Renáta Zajíčková: Oddělené zápisy pro děti z Ukrajiny nejsou diskriminací
(MF DNES) Po týdnech jednání o tzv. zákoně „lex Ukrajina 7“ se Senát neshodl na zrušení žádné z úprav – a novela míří v původním znění k podpisu prezidentovi. Senátoři neodmítli ani možnost zvláštního zápisu dětí ukrajinských uprchlíků do prvních tříd základních škol. Mnozí označují tento návrh za diskriminační, tak to ale není.
Počet dětí ukrajinských uprchlíků na základních školách stále narůstá. To má samozřejmě za následek nepříznivý vliv na integraci těchto dětí a komplikuje to práci učitelům, ředitelům a zřizovatelům efektivně pracovat s kapacitami.
Vím, o čem mluvím. Naše rodinná škola poskytla pomoc ukrajinským dětem jako jedna z prvních v Česku a trvá doposud. Zkušenosti z posledních let ukázaly, že integrační proces není vždy jednoduchý. Velký příliv ukrajinských dětí vytvořil tlak nejen na školy samotné, ale také na pedagogy, rodiče a v neposlední řadě i na samotné žáky.
Pražské školy, kde se soustředila většina uprchlíků, byly situací obzvláště zatíženy. V mnoha případech je koncentrace ukrajinských dětí ve třídách tak vysoká, že se prakticky znemožňuje jejich efektivní integrace. Namísto vzájemného obohacení vznikají bariéry – jazykové, kulturní i sociální.
Proto jsem předložila pozměňovací návrh, který školám umožní uspořádat oddělené zápisy pro ukrajinské děti. Nejde o diskriminaci, jak někdo tvrdí, ale o snahu zlepšit podmínky pro vzdělávání všech dětí, českých i ukrajinských. Oddělené zápisy poskytnou školám více času na lepší organizaci tříd, podporu pedagogů a kvalitnější přípravu na příchod nových žáků. Hlavně ale zajistí, že integrace bude probíhat smysluplně a efektivně, což dosud nebylo možné.
Podle CVVM klesla ochota pomáhat uprchlíkům během dvou let o 37 procentních bodů na letošních 29 procent. Je to výsledek nejen ekonomického tlaku, ale také určité neefektivity některých opatření, která zbytečně komplikují život všem zúčastněným.
Sami Ukrajinci návrhu rozumějí a oceňují, že všem ukrajinským dětem garantujeme přístup ke vzdělání a zajišťujeme místo v základní škole, přestože to nemusí být vždy ta nejbližší. Oddělené zápisy nevnímají jako rozlišování dětí podle národnosti, ale zkrátka jako dočasný nástroj pro vytváření podmínek, které pomohou školám lépe zvládat situaci. Není to ideální cesta, ale je to krok, který reflektuje školskou realitu a nabízí alespoň částečné řešení.
poslankyně PČR
starostka MČ Praha 5