Nejen mráz přichází z Kremlu

20. května 2013
Nejen mráz přichází z Kremlu

V minulých dnech jsme byli svědky dalšího zcela šokujícího vyjádření ze strany jednoho z představitelů ČSSD. O nevládních neziskových organizacích odjela ke kulatému stolu diskutovat kolegyně poslankyně Lesenská, a to až do Moskvy.

 
Zástupkyně ČSSD jela diskutovat do Ruska, jehož prezident Putin v minulých letech právě zdejší nevládní neziskové organizace velmi ostře kritizoval. Dal jim jasně najevo, že ty, které jsou financovány ze zahraničí, jsou zdejším establishmentem považovány za zahraniční agenty. A paní poslankyně se pro ruskou tiskovou kancelář Itar Tass vyjádřila v podobném duchu: „Nevládní organizace vznikají zpočátku s ušlechtilými cíli, ale jakmile dostávají peníze z ciziny, snaží se sehrávat určitou roli v politice a začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoli v zájmu státu, kde jsou zaregistrovány.“
Stojí za zmínku, že paní poslankyně z ČSSD také připomněla, že v České republice neziskové organizace po jejich vzniku již nikdo nekontroluje.
 
Zákonodárce, který nezná neziskový sektor, a zákony, jež ho upravují, se má v komentování této problematiky držet zpátky. Od socialistů ale můžeme očekávat pouze a jenom to, že tu nazvou živnostníky parazity, onde nařídí rodičovskou dovolenou otcům a pokračují odsudkem neziskového sektoru. Co přijde na řadu příště? Pokud se dostanou k moci, tak to teprve pak uvidíme. Šlápnou na krk základním lidským právům a svobodám? Jako člověk, který je činný právě v neziskovém sektoru, budu možná muset emigrovat. Donedávna jsem byla parazitem a nyní se mohu stát ještě protistátním živlem a agentem cizí mocnosti v jedné osobě.
 
Paní poslankyně Lesenská asi neví, že zde máme velmi přísné zákony upravující fungování nadací a nadačních fondů či obecně prospěšných společností. Je pravdou, že velmi volný přístup máme k občanským sdružením, nicméně některé záležitosti napravujeme v novém občanském zákoníku. Pro lepší přehled například zavádíme veřejnou prospěšnost nebo jiný způsob registrace. Z vlastní zkušenosti vím, že kontrola finančních toků je velmi přísná všude, natož v neziskovém sektoru. Netvrdím, že je vše růžové, ale rozhodně není vše černé, špatné a odsouzeníhodné.
 
Teoreticky je možné mne nazvat cizím agentem po vzoru dnešního putinovského Ruska. Zcela pravidelně pomáhám finančně projektům nejenom v České republice, ale také v zahraničí. Přemýšlím, jak jsem se provinila, když jsem pomáhala financovat některé aktivity po ničivé tsunami nebo když jsem posílala finanční prostředky na nemocné děti kdesi v Africe. Stejně tak bychom mohli diskutovat nad tím, jak se mnoho finančních prostředků dostalo do České republiky a komu tyto peníze pomohly třeba vybavit nemocnici nebo zařídit školu.
 
Neziskovky někteří často přiřazují k aktivistickým činnostem, mnozí si však neuvědomují, že neziskový sektor v České republice vytváří silnou součást společného prostoru. Je zcela neodmyslitelným prvkem, který pomáhá řešit každodenní činnosti prospěšné a odpovědné veřejné správy.
 
Základem neziskových organizací je, že zcela jasně pojmenovávají problém, pro který jsou zakládány, a ten se prostě snaží řešit. Možná by bylo dobré upozornit na to, že například v oblasti sociálních služeb veřejná správa většinově spolupracuje právě s neziskovým sektorem. Sociální služby zaměstnávají v ČR zhruba 50 tisíc lidí. Starají se o postižené spoluobčany, o chudé a potřebné. Znám neziskové organizace, které pracují velmi dobře v sociální oblasti a jsou také financovány ze zahraničí.
 
Znám mnoho velmi pracovitých sociálních pracovníků, nicméně znám jen málo těch, kteří by chtěli ovlivňovat politiku. Chtějí mít „klid na práci“. Dělají to dobře a klobouk před nimi dolů. Mnozí z nás by tak těžkou práci rozhodně nezvládli.
 
Můžeme diskutovat o nadacích a nadačních fondech, které financují mnoho potřebných aktivit, a to nejenom v sociální oblasti, ale také ve vzdělávání, kultuře nebo sportu. Díky darům mnohých mecenášů ze zahraničí se zde uskutečnilo mnoho dobrých počinů. Vybavovaly se nemocnice a dětské domovy nebo se financovaly mnohé vzdělávací programy.
 
Polemiku bychom mohli vést také nad tím, co je vlastně to správné řešení konkrétních problémů, jak a kterým problémům předcházet, a především v jakých oborech. Jak aktivity, které jsou prospěšné nám všem, pomoci financovat, jak lépe otevřít dveře dokořán právě ke svobodě financování, která má jasná pravidla. Bavme se o tom, že potřebujeme financovat mnoho projektů a řešit mnoho témat. Příkladem mohou být projekty řešící sociální oblast, zdravotnictví, školství, kulturu a tělovýchovu, volnočasové aktivity, ale také projekty související s vědou a výzkumem, rozvojem podnikání, se životním prostředím. Někteří z nás si dokonce stále neuvědomují, že neziskovým sektorem je i oblast politického zaměření, čili politických stran a hnutí nebo například odborů.
 
Uvědomuje si to ČSSD? Asi ne, jinak by její zástupci nejezdili do Moskvy a nemluvili hlouposti.
Pozor na to, nejen mráz přichází z Kremlu…..
 
Lenka Kohoutová

členka vedení poslaneckého klubu PČR