ODS: V Senátu jsme prosadili do daňového balíčku snížení daní. Vláda to odmítá, vlastním slibům navzdory
(www.ods.cz) Poslanecká sněmovna projedná daňový balíček, který se jí vrátil ze Senátu s několika úpravami, jejichž předmětem je hlavně snížení některých daní. Vláda ale takové úpravy odmítá, i přesto, že je v jiném zákoně navrhuje. Podle předsedy ODS Petra Fialy takový postup ukazuje, že vláda ve skutečnosti daně snižovat nechce. Místopředseda Martin Kupka zase upozorňuje na nefunkční nástroj NEN – důkaz selhávání vlády v digitalizaci státní správy. Expertka pro zemědělství a venkov Veronika Vrecionová chce, aby Sněmovna projednala podporu českých zemědělců a poslanec Stanislav Blaha nabídl řešení kůrovcové kalamity.
„V Senátu ODS prosadila do daňového balíčku řadu návrhů, které snižují daně a dávají balíčku smysl, který dosud postrádal. Například přesunují stravovací služby do snížené sazby DPH, stejně tak služby domácí péče o děti, staré a nemocné občany. Jsou to totožné návrhy, se kterými přišla vláda v rámci novely zákona o EET, kterým rozšiřuje EET na řemeslníky a další živnostníky. Vzhledem k tomu, že je to vládní návrh, nerozumíme proto postoji ministryně financí, která jej nepodporuje. Paní ministryně jinými slovy říká, že daně snížit nechtějí – tedy nechtějí je snížit teď, ale někdy v budoucnu a společně s nimi chtějí zavést pro živnostníky EET. Toto je reálná politika hnutí ANO. Činy jsou v naprostém rozporu se slovy Andreje Babiše o tom, že chce prý pomáhat živnostníkům, na které nějak zapomněl,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
„Vláda v posledních týdnech předvádí naprostý daňový chaotismus. Jen za poslední týdny přišla s návrhem na zvýšení spotřební daně na alkohol, zavedení sektorové daně na banky, zvýšení zdravotního pojištění, digitální daní apod. Cíl je jasný. Vytahat z kapes daňových poplatníků více peněz na sanování špatně se vyvíjejícího rozpočtu z důvodu mimořádně rozmařilého hospodaření. Vyzýváme vládu k urychlenému nalezení úspor tak, aby nebyla ohrožena výše schváleného deficitu rozpočtu na konci roku. Pokud vláda nepřijde do měsíce s jasným plánem úspor jako reakcí na nedobré plnění rozpočtu, jsme připraveni vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny k otázce hospodaření státu,“ doplnil ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček.
Místopředseda ODS Martin Kupka se pozastavil nad nefunkčním systémem NEN: „Zatím jediným hmatatelným výsledkem vládního snažení o digitalizaci státní správy je Národní elektronický nástroj pro administraci a zadávání zakázek. A to je jedno velké fiasko. Opakovaně upozorňuji na to, že je černou dírou na peníze. Od začátku už za něj stát zaplatil na čtvrt miliardy korun. Přitom je zastaralý a chybový. Paní ministryně Dostálová nás sice nedávno uklidňovala, jak je rychlý a skvělý. Poslední výpadek ale prokázal pravý opak. V polovině února zkolaboval a od té doby se některé dokumenty nedaří obnovit. Zkomplikovalo to život desítkám zadavatelů. Ptáme se paní ministryně, kdy systém přestane škodit a rozběhne se bez chyb.“
Expertka pro zemědělství a venkov Veronika Vrecionová dlouhodobě tvrdí, že je potřeba podporovat české zemědělce a události posledních týdnů jí dávají za pravdu: „V uplynulých týdnech jsme zažili několik případů dovozů nekvalitního masa a také rozporuplné kroky ministra zemědělství Tomana. Proto jsem se rozhodla zařadit bod ‚Podpora českých zemědělců a výrobců potravin‘. Vláda by měla podpořit zastropování zemědělských plateb a ušetřené peníze cíleně využít na podporu malých a středních zemědělců. To jsou konkrétní kroky, jak podpořit české zemědělce a sedláky, a zlepšit tak kvalitu potravin.“
Poslanec Stanislav Blaha se i nadále věnuje kůrovcové kalamitě, nad kterou vláda přivírá oči: „V loňském roce bylo napadeno 18 milionů kubíků dřeva, třetina z toho nebyla kvůli chybějícím kapacitám vytěžena. Odhady příští rok ale počítají i s dvojnásobnými čísly, proto jsem navrhl příspěvek českým lesníkům ve výši 5 miliard korun, který byl při projednávání státního rozpočtu vládou zamítnut. Při opětovném projednání na petičním výboru se mi však podařilo prosadit do usnesení na řešení kůrovcové kalamity alokaci 3 miliard korun. Věřím, že vláda usnesení naplní a lesníci budou mít více prostředků nejen na těžbu, ale i obnovu lesů.“