Veřejné slyšení o zachování české koruny jako národní měny
11. listopadu 2014
Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka převzali v květnu letošního roku Petici pro korunu, kterou podepsalo 41 380 lidí.
V úterý 11. listopadu se v Senátu uskutečnilo veřejné slyšení, při kterém zástupci Senátu, ale i ministerstva financí, Evropského parlamentu a dalších institucí diskutovali o aspektech případného přijetí eura a jeho možných rizicích.
Předseda ODS Petr Fiala je s výsledkem projektu Petice pro korunu spokojený: „Petici pro korunu podepsaly desetitisíce občanů a další tisíce ji podpořily na sociálních sítích. Dnešní veřejné slyšení v Senátu dokazuje, jak byl tento projekt úspěšný. Je velmi důležité, abychom o otázce přijetí společné měny vedli hlubokou, důkladnou a především veřejnou diskusi. Vláda by neměla pokračovat v nezvratných krocích, které vedou k přijetí, eura, ale má dát lidem možnost, aby sami rozhodli, jestli se chtějí vzdát koruny a akceptovat euro se všemi výhodami a nevýhodami, které přijetí společné měny má.“
O slovenskou zkušenost s přijetím eura se s účastníky podělil slovenský europoslanec Richard Sulík: „Po přijetí eura na Slovensku vzniklo mnoho problémů a ukázaly se desítky konstrukčních vad, i to, že klíčoví partneři nedodržují dohody. Vstoupit teď do eurozóny po všem, co se událo, se z mého pohledu přibližuje ekonomické vlastizradě.“
Svůj názor připojil také Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu: „Rád jsem tuto petici v Senátu převzal. Je důležitá, protože přijetí eura je při tak změněných podmínkách nutné velmi pečlivě vyhodnotit, abychom zabránili poškození našich zájmů.“
„Od doby vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2003 se situace v eurozóně výrazně změnila a vznikly nové závazky právní, věcné a finanční, které v době našeho vstupu neexistovaly. To nás opravňuje k tomu, abychom žádali přehodnocení původního závazku, že se ČR k eurozóně připojí,“ dodává europoslanec Jan Zahradil.
Videozáznam tiskové konference můžete zhlédnout ZDE.