Ministr Zbyněk Stanjura v pořadu Hráči na Blesk.cz

20. ledna 2025
Ministr Zbyněk Stanjura v pořadu Hráči na Blesk.cz

(www.blesk.cz) Jako šéf státní kasy dostává často zabrat, že dost nespoří, dost neškrtá. Nepomohl ani nejnovější rozpočet na stávající rok s deficitem přes 240 miliard korun. V pořadu Hráči na Blesk.cz si ale Zbyněk Stanjura nebral servítky. A do svých vyjádření zakomponoval celkem tvrdé vzkazy soupeřům, a možná i kolegům.

V poslední době je moderní mluvit o psychice, duševní kondici. Tak jaká je ta vaše od doby, co jste ministrem financí?

Politika je práce, o kterou se ucházíme, oslovujeme voliče, říkáme: Zvolte nás, pak chceme být raději ve vládě než v opozici. A když o to usilujeme, pak bychom si neměli stěžovat.

V jaké etapě působení v téhle funkci to bylo nejsložitější?

Nejsložitější politicky bylo vyjednat konsolidační balíček. Bylo tu pět stran, které měly možná stejný cíl, ale také pět názorů na to, jak ten cíl splnit. Z rozpočtů bylo nejsložitější sestavit ten na příští rok, protože když šetříte, je to nejjednodušší první rok. Každý další rok je to těžší, protože už jste něco uspořili teď musíte vymyslet něco dalšího. Letos jsou navíc (sněmovní, pozn. red.) volby a předvolební rozpočet sestavovat je nejtěžší, protože mnozí ministři, možná všichni, se chtějí předvést a velmi často k tomu potřebují výdaje státního rozpočtu.

Nebudou vám ti ministři vlastně zazlívat, že říkáte, že utrácejí veřejné peníze, aby se předvedli před volbami?

No, to já nevím. Já si myslím, že vzhledem tomu, že je volební rok, to (rozpočet, pozn. red.) dopadlo relativně dobře. Jen jsem říkal, že kdyby byl nevolební rok, tak by ten výsledek byl možná lepší. To si myslím, že je pravda, tak nebudu lhát.

A co jste si vyjednal pro sebe? Protože i pro vás je to volební rok. Vypadá to, že jste skončil jen s ostře kritizovaným rozpočtem s plánovaným deficitem 241 miliard.

Ostře kritizovaným… Jako asi ano, ale obsah kritiky směřoval na půl procenta příjmů a maximálně jedno procento výdajů, takže bych to klidně mohl otočit: Sestavil jsem rozpočet, kde 99,5 procenta příjmů bylo bez debaty, a u 99 procent výdajů všichni řekli, že to je dobré. Jinak myslím, že není mojí prací ani ambicí ohromovat voliče. Mojí prací je, abych si byl jistý, že vynakládáme peníze daňových poplatníků rozumně. Nevím, proč jsme v České republice fixováni absolutní částkou deficitu. Když se státy srovnávají, je to relativně vůči výkonu ekonomiky. Kolik z nás ví, jaký je deficit Slovenska v eurech? Ale víme, že to je třeba minus 6 procent vůči HDP a u nás pouze minus 2,4 procenta. Nikdy jsem netvrdil, že ty rozpočty jsou skvělé a že je nejde lépe sestavit. Tvrdím, že jsem politický realista a že to bylo maximum možného.

Měl jste někdy třeba i chuť říci: Ne, já vám prostě víc nedám, a vy se všichni podle toho zařiďte?

Kdybych měl tabulky, které bych ministrům ukazoval, tak na jedné by bylo »nemám« a na té druhé »nedám«. Občas za mnou chodí ministři, a nejen ministři, a říkají: Chtěl bych s vámi jednat, to bude hrozně složité, já chci peníze. A já říkám: Ne, to bude jednoduché.

Tak proč to dopadá, jak to dopadá? Proč jsou deficity standardně vyšší než v roce 2009, kdy byla celosvětová krize?

Protože se mezitím změnily ve všech volebních obdobích mandatorní výdaje a nelze vyjednávat o tom, jestli dáte na důchody méně, než kolik říká zákon, či jestli dáte na obranu méně, než jsou nyní povinná 2 procenta HDP. Když si řekneme, že jsou výdaje rozpočtu kolem 2300 miliard, tak k debatě zůstává 200 až 250 miliard. A to je nejtěžší politický úkol: Změnit ty povinné výdaje, protože je někdo dostává, je na to zvyklý, a pokud to chcete omezit, jako jsme to udělali v našem konsolidačním balíčku, je to nepopulární opatření.

No, mohlo se vám to podařit více, to asi sám uznáte.

V této koalici ne.

Mluvíte o daňových poplatnících, kterým jste i vy. 100 miliard na správu státního dluhu, s tím jste spokojen coby poplatník?

No, nejsem. To je účet za 30 let hospodaření České republiky. Státní rozpočty někdy dopadly lépe, někdy hůře, ale na umoření dluhu jsme neposlali ani korunu, jen platíme úroky. To je běžné, patříme v tom k lepším státům v Evropské unii. Nemůžeme se však uklidňovat, že jsme sedmí nebo osmí z 27, máme se dívat na ty, kteří jsou lepší než my.

Cítíte za to nějakou zodpovědnost? Že to nekleslo?

Já cítím odpovědnost za ty tři roky, kdy jsem ministr financí, ale za ty předchozí samozřejmě ne.

Široce se komentovalo, že jste schválili 30 miliard na sanaci škod po povodních a utratilo se 15 miliard. Kam šel zbytek?

Neutratilo se 11 miliard, o to je nižší deficit (pro rok 2024, který byl původně schválen ve výši 252 miliard, pak navýšen kvůli povodním na 281 miliard a skončil na částce 271 miliard, pozn. red.). O ty další 4 miliardy jsme navýšili výdaje na obranu.

Generální tajemník NATO i Donald Trump mluví o tom, že by investice do obrany členských států měly být místo současných 2 procent dokonce 3, respektive 5 procent HDP. Může tohle Česko někdy naplnit?

V letošním roce to 1 procento HDP navíc znamená 85 miliard výdajů navíc, takže je to obrovská částka. Ta diskuze se má vést jinak: Co všechno jako demokratický svět potřebujeme a co jsme schopni efektivně vynaložit. Ty velké projekty (nákupy, pozn. red.) běží už několik let. Pět procent HDP si umíme jako částku spočítat. I to, co by to udělalo s dluhem. Ale za co bychom je efektivně vynaložili, to v této chvíli nevidím. Mnohem pravděpodobnější budou 3 procenta, a pokud k tomu dojde, nebude to z roku na rok, ale v průběhu let.

Je to vůbec pro Česko splnitelné jinak než na nekonečný dluh?

Je, ale politicky je to nemožné, protože buď to zaplatíte na dluh a zvednete deficit, anebo…

…omezíte sociální stát, což zní z NATO.

Nemyslím si, že je rozumné ani správné to (obranu versus sociální stát, pozn. red.) stavět proti sobě. Máme přemýšlet o tom, jestli stát není zbytečně velký, jestli nemáme zrušit nějaké agendy.

V programovém prohlášení máte automatickou valorizaci slevy na poplatníka. Teď od toho dáváte ruce pryč s tím, že na to nejsou peníze. Není to alibismus?

Není. Navíc jsem pro tuto část programového prohlášení nebyl, nepovažoval jsem ji za rozumnou.

Proč?

Protože když budeme všechno automaticky valorizovat, tak o čem budeme jednat? Všechny výdaje budou záviset na tom, jestli bude inflace 3 procenta nahoru či dolů?

A když se valorizují platy ústavních činitelů, tak to nevadí?

Ale valorizují se v závislosti na platech v celé české ekonomice. A jak to chcete jinak udělat?

A proč se nemůže obdobně valorizovat i ta sleva na poplatníka?

Občan očekává, že ze zaplacených daní dostane nějaké služby. Touhle automatickou valorizací snižujete daňové příjmy. Můžeme mít nižší daň, ale ať je pak společenská dohoda, že bude nižší rozsah služeb, které stát poskytuje.

Jak máme ta programová prohlášení brát vážně, když teď řeknete, že se vám to nikdy nelíbilo a že to vlastně nesplníte?

Možná je to chyba. Já jsem příznivec velmi úsporných vládních programových prohlášení, protože čtyři roky jsou dlouhá doba, ať už jde o vnitřní nebo vnější podmínky.

Proč nebylo úspornější?

Myslím, že kdyby to dělala jedna politická strana, je to možná také detailní, ale měla by všechny kompetence a sílu vše prosadit. V okamžiku, kdy vás jedná pět, je to mnohem komplikovanější.

Bude-li další funkční období vaše, plánujete zvyšovat daně, ať už nepřímé nebo přímé, ať už z příjmu fyzických osob nebo právnických osob?

Za ODS říkám, že ne.

Takže vůbec nic?

Vůbec nic neznamená, že nebude fakt nic.

To je zvláštní věta.

Chtěl jsem říci, že nemůžu vyloučit, že některé parametry se upraví. V tomto volebním období jsme v prvním roce snížili daně o 30 miliard, a to se bere jako fakt, hotovo. Pak jsme je o 30 miliard zvedli a výsledek byl skoro nula, a tak jsme vlastně porušili své sliby? Má se to sečíst a říci, jestli se to zvedlo celkově, nebo ne. Ať odpovím, jsem proti větší progresi u příjmových daní, u DPH daníme spotřebu, to je něco jiného. Spotřební daně se zvyšují velmi často za potlesku občanů a politiků, což znamená, že nakonec vyberete méně, protože cigarety se koupí za hranicemi a ty daně místo v českém rozpočtu končí v tom polském.

Vy jste opět šéfem volební kampaně SPOLU. Co je tentokrát složitější?

Nemáte ten bonus, že jdete z opozice. Proti konkurentům se budeme vymezovat, to je stejné, ale když jste v opozici, přinášíte naději na změnu. To teď nemůžeme nabídnout.

Co zbývá?

Zajímavý program pro voliče.

Už jsou rozdány karty? Premiér Fiala v Blesku řekl, že ač by rád, nemůže stoprocentně garantovat, že bude jedničkou v Jihomoravském kraji, odkud pochází, kde žije.

Pokud bude Petr Fiala kandidovat v Jihomoravském kraji, tak jednička bude, to jsem si úplně jistý.

A bude kandidovat tam?

Je to nejvíc pravděpodobné, ale jak říkal pan premiér a můj předseda, ještě to domluvené nemáme.

Neporozuměli by mu voliči spíš v Praze?

Pro předsedu ODS přicházejí do úvahy dva kraje: Buď kraj, ke kterému má vztah, anebo hlavní město, protože centrální politika sídlí v Praze. Ty modely byly různé v předchozích letech, ale zdaleka nejpravděpodobnější je, že Petr Fiala bude kandidovat tam, kde je doma, to znamená na jižní Moravě.

A vy budete jedničkou v Moravskoslezském kraji.

Budu se o to ucházet v rámci ODS i koalice SPOLU.

Tam by byl vaším soupeřem Andrej Babiš. Na to jste vnitřně připraven? I na debaty? Budete mít dynamičtější, konfl ktnější, hrubší projev?

Hrubší nebudu. Jestli mám dynamický projev, musí hodnotit někdo jiný. Jak jste to myslela?

Představte si Andreje Babiše ve Sněmovně a zkuste se třeba tomu trošku přiblížit.

No, tak to si představím. Dobrý den, vážení spoluobčané. Takhle tam mluví tři hodiny, nevíte, co je začátek, co prostředek, co konec. Takhle působit nebudu, to se podle mě nedá poslouchat. Přijde s takovým tím košíkem, jak se chodí na houby, v tom má výtisky možná i Blesku, to nevím. A teď to vytahuje a náhodně říká: Tady včera psali tohle a tady tamto. To není dynamické, to je uspávající. Když z toho vystřihnete zábavný moment, to je něco jiného, ale představte si, že to trvá 180 minut, to je pak těžké.

Proč jste už nyní zahájili billboardovou a letákovou předkampaň?

Máme strategii. Chceme mít začátek, prostředek a finále kampaně.

Jsou tam ale občas zvláštní tvrzení, třeba že jste snížili deficit o 180 miliard.

No, 420 (v mld. deficit Babišovy vlády v roce 2021, pozn. red.) minus 180 je 240 (v mld. navrhovaný deficit na rok 2025, pozn. red.).

Alena Schillerová tvrdí, že jste nastoupili v prosinci roku 2021, tak máte vycházet až z rozpočtu pro rok 2022.

To je hezké. To jsem se fakt zasmál. Takže Alena Schillerová měla deficit 420 miliard, a to nesmíme počítat.

No tak dobře, ale ušetřili jste 180 miliard, anebo teprve ušetříte do konce roku 2025?

Klidně jsme mohli sečíst meziroční úspory (oproti deficitu v roce 2021, který činil 420 mld., pozn. red.) za čtyři roky a to reálné číslo by bylo 340 miliard v rozpočtech za tři roky.

Není to slovíčkaření? Nebo hra s čísly?

Jsou to počty.

Vy tam také máte slogan, že jste zbavili Česko závislosti na Rusku, což také není pravda. Do Česka pořád proudí ruská ropa, ruský plyn.

Ale my jsme nenapsali, že jsme nevzali ani kubík plynu z Ruska. Závislí ale fakt nejsme a to vám potvrdí každý odborník na energetiku. Od ledna neteče nic a není žádný problém. V zimě 2022 a 2023 jsme taky neodebrali nic, loni to bylo horší. Nedělá to vláda, ale obchodníci. Ale přece interpretace být závislý a nevzít nic, to jsou dvě různé věci.

Zbyněk Stanjura

ministr financí
1. místopředseda strany
poslanec PČR