Jak zajistit klid? Zabere jen účinná pohrůžka a sankce

7. března 2012
Jak zajistit klid? Zabere jen účinná pohrůžka a sankce

(Ústecký kraj) Uplynul půlrok od největších demonstrací na Šluknovsku. 10. září táhlo 500 lidí k varnsdorfské romské ubytovně a hrozil lynč. Situace v oblasti hlídané řadou policistů je kvůli napětí mezi většinou a Romy dál vyostřená. Změnilo se alespoň něco k lepšímu? MF DNES přináší seriál rozhovorů o dění v oblasti a řešení situace.

Netajíte se otevřenou kritikou návrhů zákonů z pera hejtmanky Vaňhové. Není to trošku zvláštní od někoho, kdo se snaží prosadit v roli poslankyně v podstatě dost podobné zákony?

Víte, tady je problém v tom, že Ústecký balíček je nepoužitelný. Nemůžeme si plést dobrý záměr s praktickou realizovatelností. Návrhy podané Ústeckým krajem jsou zákonným paskvilem mrtvých norem.

Proč se ale nesnažíte s krajem spolupracovat a radit mu?


Ale to není pravda, že se nesnažím. Byla jsem na zastupitelstvu a krajské zastupitele informovala o návrzích, které s kolegy Sněmovně předkládám. Chtěla jsem, aby mě krajské zastupitelstvo podpořilo. Kdyby to paní hejtmanka myslela se změnami vážně, tak proč nezařadila tyto dva návrhy k jednání? Místo toho zakřičela na celý sál "Ne!".

Vy taky na návrzích kraje nenecháte "nit suchou". Není na místě aspoň ocenit návrh, nějak s ním pracovat?

Já jsem přesvědčená o tom, že takto vzniklé návrhy je lepší odložit a pracovat na vlastních novelách. Celá iniciativa kraje mi přijde jako chytrý mediální trik. Já se fakt ještě pořád učím, co všechno je v politice možné. Je skutečně skandální, že vedení kraje, který se dlouhodobě zmítá v nepříznivé sociální situaci, přichází s řešením až na konci léta loňského roku. Ne náhodou před krajskými volbami. Takové chování nepovažuji za snahu řešit narůstající sociální napětí a zhoršující se bezpečnost v našem kraji. To je prostě populismus nejhrubšího zrna.

To ale tedy směřuje k tomu, že se nic nezmění, protože vyhrají politické zájmy.

To máte bohužel pravdu. Ještě v pozici primátorky města jsem se této problematice věnovala celých osm let. A musím říct, že já jsem ta poslední, kdo by nechtěl zvýšit bezpečnost ve městech. Když ale vedení kraje předloží návrhy změn, ze kterých je patrné, že se šily horkou jehlou na poslední chvíli, tak nemá smysl se jimi dále zabývat.

Kraj tvrdí, že na přípravě Ústeckého balíčku pracoval dva a půl roku.

Víte, to ale není pravda. Stačí se podívat do důvodové zprávy, ze které je jasně patrné, že jde o reakci na nepokoje na Šluknovsku, které vypukly před vydáním balíčku. Kraj začal jednat, až když se kolem problémových lokalit na Šluknovsku rozjel mediální kolotoč.

Obáváte se dalších nepokojů?

Jednoznačně hrozí, že ty nepokoje budou pokračovat…

Tak na tomhle se s představiteli kraje shodnete.

Já nevím, proč se mnou kraj nejedná a nekomunikuje se mnou. Mermomocí chce prosadit vlastní nedokonalé úpravy zákonů. Přitom já jim ráda podám pomocnou ruku, nehledě na to, že s podporou kraje by se mi i lépe prosazovaly legislativní změny, které svojí podstatou nejsou od krajských až tak rozdílné. Dovolím si ale říct, že v mnou prosazovaných zákonech nejsou tak elementární nedostatky jako v Ústeckém balíčku.

Vy se ve Sněmovně snažíte prosadit dva návrhy zákonů. Exekuce jedné z dávek má být páka na dlužníky, zákaz pobytu zase bojuje proti chronickým přestupcům. Ani vám se ale nedaří tyto legislativní úpravy prosadit. Proč?

Ve Sněmovně se setkávám s tím, že spousta kolegů nemá praktické zkušenosti z komunální politiky. Pro ně jsou pak tyto návrhy značně neuchopitelné, což nese důsledek dlouhodobě liknavého přístupu státu. Musím být kritická i k vlastní straně, protože ta byla za Topolánkovy vlády nucena v této agendě ustoupit Straně zelených. Nyní ve vládní koalici narážíme na kritiku od topky.

Její předseda Schwarzenberg nezastírá, že mu vadí lidsko-právní stránka věci.

Tento návrh v žádném případě neporušuje lidská práva. Ale tady je nutné se rozhodnout, koho se zastáváme. Kromě toho zákaz pobytu už je zakotven v trestním zákoníku. Já chci s kolegy touto novelou ochránit slušné občany před recidivisty a prostitutkami, jejichž přítomnost také zvyšuje kriminalitu v tom daném místě. Někdy ve Sněmovně slýchám, že přestupek má nižší společenskou škodlivost, a proto tvrdší postihy nejsou na místě.

Kritici vám vyčítají, že ti recidivisté a prostitutky pak budou migrovat do jiných měst.

Ale to je nesmysl. Zákony platí celostátně. Kam se pak ti lidé budou pořád přesunovat, když budou všude páchat přestupky? Kromě toho tu vždycky budou rodiny, které migrují. Nemůžeme se tvářit, že nám pomůže jen zavádění preventivních zákonů. Diskutéři z pražských kaváren si vytváří nějaký superrecept na problémy v sociálně vyloučených lokalitách. Pseudostrategií a pseudoplánů je dnes všude plno.

Myslíte zrovna diskutovanou Strategii pro sociální začleňování?

Já jsem k těmto strategiím skeptická. Neexistuje žádný univerzální recept v podobě strategického plánu, který promění problémové lokality v oázy klidu. Je nezbytné klást důraz na terénní sociální práci, podporovat vzdělání a programy pro sociálně znevýhodněné děti. Ale lidi, co nám tu obtěžují slušné občany, tímto k slušnému chování nepřimějete. Podle mého názoru zabere jen účinná pohrůžka a sankce.

Vidím, že vaše ideje se od chomutovského záchranného kruhu nezměnily. Vy si za exekucí dávek z února 2009 stále stojíte?

Určitě. Platební morálka problémových obyvatel se zlepšila. Divil byste se, jak lidé začali platit nebo uzavírali splátkové kalendáře. Situace se uklidnila i na sídlištích. Notorickým neplatičům spadl hřebínek nepostižitelnosti.

Jak se stavíte k akcím, které podnikli starostové na Šluknovsku?

Z mojí pozice je těžké hodnotit jejich přístup. Ono hodně záleží na starostově povaze, jakou má odvahu jít do jednotlivých třeba ne až tak populárních opatření. Některé menší obce ani nemají policejní stanici, tak tito lidé na radnici to pak mají logicky těžší…

Přišel k vám někdo ze starostů ze Šluknova s prosbou o pomoc?

V rámci řešení problémových lokalit mě k diskusi pozvali do různých částí republiky. Co se týká Šluknovska, domluvila jsem s paní starostkou Džumanovou, že pokud by byl zájem, přijedu na jejich sdružení obcí. Na tomto setkání jsme starostům společně s kolegy z chomutovského magistrátu předali vlastní zkušenosti a o problémech s přítomnými diskutovali.