Čerčanské vykuřování
Pálení trávy, listí a mokrých větví je opakovaný problém v Čerčanech. Několikrát do roka se zde najde několik jedinců, kteří s radostí vykouří své sousedy.
Pojďme se v klidu a bez emocí podívat, co říká legislativa v této oblasti.
Můžeme začít Zákonem o ochraně ovzduší (201/2012 Sb.) V paragrafu 16 najdeme bod 4, který se týká pálení rostlinného materiálu.
(4) V otevřeném ohništi lze spalovat jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami.
Důležité je zde slovo „suché“. Co je mokré, nelze spalovat.
Pak můžeme přejít na čerčanskou obecně závaznou vyhlášku číslo 2/2011, kterou se stanovuje zákaz spalování trávy a listí na území obce Čerčany.
Podle vyhlášky tedy nelze v Čerčanech pálit ani suchou trávu a suché listí. K pálení nám tedy zbývá suché dříví.
Toto by snad mohlo k edukaci občanů Čerčan stačit. Přesto však si dovolím ještě jednu poznámku. Snad každý z nás byl někdy u táborového ohně a ví, jak moc velký rozdíl je, když se pálí mokré a suché dříví. Pálení suchého dříví je téměř bez kouře, mokré dříví dělá kouře výrazně více.
Prosím tedy, buďme k sobě ohleduplní, přestaňme s čerčanským vykuřováním. Výrazně to zlepší kvalitu života. Pokud by někoho zajímala výše možné pokuty za čerčanské vykuřování, tak porušení paragrafu 16, bod 4, je přestupek, s možností udělení pokuty až 50.000,- Kč. Popelnice na bioodpad v obci máme, tak je prosím využívejme. A pokud vám popelnice na bioodpad nestačí, lze využít sběrný dvůr, ve sběrném dvoru je možné uložit i větve.
Na závěr ještě jeden odkaz na tuto problematiku, jak „zdravý“ je kouř z přírodních materiálů.
Děkuji, že jste dočetli až sem.
PS: Nezapomínejte, že pálením na volném prostranství můžete zbytečně přidělat práci hasičům a sobě pořádně vyprázdnit peněženku, například když sousedovi nešťastnou náhodou zapálíte barák.
Viz například https://novojicinsky.denik.cz/pozary/za-velky-pozar-u-domu-v-lichnove-muze-paleni-klesti-20200408.html
V krajním případě můžete ohrozit i zdraví a životy lidí.
místopředseda MS ODS Čerčany