Papalášské praktiky jdou mimo mě
Před předčasnými volbami se ODS rozhodla na přední místa dosadit málo známé osobnosti. "Ti, kteří stranu před dvaceti lety zakládali, jsou s ní bytostně spjatí. My mladší ji bereme jako nástroj pravicové politiky," říká v rozhovoru pro MF DNES lídr kandidátky Jan Hrdý.
Nedávná televizní debata byla vaším prvním veřejným vystoupením. Vnímal jste to jako handicap?
To určitě ne. V tomto směru jsem se nemohl rovnat s poslanci nebo panem Gazdíkem a Mynářem. To je jasné, stojí mě to více energie.
Na druhou stranu ODS cíleně vybírala do předčasných voleb nepříliš známé tváře, že?
Je to různé v každém regionu. Celostátně jsme si nic takového neřekli. Ale třeba tady jsme prošli klasickými primárkami. To byl pro mě také generační souboj. Ale nejen mezi věkově odlišnými generacemi, ale i politicky.
V čem konkrétně?
Mým soupeřem byl Josef Slovák (bývalý krajský radní – pozn. red.) a členové dali celkem jasně najevo, že má dojít ke změně. Protože mladší generace vidí politiku úplně jinak.
Jak ji vnímáte?
V socialismu jsme prožili jen dětství a spousta takzvaně papalášských praktik, které se do politiky stále vracejí, jdou naprosto mimo nás. Proto jsme v hradišťském regionu poměrně dost kritizovali politiku Petra Nečase a krajské vedení ODS. I to se nakonec v našich primárkách projevilo. Teď musím voliče přesvědčit, aby mi dali příležitost ukázat konkrétní kroky.
Jaké jsou zatím reakce lidí?
Neustále vysvětluji, že s celou řadou osobních selhání i politických rozhodnutí ODS mám problém.
Věří vám to?
Personálnímu obsazení moc nevěří, je těžké je přesvědčit, že došlo ke změně. Dost často slýchám: "Oni vás tam dosadili, ale zase to bude řídit někdo jiný". A to mě mrzí. Nikdo nám důvěru nevrátí jen tak, ovšem rozhodl jsem se, že ji budu krok po kroku obnovovat.
(Autor: Jana Fuksová)
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení
místostarosta