Zvýšení daně z nemovitostí na maximum zasáhne průmysl v Liberci. Město čelí kritice, ODS návrh nepodpořila

25. dubna 2025
Zvýšení daně z nemovitostí na maximum zasáhne průmysl v Liberci. Město čelí kritice, ODS návrh nepodpořila

Město Liberec dále rozšířilo zvýšení daně z nemovitostí ve výrobních a obchodních zónách na maximální možnou úroveň, a to téměř pro všechny podniky. Nová vyhláška schválená zastupitelstvem stanovuje místní koeficient ve výši 5 pro většinu podnikatelských ploch, čímž se Liberec zařadí mezi nejtvrdší daňové režimy v republice. Rozhodnutí přichází v době, kdy se region potýká s nejistotou způsobenou propouštěním v automobilovém průmyslu a hrozbou amerických cel na evropské zboží.

Podnikatelská sféra krok ostře kritizuje. Podle firem jde o další ránu pro průmyslové prostředí Liberce, které už nyní trpí nedostatkem podpory ze strany města. Zástupci firem upozorňují, že zvýšená daň zatíží jejich provozní náklady a může odradit nové investory, kteří by mohli přinést potřebné know-how do regionu.

„Tohle rozhodnutí sice podniky přímo nepoloží, ale je to jasný signál, že Liberec není městem vstřícným k byznysu. Očekávali jsme spíš podporu v těžkých časech, ne další zátěž,“ uvedl jeden ze zástupců výrobní společnosti působící v průmyslové zóně Sever.

Znepokojení panuje i kvůli tomu, že město příjmy z vyšších daní neinvestuje zpět do infrastruktury, kterou podniky dlouhodobě kritizují. Silnice v průmyslových zónách jsou přetížené a často ne zrovna v optimálním stavu, chybí přímá dopravní napojení i adekvátní parkování pro kamiony. Místo investic se ale peníze z firem projídají v běžném provozu města.

Proti vyhlášce se ostře vymezila liberecká ODS. Podle jejích představitelů jde o nepromyšlený plošný zásah, který nebere ohled na odlišné podmínky v jednotlivých částech města. „ODS dlouhodobě odmítá plošné navyšování daní bez jasného cíle. Návrh jsme na zastupitelstvu nepodpořili, protože firmy si zaslouží spíš stabilitu a předvídatelnost, ne další zvyšování nákladů. Zatímco jiná města lákají technologické firmy či výrobce investicemi do infrastruktury a stabilním prostředím, Liberec posílá opačný signál. To může mít dlouhodobé důsledky pro rozvoj celého regionu“ uvádí ve společném prohlášení Místní rada Liberecké ODS.

Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy řada podniků v Libereckém kraji již čelí tlakům z globálních trhů, omezením exportu či útlumu poptávky. Podle odborníků bude mít krok města negativní dopad na atraktivitu regionu pro nové investory.

Zvýšení daně z nemovitosti začne platit od 1. ledna příštího roku. Firmy tak mají jen několik měsíců na přehodnocení svých provozních rozpočtů. Mnozí se obávají, že je to jen začátek dalších kroků, které podnikatelské prostředí v Liberci dále ztíží.

Za ODS Liberec Ing. Josef Pošmourný