Ranní interview
Hostem ranního diskusního pořadu ČRo1 byl ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS Martin Kuba.
Moderátor:
Pondělní ranní Radiožurnál s datem 3. prosince a 9 minut před 8. Hodinou. Přejeme dobré ráno. Na bleskovou návštěvu Prahy přiletěla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem a premiérem Petrem Nečasem bude jednat hlavně o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.
Veronika NEPRAŠOVÁ, redaktorka:
O největší zakázku v historii státu, která se podle odhadů vyšplhá až ke 300 miliardám korun, má totiž enormní zájem americký Westinghouse. A právě jeho pozici hodlá Clintonová svou návštěvou podpořit. Vedle amerického investora má totiž o dostavbu třetího a čtvrtého bloku zájem i konsorcium české Škody JS a ruského Gidropresu. Třetího zájemce, francouzskou Arevu, ČEZ začátkem října z tendru vyřadil. Podle něj firma nerespektovala podmínky českého atomového zákona a nedokázala garantovat cenu ani časový plán. Dostavba Temelína by měla být hotová v roce 2025. O tom, který z uchazečů obří zakázku získá, má vláda rozhodnout během příštího roku. Veronika Neprašová, Radiožurnál.
Moderátor:
Hostem Ranního interview je teď ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Dobré ráno.
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Dobré ráno.
Moderátor:
Minulý týden byla v Česku už náměstkyně ministra obchodu, mimo jiné lobbovala právě za Westinghouse, tento týden přijede další náměstek stejného ministerstva. Snaží se teď Američané víc protlačovat Westinghouse? Bude to i cíl Hillary Clintonové?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Já informace o tom, že by Hillary Clintonová měla jednat s panem premiérem i o dostavbě třetího, čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín, mám. Ale já myslím, že tato jednání probíhají standardně od řekněme zástupci nebo reprezentanty zemí, jejichž uchazeči se přihlásili do toho tendru, to znamená při jakékoliv příležitosti, kdy se potkáme s diplomaty nebo s politiky ze zemí, jež se uchází o tu dostavbu, tak ta je jednání takto probíhají.
Moderátor:
Má už vláda svého favorita?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Tady je třeba říct, že výběrem je pověřen ČEZ. To znamená, on je zadavatelem té veřejné zakázky, on ji vybírá podle zákona o veřejných zakázkách. Ta jednání probíhají mezi těmi uchazeči a mezi ČEZ. Vláda žádného favorita určitě nemá. Bude velmi záležet na tom, aby byla dodána jasná, moderní, bezpečná technologie, aby byla dodaná za garantovanou cenu, v garantovaných podmínkách. A také je pro nás důležité, což jsme všem deklarovali, aby v té zakázce byl co největší podíl českého průmyslu.
Moderátor:
Takže ani jako akcionář ČEZ, tedy vláda, svého favorita zatím nemá?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
V žádném případě. Je to skutečně soutěž, která byla vypsána podle zákona o veřejných zakázkách a pro nás je naprosto jasné a prioritní, aby zvítězila ta nejvýhodnější nabídka.
Moderátor:
Jedním z argumentů Westinghousu proti ruskému konkurentovi konsorciu MIR.1200, závislost na Rusku. Může právě to nakonec rozhodnout a nahrát Westinghousu, tedy americké firmě vlastněné japonskou Toshibou?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Já tuto závislost nevidím až tak dramaticky. Já myslím, že je to politický argument, který lze použít. Já se přiznám, že v této chvíli pro mě je rozhodující, aby skutečně zvítězila nabídka, která je nejvýhodnější. Ta závislost podle mého není nic, co by bylo nějak dramatické.
Moderátor:
Je možné, že nakonec můžete zvrátit rozhodnutí ČEZ, který teď posuzuje obě ty zakázky?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Já bych to nepředjímal. Myslím si, že je důležité, aby se ČEZ skutečně dostal k tomu, že vyhodnotí ty nabídky, že bude s oběma uchazeči jednat a ta nabídka, která bude optimální z pohledu ČEZ, z pohledu toho, kdo tu stavbu objednává, kdo ji tedy bude provozovat a kdo za ni bude zodpovědný, tak aby byla skutečně vybrána ta nejlepší. Teď jsme ve fázi toho výběru a já bych určitě nepředbíhal.
Moderátor:
ČEZ nemůže vybrat vítěze tendru na stavbu dalších dvou bloků Temelína, dokud antimonopolní úřad nerozhodne o odvolání třetího, už vyřazeného účastníka, francouzské Arevy. Jak se ten proces může prodloužit?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Ta situace teď bude taková, že posuzováním se bude zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kam se francouzský uchazeč Areva odvolal. Jaká bude časovost toho odvolání, toho posouzení, to já v této chvíli neumím říci a je třeba se s tímto obrátit na ÚOHS.
Moderátor:
Náklady na dostavbu elektrárny mají být 150-200 miliard. Mluví se také ale o ceně 300 miliard korun. Nakolik to odhadujete? Neprodraží se to nakonec?
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Je třeba říct, že obecně vždycky, když se staví takto velké stavby a jaderné elektrárny, tak je právě zvykem, že dochází k prodražení. Není to tím, že by se ty peníze někam ztrácely, ale je to skutečně i o nějakých technologiích. Pro nás je důležité, aby právě toto jsme v České republice eliminovali a aby právě součástí smlouvy byla jasně stanovená cena, jasně stanovený termín, ve kterém bude tato akce realizována, a to je pro nás jedna z velmi klíčových záležitostí, protože já musím říct, že by bylo velmi nepříjemné, dívat se na to, co se například stalo ve Finsku, kde se velmi prodlužuje ta výstavba a velmi významně prodražuje. To je jedno ze zadání, které česká vláda má, vědět jasně, za jak dlouho, v jakém termínu a za kolik peněz Temelín bude postaven.
Moderátor:
Říká host Ranního interview Radiožurnálu, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Díky. Na shledanou.
Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda ODS:
Děkuji. Na shledanou.
ministr průmyslu a obchodu
1. místopředseda strany
předseda místního sdružení
předseda regionálního sdružení
zastupitel statutárního města