Komunistické občanské právo definitivně končí, díky ODS
Poslanci Občanské demokratické strany dnes podpořili zákonná opatření Senátu potřebná pro to, aby mohl k 1. lednu 2014 vstoupit v účinnost nový občanský zákoník. Definitivně tak v České republice přestane platit mnohokrát novelizovaný občanský zákoník ze 60. let minulého století.
„Neznám postkomunistickou zemi, která by dobrovolně šla cestou pouhých novel občanského zákoníku bez toho, aby přijala zcela novou právní úpravu. Chybou je, že tato novela měla být přijata už před deseti lety,“ zdůraznil Jiří Pospíšil, někdejší ministr spravedlnosti. „Současný občanský zákoník je nevyhovující a nesrovnatelný s tím, jak vypadá občanské právo v Rakousku nebo v Německu. Jen díky novelám stávajícího zákoníku z roku 1964 jsme teprve na půli cesty a zdaleka se neblížíme tomu, jak vypadá standardní občanské právo v Evropě. Proto potřebujeme nový občanský zákoník, na kterém pracovala skupina právních expertů více než deset let.“
„Budeme hlasovat pro dokončení občanského zákoníku,“ řekl před hlasováním Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS. „Jasně ale říkáme, že Senát měl přijmout doprovodnou legislativu v podobě, v jaké prošla Sněmovnou. Místo toho levicová vláda a levicový Senát využily situace a vyjmuly řadu důležitých opatření.“
Příkladem takového opatření je podle Stanjury zejména zrychlení odpisů za investice. „Na tomto opatření se shodli zaměstnavatelé, vláda i odbory. Nebylo to kontroverzní opatření, byla to užitečná věc, na kterou naše podnikatelské veřejnost čekala, která mohla podpořit hospodářský růst České republiky, přesto ji Senát nepochopitelně vyřadil,“ zdůraznil Zbyněk Stanjura.