ANO překročilo hranice slušnosti, bojí se mě, řekl premiér Petr Fiala v debatě Deníku

3. dubna 2025
ANO překročilo hranice slušnosti, bojí se mě, řekl premiér Petr Fiala v debatě

(Deník) Předseda vlády v pravidelném pořadu 15 minut Kateřiny Perknerové uvedl, že nejen dnešní, ale všechna rána s Donaldem Trumpem jsou napínavá, když čekáme, co se v noci našeho času stalo ve Washingtonu. Pak reagoval na uvalení 20procentních cel na veškeré zboží z EU a 25procentní na osobní automobily.

„Tarify pocítí prakticky celý svět. Potřebujeme ještě nějaký čas, abychom si byli jisti, co je tím přesně myšleno, jak ta pásma podle zemí i výrobků vypadají. Americký prezident mluví o reciprocitě, ale ta tam moc vidět není. Považuji to za nesprávné a nešťastné. Patřím k sociálním vědcům a politikům, kteří jsou přesvědčení, že je výhodnější volný obchod, co nejméně bariér a pokud možno žádná cla. Donald Trump se rozhodl jít tímto izolacionistickým směrem i v ekonomické politice a nám nezbývá než na to reagovat.“

Trumpovo opatření se výrazně dotkne německého automobilového průmyslu, sekundárně tedy i mladoboleslavské Škodovky. Ministr dopravy Kupka naznačil, že by to mohlo znamenat až dvouprocentní pokles HDP. Jak to vidí premiér?

„V neděli jsem si telefonoval s Ursulou von der Leyenovou, která kontaktovala řadu lídrů napříč Evropou, a bavili jsme se o společné adekvátní reakci. Evropská unie je připravena na nějaká reciproční opatření, ale v první fázi budeme upřednostňovat snahu o jednání. Ze Spojených států zatím taková snaha nebyla. Dopad na Českou republiku nebude úplně přímý, ale může být velmi silný prostřednictvím vývozů, které realizujeme přes Německo a další země. Dokud struktura cel není úplně jasná, není možné přesně spočítat jakékoliv dopady. Nevíme například, nakolik se cla budou vztahovat na některé subdodávky. Nemyslím, že by to mělo vliv na snížení hospodářského růstu v řádu procent, ale v řádu desetin procent to být může,“ uvedl Petr Fiala.

Evropskou kartou je zdanění technologických gigantů
Moderátorka připomněla svůj rozhovor s europoslancem ODS Alexandrem Vondrou. Hovořil o tom, jak by měla případně Unie reagovat, tedy chytře a se zacílením na ty, které to opravdu bude bolet, tedy technologické giganty typu Googlu, Amazonu, sítě X, Mety nebo Applu.

Je to správná karta? „Je a docela intenzivně se o ní mluví. Musíme si uvědomit, jaká je struktura obchodu mezi Spojenými státy a Evropou, v čem je kdo silný. Zatímco my do USA exportujeme především průmyslové produkty, oni vyvážejí služby. V tomto segmentu by Amerika mohla uvalení daní pocítit. Kdyby Evropa tuto kartu vytáhla, mohl by ze strany digitálních gigantů vzniknout tlak na americkou vládu, aby od cel ustoupila,“ míní Petr Fiala.

Dodal, že musíme začít přemýšlet jinak než dosud. „S tím, co se tady odehrává, nemáme zkušenost. Západní svět se od 2. světové války snažil ekonomicky propojovat a odstraňovat bariéry. Teď se lídr svobodného světa, USA, vrací k izolacionistické politice s recepty, které fungovaly v 19. století. Pokud u toho zůstanou, bude to mít prokazatelně negativní vliv na celosvětový obchod a prosperitu,“ konstatoval Petr Fiala.

Česká stopa u dostavby Dukovan dosáhne 60 procent
České firmy a následně občané to nepochybně pocítí. Nebylo by v dané situaci namístě víc tlačit na jihokorejský KHNP? Donutit ho, aby do dostavby JE Dukovany přizval víc tuzemských výrobců? Rámcová smlouva obsahuje závazek třicetiprocentní účasti, ale je tato mez definitivní? Opoziční ANO ústy svého prvního místopředsedy Karla Havlíčka tvrdí, že dodavatele by měl kabinet až vydírat. Kdyby oni byli u vlády, dělali by to. „Pokud by oni byli u vlády, žádné reaktory bychom neměli. Ukázali to, když zastavili Temelín a nedokázali zahájit tendr na Dukovany. Můžeme se ptát, proč. Možná Karel Havlíček dělal všechno pro to, aby se tam dostal Rosatom, nebo se bál. Nejspíš se báli, neboť to je odvážné rozhodnutí a jednou z hlavních charakteristik jejich politiky je strach,“ pravil Petr Fiala.

Potvrdil také, že smlouva s jihokorejským KHNP o dostavbě Dukovan bude podepsána, až „bude dobře připravena a budeme si jisti, že náš tlak ji dovedl do podoby, kterou považujeme za dobrou“. Mělo by to být v řádu týdnů. „Poté bude probíhat řada procesů a výběrových řízení, kdy se další firmy dostanou k zakázkám. Je docela realistické, že nakonec tam bude 60 procent české stopy,“ sdělil premiér Petr Fiala. Zdůraznil, že ještě důležitější bude, aby koncová cena energie byla příznivá pro český průmysl a celou republiku. „Těší mě, že tak to vidí naši podnikatelé,“ řekl Petr Fiala.

Prezident nebyl v trapné roli
Předseda vlády okomentoval mimořádnou schůzi sněmovny, jejíž část koalice uzavřela, aby mohly padnout utajované skutečnosti. Zaskočilo to i přítomného prezidenta Petra Pavla, podle něhož se o výstavbě armády a obranyschopnosti v obecné rovině má mluvit veřejně.

„Pana prezidenta jsme do žádné trapné role neuvedli. Sám zmínil, že na schůzi zazněly informace, které nelze sdělovat veřejně. Podrobná rozprava byla otevřená, ale ani té se poslanci ANO a SPD nezúčastnili. Podle mě narativ o zamezení výměny názorů, který šíří opozice, je falešný. Ve sněmovně se několikrát diskutovalo o obraně, poslanci mají možnost se dotazovat na každé interpelaci, probíhají výbory, řešilo se to i na plénu, vyměnil jsem si několik otevřených dopisů s Andrejem Babišem. Debata na mnoha úrovních probíhá. Má-li ale být kvalifikovaná, musejí k tomu její aktéři znát detaily z vojenské oblasti, jež nelze sdělovat veřejně. Hnutí ANO se jen vymlouvá, žádné jednání ho nezajímá, stará se jen o volební kampaň,“ konstatoval premiér Petr Fiala.

Bojí se lidé vstoupit do armády kvůli válce?
Nemělo se ale fundamentálně hovořit před kamerami o poslání a směřování české armády? Například ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že mladí lidé se nechtějí stát profesionálními vojáky, protože nedaleko probíhá horká válka a oni zkrátka nechtějí umírat. Náčelník generálního štábu Karel Řehka se proti tomu ostře ohradil. Podle něj to patří k jejich závazku a každý voják s tím musí počítat.

Premiér Petr Fiala k tomu sdělil: „My veřejnost otevřeně informujeme o všech věcech, které se týkají bezpečnosti, včetně způsobů financování armádních zakázek i jeho zdůvodnění. Probíhá intenzivní debata o tom, jak posílit stavy naší profesionální armády i rozšířit aktivní zálohy. Všichni si lámeme hlavu s tím, jak všechny bezpečnostní sbory učinit pro mladé lidi ještě atraktivnější. V tomto směru jsou paní ministryně Černochová i náčelník generálního štábu velmi aktivní.“

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) není ovšem spokojen s výrazně vyšším ohodnocením vojáků, které nyní umožnil schválený zákon. Na vládu chce příští středu přinést návrh, díky němuž by se i platy policistů a hasičů zvýšily o tisíce korun. Podpoří ho šéf ODS? „Pan ministr dostal úkol, aby vypracoval analýzu, která srovná podmínky členů všech bezpečnostních sborů. Pak bude možné politickým rozhodnutím nevýhody dorovnat. Musíme zohlednit řadu aspektů, které je třeba do toho započítat. Jsme připraveni se o tom bavit, protože vnější a vnitřní bezpečnost spolu souvisejí,“ ujistil Petr Fiala.

ANO překročilo hranice slušnosti
Ministerský předseda také odpověděl na otázku, co si myslí o kampani hnutí ANO, které vyvěsilo billboardy s jeho obličejem a nápisem Nejhorší premiér na světě. Je to za hranou, nebo jde ještě o součást přípustné negativní kampaně?

„Samozřejmě to je za hranou. Kde je ale hranice slušnosti ze strany ANO, jež má předsedkyni poslaneckého klubu, která mi vulgárně nadává? Na to ani nereaguji, znevažuje spíš sama sebe. Asi si neuvědomuje, že zvolenými výrazy vlastně uráží moje rodiče. Nad tím člověk krčí rameny, protože lidé této úrovně usvědčují sami sebe z absence argumentů, z toho, že nejsou schopni nabídnout nějaké řešení a umějí jenom nálepkovat, nadávat a posmívat se. Co mám říct na kampaň, jejímž jediným motivem kromě lží a nesmyslů je pouze Antifiala? Asi se mě bojí, což je vlastně dobře,“ uzavřel dubnovou debatu premiér Petr Fiala.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS