A teď zase trochu vážně. Myslela jsem, že se v této volební kampani nebudu vyjadřovat ke slibům a kampani svých politických konkurentů. Ale kampaň a sliby Jana Korytáře, náměstka primátora města Liberec pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace, kandidáta Změny pro Liberec do krajského zastupitelstva a do Senátu Parlamentu České republiky, nelze nekomentovat. Jeho hlavní volební tahák „ 800 mil Kč pro Liberec“ je opravdu vrcholem populismu a politické demagogie.
Jak jednoduše chce Jan Korytář uvedené milióny získat, názorně ukazuje jím sepsaná petice, o jejíž podpis žádá občany Liberce. Celou svou argumentaci opírá o zjednodušující a zcela zavádějící srovnání mezi Plzní, čtvrtým největším městem ČR a Libercem, pátým největším městem v ČR. Přestože zákon o rozpočtovém určení daní obsahuje velmi složitý způsob výpočtu koeficientů pro přerozdělení daní z příjmů fyzických a právnických osob a DPH a na výši procentuálního podílu obce na výnosu z daní má vliv nejen počet obyvatel, ale i rozloha katastrálního území obce, počet dětí a žáků navštěvujících školu zřizovanou obcí, ale i počet zaměstnanců v daném katastru, tak Jan Korytář celou svou konstrukci opírá o prostý přepočet na jednoho obyvatele. Přiznám se, že nejsem odborníkem na zákon o rozpočtovém určení daní (RUD) a nevím, jak Jan Korytář ke svým zjednodušujícím výpočtům došel. Je ale zajímavé, že částky, které se v době kampaně objevily na sociálních sítích, se u kandidátů, kteří se ke koeficientu z RUD vyjadřují, neshodují.
Jan Korytář ve své petici uvádí jako příjmy se sdílených daní na jednoho obyvatele následující čísla:
Liberec 11.700,- Kč
Plzeň 20.200,- Kč
Michael Canov uvádí ve svém facebookovém příspěvku čísla trochu jiná, a to:
Liberec 9.900,- Kč
Plzeň 17.400,- Kč
A jaká je realita? Podstatně složitější, srovnání největších měst:
Našli jste tam odpověď na otázku, proč stotisícový Liberec získal v loňském roce ze sdílených daní 1,2 miliardy Kč, zatímco o 67 tisíc obyvatel větší Plzeň téměř trojnásobek – 3,4 miliardy Kč? Já nikoliv.