Náhradní mateřství je v Česku v šedé zóně. I když proběhne za nelidských podmínek, neporuší zákon, říká Eva Decroix

30. ledna 2025
Náhradní mateřství je v Česku v šedé zóně. I když proběhne za nelidských podmínek, neporuší zákon, říká Eva Decroix

(Radiožurnál) Političkou, která prosazuje, aby v Česku byla zavedena regulace náhradního mateřství, je poslankyně za ODS Eva Decroix. Podílela se na návrhu zákona, který umožňuje tuto praktiku jenom z altruistických důvodů. Uplynulo dva a půl roku od chvíle, kdy se začalo mluvit o tom, že Praha fungovala jako tzv. výdejní místo na děti. „Snažím se, abychom stihli přijmout zákon v tomto volebním období, ale nemůžu to slíbit,“ říká Decroix v rozhovoru Českého rozhlas Plus.

Proč dodneška takový zákon nemáme?

Musím říci předně trošku se smutkem, že operace Španěl, kterou popsal iROZHLAS.cz, není ten jediný případ. Média třeba nedávno informovala o podobném. Bohužel ze své praxe také vím o některých věcech, které v oblasti náhradního mateřství probíhaly ať už lidsky, eticky, nebo právně ne úplně v pořádku.

Apel na to, aby tato oblast byla regulována, považuji za správný. Dnes je situace taková, že zákon máme napsaný, máme na něm dokonce koaliční shodu. Vůbec to nebylo jednoduché, protože se tady dotýkáme lékařských, právních a etických aspektů a samozřejmě dohoda je v koalici vždycky křehká.

Ale máme takzvaný věcný návrh zákona. Proč ten zákon stále neplatí je, že od věcného návrhu je potřeba ještě zákon posunout do paragrafového znění.

A myslíte si, že se to ještě stihne v tomto volebním období?

Já jsem ta, která se velmi snaží, aby to prošlo, i protože jsem se na iniciativě od začátku podílela. Ale Sněmovna má aktuálně na pořadu ohromné množství věcí. Takže mi nepřijde fér, abych nahlas slíbila, že jsem to schopná prosadit. Snažím se o to, nicméně vnímám, že priorit, které nejsou projednány, je mnoho a běžíme proti času.

Je tím důvodem, proč stále zákon není schválený, že na něm není shoda ani uvnitř vládní koalice a nakonec asi ani mezi vámi, vládními poslankyněmi a poslanci?

To tak není, protože ten věcný návrh zákona vznikal v pracovní skupině, do které byli zapojeni koaliční poslanci. Vznikal na koaličním půdorysu. A to jak za účasti velmi liberálního křídla, tak za účasti poslanců nebo poslankyň, kteří se netají svým velmi konzervativním a opatrným přístupem k náhradnímu mateřství.

A výsledný návrh zákona je jak dostatečně přísný, aby vyhovoval jedné části, tak především regulující tuto oblast, která je dnes šedou zónou. Takže koaliční půdorys návrhu zákona máme, ale priorit je příliš.

Některé konzervativnější poslankyně zvolené za KDU-ČSL nesouhlasily s vaším návrhem, aby bylo umožněno nekomerční náhradní mateřství založené čistě na altruistických motivech. Chtěly náhradní mateřství úplně zakázat. To už neplatí? Ustoupily z toho a podporují váš návrh?

Vždycky se velmi špatně mluví o tom, jaké stanovisko zastává někdo jiný.

Za sebe mohu říci, že ať už s kolegyní Ninou Novákovou (KDU-ČSL), tak s kolegyní Romanou Bělohlávkovou (KDU-ČSL) jsem o těchto věcech velmi důkladně a dlouze jednala. Plně respektuji jejich obavu z toho, že náhradní mateřství může vést k nepředpokládaným důsledkům. Ale na tomto zákoně jsme spolupracovaly.

Určitě budou v koalici tací, kteří tomu zákonu budou tleskat víc, a ti, kteří z něj budou mít větší obavy. Ale jednání s kolegyněmi ohledně jednotlivých parametrů o etice a o tom aspektu, aby byla ochráněna i matka, bylo vedeno.

Klinika, které se týká celá Operace Španěl, na svých stránkách uvádí, že se u nás nedopouštěla ničeho nelegálního. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že klinika jen využila mezery v zákoně. Co by se s tím dalo udělat? Stačí, když projde váš legislativní návrh?

Ano, tento zákon má právě za cíl vyplnit tuto mezeru. Zákon nemá zavádět něco nového, co v naší společnosti neexistuje.

Je faktem, že každý den dochází k náhradnímu mateřství. Dochází k němu ale právě v té šedé zóně. I když proběhne za nelidských podmínek, kdy nejsou respektovány dohody, práva zamýšlených rodičů, náhradní matky, nebo dítěte, tak není porušen zákon. To následně vede k těm smutným případům.

A právě to je cílem tohoto zákona – nastavit mantinely. Pokud se tyto věci dějí, tak my jako společnost bychom před nimi neměli zavírat oči.

Ve zmíněné kauze, o které tady mluvíme a kterou popsal server iROZHLAS.cz, mělo jít o to, že dva muži si u zahraniční kliniky objednali náhradní matku, potom na českých matrikách prohlašovali otcovství a náhradní matka předstírala, že je v nějakém poměru k jednomu z nich, že s ním má to dítě. To by váš návrh také řešil? To se přece týká zákona o matrikách, nebo ne?

Ne, týká se to otázky určování rodičovství. Náš návrh směřuje k tomu, aby ještě před tím, než dojde k lékařskému úkonu, bylo dopředu stanoveno, kdo bude rodičem. Dopředu má být právně vyloučeno, aby náhradní matka mohla tvrdit, že je matkou.

To je totiž ten nejvíce složitý okamžik. My máme dnes jakousi zásadu, že matkou dítěte je vždy žena, která jej porodila. A zde by bylo nutné doplnit – s výjimkou náhradního mateřství.

Zákon je poměrně restriktivní a přísný, snaží vyhnout všem těmto konfliktním a složitým případům tím, že nastaví veškerá pravidla, podmínky, kontrolu a prevenci před tím, než dojde k zahájení náhradního mateřství.

Také bude nutné zkoumat, jestli náhradní matka je zdravotně a psychologicky způsobilá a jestli zamýšlení rodiče splňují podmínky. Toto všechno má kontrolovat soud. A teprve pokud to soud dovolí, tak může klinika přistoupit k zákroku.

V případě Operace Španěl bylo náhradní mateřství započato mimo území České republiky. Ale pak bylo na našem území dokononáno, dítě se zde narodilo. I to vaše legislativa řeší?

Zrovna tuto otázku řeší zákon částečně. Pokud zde nastavíme transparentní a vymahatelná právní pravidla pro zamýšlené rodiče, tak je mnohem větší pravděpodobnost, že k náhradnímu mateřství budou přistupovat zde v Čechách.

Dnes se velmi často čeští občané obrací na kliniky v zahraničí, protože tohle tam je jednodušší. Děje se to tak mnoha jiných státech.

Na straně druhé je fér přiznat, že toto je problematika, která se týká nejenom zákona o náhradním mateřství, ale i zákona o uznávání rodičovství. Což je otázka, která nyní souvisí s projednávanou směrnicí a přesahuje nejenom naše hranice, ale i samotnou tematiku našeho zákona o náhradním mateřství.

Eva Decroix

místopředsedkyně strany
1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR
krajská zastupitelka
předsedkyně regionálního sdružení
členka oblastní rady