Renáta Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani

24. dubna 2025
Renátra Zajíčková: Aplikační místnosti jsou výhodné pro všechny. Z veřejného prostoru zmizí narkomani

(FORUM 24) Skupina koaličních poslankyň navrhuje v pozměňovacím návrhu u trestní reformy legalizovat místnosti, do nichž by mohli narkomani beztrestně přinést a beztrestně tam užít jednu dávku drogy pod odborným dohledem. Cílem je ochránit zdraví jednotlivců a veřejnosti, prevence přenosu infekčních nemocí a snižovat předávkování a kriminalitu. „Zřízení služeb bezpečné aplikace je výhodné pro všechny – pro místní obyvatele, pro samosprávy i pro samotné uživatele,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 jedna z autorek Renáta Zajíčková.

Proč jste se rozhodly takový návrh podat?

Ze zkušeností ze zahraničí, ale i na základě pilotního ověřování funkčnosti aplikačních místností v Brně vyplynulo, že zřízení služeb bezpečné aplikace je výhodné pro všechny – pro místní obyvatele, pro samosprávy i pro samotné uživatele. Přináší to v podstatě jen pozitivní důsledky, a právě proto jsme tento návrh předložily.

Jak přesně mají aplikační místnosti fungovat?

Je důležité vědět, že aby mohla aplikační místnost – tedy program bezpečné aplikace – vůbec vzniknout, musí být splněno mnoho podmínek. Tato služba může být poskytována buď ve vnitřních prostorách (například v budově), nebo formou mobilní jednotky. V obou případech zařízení musí získat příslušné povolení, splňovat všechny stanovené parametry, mít vyškolené zaměstnance – ať už sociální pracovníky, nebo zdravotníky, a musí mít nastavená pravidla.

Podmínky jsou poměrně přísné. Programy aplikačních místností jsou většinou součástí širšího programu nízkoprahových služeb, které pracují s lidmi závislými na alkoholu, drogách či lidmi se sekundární kriminalitou. Jde například o známá „káčka“ neboli kontaktní centra, která fungují ve větších městech. Žádné z těchto zařízení však zatím aplikační místnost mít nemůže – právě proto jsem představila tento pozměňovací návrh, aby ta možnost v České republice byla.

V návrhu se mluví o držení jedné dávky drogy. Jak bude toto množství určeno a nemůže se stát, že to bude zneužíváno?

Návrh obsahuje velmi jasná pravidla. Uživatel si musí přinést dávku sám, zařízení žádné drogy neposkytuje. Důležité je pravidlo, že nemůže jít o prvouživatele. Každý klient musí být součástí nízkoprahového programu a musí mít vedenou anamnézu, ze které jasně vyplývá, že má zkušenosti s drogami. Dále je zásadní, že uživatel si musí látku aplikovat sám, nesmí mu pomáhat nikdo další.

A skutečně si může přinést pouze jednu dávku. Zkušení sociální pracovníci nebo zdravotníci dokážou podle množství rozeznat, zda jde skutečně o minimální dávku určenou pro jednorázové použití. Vše je samozřejmě podrobeno kontrole sociálních pracovníků, kteří se řídí vnitřními předpisy zařízení, jak s uživatelem pracovat a co mu poskytnout.

Zkušenosti z pilotního provozu v Brně-severu jsou velmi pozitivní, kladné ohlasy máme i od místní samosprávy. V jedné lokalitě je tam vysoká koncentrace uživatelů drog a zavedli tam mobilní aplikační místnosti, které se podle potřeby mohou přesouvat a nabídnout pomoc tam, kde je nejvíce třeba.

Zároveň máme velmi dobré zpětné vazby i od místních obyvatel. Jak jsem řekla, je to opravdu výhodné pro všechny, protože z veřejného prostoru zmizí narkomani, použité injekční stříkačky nebo další nebezpečný odpad.

Návrh jste podaly spolu s poslankyněmi dalších koaličních stran. Má tedy podporu napříč celou koalicí?

Návrh má, myslím, ve většině případů podporu napříč koalicí. Možná budou jednotlivci, kteří váhají, nebo jej nakonec nepodpoří. Ale teprve o tom budeme jednat na ústavně právním výboru, takže návrh má před sebou ještě nějakou cestu. Osobně se budu snažit přesvědčit své kolegy, že se jedná o užitečné a přínosné řešení, které je výhodné pro všechny.

(Autor: Dominika Machová)

Rozhovor vyšel na serveru Forum24.cz.

Renáta Zajíčková

poslankyně PČR
starostka MČ Praha 5