Pacientova volba: Poslanci ODS a TOP 09 chtějí umožnit pacientům větší volbu při čerpání zdravotní péče, o návrhu by mohli hlasovat v pátek

(www.ods.cz) Pozměňovací návrh k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění umožní pacientům, kteří si chtějí zvolit ekvivalentní, dnes z veřejného zdravotního pojištění nehrazenou péči, doplatit pouze rozdíl v ceně mezi hrazenou a nehrazenou péčí. Pokud bude návrh přijat, pacienti nebudou muset platit plnou cenu ekvivalentní péče, jako je tomu dnes. Návrh tak povede nejen k rozšíření nabídky pro pacienty, ale také k úspoře jejich prostředků. Jde o řešení, které dává pacientům větší možnost volby a zachovává sociální smír ve společnosti a férové podmínky v přístupu ke zdravotní péči. Společně jej předložili poslanci Zdenka Němečková Crkvenjaš, Vlastimil Válek, Martina Ochodnická a Petr Fifka. O návrhu by poslanci mohli ve třetím čtení hlasovat v pátek 25. dubna.
Návrh nikterak neomezuje rozsah ani dostupnost péče, je plně v souladu s ústavním pořádkem a chrání principy solidarity. Právo na poskytnutí hrazených služeb v rozsahu individuálního léčebného postupu, který navrhne ošetřující lékař, se nijak nemění. „Náš návrh opravuje současný nespravedlivý stav, kdy si pacient zcela nelogicky nemůže hradit jen doplatek zdravotní služby, ale musí zdravotní službu, která není kompletně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, uhradit celou. To je nesmysl, který náš propacientský návrh napravuje,“ uvedla poslankyně za ODS a předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš.
„Tento návrh je správným krokem na cestě k rozšíření nabídky zdravotních služeb pro české pacienty při zachování vysoké úrovně dostupnosti péče. Kladné stanovisko k němu dali i odborníci z Národní ekonomické rady vlády a jeho přijetí bude skvělou zprávou pro všechny pacienty. Skončí tím asociální stav, kdy si pacient nemohl dovolit například pohodlnější sádru, protože místo doplácení pouhého doplatku musel platit její plnou cenu,“ uvedl poslanec, 1. místopředseda TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Velkou výhodou návrhu je i posílení principu, kdy opravdu každý pacient dostane péči, která je pro něho nejlepší dle lékaře, nikoli dle finančních možností. Zdravotní pojišťovny budou díky tomu také mít mnohem přesnější přehled o skutečném stavu v terénu, na který tak budou moci efektivněji reagovat,“ uvedla poslankyně za TOP 09 Martina Ochodnická.
„Návrh jednoznačně posílí i transparentnost systému a pomůže předcházet nežádoucím praktikám, kdy pacienti za účelem zajištění péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, poskytují např. dary do nadačních fondů poskytovatelům zdravotních služeb. Spolu s tím ale návrh garantuje pacientovi, že mu bude vždy poskytnuta informace o optimální léčbě hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a chrání tak proti tomu, kdyby poskytovatelé začali této možnosti zneužívat a nabízet pouze varianty se spoluúčastí,“ uzavřel poslanec za ODS Petr Fifka.
Návrh k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění umožní pacientům, kteří si chtějí zvolit ekvivalentní, dnes z veřejného zdravotního pojištění nehrazenou péči, doplatit pouze rozdíl mezi hrazenou a nehrazenou péčí. Dnes je nutné hradit plnou cenu a návrh tak povede nejen k širší nabídce, ale také k úspoře prostředků pacientů. Jde o řešení, které dává pacientům větší volbu a zachovává sociální smír ve společnosti a férové podmínky v přístupu ke zdravotní péči. Pozměňovací návrh zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění byl v Poslanecké sněmovně načten 11. února, jeho projednávání je očekáváno v pátek 25. dubna.
předsedkyně výboru pro zdravotnictví PS PČR
poslankyně PČR
členka programového týmu pro zdravotnictví
poslanec PČR
místopředseda výboru pro zdravotnictví