Upozornění lepší než pokuta aneb Jak by stát mohl pomáhat lidem
31. května 2018
(INFO.cz) Určitě si nepřeji, aby stát občana vodil takzvaně „za ruku“ a přebíral za něj jeho povinnosti. Pokud však existuje nástroj, jak může snadno občana informovat a zabránit zbytečným problémům a pokutě, pak jsem jednoznačně pro.
Náš stát provozuje mnoho informačních systémů. U veřejnosti bohužel nemají zrovna dobrou pověst. Některé z nich nejenže nic nezjednodušily, ale dokonce naopak lidem zkomplikovaly život a úředníkům místo úlevy přidaly práci. Moderní stát by přitom měl fungovat právě opačně. Měl by lidem pomáhat plnit jejich povinnosti – nikoli čekat, až některou z nich zapomenou, a pak je za to osolit nějakou tou pokutou.
Drobným krůčkem správným směrem je již existující úprava v zákoně o občanských průkazech i v zákoně o cestovních dokladech, kde je ministerstvu vnitra stanovena povinnost 60 dní předem informovat držitele občanky nebo pasu, že jeho průkazu vyprší platnost. Naneštěstí se to týká pouze těch lidí, kteří mají zřízenu svou osobní datovou schránku, a těch bylo ke konci dubna necelých 110 tisíc. Aspoň oni tak dostanou informaci o blížícím se termínu pro splnění své zákonné povinnosti a nebudou vystaveni situaci, že platný občanský průkaz nemají, když ho třeba zrovna nutně potřebují.
Stát však v této věci nepostupuje zrovna koordinovaně, a tak se nesnaží podobnou úpravu zavádět i v dalších podobných případech. Nechápu například, proč nemohlo být identické opatření napsáno do návrhu novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou právě projednáváme v poslanecké sněmovně. Popsaný systém s datovými schránkami a zprávou 60 dní předem by totiž mohl velmi podobně fungovat také v případě technické způsobilosti, kterou je každý vlastník motorového vozidla povinen ve stanovených lhůtách opakovaně prověřit ve stanici technické kontroly. I tady se stává, že vlastníci zapomenou, a způsobí si tak potíže – nejen, že dostanou pokutu, ale neodhalená závada může způsobit nehodu.
V tomto případě se navíc opatření bude týkat mnohem většího počtu uživatelů, protože velká část vlastníků motorových vozidel jsou právnické osoby – hlavně firmy – a ty mají datovou schránku povinně. Nejde tak o nic jiného, než aby stát uměl využít data, která má (konec platnosti technické prohlídky), a poslal podle nich informaci klientům (občanům nebo firmám) pomocí nástroje, který již také má (datové schránky). Proto jsem připravil pozměňovací návrh k projednávané novele, která pro ministerstvo dopravy jako správce registru vozidel tuto povinnost zavede. Určitě stát neutratí mnoho peněz ani při pořízení ani při provozu takové služby.
Podobně se lze podívat do dalších zákonů, které stanoví podobné lhůty pro všemožné průkazy způsobilosti, namátkou mě napadá platnost řidičských průkazů nebo třeba povinné zdravotní prohlídky pro řidiče-seniory. Čím více takových služeb bude, tím více to může občany motivovat k tomu, aby si zřídili svou osobní datovou schránku. Systémově bychom ale především měli směřovat k tomu, abychom vystačili s jediným dokladem a nemuseli jich po kapsách nosit hned několik.
Také bychom si určitě zasloužili širší výběr možností, jak se elektronicky prokazovat v systémech veřejné zprávy. Už deset let máme datové schránky, od července k nim přibudou elektronické občanky, k nimž si ovšem budeme muset pořídit čtečky. Nic by ale nemělo bránit tomu, abychom se k elektronickým službám státu mohli dostat také prostřednictvím mobilního telefonu nebo klíče k elektronickému bankovnictví!
Vím, že jsem v úvodu lehce pochválil ministerstvo vnitra za to, že si do zákonů o občanských průkazech a o cestovních dokladech samo nechalo schválit povinnost posílat informace o lhůtách aspoň držitelům datových schránek. Ale jinak v elektronizaci veřejné správy Česko neuvěřitelně zaspalo.
Martin Kupka
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu
Štítky:
komentář