Premiér Fiala po jednání Evropské rady: Je potřeba změnit legislativu a usnadnit navracení nelegálních migrantů
(www.vlada.cz) Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve středu 18. a ve čtvrtek 19. prosince 2024 zúčastnil v Bruselu summitu se zeměmi západního Balkánu a následně jednání Evropské rady. Lídři EU diskutovali o migraci a návratové politice, situaci na Blízkém východě, zejména v Sýrii, či vztazích se Spojenými státy. Během summitu premiér Petr Fiala jednal v rámci skupiny podobně smýšlejících zemí k migraci a setkal se na bilaterálním jednání s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským.
První den summitu pod vedením nového předsedy Evropské rady Antónia Costy jednali unijní lídři se zástupci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska o posílení spolupráce s Evropskou unii a integraci do Evropské unie. Představitelé EU a západního Balkánu přijali společnou deklaraci, kde si všechny strany potvrdily strategické partnerství. „V zájmu České republiky je, abychom vztahy se západním Balkánem posilovali, abychom jim potvrdili perspektivu evropské integrace. Jsem rád, že bylo přijato společné prohlášení, ve kterém jsou i některé konkrétní kroky spolupráce, jako je třeba boj s nelegální migrací,“ řekl po jednání předseda vlády Petr Fiala.
Čtvrteční den zahájil premiér Petr Fiala jednáním ohledně migrace. Diskuse, které se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, se vedla hlavně o možnostech pro navracení nelegálních migrantů mimo EU. „Domluvili jsme se, že nestačí jenom úprava návratové politiky. Je potřeba změnit legislativu. Evropská komise by v březnu měla představit úpravu návratové legislativy a do června příštího roku by měla změnit koncept bezpečných třetích zemí. Je evidentní, že se daří vrátit jen zhruba 20 procent ilegálních migrantů z těch, kteří mají být vráceni, je proto potřeba postupovat mnohem razantněji,“ uvedl Petr Fiala.
Státníci poté diskutovali s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a Volodymyrem Zelenským, se kterým pak premiér Petr Fiala jednal na uzavřeném jednání mezi čtyřma očima o aktuální situaci. „Kolegy jsem informoval o průběhu a výsledcích české muniční iniciativy. S panem prezidentem Zelenským jsem pak hovořil nejenom o české podpoře, ale také o projektu 16 českých firem na rekonstrukci nemocnic na Ukrajině v hodnotě přes 4 miliardy korun, což je projekt, který bude podporován z prostředků Evropské unie,“ upřesnil premiér Petr Fiala a dodal, že v závěrech Evropské rady se prezidenti a premiéři vyslovili rovněž k navýšení podpory napadené Ukrajiny.
Během zasedání Evropské rady seznámil premiér Petr Fiala předsedkyni Evropské komise s postupem česko-italské iniciativy ohledně automobilového průmyslu. „Požadujeme odklad pokut pro automobilky za nesplnitelné cíle pro rok 2025.
Nutně také musíme zahájit debaty o přehodnocení emisních standardů CO2 z aut a dodávek během příštího roku, včetně přehodnocení zákazu spalovacích motorů v roce 2035. Toto téma chceme navrhnout i pro nadcházející Evropskou radu v březnu,“ sdělil Petr Fiala s tím, že iniciativa získává stále více podporovatelů. „Podobnou pozici nyní zastává i Německo a další důležité země. „Věřím, že se bude našimi návrhy zabývat Evropská komise a zohlední je i v rámci strategického dialogu o budoucnosti automobilového sektoru, který Komise začne projednávat hned v lednu,“ dodal Petr Fiala.
Státníci také diskutovali o vztazích s USA a Velkou Británií. ČR podporuje co nejužší spolupráci s novou americkou administrativou s ohledem na co nejvíce otevřenou obchodní spolupráci a hledáním společných řešení například k Číně. Dále se pak vedla debata k Blízkému východu, především k situaci v Sýrii, a v Gruzii.
předseda vlády ČR
předseda ODS