ČRo Plus: Střední Evropa vidí možná problémy jinde něž ta západní, ale o rizicích, která nám hrozí, víme

16. března 2018
ČRo Plus: Střední Evropa vidí možná problémy jinde něž ta západní, ale o rizicích, která nám hrozí, víme,

(ČRo Plus) Pravděpodobným vítězem dalších prezidentských voleb v Rusku bude podle průzkumů opět Vladimir Putin. Evropská unie i české tajné služby varují před riziky hybridní války vedené právě z Ruska, ale třeba Maďarsko vidí riziko jinde. Největším nepřítelem vládnoucího Fideszu je americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Vláda Viktora Orbána zaplatila prý za kampaň proti jeho osobě zhruba 100 milionů eur z veřejných rozpočtů. Víme, jaká rizika hrozí Evropě, nebo míříme na falešné cíle?

 
„Střední Evropa vidí možná problémy jinde něž ta západní, ale o rizicích, která nám hrozí, víme, umíme je identifikovat a seřadit do nějakého žebříčku,“ ujistil v pořadu Pro a proti europoslanec za ODS Jan Zahradil.
 
Podle něj nelze prezidenta Ruské federace dávat na úroveň bohatého finančníka. „Ale mám pocit, že zatímco o ruských rizicích poměrně dobře víme, tak pan Soros je považován pouze za jakéhosi dobrodince a pachatele všeho dobrého, co se ve střední Evropě stalo.“
 
„V Evropě existuje úzkost a nejistota velké části občanů z globalizačního tlaku a europeizace. To je třeba vnímat, a ne šmahem odsuzovat jako něco, co nás ohrožuje nebo destabilizuje... Je to zapotřebí podchytit a kultivovat, ale ne se proti tomu stavět tak, jako činí pan Soros,“ Jan Zahradil.
 
„Já pana Sorose rozhodně tak nevidím. Má své zásluhy na pádu komunismu i podpoře nově vznikajících demokracií v Evropě, ale zhruba v posledních 20 letech přestal rozumět tomu, co se ve střední a východní v Evropě děje, a začal se stavět proti stranám a proudům, které zdůrazňují národní identitu a národní zájmy.“
 
To prý Soros označuje za nacionalismus, a proto se přímo vložil do politiky a začal podporovat opoziční síly. „Tím se stal přímým účastníkem politické soutěže, a tak se na jeho hlavu začala snášet oprávněná kritika.“
 
Europoslanec si nemyslí, že ve střední a východní Evropě existuje vypjatý, etnický nacionalismus. „Soros vyrostl na ideologickém schématu otevřené společnosti, které uvažuje v kategoriích globálního světoobčanství. To je v přímém rozporu s identitární politikou, ale ta se vzmáhá i na Západě. Podívejte se na výsledky voleb ve Francii, Itálii, Nizozemí a jinde.“
Jan Zahradil

předseda ACRE
europoslanec
expert pro zahraničí