O pokrytectví antikorupčníků

28. listopadu 2011
O pokrytectví antikorupčníků

Nevyhlásil jsem vítězství v boji proti korupci, jak tvrdí ve svém komentáři Petr Honzejk (HN 24. 11. "Nečasova partyzánská válka"). Moje slova o partyzánech na adresu odborářů, kteří téma korupce použili jako záminku, aby znovu vyšli do ulic, jsou míněna tak, že se vlamují do otevřených dveří.

Že se za poslední rok v boji proti korupci bez nabubřelých frází a hesel udělalo více než za poslední desetiletí. Že konkrétní kroky, které přijímá vláda, jdou mnohem dále než kroky – pokud byly vůbec nějaké, vlád předchozích. A především vlád sociální demokracie, která dnes také vehementně křičí, jak konečně umí s korupcí zatočit. Podobné aktivity se objevují v době, kdy vyplouvají na povrch miliardové skandály za vlád ČSSD, zcela nesrovnatelné s příměry ze současnosti, použité autorem komentáře. Ať už se jedná o nápadně podobné privatizace Mostecké uhelné, Škody Plzeň nebo OKD, které šetří protikorupční policie. Kde byly v té době všechny tyto antikorupční iniciativy, fondy nebo nadace, které se teď rodí jako houby po dešti? Demonstrovali odboráři v ulicích, když se začaly objevovat zprávy o Paroubkových a Grossových šibalech, nebo podezření z korupce při pronájmu gripenů? 
 
Boj s korupcí skutečně nelze snadno vyhrát, ale jen člověk zcela zaujatý může tvrdit, že vláda v této oblasti neudělala vůbec nic. To slyšíme právě od těchto iniciativ, jejichž někteří aktéři sami mají tuny másla na hlavě. V těchto případech to není obraz pouze morálního kýče, ale co je horší, hlubokého pokrytectví. Stav korupce u nás mě nemůže těšit, ale nemám pochopení, když zástupci těchto iniciativ ovlivňují mediální obraz naší země v zahraničí, jako v případech autorem zmíněných článků v The Economist nebo The Financial Times. Kdybychom byli tak prohnilou partajokracií, projevilo by se to v pohledu finančních trhů nebo například v hodnocení OECD. Nedávná návštěva generálního tajemníka OECD Angela Gurríi, která mimochodem téměř nebyla medializována, přinesla jiný pohled na naši zemi. Mnohem pozitivnější, než vytvářejí tyto vlivové skupiny – jak v úrovni prováděných reforem, tak stavu korupce. 
 
O tom, že boj proti korupci vláda považuje za zásadní prioritu, svědčí konkrétní činy, ne slova. Zrušili jsme prostředníky nákupu techniky v armádě. Zrušili jsme ekotendr. Zákon o veřejných zakázkách je výrazným posunem vpřed proti minulosti, přičemž hlavní opatření vycházejí z doporučení NERV a Platformy pro transparentní veřejné zakázky, za přispění respektovaných neziskových organizací Transparency International a Oživení. Povinně zavádíme elektronické aukce u vybraných veřejných zakázek, což už dnes ve zdravotnictví výrazně snižuje ceny. Zvyšujeme kontrolu veřejnosti povinným zveřejňováním smluv a konečných cen. Zavedeme snížení limitu zakázek malého rozsahu nebo automatické zrušení soutěže, do které se přihlásila jedna firma. Omezíme prostor pro šití zakázek na míru, rušíme "losovačky". Zvyšujeme tresty za korupci u veřejných činitelů atd. 
 
Mohl bych ve výčtu podobných kroků pokračovat, ale hodně práce je ještě před námi. Dveře jsou však otevřeny a každý, kdo svoje "antikorupčnictví" nemyslí jen jako zástěrku k politickým hrám, bude vítán. 
RNDr. Petr Nečas

člen regionální rady
předseda strany
poslanec PČR
předseda vlády