Je třeba vytvořit ‚evropské Guantánamo‘. A tam zavírat teroristy

3. srpna 2016
Je třeba vytvořit ‚evropské Guantánamo‘. A tam zavírat teroristy

Nedávno jsem navrhl několik opatření proti vzmáhajícímu se terorismu v Evropě. Zdaleka největší ohlas měl návrh na vytvoření evropské obdoby amerického Guantanáma. Ze všech reakcí mne nejvíce překvapilo, kolik lidí, dokonce i těch, které pokládám za soudné, je ve vleku mediálního klišé o tom, že toto zařízení bylo v prvé řadě mučírnou.

 
V této souvislosti chci jen připomenout, že po 11. září zavedly Spojené státy řadu opatření, která ve svém důsledku vedla k účinnému potlačení islámského terorismu na jejich území.
 
Jestliže je dnes hlavním cílem radikálních islamistů Evropa, je na místě i zde postupovat obdobným způsobem. V řadách takzvaného Islámského státu bojuje okolo šesti tisíc lidí s evropským pasem. Čím víc se blíží vojenská porážka ISIS, budou se snažit v čím dál větším množství pronikat zpátky do evropských zemí. Děje se tak už dnes, například ve Francii je podle odhadů okolo 250 džihádistů. 
 
Co s nimi?
 
Vyhostit je nelze, jsou přeci občané EU. Nechat je bez potrestání navrátit se ke svým původním životům, a pouze je za pomoci tajných služeb monitorovat, je nejen nesprávné (za zločin, což boj v řadách IS je, má přijít trest), ale také technicky nemožné. Můžeme je zavřít do běžných věznic mezi ostatní kriminálníky, ale všichni odborníci na extremismus se shodnou, že nejlepším podhoubím pro radikalizaci je životní frustrace a zoufalství. Toho jsou běžné věznice plné. V kriminálu jsem to viděl na vlastní oči. Pokud by tedy navrátilci z ISIS skončili v běžných věznicích, je zde reálné nebezpečí, že by radikalizovali své spoluvězně a akorát bychom si zadělávali na ještě větší problémy v budoucnu. Povšimněte si, že řada současných „osamělých vlků“ začínala svou zločineckou kariéru jako drobní kriminálníčci.
 
Řešení je tedy nasnadě. Je třeba vytvořit speciální zařízení, ve kterém budou navrátilci společně s dopadenými pachateli teroristických útoků internováni a izolováni od běžných zločinců. Říkejme mu „evropské Guantánamo“ nebo klidně jinak, důležitá je jeho funkce a způsob fungování. A mimochodem, nemusí se jednat o jediné zařízení, můžeme jich mít i více, což by bylo i z kapacitních důvodů rozumné.
 
Musíme se bránit
 
Toto zařízení bude zaměstnávat ty nejlepší odborníky. Ti budou od zadržených teroristů získávat informace o jejich spolupachatelích a o jejich budoucích plánech. To pomůže při prevenci dalších útoků. Nemělo by ale jít o žádnou továrnu na porušování lidských práv. Naopak vše by mělo probíhat podle platného (evropského i mezinárodního) práva. Nesmíme a nebudeme klesat na barbarskou úroveň našich protivníků. Konec konců i v případě amerického Guantánama byly tamní excesy prošetřeny a jejich pachatelé potrestáni.
 
Pokud nám naši protivníci podřezávají 80leté kněze nebo najíždějí s náklaďáky mezi davy neozbrojených lidí, musíme adekvátně reagovat. V mezích našich zákonů, ale tvrdě a nesmlouvavě.
 
P. S. Francouzské Guantánamo má stát na Île de Ré. Alespoň s takovým návrhem v těchto dnech přišel bývalý soudce a současný předseda francouzské parlamentní komise pro terorismus George Fenech. Socialista Hollande je sice proti, což mně vůbec nepřekvapuje, ale jsem rád, že se snad začíná blýskat na lepší časy.
 
 
 
Bc. František Stárek

kandidát ODS do Senátu