Měla by optimalizace středních škol probíhat bez veřejné diskuze?
Takovéto rozhodnutí není možné uskutečnit bez odborné diskuze.
Se zájmem jsem si přečetl informace týkající se dalšího slučování středních škol v našem kraji. Nikdo asi nepochybuje o tom, že situaci, kdy ubývá dětí ve středoškolském věku a některé školy jsou poloprázdné, je třeba řešit. Rozhodnout o uzavření nebo sloučení některých škol je věc velice citlivá a vždy se najde řada kritiků jakéhokoliv řešení.
V demokratické společnosti je ale nemyslitelné, aby se takovéto rozhodnutí uskutečnilo bez odborné diskuze, dokonce i bez možnosti vyjádření samospráv dotčených obcí. To se však bohužel v Pardubickém kraji stalo.
Argument, že vedení škol a měst nemají chuť řešit problémy s úbytkem dětí, neobstojí. Konečné rozhodnutí sice záleží na vedení Pardubického kraje, ale před tak zásadním krokem je třeba vyslechnout názory všech zainteresovaných. Případné mediální reakce, demonstrace, petice a další projevy prostě k demokracii patří. Obhajování stanovisek, diskuze s představiteli obcí, odborníky a občany zase patří k práci volených zástupců kraje. Uzavření nebo sloučení středních škol je natolik zásadním zásahem do života obce či regionu s důsledky zdaleka přesahujícími jedno volební období, že činit takováto rozhodnutí bez odborné diskuze je přinejmenším nezodpovědné. Obec by měla mít právo se k němu vyjádřit a navrhnout případné jiné řešení.
V demokratické společnosti se některé věci prostě prosazují složitěji. Na druhou stranu lze díky diskuzi najít mnohdy i všeobecně přijatelnější a lepší řešení a o to by se Pardubický kraj měl nejenom v případě slučování vysokomýtského gymnázia a tamní stavební průmyslovky pokusit.
místopředseda MS ODS Polabiny