nové vyhlášky je i revize pravidel pro hygienické standardy, která podporuje bezpečné a zdravé prostředí pro žáky, aniž by bránila inovacím ve výstavbě.

„Nová vyhláška nastavuje moderní a předvídatelný rámec, který klade důraz na hygienické standardy, ale zároveň přenechává větší odpovědnost zřizovatelům a provozovatelům škol,“ uvedl Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví. „Díky tomu mohou obce a školy rozhodovat na základě konkrétních potřeb a možností své lokality. V hygienické službě také prosazujeme trend, který staví roli hygieny více do roviny poradní služby, jež školám a zřizovatelům pomáhá, místo aby je direktivně regulovala.“

„Na výstavbě nové školy na Praze 9 jsme se přímo přesvědčili o složitosti a nákladech, které by se díky této úpravě výrazně snížily,“ řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). „Nová vyhláška znamená zjednodušení procesů, urychlení realizace a snížení nákladů, což vítám jako potřebný krok směrem k menší byrokracii a rychlejšímu rozvoji školských zařízení.“

„Naší prioritou je vytvořit vzdělávací prostředí, které je bezpečné, moderní a inspirativní – pro děti a celou vzdělávací komunitu,“ dodala Renáta Zajíčková. „Nová legislativa v tomto směru otevírá zcela nové možnosti pro každého, kdo se na výstavbě a rozvoji škol podílí.“

Renáta Zajíčková

poslankyně PČR
starostka MČ Praha 5