Otázky Václava Moravce

9. prosince 2018
Otázky Václava Moravce

(ČT 24) Hostem nedělního diskusního pořadu ČT Otázky Václava Moravce byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.


Václav MORAVEC, moderátor:
Témata a hosté o kterých se po dnešních otázkách začne mluvit s nadhledem a v souvislostech. Vám všem divákům 1 i zpravodajské 24 České televize hezké nedělní poledne z observatoře žižkovské televizní věže. Jsou to čučkaři. Tento termín pronesl v tomto týdnu na adresu Bezpečnostní informační služby Miloš Zeman. Rozhořčila ho výroční zpráva kontrarozvědky, která znovu upozornila na stále aktivnější ruskou a čínskou špionáž v České republice. A na tendenci čerpat neveřejné informace též citujme: „z lehkomyslných českých politiků, nebo úředníků“. Prezident oznámil národu, že BIS chce jen přesvědčit veřejnost o své užitečnosti a zachovat si rozpočet, který podle prezidentova názoru činí 3 miliardy korun. Podle slovníku nespisovné češtiny hodit čučku znamená podívat se. Schválený rozpočet Bezpečnostní informační služby pro letošní rok činí 2 miliardy korun, tedy pouze dvě třetiny toho, co se domnívá prezident republiky. Podle návrhu rozpočtu na příští rok má BIS dostat skoro o 100 milionů korun navíc. Tedy na dvě miliardy, na 77 milionů by stoupl rozpočet BIS v příštím roce. A loni podle již zmiňované výroční zprávy utratila BIS jednu miliardu 370 milionů korun, tedy ani ne polovinu sumy, se kterou prezident republiky veřejně operuje. Kdyby prezident řečeno jeho nespisovnou češtinou hodil čučku na rozpočet BIS, zjistil by tedy, že nejde o peníze, o nichž mluví. Mimochodem je tu ještě jeden výraz. čučkin znamená ten, kdo tajně pozoruje jiné lidi. Tolik nedělní jazykové okénko. Pozvání k diskuzi přijala ministryně práce a sociálních věcí a nově také kandidátka na místopředsedkyni ČSSD Jana Maláčová, vítejte v otázkách. Hezký dobrý den.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Hezké poledne a děkuji za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vítáme i předsedu poslaneckého klubu občanských demokratů, Zbyňka Stanjuru, hezký dobrý den.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:
A mé pozvání přijal i místopředseda SPD a předseda poslaneckého klubu strany, Radim Fiala. Dobrý den.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:
O čem, dámo a pánové, podle vás vypovídá, že prezident republiky, který je příjemce zpráv BIS nezná rozpočet tajné služby. Paní ministryně?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já si myslím, rozpočet je samozřejmě klíčový ukazatel. Důležitější jsou prostě věcné výstupy a obsahové výstupy, takže podle toho bych to nehodnotila.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale o čem vypovídá to, že prezident dehonestuje v očích veřejnosti tajnou službu a mluví o vyšším rozpočtu, o třetinu vyšším rozpočtu, než který ve skutečnosti bude mít služba v příštím roce.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já už jsem to avizovala v pátek. Já s názorem pana prezidenta nesouhlasím. Já jsem v posledních měsících, nebo vlastně od svého jmenovaní s BIS spolupracovala, s tou spoluprací jsem byla spokojena, myslím, že byla velmi profesionální. A co se týká například výroků zejména pana ministra Hamáčka, který jako ministr vnitra, do jehož kompetence BIS spadá, tak ten hodnotí právě činnost, výstupy, funkcionalitu Bezpečnostní informační služby jako profesionální. Takže já se s tímto ztotožňuji a s výroky pana prezidenta nesouhlasím.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo, o čem podle vás vypovídá to, že prezident republiky se rozhodne dehonestovat jednu z institucí státu a používá lživý argument týkající se rozpočtu?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Nejprve krátká reakce, ministr vnitra nemá v agendě BIS, to má premiér. Nepatří to žádnému ministrovi vnitra, ani Janu Hamáčkovi. Podle mě to odpovídá tomu, že není spokojen s tím, jak ta správa vypadá. Pan prezident velmi často dělá zahraniční směrem na východ, směrem k Rusku, k Číně, velmi vstřícnou, z mého pohledu až příliš vstřícnou. Vzpomeňte takovéto prohlášení čtyř ústavních činitelů vůči Číně.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, a to umožňuje hlavě státu?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já ho neomlouvám. Já s tím samozřejmě nesouhlasím s tímto přístupem. Já ho neomlouvám. Vy jste se mě ptal, proč si myslím, že to dělá. Já si myslím, že mu nevyhovuje obsah ten zpráv. A to mluvím jenom o veřejné části těch zpráv. Pan prezident má na rozdíl ode mě, nebo od nás, kteří jsme ve studiu, má přístup té neveřejné části zprávy, kde ty informace budou mnohem detailnější. Nakonec i samotná tajná služba se musela ozvat, a přestože to nebývá obvyklé říkat, že se jim povedlo například rozbít zpravodajskou síť Rusů, nebo Číňanů. Není to bohužel poprvé.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte. V té veřejné debatě ale zapadl ten zásadní postřeh. Že prezident republiky zpochybňuje rozpočty BIS, aniž by znal výši rozpočtu BIS.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Kdyby to bylo jediné, co bych k vystoupení pana prezidenta mohl vytknout, tak bych se nad to povznesl. Kdyby pochválil BIS, ztotožnil se s tím, říkal, že si předčil jasná nebezpečí a například na základě toho upraví i své vystupování směrem k zahraničí a k zahraniční politice a pak se spletl u rozpočtu, tak by mi to skutečně nevadilo. Protože dvě miliardy jsou zhruba 1,2 setiny. Ne, 1,2 promile rozpočtu, výdajů. Takže jestli se někdo spletl o jednu miliardu s tím, že máte 1500 miliard výdajů, tak kdyby to byla jediná věc, kterou bych mohl kritizovat, tak bych byl nad věcí. Podle mě je to odvádění pozornosti, protože skutečně dvě miliardy nejsou žádná závratná částka. Když se podíváte na ostatní výdaje státního rozpočtu, evidentně neměl dobře připravené podklady pan prezident a nechtěl říct podle mě ten pravý důvod, že se mu nelíbí obsah těch zpráv. Protože ty zprávy, kdy si přečtete nejenom BIS, ale vojensko-zpravodajství, což je naše Vojenská tajná služba, ale zprávu policie, o bezpečnostní situaci za rok 2017 v České republice, tak se v zásadě shodují na tom nebezpečí, které přichází z Ruska a z Číny. Všechny tyto tři instituce se na tom shodují.

Václav MORAVEC, moderátor:
My se k tomu ještě dostaneme. Pane předsedo Fialo, stejná otázka i pro vás. Jak je možné, že příjemce zpráv BIS nezná rozpočet BIS a přitom jím operuje a dehonestuje tajnou službu?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Já si také myslím, že to není úplně podstatná informace v tom, co jsme slyšeli od pana prezidenta, že nevěděl přesně, jaké jsou výdaje BIS. Já si myslím, že nejpodstatnější informace je, že pan prezident nebyl spokojen s tou zprávou Bezpečnostní informační služby. Já musím říct za SPD, že my respektujeme práci bezpečnostní informační služby, protože tam pracuje spoustu lidí, kteří nasazují svůj život za Českou republiku a na tom si trváme. Nicméně musím říct, že v jisté části máme také své výhrady ke správě BIS, které částečně korespondují s panem prezidentem.

Václav MORAVEC, moderátor:
A podle vás, když kritizuje někdo rozpočet příjemce zpráv, kritizuje rozpočet a konání BIS, že chtějí odůvodnit svůj rozpočet, který je tři miliardy a přitom se lidově řečeno sekne o třetinu, tak to vám přijde normální?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Podívejte se. To mohlo být pouhé přeřeknutí, nebo měl špatně připravené podklady. Já opravdu si nemyslím, že to bylo to nejpodstatnější na tom, co chtěl pan prezident říct. Chci k tomu dodat to, že faktem je, že špionáž vůbec zemí celého světa se samozřejmě zvyšuje. Zvyšuje se kyberšpionáž, a teď nemyslím Rusko a Čínu, ale myslím celý svět vůči sobě. Co existují ambasády. Každá ambasáda tam má svoje důstojníky, kteří sbírají informace a my ať chceme, nebo nechceme a pokud chceme zůstat v tom světovém trendu, tak musíme začít posilovat i naše bezpečnostní služby. To znamená, ty můžeme posilovat jenom tak, že jim budeme navyšovat rozpočet, budeme posilovat jejich personální útvary, budeme posilovat jejich technické možnosti...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy je podle vás dobře, že ten rozpočet, který jsme viděli v úvodu Otázek, že poroste a měl by ještě výrazně růst?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Za SPD můžu říct, pokud to bude koncepční růst tak, jak jsem řekl na personální věci, na technickou podporu, tak je to podle mě správně, protože jinak bychom zaostali za celým světem.

Václav MORAVEC, moderátor:
My se znovu na ten rozpočet z úvodu můžeme podívat. Paní ministryně, je podle vás tedy dobře, že se zvyšuje rozpočet a neměla by to být věc, kterou bude příjemce zpráv BIS, kterým prezident republiky je kritizován?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Je to určitě dobře, že se na tyto oblasti zvyšuje rozpočet a co se týče té kyberšpionáže, nebo vůbec kybernetické trestné činnosti, tak ačkoliv víme, že v České republice trestná činnost klesá, ten trend je správný, tak právě v té oblasti kybernetiky je ten trend opačný.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy tedy ty dvě miliardy, které má BIS dostat v roce příštím, považujete za vládu, za ne zcela dostatečné a počítáte ve vládě s tím, že by rozpočet kontrazvědky měl v dalších letech růst?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Netýká se to jenom bezpečnostních služeb. Například my jsme ve vládě prosadili, že od příštího roku bude Policie České republiky posílena o tisíc nových míst a 152 těchto míst je vyčleněno právě na oblast kybernetiky. Takže já si myslím, že to je správný trend.

Václav MORAVEC, moderátor:
On se BIS zastal nejen Andrej Babiš, ale i opoziční politici včetně SPD. Připomeňme si slova, která pronášel Andrej Babiš na margo prezidentových slov už koncem týdne v Poslanecké sněmovně.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/:
Ano, působení služeb podle i zprávy BIS je hrozbou a naše služby se s tím zabývají a samozřejmě i vláda to vnímá a přijímá patřičné opatření.

Václav MORAVEC, moderátor:
Podle informací otázek, které jsou ověřeny ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, může prezidentova nechuť vůči BIS souviset s tím, že v hledáčku BIS, respektive Policie České republiky se ocitlo nejbližší prezidentovo okolí. Rozumějme hlavní poradce Martin Nejedlý a hradní kancléř Vratislav Mynář. Část těch věcí už popsal deník Mladá fronta DNES, například, když upozornil na miliony bez soutěže, které vyplácí Lánská obora neprůhledným firmám s majiteli z jednoho paneláku, kteří jsou napojeni na Rusko a stejně tak se to týká sponzorování prezidentské kampaně Miloše Zemana. Myslíte si, že to s tím může souviset, že nechuť prezidentova okolí, respektive prezidenta souvisí i s tím, že si orgány státu, bezpečnostní orgány státu všímají těch věcí, které prezidentovo okolí činí? Pane předsedo strany?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já ty informace nemám jenom z veřejných zdrojů, například z toho deníku, který jste citoval. Já trvám na tom, že prezident nebyl spokojen s obsahem. Že neodpovídal jeho pohledu na svět, jeho prioritám v zahraniční politice. Když se do té zprávy začtete trochu podrobněji, tak jednou z metod, kterou používá Rusko, jsou skrytí ruští investoři, kteří ovládají české obchodní společnosti, které pak chodí do veřejných zakázek. Jestliže v těchto letech, nevím, debatujeme například o dostavbě jaderných bloků ať už v Temelíně, nebo v Dukovanech, tak na prvním místě by měla být národní bezpečnost a odolat té snaze například Ruska, nebo Číny, získávat velké státní zakázky. Je to i v oblasti telekomunikaci, tam ta strategie, ten hybridní přístup jak Ruska, tak Číny je velmi podobný a ta zpráva je opravdu velmi alarmující.

Václav MORAVEC, moderátor:
A myslíte si, že to tedy může souviset s tím, že jak referovala Mladá fronta DNES, tak stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly firmám, které mají blízko k Vratislavu Mynářovi, lidem, které do Lán dosadil, propojení na někoho z Hradu, či nesrovnalosti se objevily u 25 zakázek za téměř půl miliardy.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Pokud tyto lidi prověřuje BIS a policie, tak to souviset samozřejmě může, ale já jako opoziční politik nemůžu mít žádné zprávy, koho prověřuje BIS a koho prověřuje Policie České republiky.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní ministryně, na vládě jste tuto věc probírali, nebo chystáte se probírat, když vám premiér říká, že byste měli v souvislosti se zprávami BIS ty závěry brát velmi váže, tak byla tam řeč i o tom, že opakované útoky na BIS, protože jde i o jmenování, respektive nejmenování Michala Koudelky generálem? Což už prezident republiky dvakrát odmítl, že to může souviset s okolím prezidenta a neprůhlednými zakázkami a lidmi, kteří jsou napojeni na Rusko?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
My ty zprávy pravidelně probíráme na vládě a naposledy tuším, že před dvěma týdny a tou velkou poradou, kterou zmiňoval pan premiér, tak je myšleno to, že si vyhradíme speciální část, speciální zasedání vlády. Těm jednotlivým zprávám, které se týkají jednotlivých rezortů. To znamená, například já mám na starosti kritickou infrastrukturu státu v oblasti IT systému na vyplácení sociálních dávek a těch závěrů je tam také celá řada, takže prostě ministerstvo zdravotnictví, prostě každý rezort má nějakým způsobem oblasti, které právě jsou pro něj relevantní a myslím si, že je dobrý nápad, abychom si na to v klidu sedli, prodiskutovali to a dohodli se, jaké z toho vybereme závěry.

Václav MORAVEC, moderátor:
Na kolik ta kritika hlavy státu může souviset i s tím, že se v rámci bezpečnostních složek České republiky ocitli v hledáčku Zemanovi nejbližší? Vratislav Mynář a Martin Nejedlý?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
To já nevím, protože stejně jako kolegové mám informace pouze z médií. Jsou to čisté spekulace, takže..

Václav MORAVEC, moderátor:
Čistá spekulace není to, že 440 milionů v 25 zakázkách odteklo k lidem blízkým Vratislavu Mynářovi. Deník Mladá fronta DNES upozornil, 28. listopadu, že firmy sponzorující Zemanovce jsou podle policejního šetření součástí řetězce, který v Česku krátil daně o desítky milionů. Přibývají pochybnosti ohledně financování prezidentské kampaně, kdy jde o skupinu provázaných firem, které z velké části ovládá právník spojovaný s Vladimírem Putinem.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Jsou to věci, které, informace, já tyto informace mám pouze z médií, takže předpokládám, že pokud to tak skutečně je, tak se budeme na tom zasedání vlády zabývat i těmito skutečnostmi.

Václav MORAVEC, moderátor:
Je to tak zásadní, že byste se tím měli zabývat, když hlava státu útočí na BIS?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Takhle bych to do souvislosti nedávala, ale pokud se jedná o takovéto skutečnosti a BIS o tom ve svých zprávách také hovoří, tak si dokážu představit, že se tím bezesporu určitě v tom lednu budeme zabývat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane místopředsedo Fialo. Stejná otázka i pro vás. Může tam být i motivace prezidentova okolí, útočit na BIS jako instituci, kvůli těmto pochybnostem?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Já si to nemyslím. Nemyslím si to z toho důvodu, že tu věc samozřejmě musí vyšetřit policie. Je úplně normální, že BIS se zajímá o nás, o prezidentovo okolí. Samozřejmě musí chránit prezidenta, premiéra, vládu a podobně, takže to jsou úplně běžné věci. Nechal bych to vyšetřit policii a potom bych se k tomu vrátil...

Václav MORAVEC, moderátor:
Vás znepokojují ty informace?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Mě to neznepokojuje, já věřím policii a věřím, že policie to vyřeší naprosto správně. My máme podobné výhrady k té zprávě. Sami vidíte, že máme tady zprávu BIS, ale už asi 15 minut tady mluvíme o dvou zemích. O Rusku a Číně. Ta zpráva vytváří jakési předpolí a už nám dopředu se snaží říct, že Rusko a Čína jsou nepřátelé České republiky. Já osobně to tak nevidím. Jsou to země, se kterými musíme spolupracovat s tím, že se musíme bránit jakési špionáži. Jak z Ruska, Číny, ale i ze Spojených států, z Německa, z jiných zemí. To je přece normální. Ale na základě této zprávy přece i politici dělají další svá politická rozhodnutí na příklad ve vládě. Vy sama říkáte, že tu zprávu budete analyzovat ve vládě. A co vám ta zpráva říká? Že Rusko a Čína jsou nepřátelé. Já jenom chci doplnit...

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdybych vstoupil do vaší řeči, když mluvíte o Německu a dalších státech, je možné srovnávat Rusko s Německem a s Čínou, když Česká republika je součástí, byť proti tomu vy protestujete jako SPD, nějakého soustátí, jako je Evropská unie a když jsme součástí Severoatlantické aliance? To znamená, dávat do jedné roviny naše spojence v mezinárodních institucích a proti tomu Rusko a Čínu je podle vás adekvátní?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
My musíme se bránit všem možným útokům z cizích zemí ať je to z východu, nebo ze západu, nebo odkudkoliv.

Václav MORAVEC, moderátor:
Spolková republika Německo na nás útočí stejně, jako Čína s Ruskem?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Pane redaktore, v té zprávě tak je napsáno, že Česká republika spolupracuje více jak se 100 zeměmi na celém světě. Že si předávají zprávy, protože bez toho by nemohly fungovat. Já si myslím, že to je správně. Já jenom chci říct, že není možné, aby celá zpráva se věnovala Rusku a Číně. Přitom já osobně a teď to je můj názor, si myslím, že jsou země, které nás můžou ohrožovat daleko víc. Například Saudská Arábie, která financuje světový terorismus, která dokonce, je to země, která já bych ji nazval jako teroristickou, fašistickou. Je to země, která nemá ani ústavu, jaký je ekonomický vliv lidí, kteří sem jdou do České republiky, kupují tady pozemky, zajišťují povolení, azyly a další věci. O tom ta zpráva hovoří jenom v malém odstavci. Ale Číně a Rusku, kde já to samozřejmě to nebezpečí tam může být, ale je daleko až za těmi nebezpečími, které nám hrozí teď bohužel ze západu a z Arabských zemí.

Václav MORAVEC, moderátor:
Navážu na vás, pane místopředsedo Fialo, abychom šli do konkrétních dat. Tak Radim Fiala o tom mluvil, ona BIS upozorňuje i na další země, nejen na Rusko a na Čínu, ale když jsme u Ruska, tak letos poprvé BIS výslovně zmínila zázemí ruské ambasády, které kremelská špionáž využívá. Zpravodajci tvrdí, že loni pokračoval cituji: „Eextenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatické krytí a podívejme se do zprávy dál.“

redaktor:
Ruský diplomatický sbor zůstává pro české občany nejvýznamnějším zdrojem rizika nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Respektive na disproporčně menší českou misi v Rusku. Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká promořenost osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby dlouhodobě způsobuje nárůst rizik, která jsou spojena s lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnancům, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím.

Václav MORAVEC, moderátor:
Citovali jsme z výroční zprávy BIS. Podrobnosti dodává tiskový mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.

Ladislav ŠTICHA, mluvčí BIS:
Ruská federace má stále v České republice velmi vysoký počet nedeklarovaných zpravodajských důstojníků pod tím takzvaným diplomatickým krytím. Vyvíjejí tady celou širokou paletu nejrůznějších aktivit jak vlastních, tak tím, že podporují některé české entity, no a tam se dostáváme do jakési kouřové clony, kterou se Rusové snaží zakrýt svoje skutečné strategické plány a mezi ty nejhlavnější patří samozřejmě oslabení Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Václav MORAVEC, moderátor:
Dodává Ladislav Šticha. A v tomto týdnu ve stejný den, co byla zveřejněna výroční zpráva BIS, tak byla zveřejněna i výroční zpráva vojenského zpravodajství, která ovšem takovou pozornost prezidenta i médií nezaregistrovala. Ve výroční zprávě vojenského zpravodajství se také píše o ruské cílevědomé propagandistické kampani a ještě najdeme tam následující slova.

redaktor:
Ruská federace usilovala o získání většího respektu nejen diplomatickými a ekonomickými prostředky, ale i pomocí vojenských opatření, doprovázených cílevědomou informační a propagandistickou kampaní. Právě jejich prostřednictvím se snaží prosadit a dále posilovat obraz Ruské federace jako světové velmoci, jejíž zapojení je podmínkou řešení aktuálních bezpečnostních problémů.

Václav MORAVEC, moderátor:
Citovali jsme z prvozdrojů. Tedy ze dvou výročních zpráv. Pane předsedo, vy jste slyšel od Radima Fialy ty výhrady, které má i SPD, máte vy také výhrady k disproporci?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne.

Václav MORAVEC, moderátor:
Proč ne?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
No, protože mimo jiné úkolem BIS je monitorovat činnost cizích tajných služeb na území České republiky. A pokud tady tajně působili z Ruska a z Číny, tak zcela logicky ta zpráva se nejvíc věnuje těmto dvěma zemím a pokud jsme se až shodujeme, že velkým problémem jsou kyberzločiny, tak dočteme se ve zprávě BIS, že za útokem na server Ministerstva zahraničních věcí stála ruská vojenská rozvědka.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:

Ne, je tam napsáno, že je připisováno ruské rozvědce, ale není tam napsáno, že...

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:

Hraní se slovíčky, to je opravdu hraní si se slovíčky. Já myslím, ta zpráva je mimořádně vážná, ten zájem a on to říkal ten mluvčí, přece v ruském zájmu je rozbít NATO, rozbít Evropskou unii a takhle působí. Na to nás tajná služba upozorňuje, zejména vládní politiky, které jsou příjemci těch zpráv. Vláda na to musí reagovat, ne opozice. My můžeme v rámci kontrolní činnosti...

Václav MORAVEC, moderátor:
A podle vás vláda nereaguje? Promiňte.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, to jsem neříkal. Ta zpráva je poměrně čerstvá a já věřím těm stálým komisím, které máme v Poslanecké sněmovně. My jsme si prosadili, že v čele těch komisí stojí zástupce opozice, opoziční politici a členové těchto speciálních komisí Sněmovny se zastali činnosti Bezpečnostní informační služby proti slovu prezidenta. To znamená, pokud to není spor a je to správně, že to není spor. Koalice versus opozice, protože tajná služba je důležitá pro stát, ukazuje se, že vlastně skoro celá politická scéna s výjimkou komunistů a částečně SPD, jestli jsem chápal ty výhrady. Všichni ostatní se shodnou na tom, že ta služba funguje profesionálně, chrání Českou republiku, chrání české občany. Pak je třeba odmítnout kritiku prezidenta republiky. A prezident republiky nemá bezprostřední vliv na činnost BIS. On ji může úkolovat pouze s vědomím vlády, případně může nepovýšit šéfa, což je takové dětinské, mně to přijde opravdu jako dětinský přístup, že nepovýším šéfa tajné služby.

Václav MORAVEC, moderátor:
A kdyby vy jste byl ve vládě, promiňte, protože jak Hamáček říká, že se vláda o to pokusí potřetí. Vy byste být členem vlády navrhoval, respektive vláda jako celek by měl navrhnout prezidentovi opět povýšení Michala Koudelky do generálské hodnosti?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ano, já myslím, že měla. Pokud si vláda za tím názorem stojí, tak by to měla klidně zopakovat. Minule jsem už slyšel premiéra Babiše, že mu to prezident Zeman údajně slíbil.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, to bylo v tomto pořadu, kdy jsem kladl...

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Říkal to pan premiér. A já si myslím, že je to důležité ze dvou úhlů pohledu. Za prvé je to ocenění taky fungování služby jako celek, ale taky směrem navenek. Velmi správně jsme říkali, že jsme součástí spojeneckých struktur, tajná služba bezesporu spolupracuje zejména s našimi spojenci, nejenom, těch zemí je skoro sto. To znamená, že to nebezpečí terorismu spojuje mnohé státy a mnohé režimy. A je určitě vhodné, aby v čele české tajné služby stál někdo, kdo má generálskou hodnost. Takže já myslím, že by to vláda zopakovat měla.

Václav MORAVEC, moderátor:
Zopakujete to paní ministryně, jako vláda?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Jak jsem to pochopila z výroků kolegů, protože to je kolektivní rozhodnutí, tak si myslím, že k tomu dojde, přesně tak.

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy budete hlasovat pro povýšení?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já jsem to pro to hlasovala a budu pro to hlasovat a co se týká reakce na kolegy. Tak já jsem moc ráda, že se tady shodneme, že by se tyto věci neměly politizovat, že to není věc vláda opozice, vláda koná v této věci, bere to velmi vážně.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, tady se zastavím, protože když znovu zalistujeme výroční zprávou BIS, tak tam jsou zmiňována i ta čínská rizika v České republice. Zpravodajci sice nezaznamenali posilování čínských zpravodajských kapacit v rámci diplomatické mise, ale výrazně vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v Česku pod diplomatickým krytím. Opět citujeme ze zprávy.

redaktor:
S ohledem na vysokou intenzitu čínské zpravodajské činnosti v České republice pokládá BIS riziko vystavení českých občanů čínskému špionážnímu zájmu v Číně za extrémně vysoké. Na území České republiky či proti českým zájmům nepůsobily nepřátelsky jen čínské zpravodajské služby. K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali i kariérní čínští diplomaté. V tomto kontextu je nutné konstatovat, že čínský přístup je de facto stejně hybridní jako ruský. Hrozbu může představovat zpravodajský důstojník stejně jako kariérní diplomat či byznysmen.

Václav MORAVEC, moderátor:
A abychom dodali všechna fakta, srovnejme si tři největší světové velmoci a jejich zastoupení na ambasádách. Nejnovější data, která máme z ministerstva zahraničních věcí České republiky. Tedy kolik zaměstnanců a diplomatů je na těchto ambasádách?

redaktor:
Podle aktuálních údajů Ministerstva zahraničí pracuje na ruském velvyslanectví v České republice 121 zaměstnanců, z toho 44 diplomatů. Ambasáda Spojených států má 65 zaměstnanců, z toho 41 diplomatů. Z 28 pracovníků na čínském velvyslanectví jsou 24 diplomaté.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní ministryně, jak tedy zareagujete, když vidíte i tu disproporci mezi ruskou a ambasádou, kde je 121 zaměstnanců, z toho 44 diplomatů a Čína má 28 zaměstnanců a z toho 24 diplomatů. Tady je disproporce mezi Ruskem a Čínou. Jak budete jako vláda reagovat?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já si myslím, že ta čísla nejsou zase rozhodující. My se upínáme k nějakým charakterům.

Václav MORAVEC, moderátor:
To se omlouvám, čísla jsou ještě jediná nezpochybnitelná fakta, mluvil jsem o rozpočtu, říkáte, že to není zásadní, teď pro vás nejsou zásadní čísla diplomatů.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ne, jestli to mám zobecnit tu debatu, tak bych chtěla říct následující. Bohužel a teď zjednoduším i ten pojem, špionáž se stává v posledních letech součástí mezinárodních vztahů a mezinárodní politiky. Bohužel tak to je. A my se prostě na to musíme připravit, musíme na to jednat. Tyto věci jsou velmi politicky citlivé. Vláda koná, vláda jedná, koneckonců jsem tady zmiňovala na začátku, jak se nám daří posilovat rozpočet, jak se nám daří posilovat personální kapacity, a to si myslím, že je důležité. Ale prostě rozebírat, kolik zaměstnanců má čínská, nebo ruská ambasáda, koneckonců kolegové říkali, že jsou tady i jiné hrozby, já se s tím taky ztotožňuju, nejsou to pouze tyto dva státy a prostě to prostředí mezinárodní se velmi proměňuje a my musíme být připraveni. A to jsme.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže bychom se těmi čísly počtu diplomatů na ambasádách neměli zabývat?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
To si myslím, že je mikromanagement, to je věc prostě Ministerstva zahraničí, ale důležitá je ta zpráva, že o tom víme, jednáme, konáme.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tak teď jsem tomu ne docela rozuměl.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Já jsem chtěl jenom reagovat na to, co říkal mluvčí z BIS, kdy, jak může dojít k tomu kontaktu s lidmi a podobně, jak dochází k těm předávání informací, nebo může docházet. Já si myslím, že to jsou obecné věci, které můžeme říct o kterékoliv ambasádě, o kterémkoliv diplomatovi, z kterékoliv země a že to nic konkrétního neříká. Ani ta zpráva neříká, že by se něco konkrétního předávalo, že tak jak říkal kolega Zbyněk Stanjura, že byly hacknuté nějaké maily ministerstva, které jejíž to hackerství se připisuje ruské rozvědce a podobně. Nic takového dalšího tam nebylo. Ale já jsem chtěl upozornit na jednu část té zprávy, která mě zaujala, a to je část, která se týká dezinformačních webů, protože o tom často mluvíme. Ta zpráva jasně říká, že a teď jsem si zapamatoval to sousloví. Drtivá většina webů označovaných jako dezinformačních webů jsou weby, které spravují lidé na základě svého svobodného rozhodnutí, na základě toho, že jsou přesvědčeni o tom, že píšou pravdu, že jsou tak politicky buď vychováni, nebo nějak jinak, že to tak cítí, ale že nejsou nikým vedeni a že se tam neprokázalo ani žádné spojení s Ruskem, Čínou, s žádnými dalšími jinými zeměmi.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane místopředsedo, počet lidí na ambasádách. Když se znovu podíváme na ta čísla. Je to mikromanagement, nebo jak si vysvětlit, že Čína, my se tady bavíme o výrazných čínských investicích, které stále ještě nepřišly v takovém objemu, jakém měly přijít, tak má tady 24 diplomatů, Rusko 44, Rusko 121 zaměstnanců ambasády, Čína pouze 28.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Podívejte se, já si myslím, že to vychází z nějaké historie, z toho, jak ta ambasáda tady pracuje nějakou dobu. Mě ta čísla absolutně nevzrušují tak, jak řekla paní ministryně Maláčová. Ale nicméně musím říct jednu věc. Pokud by se prokázalo z kterékoliv ambasády, ať je ruská, čínská německá, americká, saudskoarabská, že prostě dochází k nějakému narušování našeho prostoru, že prostě se tady předávají informace, dochází k nějaké infiltraci, k něčemu takovému, tak já budu první, kdo zvedne ruku pro to, abychom vyhošťovali. A musí to být ale podložené informace, ověřené. A já nemůžu souhlasit s tím, jako byly informace v kauze Skripal, nebo v kauze Novičok. Prostě tam nikdo do dnes neví, kdo, jak, kdy a proč, ale hned jsme vyhošťovali, protože jsme to připsali ruské tajné službě.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo, jak by měla reagovat vláda...

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
O kauze Skripal je to jasné, kdo chce, ví přesně, jak to bylo. Buď důvěřujme spojencům, nebo důvěřujme Rusku. To je úplně jednoduché. Já myslím, že Velká Británie předložila i dostatek věrohodných důkazů včetně těch takzvaných turistů, kteří čirou náhodou byli důstojníci ruské vojenské rozvědky. Tady je důležité nejenom, že někdo předává informace, ale ta zpráva se věnuje takzvanému ovlivňování. A tito lidé ovlivňují také rozhodování politiků v České republice, ovlivňují rozhodování o veřejných zakázkách, a to je mimořádně důležité ovlivňování. Já bych řekl rozdíl v těch diplomatech, dá se vyčíst i z té výroční zprávy.

Václav MORAVEC, moderátor:
Je to mikromanagement?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne. V žádném případě to není mikromanagement, vůbec tomu nerozumím, jak to může být mikromanagement, když je to zpráva BIS, kdy se tam dočteme, že vlastně čínští špioni jsou skoro všichni přikryti tím, že jsou diplomaté. Když to trošku přeložím ten jazyk. Tudíž celkový rozdíl mezi celkovým počtem zaměstnanců a počtem diplomatů je nízký, protože všichni špioni mají diplomatické krytí. U té zprávy, která se věnuje Rusku říká, že tam jsou mnozí, kteří nemají to diplomatické krytí. To je z mého pohledu docela jasné vysvětlení. Na druhé straně bychom se měli ptát i našich spojenců, jak velké jsou ruské ambasády jinde. Jestli na Slovensku je také 80členná, v Německu a podobně, abychom měli srovnání, jestli Rusko obecně má větší diplomatické obsazení ve všech zemích Evropské unie, protože se snaží splnit ty cíle, o kterých si myslím, že oslabí EU...

Václav MORAVEC, moderátor:
Když o tom mluvíte, podle vás to vláda podceňuje?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, to já nechci říct, že podceňuje vláda, ale co podle mě podceňuje, je přístup firem s ruskými, nebo čínskými vlastníky k těm veřejným zakázkám. To je věc, které některé státy našich spojenců už dávno řeší, kde jsou vyjmenované citlivé strategické oblasti, do kterých nepouští takový kapitál. Já to považuji za prozíravé. Když se podíváte do té zprávy BIS, co zajímá Číňany? Silové rezorty, telekomunikace, to znamená všechno, co má budoucnost, kde ten vliv se dá potom uplatňovat. A tomu bychom se mohli bránit a opatření k tomu může přijmout vláda. Já věřím, že takové opatření přijme a že například naše kolegy, členy té komise pro kontrolu BIS seznámí. Protože to není věc, která se dá debatovat na plénu Poslanecké sněmovny. Už to, že se debatuje rozpočet tajné služby, není úplně správně, protože se ti, kteří nepřejí České republice všechny ty informace zpracovávají a pak vystupují proti a snaží se ovlivnit i vliv BIS a vážnost jejich zpráv. To znamená, nechme to těm, kteří s těmi informacemi pracovat mohou, věřme, že tam posíláme správné lidi, je tady nějaká parlamentní kontrola. Vládě bych vyčetl, že ten druhý stupeň parlamentní kontroly, který jsme schválili v minulém volebním období, že zatím nebyl naplněn. To znamená, že bychom mohli mít i vybrat, Sněmovna má vybrat ty, kteří by mohli nahlížet takzvaně živých svazků, ale ty nominace musí do Sněmovny poslat vláda, a zatím nepřišla jediná. Takže ten druhý stupeň kontroly tajných služeb zatím nefunguje.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vláda má tedy vůči kontrole tajných služeb zásadní dluh?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Neříkám zásadní, ale v tomhle dluh určitě ano. A když na jedné straně, já s tím souhlasím, že chceme zvyšovat pravomoci tajné službě, tak ale systémově musíme také posouvat kontrolu tajných služeb. A ten zákon už máme, bohužel vláda zatím nikoho do Poslanecké sněmovny nenavrhla.

Václav MORAVEC, moderátor:
Proč jste nenavrhli někoho do Poslanecké sněmovny, aby byla kontrolována BIS?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Nejenom BIS, ale i ostatní tajné služby.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Tajné služby, přesně. Vláda existuje několik měsíců, možná tohle bude impulsem pro to, lépe spolupracovat mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou právě v této citlivé oblasti. Ale ještě zpátky k těm věcem, které padly. Já si myslím, že ta činnost se neustále zkvalitňuje, v podstatě co se týče třeba monitoringu těch veřejných zakázek, které jsou ve strategických oblastech státu, tak já si myslím, že k tomu pomalu... nebo dochází k tomu, snažíme se přizpůsobovat právě na ty nové výzvy. Takže bych nebyla takto pesimistická, myslím, že vláda pracuje dobře.

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte, že v dohledné době pošlete do Poslanecké sněmovny jména, která by Poslanecká sněmovna mohla schválit, či neschválit, co se týče toho civilního orgánu pro kontrolu tajných služeb, respektive možnosti nahlížení do svazku?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Není to moje kompetence, nebudu to slibovat, ale mohu tady slíbit, že když budeme pak projednávat jednotlivé ty zprávy BIS na tom speciálním zasedání vlády, tak to mohu vznést.

Václav MORAVEC, moderátor:
Rok Andreje Babiše jako předsedy vlády uplynul právě teď, tedy ve čtvrtek. Důvěru pro svůj kabinet získal Andrej Babiš až letos v červenci. Tradiční politické strany, jak je označuje, jsou mu trnem v oku. Přesto vládne s tradiční sociální demokracií v koalici a s tradičními komunisty v zádech a v politice boří Andrej Babiš další tabu, jako trestně stíhaná osoba zůstává premiérem a stojí i za ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, která je prošetřována v kauze v souvislosti s podezřelými smlouvami agentury CzechTourism.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/:
Nikdo není obviněn, nikdo není stíhán, pokud vím, takže určitě policie to rozkryje, jak se tam hospodařilo a paní ministryně sdělila, že si není vědoma žádného pochybení a poskytuje policii maximální součinnost, takže ani nevidím důvod, proč by neměla být ve vládě.

Václav MORAVEC, moderátor:
Konstatoval v tomto týdnu premiér Andrej Babiš. Paní ministryně, když chcete býti místopředsedkyní sociální demokracie, tak byste mi mohla říci, jestli máte v sociální demokracii vyřešeno, jak to bude s vaší účastí ve vládě, když jakýkoliv člen vlády bude obžalován, respektive dojde k návrhu na obžalování a bude stát před soudem?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Asi víte, že co se týká kauzy paní ministryně Dostálové, tak v tuto chvíli máme informace pouze z médií. Žádný oficiální dokument, nebo prostě nedošlo k žádnému aktu policie České republiky, takže v tuto chvíli...

Václav MORAVEC, moderátor:
Znovu se ptám na princip. Jestli máte v sociální demokracii jasně definované principy? Jak to bude s členem vlády, jehož kauza se dostane do stádia obžaloby? Nebo jak by to mělo být?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
V tuto chvíli to vyjasněné nemáme, protože jsme nepředpokládali, že tato situace nastane vedle toho, jakou věc řešíme s panem premiérem a s jeho kauzami. Víte, že v koaliční smlouvě je právě ošetřená situace pana premiéra, takže v tuto chvíli bych to vnímala tak...

Václav MORAVEC, moderátor:
Neměli byste si ošetřit v koaliční smlouvě, jak to uděláte se členem vlády?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Že to bude bráno paralelně. To znamená, že bude uplatňován stejný princip vůči panu premiérovi, tak vůči ostatním ministrům.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy? Vy jste četl koaliční smlouvu?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Samozřejmě, že jsem četl koaliční smlouvu.

Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená nic, když to tam je napsané?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Za prvé tam není nic pořádně napsané. Za druhé vidíme, jak sociálně demokraté vždycky řeknou, jak na tom trvají a pak utečou z hlasování, když se hlasuje o jejich vlastní vládě. Nejdřív to bylo nepřijatelné, aby obviněný člověk byl členem vlády. Pak to byl velký problém, když se vyměnilo vedení. To už to pak byl velký problém, aby obviněný člověk byl členem vlády. Pak bude velký problém, až bude obžalovaný, pokud se to stane. Takže já si myslím, že v tomhle tom je to úplně jednoduché. Sociální demokraté se pragmaticky rozhodli, že v té vládě budou za každou cenu... Ta otázka nemá smysl...

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane předsedo, z vašeho opozičního pohledu tedy ta vláda dovládne ty tři roky a bude stabilní?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To nedokážu říct. To záleží...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ve vztahu k těm trestním stíháním, či obžalobám.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To záleží na tom, jak se rozhodne Andrej Babiš. To je přece úplně evidentní, protože má největší sílu v Poslanecké sněmovně. To není o sobě, to je o těch počtech v Poslanecké sněmovně a o tom, kdo je schopen vyměnit například ministry za sociální demokracii, aniž by ztratil důvěru Sněmovny. Ten mechanismus je takový, že i kdyby odešli všichni sociální demokraté, tak vláda může pokračovat dál podle české ústavy.

Václav MORAVEC, moderátor:
A nahradí je SPD, o což měla zájem.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, to já vůbec netvrdím. Já jenom říkám, že sociální demokraté přinesli důvěru Andreji Babišovi, jste říkal, že je rok premiér, většinu toho času byl bez důvěry, pak se sociální demokraté rozhodli a oni mu zajistili to, že vládne s důvěrou. Což je samozřejmě mnohem více legitimní pozice, než když vládne vláda bez důvěry. To je evidentní. Když se ptáme, jestli má odstoupit někdo, kdo je obviněný, to musím říct, tak je to prostě absurdní otázka pro sociální demokraty, když nedokázali vyřešit, aby premiér odstoupil, když je obviněn, tak co asi vyřeší, když bude....

Václav MORAVEC, moderátor:
Chtěl jsem nechat, protože tady vznášíte otázky, vy jste u sociálních demokratů, aby paní ministryně odpověděla...

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Podívejte, v jaké jsme situaci. Odstoupil i ministr, vlastně váš předchůdce pro podezření z opisování diplomové práce, což je v České republice dneska, v dnešních nových pořádcích v politice větší přečin proti politické kultuře, než když je někdo obviněn. Paní ministryně říkala, že policie nic neudělala u paní ministryně pro místní rozvoj, no to není pravda. Přece tam byla domovní prohlídka.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
To ještě není obvinění.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Počkejte. Já si pamatuju, co vyváděli sociální demokraté, když vzniklo jakékoliv podezření na úřadu, které vedl ministr za ODS. Svolávali mimořádné schůze, vyslovovaly nedůvěry vládě, tam samozřejmě taky nebylo žádné obvinění. Dokonce se to týkalo pouze podřízených toho ministra. Přesto vaše strana svolávala schůze a chtěla vyslovit nedůvěru vládě jako celku a třikrát denně jste měli tiskovku, protože ten ministr musí skončit. A dneska říkáte: přece byla jenom domovní prohlídka....

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Jenom vteřinku, ano dostane slovo nejdříve paní ministryně jako dáma a pak vy pane místopředsedo, ale vy jste litoval jako občanští demokraté, že Petr Nečas v jiných souvislostech odstoupil, protože byla jiná politická kultura? Kdyby si to vyseděl Petr Nečas...

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, já toho nelituji. Já naopak lituji toho, že dneska není stejná politická kultura, nebo lepší, aby to bylo správně pochopeno. Není to tak, že tehdy to bylo špatně, dneska je to špatně.

Václav MORAVEC, moderátor:
A na to máme, rozumím...Paní ministryně, vy jste chtěla mluvit.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Pojďme si narovnat fakta. My jsme jako sociální demokracie říkali, že opravdu za nejlepší řešení považujeme ten slovenský model, to znamená, aby pan premiér odstoupil, očistil se, pak se případně vrátil. Hnutí ANO to odmítlo. Pak šel kolem úřadu vlády na procházku pan předseda Okamura, bylo nám vysvětleno, že pokud sociální demokracie odstoupí, tak budeme mít SPD ve vládě. Otázka je, jestli to opravdu chceme Ministerstvu zahraničí, nebo na Ministerstvu vnitra. To je další věc. Pak my jsme říkali, pokud se týká předčasných voleb, to by bylo asi dobré řešení pro všechny, ale tam je podmínka 120 ve Sněmovně a my jsme jasně řekli, pokud opozice přijde se 105, tak sociální demokracie dodá těch 15 hlasů...

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní ministryně, kdyby byla Klára Dostálová trestně stíhaná, tak vy zůstanete ve vládě? Pokud by se to policejní vyšetřování dostalo do fáze obvinění. Byli byste ve vládě?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Pokud by byla paní ministryně Dostálová trestně stíhaná, tak já říkám úplně upřímně, že v tu chvíli bych měla problém požadovat její odstoupení, protože by to byl nerovný přístup. Protože pan premiér by zůstal a paní ministryně by musela odstoupit.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže vy byste jako sociální demokraté nečinili žádný závěr z toho?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
To neříkám, já prostě bych si to velmi pečlivě rozmyslet a byla by to velmi složitá situace prostě, protože by to byly opravdu dvojité standardy prostě.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste šli kolem úřadu vlády, jak říkala pana ministryně.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Je naprosto evidentní, že pan Babiš využil pana Okamuru, aby postrašil sociální demokraty, aby zůstali ve vládě. Ale tak to není. Je to přece a bohužel, mnoho komentátorů, politologů, médií i politiků říká, že Okamura chce do vlády. Nikdy to tak nebylo. Od začátku jsme přece říkali, že chceme podpořit vládu odborníků. Nechtěli jsme s obviněným premiérem Babišem do vlády, chtěli jsme podpořit vládu odborníků výměnou za naše programové body. Protože jestli chcete to volební období ukončit s tím, že něco prosedíte, tak musíte být nějakou buď přímou, nebo nepřímou součástí té vlády. A my jsme chtěli být nepřímou součástí vlády. To znamená, neexistuje a nikdy, paní ministryně, neexistovala a vážení politologové a komentátoři, varianta, že Okamura vymění sociální demokraty a půjde do vlády. Nikdy taková varianta neexistovala.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy byste tedy nebyli jako SPD ve vládě, kdyby byl trestně stíhaný premiér.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Ano, my jsme to řekli přece od začátku.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale takhle jasně to tedy nezaznělo, teď v té situaci, jak paní ministryně karikuje, že chtěl Tomio Okamura kolem úřadu vlády.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Ano. Ale nikdy jsme to neřekli, že chceme do vlády a nikdy bychom nepřistoupili ani politicky na situaci, kdy by sociální demokraté odešli z vlády a Andrej Babiš by řekl: tak SPD nástup, pojďte. Ne, ne, ne. My bychom hlasovali pro nedůvěru této vládě. Tato vláda by musela skončit, a my bychom vyjednávali naše podmínky. Protože pan Babiš by se potom mohl na nás vykašlat a neprosadil by z našeho programu vůbec nic. Takže my bychom vyjednávali nové podmínky za SPD, které jsou klíčové pro to, abychom vládu odborníků Andreje Babiše podpořili výměnou za naše programové body.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vás teď čeká v Poslanecké sněmovně poměrně ostrá doba, protože se bude schvalovat státní rozpočet, my už se za pár okamžiků podíváme na návrhy, kterými podmiňují komunisté schválení, závěrečné hlasování a schválení státního rozpočtu na příští rok, protože rozpočet prošel ve středu rozpravou ve druhém čtení, o všech pozměňovacích návrzích včetně těch, které dříve podpořil rozpočtový výbor a o rozpočtu jako celku budou poslanci hlasovat letos 19. prosince. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM prosadila změny za 651 milionů korun. 300 milionů má jít na podporu nájemního bydlení a 300 milionů by měly dostat obce na školy, na úkor vládní rezervy chce poslankyně Miloslava Vostrá přidat a jak už vidíte sami, na platy zaměstnanců prezidentské kanceláře, tedy má se zvýšit rozpočet kanceláře prezidenta, Poslanecké sněmovny, Senátu, nebo nejvyššího kontrolního úřadu. Miloslava Vostrá navíc navrhuje prezidentské kanceláři přidat další miliony. Komunisté také navrhují 100 milionů pro policii, hasičské stanice a dalších 200 milionů na sociální služby. Kromě toho se hraje i o peníze pro Český svaz bojovníků za svobodu, který nehospodaří podle veřejných zdrojů transparentně. Někteří poslanci chtějí peníze pro svaz snížit, případně zrušit. S tím komunisté nesouhlasí, tady jsou slova Miloslavy Vostré.

Miloslava VOSTRÁ, poslankyně /KSČM/:
To, aby ty peníze zůstaly v nezměněné výši pro Svaz bojovníků, tak já se přiznám, že to byla také jedna z podmínek, pro podporu toho státního rozpočtu.

Václav MORAVEC, moderátor:
V rozhovoru pro Českou televizi Miloslava Vostrá. Vy jako sociální demokraté schválíte tedy onu dotaci pro Český svaz bojovníků za svobodu, který nehospodaří transparentně, paní ministryně?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Přiznám se, že teď nemám podrobné informace, že jsem se zaměřovala pouze na tu oblast sociální, ale pokud existuje koaliční dohoda a pokud prošlo rozpočtovým výborem, tak si myslím, že ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
On Andrej Babiš nechce ty peníze, nebo aspoň to tvrdí, že by neměl Český svaz bojovníků za svobodu onu dotaci dostávat, takže je pro vás rozhodující slovo premiéra, jako pro sociální demokracie?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já jsem zmínila tu koaliční dohodu a tam je potřeba prostě opravdu 101 na rozpočet, dohromady ještě potřebujeme další. Takže uvidíme. Pro mě je důležité těch 200 milionů v sociální oblasti, na sociální služby pro kraje, protože mně se podařilo prosadit navýšení platů sociálních pracovníků. Místo 5 plánovaných procent na 7 a tady těch 200 milionů korun dofinancovává právě to nové navýšení o 2 procenta. Takže tento pozměňovací návrh já velmi kvituji.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane místopředsedo, teď na vás. Jak vy budete hlasovat v souvislosti se státním rozpočtem, podpoříte ty peníze pro český svaz bojovníků za svobodu?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
My jsme o tom ještě nejednali. Ale já osobně můžu říct, že bych to rád podpořil z toho důvodu, že my se s nimi setkáváme často. Naposledy u Hlávkových kolejí 17. listopadu, v Javoříčku, v Ležákách. A já si myslím, že by byla škoda, kdyby takový svaz prostě skončil a...

Václav MORAVEC, moderátor:
I když ho opouštějí bojovníci za svobodu, protože jim vadí to netransparentní hospodaření?

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
To samozřejmě je potřeba přezkoumat. A pokud je to opravdu tak, že já ty informace konkrétněji nemám, ale pokud je tam netransparentní hospodaření, tak se musí udělat něco pro to, aby bylo transparentní, nebo jim zvednout ukazováček a říct, že tak se to dělat nemá a...

Václav MORAVEC, moderátor:
A není zvednutým ukazováčkem to, že ty peníze nedostanou, protože vedení není schopno...

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Ale když je nedostanou, tak může ten svaz skončit anebo nějak výrazně omezit svou aktivitu, prostě ten svůj život vůbec, a na to je potřeba se podívat interně a já prostě ty informace teď nemám, abych od stolu mohl říct, jestli ano, nebo ne. Ale ideově bych chtěl, aby prostě bojovníci za svobodu zůstali, už proto říkám, že se s nimi potkáváme na těch všech akcích, vím, co dělají a přál bych si, aby to tak zůstalo.

Václav MORAVEC, moderátor:
Zbyňku Stanjuro. Vaše hlasování v těch bodech, které jsem zmiňoval, kterými komunisté podmínili podporu státního rozpočtu?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Za prvé jsem rád, že se jasně ukazuje, že ta koalice je tříčlenná. ANO, ČSSD a komunisté jsou plnohodnotnou součástí koalice, což se projevuje i v hlasování o rozpočtu, nebo v dosavadním hlasováním rozpočtu. Za druhé chci říct, že paní ministryně už pro to jednou hlasovala, protože to je součástí původního návrhu státního rozpočtu, takže už jednou byla pro tuto dotaci. Je tam navrženo, pozměňovacím návrhem to můžeme buď snížit, nebo zrušit, ale je to součástí vládního návrhu. Je vidět, že ocenění Zdeňka Ondráčka má váhu 6 milionů, protože mi přijde absurdní, že je Svaz bojovníků za svobodu a vůbec nezpochybňuji tu roli, o které mluvil Radim Fiala. Ale ta koordinace odmění Svaz bojovníků za svobodu, odmění nějakým oceněním člověka, který vystupoval proti svobodě, který mlátil demonstranty v Palachově týdnu. To je úplně absurdní. To znamená, už zůstal jenom název a vytratil se ten obsah. To znamená, my budeme pro, já si myslím, že pan premiér opět změní názor, protože pokud bude pan premiér Babiš proti, tak to neprojde. Pokud ho podpoří jeho klub, to znamená, určitě bude většina členů v Poslanecké sněmovně. Nicméně to je 6 milionů spíš symbolických vůči této konkrétní organizaci a tam si stěžují vlastní členové na to netransparentní hospodaření.

Václav MORAVEC, moderátor:
Proto jsem tady vznesl tu námitku...

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
My budeme hlasovat pro ty pozměňovací návrhy. On tam není jeden, není tam nějaká sada těch návrhů, takže my to určitě podpoříme, ale to není ta nejdlužnější částka rozpočtu. Já si pamatuju tu tiskovou konferenci, když vláda schválila rozpočet, tak říkal premiér, budeme jednat se všemi. Co myslíte? Říkám no ne, vždyť je to jasné, podpoříme komunisté a tím je to hotovo. Taky čas ukázal, že to byla pravda.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže s vámi vláda nejednala?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, nejednala...

Václav MORAVEC, moderátor:
S vámi jako předsedou rozpočtového výboru?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
My jsme to ani nečekali, a tak nejsme ani zklamáni, my jsme to fakt nečekali.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
S námi vláda nejednala. Ale samozřejmě, můžu potvrdit to, co Zbyněk Stanjura říká. Že ta vláda je tříčlenná. My, kdybychom podporovali vládu, tak bychom samozřejmě také chtěli nějaké peníze pro hasiče, pro policisty a pro sociální věci. To prostě tak je.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ono, když se podíváme na státní rozpočet, který je teď v Poslanecké sněmovně ve finále, tak ty návrhy KSČM, které jsme viděli, tak se do lidového povědomí dostaly se souslovím porcováním medvěda, tedy přesouvají se miliony a miliardy z jedné kapitoly do druhé, protože poslanci v rámci takzvaného druhého čtení mohou přesouvat výdaje, ale nemění se rámec státního rozpočtu. Den D pro přesouvání byl ve středu. Jedním z návrhů je i navýšení rozpočtu školství o 5 miliard, a to na úkor slev o jízdném.

Dominik FERI, poslanec /TOP 09/:
My bychom rádi přesunuli peníze ze slev na jízdném a investovali je do vzdělávání. Je to naprosto klíčové, ty peníze se nemají projíst, ty peníze se mají investovat a kam lépe, než do školství? Andrej Babiš se chová jako opilý milionář a rozdává, ale rozdává z našich kapes. Ty slevy nemají v této podobě žádné opodstatnění.

Václav MORAVEC, moderátor:
A navíc Andrej Babiš přichází i s návrhem, aby byly obědy pro děti zdarma. Vy, jako sociální demokraté ten návrh podpoříte, jsem pochopil správně?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ano, protože obědy zdarma, to je dlouhodobá priorita sociální demokracie. My jsme o tom v minulých letech jednali například v rámci koncepce rodinné politiky, kde jsme toto opatření chtěli zavést, protože obědy zdarma znamená, že všechny děti budou najezené ve škole, budou žít zdravě, budou mít zdravou stravu, budou lépe koncentrované a pak budou mít lepší školní výsledky.

Václav MORAVEC, moderátor:
A kdybych vám řekl, že na to jsou peníze z evropských fondů, které jsou už dnes a že jsou to kraje vedené sociálními demokraty, které ne zcela čerpají, nebo dokonce v některých krajích nechtějí ty peníze čerpat pro sociálně potřebné děti, tak jakou to dává logiku paní ministryně?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ty obědy do škol, které mají být financovány z evropské potravinové a materiální pomoci, tak způsobují velikou kontroverzi, ale tam je potřeba si říct dvě věci, které s tím souvisí.

Václav MORAVEC, moderátor:
Velkou kontroverzi u koho? Chudáci děti nedostávají na jídelnu.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ne, máme dva programy, jeden z Ministerstva školství, jeden z Ministerstva práce a sociálních věcí. Ty kraje, které nečerpají z Ministerstva práce a sociálních věcí, tak čerpají z Ministerstva školství, protože jsou to dva paralelní programy a zároveň tady máme ještě program neziskové organizace, nebo několika let, ale ten největší je Women for women. To znamená, že my tady máme několik paralelních programů, které se překrývají, způsobuje to zmatek a tak dále.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže vy považujete obědy zdarma jako systémové řešení?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Jako nejlepší řešení, přesně tak.

Václav MORAVEC, moderátor:
A peníze na ně máte?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Peníze na ně se vyčlení, pokud na tom bude politická shoda a já si dokážu představit, že by se právě daly financovat z těch evropských fondů. Buď z evropského sociálního fondu, nebo právě z evropského fondu materiální a potravinové pomoci.

Václav MORAVEC, moderátor:
Od kdy to začne platit?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Je to otázka, my jsme tento týden, paní poslankyně Valchová předložila ten poslanecký pozměňovací návrh, takže pokud to půjde rychle a vláda k tomu zaujme kladné stanovisko, tak se můžeme bavit například výhledově od roku 2020.

Václav MORAVEC, moderátor:
Od roku 2020, ne tedy od příštího školního roku?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ne, protože to by se pravděpodobně nestihlo projednat. Ale uvidíme, třeba to půjde velmi rychle, třeba nám pánové ve Sněmovně pomůžou a...

Václav MORAVEC, moderátor:
Tady pan předseda hospodářského výboru se netváří, že by vám chtěl pomáhat.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Ne, já k tomu řeknu jednu věc. Vy jste teď mluvila úplně stejně, jako kdysi pan premiér Špidla, který říkal, že zdroje jsou...

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, to navrhnul její šéf, s tím návrhem na obědy zdarma přišel Andrej Babiš jako premiér.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Ano, a legendární věta. Ale já chci jenom říct, že Česká republika má dlouhou historii v tom školním stravování. Já jsem si zjišťoval podrobnosti, kdy plná cena oběda je 64 korun a stát už dotuje tento oběd 28 korunami. To znamená, že dalších 34 korun si doplácí každý žák. A já si myslím, že to není tolik. Nicméně najdou se... Na těch 34 korun, když dáme obědy zdarma, to znamená, že my všichni z našich daní, všichni občané budou muset zaplatit těch 34 korun, pokud to teda neseženete z Evropské unie, ale vy asi ne. Ale co se týče, my jsme pro to, aby... My jsme zásadně proti, aby z toho vznikla další sociální dávka, paní ministryně. Abyste tomu dala, tomu dala, tomu dala na obědy anebo všem, abyste jim dala sociální dávky. Ale dokážu si představit, že bychom hlasovali pro to, že ve výjimečných případech, kdy ti studenti jsou opravdu, prostě nemají na ty obědy, nebo ta rodina je v nějaké nouzi, tak myslíme si, že se může zvednout ta dotace na ten oběd přímo pro tu školu. Ale nesmí se zvednout ta sociální dávka.

Václav MORAVEC, moderátor:
Stručná reakce, paní ministryně, a pak pan předseda.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Pane předsedo, vím, že vám několik desítek korun denně krát 20 na měsíc přijde jako směšná částka.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Nepřijde.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
A asi standard s nadsazeným platem politika. Nicméně věřte, že se bavíme o desítkách, nebo o tisících dětech, možná desítkách tisíc dětí, které nemají peníze na obědy, jsou hladové. Nejvíce je to vidět a mluvte s řediteli, nebo s ředitelkami škol.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Paní ministryně, a kolik je těch dětí, jejichž rodiče na to mají, protože jsou bohatí a těm ze státního rozpočtu bude stát dávat peníze? Máte to spočítané?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Problém je v tom, že ta chudoba je latentní. Že ti rodiče a ty děti se za to stydí, přiznat, že nemají na obědy. Že ty děti chodí do školy hladové a když potom ty obědy těm nejnižším příjmovým poskytujeme, tak ty děti, nejvíce to jde vidět v pondělí, protože po víkendu prostě mají hlad. Ale bavíme se zhruba o půl milionu dětí, které by velmi značným způsobem, kdyby dostávaly obědy plošně zdarma, tak by jim to velmi pomohlo. A myslím si, že je to i v zájmu vzdělávání a školství.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Dobře, tak je nedávejme všem a dejme je těm, kteří opravdu to potřebují.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
A školství České republiky, aby ty děti byly najezené, aby byly zdravé, protože pak budou mít lepší výsledky a sebelepší investice do vzdělávání prostě nezmůžou nic, pokud budu mít ve školách hladové děti.

Václav MORAVEC, moderátor:
Zbyněk Stanjura?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To je socialistické opatření všem i těm, kteří nepotřebují a není sociální. A my jsme pro sociální. Paní ministryně se tváří, jako by ten problém vznikl včera, že by se neřešil. To je přece věc, kterou umí řešit a velmi úspěšně řeší mnohé obce a města. Řeší to tak, aby toto skutečně bylo bez toho, že se ví o tom, kdo ty peníze dostává, že souhlasím, že je to velmi třeba zatěžující pro to dítě, spolužáci ví, že za něho platí někdo jiný. Ale jsou metody, které to řeší, které jsou úspěšné. Velmi často těm školám přispívají samotní rodiče těch bohatších a ta škola to řeší velmi citlivě. Takže princip, můžete se zeptat například našich starostů, nebudu dělat propagaci jednotlivých obcí, abyste se podívala, pokud tomu nevěříte. Naším cílem je, aby ty děti jedly, to je v pořádku, ale ne, že udělám novou dávku všem, i kteří to nepotřebují. Nemáte žádnou analýzu, jenom dejte všem, všem, všem. Já myslím, že se to týká menšiny, myslím si, že mnozí jsou připraveni pomoci, i rodiče těch ostatních dětí, i ty školy, i ty obce a města. Takže to opatření je nesmyslné, problém reálně existuje, ale má lepší, jednodušší řešení, méně administrativně náročné a méně finančně zatěžující. A hlavně, a vy jste to zmínila, já bych se velmi zaměřil na tu kvalitu té stravy, protože to není jenom o tom, jestli to všichni zaplatí. Také mnozí z těch, jimž rodiče platí, to nakonec nejí, protože nejsou spokojeni s tou kvalitou toho stravování a ten problém těch rodičů, kteří buď nechtějí, nebo nemohou platit svým dětem, se dá určitě vyřešit jinak. Například za účasti obcí, nebo ostatních přátel, rodičů, těch škol a podobně.

Václav MORAVEC, moderátor:
Stručná reakce paní ministryně?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Dva hlavní argumenty, proč je to lepší to udělat univerzálně. Protože pak se nebudou děti rozlišovat na ty, které jsou bohaté a chudé, kterým si to můžou zaplatit rodiče a kterým to bude platit stát a pokud to bude plošně, tak to bude administrativně méně náročné, méně nákladné, bude to mnohem efektivnější a můžeme tam právě nastavit ty standardy kvality u zdravé stravy.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
/nesrozumitelné/ plošně i těm, kteří to nepotřebují. To sama přiznáváte.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Když to nebudou potřebovat, tak přece nemusí se o to přihlásit.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
A když si budou platit sami ten oběd ti rodiče?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Já si myslím, že strava do obědů pro děti je jedna z největších investicí.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Já jsem se chtěl zeptat, kde na to vezmete, vždyť máte 40 miliardový deficit státního rozpočtu, půjčíte si na to, nebo z které kapitoly to vezmete, komu to vezmete ty peníze, když chcete dát plošně všem?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Sociální demokracie to říká dlouhodobě, budeme muset navýšit daně, zejména nadnárodním korporacím. To je například náš návrh sektorové daně.

Václav MORAVEC, moderátor:
A s tím znovu přijdete na vládu?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
To jsou věci, které my dlouhodobě říkáme a tvrdíme a bavíme se o tom i na...

Václav MORAVEC, moderátor:
Mně jde o to, jestli je budete realizovat?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Bavíme se o tom, pane redaktore, i na koaliční radě.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže chcete prosadit v rámci koalice sektorovou daň?

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
My si prostě myslíme, že pokud se shodneme na tom, že už není kde brát, tak jako to řeší každá standardní domácnost, tak je potřeba posílit příjmy, A myslím si, že tato debata dříve, nebo později nastane a škrtat, tam bych ráda viděla na kom. Na pracujících? Na důchodcích? Na dětech?

Václav MORAVEC, moderátor:
O tom budete dál diskutovat. Jana Maláčová, kandidátka na místopředsedkyni ČSSD, ministryně práce sociálních věcí byla hostem dnešních Otázek. Děkuji vám za to.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Děkuji za pozvání. Na shledanou.

Václav MORAVEC, moderátor:
Děkuji Zbyňku Stanjurovi, který je předsedou poslaneckého klubu ODS.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Děkuji za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor:
Děkuji předsedovi poslaneckého klubu SPD Radimu Fialovi, děkuji vám.

Radim FIALA, místopředseda a předseda poslaneckého klubu strany/SPD/:
Děkuji za pozvání.

Zbyněk Stanjura

předseda poslaneckého klubu ODS