Marek Benda: Události, komentáře ČT24

10. ledna 2025
Marek Benda: Události, komentáře ČT24

(ČT 24) Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT24 byl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Časté obstrukce, rozsáhlé projevy při debatách o programu, četné mimořádné schůze. To jsou hlavní důvody, proč nejméně 12 poslanců nebude ve volbách obhajovat svůj mandát. Z oslovených zákonodárců by 140 mandát chtělo obhajovat, 36 ještě není rozhodnuto. Někteří z nich čekají na to, jestli se jednací řád změní.

Jan JAKOB, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Dovedu si představit, že ještě v tomto funkčním období nepřijmeme novelu zákona, to je zákon jednací, jednacího řádu Poslanecké sněmovny s tím, že by patrně platil až pro novou sněmovnu.

Jakub MICHÁLEK, předseda poslaneckého klubu /Piráti/:
Abychom tu neměli nějaké ty osmihodinové projevy, ale aby tam byl časový limit 60 minut v průběhu bodu nebo v případě programu jednání 30 minut.

Jan SKOPEČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ODS/:
Když bude negativní vůle zdržovat a obstruovat, protože, ať budeme mít jakkoliv sepsaná pravidla, tak nikdy je nesepíšete, tak, aby ta protistrana na to nemohla zneužít a nenašla si nějakou uličku.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Hosté Událostí, komentářů, předseda klubu ODS Marek Benda. Dobrý večer.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Dobrý večer přeji.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Místopředseda Poslanecké sněmovny za hnutí ANO Aleš Juchelka, přeji i vám dobrý večer.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Dobrý večer, děkuji za pozvání.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
A ve studiu Událostí, komentářů je i Marek Antoš ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Dobrý večer i vám.

Marek ANTOŠ ústavní právník:
Dobrý večer.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pánové, já začnu tím, o čem mluvil dnes pro Český rozhlas pan prezident. Řekl, že sněmovní volby tedy budou nejspíš ve druhé polovině září. Znovu zopakoval, že vnímá, že určitě ta kampaň bude emotivní a vypjatá a on chce se do ní nějakým způsobem vložit tak, aby přidal témata. Co je důležité, chce vlastně dát voličům návod, na co by se stran, které chtějí volit, měli ptát. Taky chce různé rozhovory o faktech, číslech a řešeních. Co tomu plánu pana prezidenta, pane poslanče Bendo, říkáte?

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Že bych byl strašně rád, kdyby svět takhle vypadal, ale že svět takhle podle mého názoru vypadat nebude. Bylo by to hezké, byl bych moc rád, kdybychom se dokázali bavit o faktech, číslech. Ale jak vidíme a viděli jsme to bohužel i na prezidentské volbě a budeme to vidět podle mě celý letošek. Já čekám, že nebude vůbec hezký, bude to enormně o emocích, enormně o útocích vzájemných a nevím, jestli se s tím dá něco udělat. Prostě ta zrychlená doba, rozdělená společnost si to takhle žádá.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Já jsem spíš mířila přesně k tomu plánu, jestli už si nějak představujete, jak by to mohlo vypadat, když mluví o kulatých stolech, rozhovorech, odbornících, jestli třeba už nějaké kontakty z Hradu přicházejí směrem do poslaneckého klubu ODS. Nebo zeptám se i pana Juchelky mezi opoziční poslance. A jestli může výrazně tímto prezident případně vstoupit do politické kampaně před sněmovními volbami.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
U pana prezidenta se loni konal jeden kulatý stůl, jestli si správně vzpomínám na důchody, kterého pan kolega Juchelka byl účastníkem, kde se pak zjistilo, že se navzájem buď neslyšeli nebo neposlouchali. To byl veškerý výsledek. Představa toho, že nějaké kulaté stoly odborníky něco dalšího vnesu do politické kampaně, fakt je podle mě nereálná. Otázka zní, co bude po volbách. Pak je možná správný čas na to se pokoušet najít nějaký konsensus...

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Já se tomu dostanu.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Nevěřím tomu, že by čas do voleb byl časem nějakého hledání kompromisu veprostřed politické scény. Naopak si myslím, že to bude čas útoků.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Tak bych se mohla zeptat, jestli mu dáte košem, až vás osloví. Ale dáme prostor panu Juchelkovi, protože to, co on říká, je, že chce, aby jeho vkladem do volební kampaně bylo nastolení témat, která považuje on prezident za důležitá pro tuto zemi, která považuje za důležitá pro voliče, ale chce jim dát i ten návod, na co by se i vás, on říkal stran, měl ptát. Pane Juchelko, co si pod tím představujete?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Tak nám také ještě nepřišla k žádnému kulatému stolu žádná nabídka v rámci nějaké té předvolební kampaně. Nicméně my máme svou argumentaci vždycky postavenou na faktech, na číslech, na datech. Opíráme se samozřejmě i o nějaké politické programy i ideje, které vlastně chceme šířit, hodnoty, které vyznáváme. Takže já se domnívám, že určitě, ať si pan prezident nastoluje samozřejmě témata, já se domnívám, že je nastolovat budou úplně stejně i politické strany, které v té politické soutěži budou bojovat o voliče a o křesla v Poslanecké sněmovně. Já se domnívám, že i za ty tři roky jsme udělali celou řadu různých kroků k tomu, aby si volič udělal obrázek sám, i včetně toho, jakým způsobem chce tu agendu nastolovat třeba pan prezident. Ale domnívám se úplně stejně jako Marek Benda, že je to nic prostě proti něčemu. My si povedeme svou kampaň, kterou si dovolím říct, že skutečně bude racionální, postavená na datech, na faktech, na našem předvolebním programu, který v tuto chvíli tvoříme a že i přestože to možná může vypadat, že to bude emotivní, vyhrocený boj, tak si troufnu říct, že ze strany hnutí ANO to bude mít opravdu pragmatický, tak jak to vidíme ty celé tři roky, kontext, tak jako v Poslanecké sněmovně.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Když ještě ale zmíním to, co Marek Benda zde řekl, a to bylo to jednání o důchodové reformě, kdyby tedy, a my nevíme, jak to přesně bude chtít prezident postavit, třeba to bude jenom nějaká debata, kulaté stoly za účasti odborníků, nebude to za vaší účasti. Kdyby ale takové pozvání přišlo, šli byste tam, zjistili byste třeba, jaká je akustika a podobně, aby to nedopadlo stejně jako s tou důchodovou reformou?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/

My jsme skutečně potom skončili jakoby tu debatu vlastně i s panem prezidentem i na půdě Pražského hradu právě z toho důvodu, že došlo k několika dezinterpretacím. Takže já určitě se nějaké diskusi nebráním. Nicméně dle mého názoru jakákoliv platforma na úrovni Pražského hradu, tak tu ať si prostě Pražský hrad samozřejmě dělá, pokud to má být odborná věc s odborníky a experty, tak, jak je módní v poslední době i v tom politickém světě. Tak se domnívám, že nikdo z těch, kteří budou soupeřit o voliče, pozván jednoduše nebude. My jsme řekli své pohledy na důchodovou reformu, snažili jsme se to udělat, tuším, u třech schůzek i panu prezidentovi. Pan prezident, který strašně moc občas volá po nějaké politické shodě, tak ji nemá ani sám se sebou. Pan prezident s Petrem Pavlem, protože jeden den řekne, že podepíše důchodovou reformu, druhý den řekne, že ji nepodepíše. Jde tedy naopak, že ji nepodepíše, potom ji podepíše. Takže ta politická shoda nefunguje ani Petrovi Pavlovi s Petrem Pavlem. Takže potom to chce po 200 poslancích. Ale ta situace skutečně není tak dramatická, jak ji někdy média líčí. V té Poslanecké sněmovně se normálně bavíme.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pardon, pane poslanče, teď jste se dostal někam jinam. Já jsem vůbec teď nedávala žádný obrázek toho, jak to vidí média. Já jsem jenom citovala pana prezidenta, který mluvil dnes pro Český rozhlas. Pane Bendo, když se tedy ale k tomu vrátím, no tak tady už je stejně vidět, že co jsou fakta a co je pravda, tak v tuto chvíli to vypadá jakoby hnutí ANO u pana prezidenta tedy říkalo jedna čísla, říkalo jedno fakta a pan prezident neměl jasno. Takže. A vás jsem se na to taky chtěla zeptat. V podstatě mu tímto případně dáváte košem. Nemá to cenu, aby se takto snažil ovlivnit kampaň.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Určitě nedáváme košem. To bych si v žádném případě vůči prezidentu republiky nedovolil. Pokud nějaké jednání bude svoláno, tak se určitě účastníme, jenom si nedělám velké iluze, že to může ovlivnit charakter volební kampaně. Charakter volební kampaně ovlivňuje, a pan kolega Juchelka to tady říkal, tři roky říkají něco v Poslanecké sněmovně a já dokonce uznám, že mnozí z nich říkají relativně racionálně, ale pak tady vždycky ráno vystoupí pan předseda Babiš a hodinu a půl tlachá páté přes deváté. A jenom urážky vlády, jenom urážky členů vlády, jenom urážky premiéra. A takhle bude vypadat volební kampaň, volební kampaň přece nebude určovat pan poslanec Juchelka, volební kampaň bude určovat pan poslanec Babiš a bude vypadat tak, jak vypadaly ty poslední tři roky ve Sněmovně.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Já se ptám, jestli do ní může promluvit pan prezident. Lukáš Jelínek také hodnotil pro rozhlas tu situaci a říká, že nemá pan prezident moc velký respekt od koaličních politiků. To jediné, co se od nich dá očekávat, je, že když je pozve na Hrad, tak přijdou, ale všechno ostatní si bude muset na politickém kolbišti dříve nebo později vybojovat sám. Jak velký respekt má prezident u vás?

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
U mě měl každý prezident respekt prostě proto, že je prezident. Já mám velkou úctu k institucím a je-li někdo, teď vlastně odhlížím od toho, kdo je tou postavou. Já si pana prezidenta vážím i z jiných důvodů, ale prostě prezident republiky u mě má respekt, protože je prezident a myslím si, že to tak v zemi je správně. A když mě pozve na jakékoliv jednání, tak na něj přijdu, protože si prostě myslím, že prezidentu republiky se neříká, nepřijdu na jednání. Takhle já jsem naučen, takhle já jsem vychován a takhle se budu chovat celý život.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane Antoši, co si vyberete z toho dnešního rozhovoru pro Český rozhlas, jsou to klíčová slova, kterými vstoupí ještě před volbami do té politické situace u nás?

Marek ANTOŠ ústavní právník:
Já myslím, že je třeba rozlišit to, co se stane od toho, co je řečeno a jestli má smysl, aby to bylo řečeno. Já myslím, že je iluzorní si myslet, že by ta slova prezidenta republiky skutečně vedla k tomu, že se kampaň povede úplně jinak, než jako se vede pokaždé a že zvítězí racionalita nad emocemi. Ale zároveň podle mě není marné připomínat, že by se voliči měli rozhodovat podle racionálních argumentů a že by měli chtít po těch politických stranách předkládání racionálních argumentů. Takže jedna věc je, jestli je správné, že to pan prezident říká. Myslím, že je. A druhá otázka zní, jestli se to stane a myslím, že ne.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
A zeptám se zcela konkrétně, pane Juchelko, on totiž prezident o tom už dřív mluvil v novoročním projevu taky, že chce věcnou tu debatu. Jak k tomu přispějete? Ptám se opravdu teď na to, jestli se nad tím zamýšlíte, jak vy si ta jeho slova přebíráte a jak případně k tomu přispějete?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Nevím, jak si přebíráme jakoby jeho slova, každopádně k té předvolební kampani budeme přistupovat, jak říkám, velmi racionálně. Budeme chtít mít postavený předvolební program na určitě racionálních základech, na datech, na tom, co pálí české občany, jak bychom mohli zlepšit jejich život. Budeme komunikovat naše vize, naše hodnoty, budeme říkat, jak si představujeme hospodářskou politiku. Já sám připravuji body programu z hlediska sociální politiky. Takže určitě se budeme snažit skrze tady tento předvolební program komunikovat s občany. A jak říkám, bojovat v té politické soutěži o jejich hlasy a o křesla v Poslanecké sněmovně. Samozřejmě, že se nevyhneme tomu, abychom upozorňovali na chyby této vlády, abychom ji kritizovali, to si myslím, že patří geneticky ke každé opozici, která v demokratickém parlamentu zasedá v jakékoliv zemi na světě.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Ano, já jsem to myslela tak, že třeba řeknete - my chceme vyjít prezidentovi vstříc třeba tím, že budeme nějakým způsobem mírnit termíny, které se používají, slova, která se používají.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Já mám skutečně, ano, já mám úctu opravdu k instituci prezidenta jako k takové, tak, jak o tom hovořil pan předseda Benda. Nicméně my opravdu, já chci mít prostě politické kolbiště, já chci mít v Poslanecké sněmovně neshodu názorů, chci tam mít různé politické strany, ze kterých si ten volič samozřejmě může vybrat a dá je tam svými hlasy. Já chci, aby tam byl střet různých názorů a různých pohledů na svět. Nechci mít jako před rokem 1989 jeden jediný pohled a plácání po ramenou, že jsme všichni úžasní a skvělí. Určitě ne.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Já myslím, že ani k tomu to nesměřovalo. Pane Bendo, a když ta otázka bude stejně formulovaná směrem do vašich řad, jak přispějete k tomu, aby se vedla věcná debata?

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Já jsem tady na začátku říkal, že jsem k tomu relativně skeptický. My jsme se pokoušeli vést nějakou věcnou debatu tři roky v Poslanecké sněmovně a říkám, s některými kolegy to jde a pak se tam vždycky objeví hlava opozice, která opravdu jako v podstatě jenom uráží a jenom útočí. Takhle přece bude vypadat ten poslední půlrok a nedělejme si vůbec žádné iluze, že budeme svědky něčeho jiného, než jako stálých útoků, stálého povídání, co všechno jsme udělali špatně, kdo všechno lže, kdo všechno, co zkazil. Já bych byl připraven samozřejmě vést věcné debaty a třeba se nám ještě v některých věcech tu věcnou debatu vést podaří.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Třeba ohledně jednacího řádu. Teď jste mi nahrál.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Třeba ohledně jednacího řádu.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Teď se k tomu chci dostat. Vy konkrétně, když už se k tomu tedy opakovaně vracíme, tak vy uvádíte, že se pokusíte s opozicí domluvit na změně k 1. 1. 2026. Kdy se o to pokusíte, pane Bendo nebo už jste to udělal? Jak konkrétně to přesně bude vypadat ten pokus?

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Za prvé bych chtěl říct, že si zase nedělám žádné iluze o tom. To je trošku výhrada vůči těm kolegům a kolegyním, které říkají, Sněmovna je rozbitá kvůli špatnému jednacímu řádu, kvůli nevhodnému jednacímu řádu.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Buďte u Ústavního soudu.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Buďme realisté, žádný jednací řád nespraví Poslaneckou sněmovnu, nespraví rozbitou společnost. Může maximálně některé věci zmírnit, zrychlit, zefektivnit. Ale vždycky, když budete mít dostatečně silnou a odhodlanou opozici, tak si najde jiné způsoby, jak bojovat.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane Bendo, vy mi pořád utíkáte. Když někdo řeknete, že se pokusíte s opozicí domluvit na změně k 1. 1. 2026, tak já se ptám, jak ten pokus bude vypadat a kdy ho uděláte?

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Já se s opozicí už samozřejmě bavím, bavím se i s koaličními partnery, jestli se dokážeme na něčem dohodnout, a to je základem jakéhokoliv smysluplného vyjednávání. Ne, že si předem říkáte podmínky, ne, že předem říkáte, já chci tohle, já chci tohle, ale že se pokoušíte nějakým způsobem dohodnout a když tu dohodu budete mít, tak ji přinesete a oznámíte na veřejnost.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Jenomže ona ta debata probíhá už mnohem déle. Ta se nezačala datovat rozhodnutím Ústavního soudu.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Rozhodně ne. Ale opozice nebyla ochotna přistoupit na to, abychom to měnili v průběhu...

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane Juchelko, že taky vlastně jste otevření případnému jednání o změně jednacího řádu. Tak jak to bude vypadat, stane se to nebo ne?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Já jsem pro nějaké změny, ale nesmí jít na úkor demokracie jako takové. To znamená, že musíme se skutečně domluvit na tom, že to kolbiště, to znamená to plénum Poslanecké sněmovny, a to myslím, to kolbiště v tom pozitivním slova smyslu, tak nesmí nějakým způsobem pošlapávat právě to, že se tam ty názory jednoduše tříštit nebudou, například tak, jak já to vidím skutečně, já nevím, v Evropském parlamentu, kde má každý europoslanec jenom jednu minutu na to, aby vyjádřil svůj názor a ještě mu na to nikdo neodpoví, mávne vždycky nějaký eurokomisař nad tím rukou a pak si všichni v rámci vedení Evropského parlamentu dělají vlastně, co chtějí. A ten Evropský parlament je tam skoro, bych řekl, jenom na nějakou ukázku. Já skutečně chci, aby voliči měli možnost sledovat plénum Poslanecké sněmovny u přijímání třeba jednotlivých zákonů, aby ten celý proces, a můžeme ho klidně samozřejmě změnit i z hlediska toho řečnění atd., byl tím, kdy se předchází jednotlivým problémům ve společnosti skrze zákony a ne, že potom budeme řešit až důsledky jenom proto, že jsme neměli možnost se nějakým způsobem vyjádřit, protože jsme si jednacím řádem udělali takové hranice a takové limity, kdy to de facto přijímáme jako na běžícím pásu…

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Dobře. Dozvím se od vás, jestli tedy ty kontakty probíhají a nějak se na tom pracuje nebo ne?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
To já v tuto chvíli nevím. U nás to má skutečně na starosti pan předseda ústavněprávního výboru Vondráček, expředseda Sněmovny. Takže on je zodpovědný za to, jakým způsobem probíhají ta jednání i s paní předsedkyní Schillerovou.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane Antoši, jaký je současný jednací řád Poslanecké sněmovny a jak velký extrém žijeme, jakou případně právě na tom, jaký na tom má podíl stav toho jednacího řádu, ta litera jeho?

Marek ANTOŠ ústavní právník:
Jednací řád, který máme, je, když se na něj díváme třeba v evropské komparaci, v podstatě až anarchistický, já bych řekl. My jsme se s kolegy účastnili projektu, který se zabývá otázkou, jak se hospodaří s časem v parlamentech. A když jsme tam popsali, jak u nás vypadá rozprava, že vlastně není časově omezená, respektive podle zákona jí nelze omezit, dokud se do ní někdo pořád hlásí a podobně, tak všichni třeštili oči, protože to je prostě něco, co oni vůbec neznají. Evropský parlament je pravda, v tomto ohledu je příkladem parlamentu, který je nejvíce sešněrován nebo hodně sešněrován, což je dáno jeho velikostí. Tam kdyby platila stejná pravidla jako u nás, tak ten parlament prostě nikdy nedojedná a nikdy nic nepřijme, protože by nikdy neskončila ta diskuse. My sice máme menší Poslaneckou sněmovnu, tak si můžeme dovolit trochu větší volnost v tom nakládání s časem. Ale tohle je extrémní. To, že je extrémní, je vidět z toho, že když se díváme období po období, tak se sice liší, kdo je vláda a kdo je opozice, ale neliší se tak úplně to, že tak ten, kdo momentálně je v opozici, sahá po obstrukcích. Ta míra té obstrukce v různých volebních obdobích je nepochybně různá. Není to vždycky stejné, ale vždycky je to tak, že u některých otázek ta opozice obstruuje, vláda se snaží nějak tu obstrukci zlomit, protože jednací řád nedává dostatečné nástroje, a to je chyba toho jednacího řádu, tak se vlády postupně začaly uchylovat k tomu, že ten jednací řád porušují, že vlastně obcházejí ten jednací řád a že v okamžiku, kdy trvá ta obstrukce, tak prostě odhlasují konec té rozpravy, aniž by to jednací řád umožňoval. A Ústavní soud jim to kryje. Ústavní soud říká vzhledem k tomu, že je to jenom zákon, není to ústava, vzhledem k tomu, že někdy se nějaké rozhodnutí přijmout musí, to ústava žádá. Tak pokud ta menšina má nějakou šanci se projevit, tak to, že vládní většina porušila jednací řád, nám vlastně nevadí tak moc, abychom ten zákon, který byl takto vyprodukován, zrušili. A to je bohužel nevýchovné, protože to vlastně znamená, že vláda nemá zájem na to ten jednací řád změnit, protože ví, že příště bude v opozici a tím pádem se jí může hodit využívat ty stejné nástroje a zároveň si dokáže poradit tam, kde musí, protože Ústavní soud jí na to jde, respektive přisvědčí tomu postupu.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Ale co říkáte tomu poslednímu rozhodnutí, které vlastně přinesl také vzkaz do těch opozičních řad. V podstatě neprávnickým jazykem, je potřeba říci, že to taky byl apel na to, aby se v té Sněmovně víc pracovalo, aby ta většina mohla přijímat zákony a aby tedy menšina jí to umožnila, ale zároveň jí byl zachován dostatečný prostor pro svobodné projevování. Kde ta hranice je?

Marek ANTOŠ ústavní právník:
Já v téhle té situaci bohužel nemám kladného hrdinu, prostě pro mě to není ani opozice, ani vláda, protože mám pocit, že obě ruku v ruce jim vyhovuje ten současný stav, ale není to pro mě ani Ústavní soud, který podle mě kolísavostí svého rozhodování přispívá k tomu, kde jsme. Protože Ústavní soud před rokem, necelým rokem naopak akceptoval to, jakým způsobem byly schváleny novelizace, pokud šlo o valorizace důchodů, tam vlastně připustil, že to bylo v pořádku. Teď u tohoto přílepku řekl, že to v pořádku nebylo. Já vlastně nevím, kde je ten standard Ústavního soudu, protože pokaždé ten Ústavní soud říká trošku něco jiného. Já bych byl pro přísnost. Já si myslím, že Ústavní soud by měl být přísnější a tím by vlastně donutil nakonec jak tu vládu, tak tu pozici k tomu, že by si zavedli nějaká pravidla, která by se napsala do jednacího řádu a která by byla skutečně dodržována.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Jak z toho ven? Pardon, protože ono se může stát, a vy jste to naznačil, že se jednací řád nezmění, to, co teď dělá opozice, bude dělat potom koalice a zašpuntujeme na roky dopředu Poslaneckou sněmovnu, která nebude vytvářet tedy zákony ku prospěchu občanů této země a nebudou poslanci pracovat v souladu se svým slibem, který skládají.

Marek ANTOŠ ústavní právník:
Ono nakonec to, co chtějí schválit, tak nakonec schválí, prostě oni ten konsenzus nakonec najdou. Ale spoustu času se podle mě spálí na tom, že se řeší to politikaření kolem, a to je zase výhodné pro politiky z obou stran, protože oni vlastně můžou prokázat, jak bojují za svoje voliče jedni i druzí a vlastně bez toho, aby se vedla ta racionální debata, po které volá pan prezident, tak se vlastně spoustu věcí řeší v tom procesu. Já si myslím, že bychom se měli přestat dívat na proces a měli bychom se mnohem víc dívat na substanci a ten jednací řád tomu nenapomáhá.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane Juchelko, nebojíte se, že když se jednací řád nezmění, že bude opozice, která bude navolena po příštích volbách, dělat úplně to samé, co vy a bude ta situace stejná?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Já jenom znovu chci říct, prosím, že opravdu není zašpuntovaná, Poslanecká sněmovna funguje.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Já jsem neříkala, že je, ale že to hrozí.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
A že poslanci normálně pracují. Já jenom tady chci polemizovat, protože ono to vypadá, že skutečně to plénum Sněmovny je jenom jedna velká válka, není to pravda. Ty sněmovní tisky jeden po druhém tam procházejí. Takže za mě to takhle prostě dramaticky vůbec nevypadá. Výbory fungují, výbory, tam se normálně dokážeme domluvit na jednotlivých věcech.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče, nebojíte se, prosím vás, že po volbách bude opozice, pokud vy tedy budete vládním táborem, bude opozice dělat přesně to, co vy?

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Ne. Já skutečně nevnímám, že ta Sněmovna je zašpuntovaná. Tudíž nemám ani obavu o to, že by ta Sněmovna nefungovala ani v příštím, ani v dalších volebních obdobích. Ono opravdu hodně záleží na tom konsensu, jak se jakoby po tom domluvíte. Já rozumím tomu, že samozřejmě vláda a vládní koalice má vždycky většinu a dokáže prosadit ten svůj zákon a politický názor, nicméně někdy je skutečně potřeba, aby ty obstrukce takové nebyly nějakého politického konsensu, třeba u sněmovních tisků, které jsou skutečně kontroverzní pro opozici, až tak moc, že se právě uchyluje k těmto některým věcem a těch tisků bohužel v tomto volebním období bylo několik.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Děkuji. Takže se toho nebojíte. Pane poslanče Bendo, není ale právě pro vás teď výhodné ten jednací řád neměnit? A potom, pokud skončíte v opozici, tak toho nejsilnějšího soupeře, kterým je hnutí ANO, vlastně vystavit stejné situaci, která je ve Sněmovně teď.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Paní redaktorko, já už jsem se divil, když jste takhle oslovila pana kolegu Juchelku. Jak vy víte, kdo skončí příště v opozici a kdo skončí ve vládě? Já si myslím, že v opozici skončí pan kolega Juchelka a já budu nadále vládnout. Takže jako právě proto se bavíme o tom, jestli nedává smysl dnes.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pokud zase budete u vlády, neprosadíte ty zákony...

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Protože máme nějaké, jsme před volbami, máme obě, oba dva subjekty nebo všechny subjekty mají rovné šance, tak si myslím, že je správná chvíle se o změnu jednacího řádu pokusit. Současně ale říkám a myslím, že to potvrdí i ústavní právníci, kdy jinak podepisuju skoro všechno, co jste řekl, máme skoro až anarchistický jednací řád, ale prostě vychází ze začátku devadesátých let, kdy jsme přecházeli z komunismu a měli jsme pocit, že každý poslanec musí být obrovská individualita a bude něco vyjadřovat. Ale i když změníme jednací řád, tak jako dostatečně odhodlaná opozice vymyslí jiné obstrukce. Já nevím, jestli známe francouzský parlament, kde jsou schopni podat 33 000 pozměňovacích návrhů a tím vlastně zablokovat jako. Prostě nedělejme si iluze, parlament je od toho, aby se tam střetávaly ty jednotlivé teze. Tady souhlasím s kolegou Juchelkou. Není to výrobna, výrobna zákonů, je to způsob, abychom se neprali jako lidé na ulicích, tak delegujeme ty své zástupce, kteří se tam pak nějak střetávají a je to v podstatě v pořádku.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Pane Antoši, očekáváte, že tedy tato Poslanecká sněmovna ještě tu změnu učiní a je to žádoucí, je to opravdu naléhavý problém?

Marek ANTOŠ ústavní právník:
Já myslím, že by bylo dobré se na to dívat ještě trochu z nadhledu, z hlediska toho, co to dělá s důvěrou lidí v demokracii. A tady si myslím, že by stálo za to, kdyby poslanci zvážili tu možnost svázat se pevnějšími pravidly, byť by třeba možná měli pocit, že jim to teď vyhovuje. Protože mně se zdá, že to, co se děje, vede k tomu, že voliči, když to pozorují, tak mají pocit, že ten diskurz je naprosto iracionální, že vlastně není podstatné, kdo vyhraje volby, protože ten druhý ho vždycky zablokuje, že se vlastně jako nedá někam, někam pohnout. A to je vede nakonec v dlouhém běhu k extrému, protože prostě můžou být mnohem náchylnější tomu věřit tomu, že někdo jiný, kdo obejde ten parlament, to vyřeší lépe. Tak já myslím, že ve svém vlastním zájmu by parlament svá pravidla měl změnit.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka:
Říká ústavní právník Marek Antoš. Já také děkuju poslancům Marku Bendovi a Aleš Juchelkovi, přeji vám hezký večer.

Aleš JUCHELKA, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
Hezký večer.

Marek BENDA, místopředseda ústavněprávního výboru PS PČR /ODS/:
Děkujeme za pozvání.

Marek Benda

předseda poslaneckého klubu PČR
předseda regionálního sdružení ODS Praha