ČR by neměla při vyjednávání o rozpočtu EU ustupovat ze svých pozic

23. listopadu 2012
ČR by neměla při vyjednávání o rozpočtu EU ustupovat ze svých pozic

Návrh rozpočtu Evropské unie na období 2014-2020 na právě probíhajícím zasedání Evropské rady v Bruselu, tak jak byl předložen předsedou Evropské rady Van Rompuyem, je pro Českou republiku nevýhodný.

Místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, podporuje mandát předsedy vlády Petra Nečase, který požaduje menší škrty v politice soudržnosti, a v krajním případě i veto návrhu. 
Právě projednávaný víceletý finanční rámec počítá se tím, že se sníží podpora na kohezní politiku méně rozvinutým regionům. Pro Českou republiku by to přineslo výrazné omezení dotací, a to až o 30 % oproti stávajícímu období. Snížení je navíc navrženo tak, že kategorie nejméně vyspělých členských států by byla redukována nejvíce, což je v přímém rozporu s primárním cílem politiky soudržnosti, která má rozdíly mezi regiony vyrovnávat. Na stole jsou také další nevýhodné návrhy, jako snížení míry spolufinancování projektů ze strany EU a nižší alokace prostředků na rozvoj venkova. 
 
„Lídři evropských orgánů i členských států by si měli uvědomit, že právě v období krize mohou být evropské fondy rozhodující pro vnímání přidané hodnoty EU. Občané členských států a hlavně nově přistoupivších členů budou v budoucnu hodnotit evropské představitele na základě toho, jak se zachovali v době krize. Pokud budou obětovány méně vyspělé země, dále to podkope jejich důvěru v evropské instituce. Evropská unie může hledat úspory v jiných oblastech, hlavně v provozních výdajích a lepší kontrole vynakládaných prostředků. Proto jsem se také například připojil k výzvě Single Seat, která prosazuje jedno sídlo Evropského parlamentu, což přinese úspory v řádu stamilionů eur ročně,“ uvedl Oldřich Vlasák.  
 
Oldřich Vlasák je také podepsán pod výzvou předsedkyně výboru pro regionální rozvoj EP Danuty Hübnerové a dalších vlivných europoslanců, kteří se rovněž vyslovili proti návrhu Van Rompuye. Nesouhlasí s navrženým objemem 309,5 miliard eur na politiku soudržnosti, který by znamenal citelný pokles proti minulému období. Europoslanci upozorňují na to, že strukturální fondy, jako jedny z mála investic EU, jsou schopny generovat růst a vytvářet pracovní místa. Jedná se také o jediný mechanismus, který vyrovnává ekonomické a sociální rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.
Ing. Oldřich Vlasák

místopředseda EP
zastupitel statutárního města