Otázky Václava Moravce
Hostem nedělního diskusního pořadu ČT byl premiér ČR a předseda ODS Petr Nečas.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vítejte. A hezkou neděli vám všem. Kolik politických životů má premiér Petr Nečas? Dozvíme se už za pár týdnů. V úřadu předsedy vlády ustál Petr Nečas několik koaličních krizí. Teď čelí krizi ve své vlastní politické straně. Tu z Pražského hradu pomáhá posilovat prezident Václav Klaus. A jak ukázal příběh pádu Topolánkovy vlády, rebelie části poslanců ODS vede neomylně k pádům vlád. Respektive premiérů v dresu občanských demokratů. Poslanci ODS v zákulisí přiznávají, že si Václav Klaus oblíbil vůči svým nástupcům takzvaný hradní atentát. Po Topolánkovi je na řadě Nečas. Nejen o schopnosti či neschopnosti Petra Nečase vládnout nejen této zemi, ale i občanským demokratům, bude řeč v následujících minutách. Hostem bude nejen předseda vlády Petr Nečas. A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit? Hrozba zmatků kolem daně z přidané hodnoty. Česko si může na přelomu roku prožít hned dvojí změnu v sazbách daně z přidané hodnoty. A to pokud vláda neprosadí do konce roku zrušení jednotné sazby DPH ve výši 17,5%. Ta je už dnes ve schválených zákonech. Ekonomové v té souvislosti upozorňují, že kvůli politikům je tuzemská daňová soustava čím dál víc nepředvídatelná a nestabilní. Týden horečného vyjednávání. Premiér Petr Nečas začíná probírat s nespokojenými poslanci své vlastní politické strany úpravy v návrhu daňových změn. Kritici v čele s Petrem Tluchořem navrhují zkrátit platnost úprav v daňovém balíčku ze současných tří let na jeden rok.
Petr TLUCHOŘ, poslanec /ODS/ (záznam):
Je časově omezený na tři roky, tedy daleko za horizont této vlády. A já se bojím, že každá další vláda již nebude mít sílu a chuť do toho sahat a například dvou sazeb DPH se už nezbavíme nikdy.
Václav MORAVEC, moderátor:
Finanční ústava je na světě. Ministerstvo financí dokončilo návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Na jejím základě by měla být k 1. lednu 2014 ustavena národní rozpočtová rada. Podle návrhu ústavního zákona má vedení národní rozpočtové rady volit Poslanecká sněmovna. Roční provoz rady má stát daňové poplatníky 50 milionů korun. Síťovka s nákupem. Nepřipomíná vám to něco? Před víc než dvěma roky se síťovka s nákupem stala součástí předvolebního boje.
Petr NEČAS, premiér a předseda strany /ODS/ (záznam):
Tady vidíte malý nákup základních potravin, jak vypadá dnes. V této červeno-oranžové síťovce vidíte prudkou redukci nákupu pro obyčejného člověka v situaci, pokud bude realizován volební program levice a dojde ke státnímu bankrotu. Místo bochníku chleba půl bochníku, místo litru a půl vody pouze litr vody, méně všech základních potravin. Bude to mít reálné dopady a tomu musíme zabránit.
Václav MORAVEC, moderátor:
Po dvou a půl letech čelí premiér Petr Nečas kritice opozice, že z jeho síťovky toho mnoho nezůstalo. Spotřeba domácností totiž výrazně klesá. Kvůli zvyšování daně z přidaně hodnoty o procento u obou sazeb, což je vládní záměr k 1. lednu příštího roku, pak čelí premiér Petr Nečas i kritice vlastních poslanců. Respektive jejich části. Hostem Otázek nemůže být nikdo jiný než předseda vlády, předseda ODS Petr Nečas. Děkuji, že jste hostem Otázek. Vítejte.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Hezké poledne.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kde máte svoji síťovku?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Síťovka je stále doma a nakupuje se do ní.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nedojíždíte na ty sliby, včetně oné síťovky, když se podíváte na rebelii vlastních poslanců, k níž došlo na začátku...?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Kdybyste znovu pustil ten záznam, tak tam je napsané, jak to bude vypadat v případě realizace programu levice, který by nevyhnutelně vedl k prohloubení zadlužení a nakonec k bankrotu. V případě bankrotu je tam řečeno. Takže tomu jsme zabránili. Máme zodpovědnou fiskální politiku, která má důvěru všech mezinárodních institucí, snižujeme deficity veřejných financí. A i díky tomu máme sedmý nejnižší veřejný dluh v Evropské unii, šestou nejnižší nezaměstnanost. Máme nejnižší míru chudoby.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale výrazný pokles spotřeby domácností.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Pokud posčítáme mimochodem dluhy státy, veřejných institucí a domácností, tak jsme dokonce druhou nejméně zadluženou zemí v celé Evropské unii.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane premiére, nemyslíte ale, že jste i bez bankrotu tu síťovku ODS a současné vlády posunul za síťovku ČSSD, jíž jste vyhrožoval před dvěma a půl lety?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Jsem si jistý, že absolutně nikoliv, protože právě tato rozumná a zodpovědná a důvěryhodná konsolidace veřejných financí chrání všechny občany. Uvedu to na jednom konkrétním příkladu. Kdybychom za své vládní dluhopisy platili stejný úrok jako sousední Polsko, které je považováno za relativně úspěšnou ekonomiku, tak by nás to ročně stálo na dluhové službě o 14 miliard korun více, než nás to stojí dnes. Čili zodpovědnou a důvěryhodnou fiskální politikou, tím, že snižujeme schodky, že stabilizujeme veřejné finance, tak nám všem občanům jako daňovým poplatníkům šetříme výrazné finanční částky v řádech dvouciferných miliard. To nejsou drobné.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale vytaháváte ty peníze zase z peněz daňových poplatníků respektive z kapes daňových poplatníků a zároveň snižujete svojí politikou spotřebu. Spotřebu obyvatel. To je přece zásadní námitka a opakují ji i vaši rebelové.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
S tím já musím polemizovat, že svojí politikou snižujeme spotřebu obyvatel. Spotřeba obyvatel v naší zemi klesá již patnáct měsíců v řadě. Čili bez ohledu na to, jestli došlo k nějakému posunu daně z přidané hodnoty. Začala dávno před tím. Je dána logickým chováním lidí. Mají obavy z toho, co se děje, mají obavy z krize v eurozóně, jak to dopadne u nás.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale zvyšování daně z přidané hodnoty prohlubuje tu stagnaci, respektive pokles spotřeby domácností.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Musím říci, že to je velmi diskutabilní teze. Teoreticky je možná. Je to akademická teze.
Václav MORAVEC, moderátor:
A není to proto, že logicky jako premiér musíte hájit svoji vlastní politiku.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ne. Já vám opět uvedu příklad. Nejlepší jaksi vysvětlení je vždycky příklad. A já vám uvedu jeden příklad. A sice Velké Británie. Velká Británie v roce 2009 snížila základní sazbu daně z přidané hodnoty ze 17,5% na 15 s vírou, že tím povzbudí spotřebu obyvatelstva, že naroste spotřeba obyvatelstva a tím se ve skutečnosti vybere více. Co nastalo, spotřeba nejenže nevzrostla, poklesla o 3% a samozřejmě výběr daně dramaticky padl. Takže už za rok se vrátili na 17,5 a za další rok konzervativní pravicová vláda premiéra Camerona zvýšila základní sazbu daně z přidané hodnoty v Británii na dnešních 20 %. Čili oni během tří let šli z 15 na dvacet. Mimochodem, když zvýšili zpátky na těch 17, tak spotřeba narostla, tím pádem i výběr daně. Čili neplatí ta teze, která je jako kdyby poučková, ale rozpočtová praxe od akademické teze k rozpočtové praxi je zatraceně dlouhá cesta a ta rozpočtová praxe vypadá trošku jinak.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vaši kritici z řad poslanců ODS i prezident Václav Klaus jasně říkají, že zvyšovat daně v současné ekonomické situaci je politická sebevražda a navíc, citujme, porušování volebních slibů. Připomeňme si sobotní slova poslance ODS Petra Tluchoře, která pronesl v rozhovoru pro Českou televizi.
Petr TLUCHOŘ, poslanec /ODS/ (záznam):
Tak mně obecně leží v žaludku to záplatování a zvyšování daní jako takové. Samozřejmě, že se mi nelíbí milionářská daň, protože to je symbol. Samozřejmě, že se mi nelíbí trestání aktivních seniorů, protože to je útok na to, co jsme vždycky prosazovali, to znamená, aby se lidé co nejvíc snažili o sebe starat. To samé se týká živnostníků a nemožnosti odečtů na jejich rodiny. Slibovali jsme podporu rodiny. A zvyšování DPH je samozřejmě lepší než zvyšování daní přímých, nicméně v době krize už zavádí tu zemi do velkých problémů a ekonomiku dusí.
Václav MORAVEC, moderátor:
Konstatoval před 24 hodinami v rozhovoru pro Českou televizi nespokojený poslanec ODS Petr Tluchoř. Předpokládám správně, pane premiére, že jste na začátku týdne nebyl překvapen tou rebelií v Občanské demokratické straně.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Nebyl jsem překvapen a počítal jsem s ní. A já jenom uvedu, že když se vede ta debata kolem daně z přidané hodnoty, tak za poslední tři roky z 27 členských zemí Evropské unie zvýšilo daň z přidané hodnoty 18 z nich. Zatímco v roce 2007 byla průměrná výše základní sazby daně z přidané hodnoty 19,5 %, letos už je 21 %. Čili my budeme pouze v průměru Evropské unie. Čili je to standardní nástroj, ke kterému sahají všechny vlády, včetně pravicových vlád ve snaze naplnit tu hlavní prioritu a to je snižování schodku. Snižování schodku a stabilizace veřejných financí je momentálně vyšší prioritou, než je konkrétní sazba té nebo oné daně. A já chci říct ještě jednu věc, když jsem tady slyšel pana poslance Tluchoře. On je spoluautor negociačního balíčku, který jsme vyjednali ještě v době, kdy on byl předsedou poslaneckého klubu ODS, na základě kterého se snížená sazba daně z přidané hodnoty zvýšila z deseti na čtrnáct procent, která platí vlastně letos. U toho byl jako jeden z klíčových spoluvyjednavačů pan poslanec Tluchoř.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nevěříte tedy jeho argumentaci, že mu jde o ideovou čistotu?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já to teď nechci zpochybňovat. Já jenom chci uvést číslo, že tehdy to znamenalo zvýšení zdanění o 24 miliard korun. Kdežto návrh, který dáváme teď, je v uvozovkách jenom 16 miliard korun. Čili tehdy to, u čeho on byl jako hlavní vyjednavač nebo jeden z hlavních vyjednavačů, bylo vyšší zvýšení zdanění než dnes to, co navrhuje vláda.
Václav MORAVEC, moderátor:
Proto vám jeho argumentace přijde nevěrohodná, pane premiére?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Nemluvě o tom, že i pod jeho vedením jako předsedy poslaneckého klubu jsme hlasovali pro takzvaný Janotův balíček v roce 2009, což bylo vůbec nejvyšší zdanění, zvýšení daní v této zemi za posledních deset. A obnášelo téměř 40 miliard korun. Takže já mu nechci podsouvat žádné jiné důvody než ty, které uvádí.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale nevěříte jim. Příliš jim nevěříte. Když uvádíte tuto argumentaci, tak Tluchořovým argumentům nevěříte.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ne. Každý nechť si udělá obrázek sám. Já nechci podsouvat svým šesti kolegům jiné důvody, než které oni veřejně uvádí. Já se chci dohodnout, chci dosáhnout rozumné dohody. Jenom chci trošku odmýtizovat tu diskusi, která je teď velmi plochá a jako kdyby zapomíná na to, co bylo před rokem, před dvěma, před třemi. Zapomíná na celoevropský kontext. Znovu opakuji, zvýšení daně z přidané hodnoty je standardní nástroj evropských vlád, včetně těch pravicových, včetně ODS nejbližších stran, jako je Lidová strana ve Španělsku nebo konzervativní strana ve Velké Británii. I jejich premiéři Rajoy a Cameron zvyšují daň z přidané hodnoty.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale když tedy mluvíte o tom, že chcete dávat věci do kontextu a že se zapomíná, připomeňme si, když bylo před víc než dvěma roky před sněmovními volbami a vy jste byl hostem v předvolebním duelu s tehdejším lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem, tak padla i tato slova.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
My musíme omezit provoz státu. Vědomě říkáme, že nechceme zvyšovat daně. Ano, my víme, že na sebe klademe vyšší nároky, že by to bylo pohodlnější říci, že zvýšíme některé daně, ale my jsme přesvědčeni, že to poslední, co potřebuje česká ekonomika v tomto stádiu obnovujícího se ekonomického růstu, je začít ten růst dusit vyššími daněmi.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pronášel 27. května roku 2010 jeden ze svých závazků voličům Petr Nečas. Tehdy lídr Občanské demokratické strany. Přemýšlíte nad tím, že byste se veřejnosti omluvil, že ta slova, která jste pronášel v roce 2010 jste nenaplnil a naopak jste je porušil.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říci, že také opět to musí být zasazeno do konkrétního kontextu. V prvé řadě ano, já bych udělal všechno pro to, abychom nemuseli zvednout daň o jednu jedinou korunu. A mrzí mě to a trápí mě to. Nicméně ten kontext byl takový...
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, je na místě omluva voličům?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Dovolte mi říct ten kontext. Ten kontext byl takový, že v té chvíli se předpokládalo, že průměrný růst ekonomiky v tomto volebním období bude dvě procenta. Jinými slovy, že nebude recese. Za těchto okolností kdyby byl dvouprocentní růst, a my jsme zvyšovali daně, byl by to skutečně zločin, byl by to zločin, musel bych se omluvit. Teď můžu říct pouze, že mě mrzí, že mě trápí, že není ekonomický růst a my musíme sahat i k těmto úpravám daní. Ale já chci říci, že i složená daňová kvóta jako základní měřítko se pohybuje pouze v řádech desetin procentních bodů, že to není žádné razantní, že zůstáváme hluboko pod tím, jak vysoká byla složená daňová kvóta. Čili míra zdanění za vlád sociální demokracie.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, my se na tu daňovou kvótu složenou můžeme teď podívat.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Dovolte mi poslední věc. Já jsem tam také řekl, že základ musí být v úsporách. A my to také děláme. Jenom za rozpočtové roky 2010 a 2011 jsme v resortních kapitolách ušetřili 80 miliard korun. Z toho téměř deset miliard korun na mzdových nákladech. My jsme propustili 15 tisíc státních zaměstnanců. Čili to není pravda, že to nenaplňujeme. Naplňujeme. Jenomže v této chvíli se státní rozpočet dostal již na dřeň, kdy skutečně další škrty by znamenaly větší podvazování ekonomického růstu, protože nám neustále klesá vládní spotřeba. Když ji dále snížíme, tak tím dusíme ekonomický růst více, než když o pouhý jeden procentní bod, a o tom se teď vede debata, o pouhý jeden jediný procentní bod zvedneme daň z přidané hodnoty. Co bych dal za to, kdybychom se tomu mohli vyhnout. Ale všimněte si, že ani další pravicové vlády, jako je britská Konzervativní strana, jako je španělská Lidová strana se bohužel, přestože měly stejné předvolební sliby, tomu ve stávající ekonomické situaci nemohou vyhnout.
Václav MORAVEC, moderátor:
Proto jsem se vás ptal na tu omluvu voličům. Vy jste mluvil o složené daňové kvótě.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ano. Je mi to líto, beru na sebe plnou zodpovědnost za tento krok. Ale v situaci, ve které jsme byli tehdy a dnes, ta situace je jiná a nám nic jiného nezbývá. Je to jako kdyby...
Václav MORAVEC, moderátor:
Byla to tehdy nepředvídatelnost? Politická i ekonomická?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já si myslím, že do značné míry ano. Tehdy se všeobecně všechny instituce, včetně České národní banky, Evropské komise, Světové banky předpokládaly i oživení eurozóny, oživení české ekonomiky na dvou procentech. Teď je situace taková, že eurozóna má ekonomický pokles i Česká republika má ekonomický pokles.
Václav MORAVEC, moderátor:
Když se podíváme na vývoj složené daňové kvóty, o níž jste mluvil, tak ta v posledních letech klesala. Podívejme se na proměnu složené daňové kvóty v čase. V roce 2005 činila 36,5 %, pak klesala, v roce 2007 šlo už zase o 36 %, naopak nejnižší byla v roce 2009, 33,3 %. V letošním roce se předpokládá složená daňová kvóta kolem hranice 35 %. V roce příštím, pokud dojde k úpravám daní, by mělo jít o 35,5 %. To je číslo z návrhu státního...
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ano. Čili se pohybuje v desetinách procenta.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jsme ale u nějakého jednoho procenta za vaší vlády zvýšení složené daňové kvóty. Dodejme, že ta v sobě krom daní jako takových zahrnuje povinné pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a povinné zdravotní pojistné. Kde má veřejnost jistotu, že v dalších dvou letech už neporoste daňová kvóta? Jste schopen veřejnosti garantovat, že pokud dojde k prosazení toho vládního balíčku, tak už nebudete v dalších dvou letech daně zvyšovat?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říct jedno, ta složená daňová kvóta je poměrně složitý propočet. A ona je dána nejenom tou výší zdanění, ale protože je to proporce na něčem, na hrubém domácím produktu, tak je velmi silně ovlivněna i samotnou nominální, tou číselnou výší hrubého domácího produktu. Čili když máte stejný výběr daní a o něco vám poklesne hrubý domácí produkt, tak vám automaticky ta složená daňová kvóta naroste. A naopak když vám naroste nominální výše hrubého domácího produktu, tak vám ta daňová kvóta poklesne. Čili pokud se to pohybuje v řádech desetin procenta, do toho jednoho procenta, tak to znamená, že jsme zvýšili to, co jsme vybrali od lidí navíc, o 38 miliard korun. Je-li to to jedno procento hrubého domácího produktu. Čili částka, která je naprosto ustojitelná v situaci, kdy například pokud vezmeme v úvahu i příjmy z Evropské unie, tak my v návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhujeme výdaje o dvacet miliard korun nižší než v letošním státním rozpočtu. My jsme první vláda, která nezvyšuje výdaje státního rozpočtu, která je buďto drží nebo je dokonce snižuje. Čili to je další důkaz velmi úsporné, racionální politiky vlády pod mým vedením.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale zatím jste to nevysvětlil svým vlastním poslancům. Té šestici, která...
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já jsem přesvědčen, že pokud jim jde skutečně o věc, tak si to vysvětlit nechají. Pokud jim jde o něco jiného, tak je to nevysvětlitelné.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale vy jste mi neodpověděl na tu otázku, můžete garantovat, že už po tomto balíčku, pokud ho prosadíte, tak už nedojde ke zvyšování daňové kvóty, respektive zvyšování daní? Bylo by to poslední zvýšení daní?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říci, že vzhledem k tomu, že se pohybuje ta nominální výše hrubého domácího produktu a nikdo nedokáže odhadnout jak, tak nejde garantovat, že se nepohne složená daňová kvóta. Ani nahoru, ani směrem dolů. My samozřejmě uděláme všechno pro to, aby dále nerostla. To mohu jednoznačně slíbit. Uděláme všechno pro to, aby již nerostla.
Václav MORAVEC, moderátor:
Opozice uvnitř poslaneckého klubu ODS odmítá, že by její výhrady ke změnám daňových zákonů, které v týdnu ve sněmovně nepodpořila, byly rebelií. Podle nespokojených poslanců ODS jde jen, cituji, o protest proti vládním návrhům ministra financí Miroslava Kalouska. Tady jsou slova poslance ODS Borise Šťastného.
Boris ŠŤASTNÝ, poslanec /ODS/ (záznam):
Věřím tomu, že se podaří najít s ministrem financí Kalouskem rozumný kompromis. Je potřeba si uvědomit, že to není návrh občanských demokratů. Je to návrh ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 a proto postoje jednotlivých našich kolegů v Občanské demokratické straně nelze brát jako nějakou vnitrostranickou rebelii. Je to přirozený postoj, který vychází z principu věci a ideového směřování ODS.
Václav MORAVEC, moderátor:
Konstatuje v rozhovoru pro Českou televizi jeden z nespokojených poslanců ODS Boris Šťastný. Připouštíte, pane premiére, s odstupem několika měsíců, že jste příliš ve vleku ministra financí Miroslava Kalouska, jak naznačují nespokojení poslanci ODS?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já to považuju za velmi úsměvné a nebudu to nějak rozpitvávat. Samozřejmě každý si hledá nějaké zástupné argumenty. Já musím říci, že samozřejmě musí existovat dobrá spolupráce mezi předsedou vlády a ministrem financí. My jsme oba dva političtí profesionálové a myslím si, že dokážeme tyto věci nějakým způsobem zesouladit.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale v Kalouskově ekonomickém vleku nejste?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím dokonce odmítnout tu tezi, kterou tam řekl pan poslanec Šťastný, kterého jinak já respektuji, lidsky si ho vážím a mám s ním přátelské vztahy a jeho názory na zdravotnictví považuji za něco, co mě velmi inspiruje a co beru velmi v potaz v této oblasti, že to není pravda, že je to návrh TOP 09 a Miroslava Kalouska. To je vládní návrh. Je to dohodnutý kompromis tří koaličních stran. Ano, krvavý kompromis. Naši koaliční partneři tam chtěli věci, my jsme měli stanovené priority, které se tam vůbec nedostaly. Jeden z koaličních partnerů chtěl například zvýšit daň právnických osob. Tomu jsme zabránili, protože to by bylo protirůstové opatření. TOP 09 chtěla razantně zkrouhnout paušály živnostníkům, tomu jsme zabránili. Koaliční partneři mluvili dokonce o navýšení odvodů na sociální pojištění. Tomu jsme zabránili. To byly naše priority a těm jsme zabránili. Toto je vyvážený kompromis, který navíc sleduje konsolidační strategii této vlády. Já chci zdůraznit, že všude ve světě je za úspěšnou reformní politiku považována ta oblast veřejných financí, když dvě třetiny snižování schodku se děje úsporou výdajů. Čili chcete-li škrty a úsporami a jenom jedna třetina navýšením daní. My to přesně splňujeme. 68 % celého konsolidačního úsilí za roky 2010 až 2014 je naplněno úsporami, pouze 32% je naplněno daněmi. Čili my toto, co chválí všechny mezinárodní instituce, jako nezávislé organizace, já se teď na ně nechci odvolávat, ale je prostě nezávislost, oni nemají důvod nás ani hanět, ani chválit. Je jim jedno, jaká vláda je tady, v jakém politickém složení, je zajímavý výsledky. A my za toto, že dodržujeme toto zlaté reformní pravidlo, to znamená, více než dvě třetiny snižování schodku děláme cestou úspor, tak za to dostáváme jednoznačně pozitivní body. A já chci říci, že jenom v těchto týdnech se to odrazilo, přestože to někdo zlehčuje a shazuje, v hodnocení ratingových agentur. Agentura Moody´s uvedla doslova, Česká republika představuje bezpečný přístav. Bezpečný přístav. To je signál do celého světa. Agentura S&P, přestože technicky máme recesi, označila naši ekonomiku za prosperující ekonomiku. Opět, oni nemají důvod tuto vládu ani chválit ani hanět. Pro ně je to byznys, to hodnocení. A říci, že Česká republika je bezpečný přístav a že jsme prosperující ekonomikou, přestože teď jsme technicky v recesi, to jsou přece dobré zprávy a je to dobrá známka této vlády.
Václav MORAVEC, moderátor:
Poněkolikáté opakuju, že to nechápe část vašeho poslaneckého klubu. Řekl vám někdo z těch poslanců, že spojit daňový balíček, který jste znovu koncem týdne předložili do Poslanecké sněmovny, s vyslovením důvěry vládě, je hloupé? Řekl vám to někdo do očí?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Nezaznamenal jsem to. Zaznamenal jsem to z médií. Ale tak to patří ke koloritu. Na druhou stranu poslanci na to byli upozorněni dopředu. Věděli to, že tento krok nastane, je to můj pevný úmysl.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale Petr Tluchoř vám to neřek do očí, že to je hloupé.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ne, ne. Neřekl. Já chci zdůraznit jednu věc, že to není žádné fanfaronství nebo nějaký kapric. Ten důvod je jednoduchý a já jsem ho mnohokrát řekl v minulých dnech a týdnech. Máme-li pokračovat ve svém konsolidačním úsilí, musíme dostat deficit veřejných rozpočtů příští rok pod 3% hrubého domácího produktu. A to bez tohoto konsolidačního balíčku nejde. To je prostě vyloučená věc.
Václav MORAVEC, moderátor:
Oni říkají něco jiného. Oni už zveřejnili...
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Pardon. A já jsem řekl, že nebudu sedět v čele vlády, která nebude naplňovat tuto fiskální strategii a která bude pouze údržbářská. A toto spojení důvěry je, ano, je tímto krokem, který jednoznačně říká, tento balíček je krvavý politický kompromis. Mně se tam také řada věcí nelíbí. Ale za tím balíčkem stojím, je to slušně dojednaný politický kompromis a především občanští demokraté vždy byli politickou stranou, která držela dohody. My jsme vždy naopak tlačili na své partnery, že musí dodržovat dohody a smlouvy. My jsme tímto hlasováním porušili koaliční smlouvu. To je vážná věc.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale občanští demokraté jsou už stranou, kdy v průběhu, počítám-li správně, tří let dochází k vnitrostranické krizi, která vede k pádu vlády. Ale Petr Tluchoř a nespokojení poslanci zveřejnili své návrhy, které s vámi chtějí probírat. Například zkrácení platnosti toho konsolidačního balíčku z navrhovaných tří na jeden rok. Považoval byste toto za kompromis s nimi?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já teď nebudu komentovat jednotlivé návrhy svých kolegů, protože mimo jiné oni také řekli, úplně stejně jako já, že si nebudeme posílat vzkazy prostřednictvím médií, že zasedneme k jednacímu stolu. Ještě v pátek to pan kolega Tluchoř říkal a objevilo se to v médiích. Já jsem řekl to samé, že také nebudu nic komentovat, že si spolu sedneme. Já se toho držím. Čili ano, já jsem zaznamenal v médiích nějaké návrhy, ale budeme spolu sedět u jednoho jednacího stolu a věřím, že se dohodneme.
Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete mi říci, zda některý z těch návrhů vám přijde jako racionální, zajímavý, inspirativní?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já je teď nechci vůbec hodnotit, protože já je ani oficiálně neznám. Já jsem si je přečetl na iDnes. Já ani nevím, jestli to opravdu tak.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale ony jsou autentické, protože Petr Tluchoř už mluvil o nich včera v rozhovoru pro Českou televizi.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Je přece ale evidentní, pane redaktore, že máme-li tady dvě krajní pozice, a to je, dejme tomu, vládní návrh konsolidačního balíčku bez jakýchkoliv změn a pak je tady návrh našich šesti kolegů, který ještě přesně neznám, tak je jasné, že to musí být politický kompromis. To znamená, že to musí být někde něco mezi tím. To znamená, ano, já připouštím, nebude to čistý vládní návrh, ale nebude to ani čistý návrh mých šesti kolegů.
Václav MORAVEC, moderátor:
Dá se ale zkrátit platnost toho balíčku, pane premiére, je možné zkrátit platnost toho balíčku z těch tří na jeden rok, abyste vyjednali nějaké jiné řešení, jak dál se státním rozpočtem?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já teď nechci hodnotit jednotlivé návrhy. Já jenom chci říci, když se mě ptáte, jestli jde něco zkrátit nebo nejde zkrátit, tady platí jedno heslo z jedné anglické knihy, která se týkala britského parlamentarismu a pochází z osmnáctého století a tam je řečeno: Parlament může všechno, kromě toho změnit muže v ženu nebo ženu v muže. Já teď nebudu hodnotit současnou medicínu. Ta už dokáže i to. Nicméně je tím řečeno, že samozřejmě legislativně je možné cokoliv. Ale nechci hodnotit ty jednotlivé návrhy. To co já ale považuji za důležité, je, že jsem hluboce přesvědčený o tom, že voliči občanských demokratů pochopí a odpustí ODS, když nebude stoprocentně plnit svůj program, protože ví, že koaliční kompromis je někdy velmi krvavý a ne vždy je v souladu s programem ODS. Ale jsem si naprosto jist, že nepochopí a nikdy neodpustí občanským demokratům, jestliže kvůli nejednotnosti v poslaneckém klubu, kvůli malé skupině poslanců bude ohrožena existence této vlády nebo tato vláda padne. Já jsem si stoprocentně jist, že takto je to u voličů ODS.
Václav MORAVEC, moderátor:
A pokud ta vláda padne, nenaběhl jste si na vidle vy tím, že jste spojil hlasování o důvěře s tím balíčkem, což Petr Tluchoř považuje hloupé?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Vůbec ne. Naopak. Není-li tato vláda schopna prosazovat své návrhy, a my jsme si v dubnu řekli na poslaneckém klubu ODS, že budeme o všem hlasovat 51 hlasy občanských demokratů, kteří jsou v Poslanecké sněmovně, pokud se většinově shodneme na nějakém stanovisku, tak nemá význam přece vládnout dál. Dneska je to těchto šest poslanců ODS. U dalšího důležitého návrhu to může být pět poslanců z ODS, pět poslanců z LIDEM, pět poslanců z TOP 09 a Starostů, kteří zpochybní již uzavřenou politickou dohodu, na kterou jsme si podali ruce. Já nechci, aby se občanští demokraté transformovali v jakési Věci veřejné, které něco dohodnou a pak se vrátí a řeknou, my jsme to neprosadili v poslaneckém klubu, musí se to změnit. Já jsem si vždy zakládal na tom, že jako politik, jako člen ODS, jako člen jejího vedení a jako její předseda, že jsme vždy byli politickou stranou, která dodržovala politické dohody, dodržovala politické kompromisy, naplňovala smlouvy. A já chci, aby občanští demokraté v tomto kurzu, který mají za sebou dvacet let, pokračovali. Abychom se nestali nevyzpytatelnou politickou stranou, která dohody a smlouvy nedodržuje. To bych považoval za smrtící.
Václav MORAVEC, moderátor:
Za jak vážné riziko, pane premiére, považujete to, že český daňový systém, respektive sazby daně z přidané hodnoty můžou být výrazně nestabilní, pokud se nepodaří časově zvládnout schválení toho, říkejme tomu tedy konsolidační balík, protože už dnes je v zákoně jednotná sazba daně z přidané hodnoty ve výši 17,5%, takže reálně hrozí, že v následujícím čtvrt roce budeme mít tři sazby DPH. Současnou, 20 základní a 14 sníženou, pak 17,5 od 1. ledna. A pak možná někdy v únoru 21 a 15, pokud dojednáte kompromis s vašimi rebely. Za jak vážné to považujete riziko?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ano, je to riziko. Nejsem tomu rád. Mělo by to mimochodem vést všechny k ještě větší zodpovědnosti a k tomu, aby přestali kolem pouhé jednoprocentní úprava daně z přidané hodnoty hrát politické hrátky. A týká se to všech aktérů, kteří jsou zapojeni do legislativního procesu. Protože hrozí nejenom tady toto, ale hrozí dokonce rozpočtové provizorium. Zcela vážně. V této situaci, kdy malá otevřená ekonomika typu České republiky je velmi zranitelná na finančních trzích, jestliže ztratí svoji důvěryhodnost a věrohodnost, tak zahrávat si s délkou rozpočtového provizoria, které tady reálně hrozí, reálně hrozí. Celá podstata problému je, zda to provizorium bude jednodenní, dvoudenní, několikadenní nebo zda bude několikatýdenní nebo dokonce několikaměsíční.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nemůže být cílem ale těch rebelů, aby byla jednotná sazba daně z přidané hodnoty ve výši 17,5%, protože to byl programový prvek ODS. Vidíte tohle jako motivaci?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já nevím, jestli je to motivace. Znovu opakuji, já jim nechci něco podsouvat. Ale jít teď na 17,5% znamená zvýšit deficit státního rozpočtu o 24 miliard proti stávajícímu návrhu. O 24 miliard, to už je takové číslo, které prostě nejde vykrýt a navíc to znamená velmi výrazný inflační impuls. Protože u veškerého zboží, které je ve snížené sazbě, tak se bude opakovat ten téměř čtyřprocentní skok směrem nahoru. Ale přece si nikdo teď vážně nemůže myslet, že ve stávající ekonomické situaci se všichni v tom řetězci od výrobce po prodejce zřeknou té marže, kterou mají ve výši 2,5procentního bodu, když by poklesla ta sazba z 20 % na 17,5 %. Čili by to byl velmi výrazný inflační impuls.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pojďme se podívat...Státní rozpočet na příští rok počítá s jednoprocentním růstem tuzemské ekonomiky. Podle zaměstnavatelů i odborů je to však nereálné číslo. Svaz průmyslu a dopravy i Českomoravská konfederace odborových svazů počítají v příštím roce s pokračováním recese. Na závěr týdne přinesli statistici z Českého statistického úřadu nepříjemnou zprávu, že výkonnost české ekonomiky dál klesá. V letošním druhém čtvrtletí jde alespoň podle zpřesněného odhadu ČSÚ o meziroční pokles hrubého domácího produktu o jedno procento. Za letošní první čtvrtletí šlo po zpřesnění údajů o mínus půl procenta. Státní rozpočet na příští rok je postaven na ekonomickém růstu o jedno procento. Neměl byste ještě teď ministru financí Miroslavu Kalouskovi dát za úkol předělat ten státní rozpočet, protože zase hrozí, že ten rozpočet je postaven na nereálných ekonomických číslech?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Není postaven na nereálných ekonomických číslech.
Václav MORAVEC, moderátor:
Všichni říkají, že ekonomika neporoste o procento.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Všichni to neříkají.
Václav MORAVEC, moderátor:
No říkají. I centrální banka zpřesňuje odhady směrem dolů.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Směrem dolů, ale také počítá se slabým ekonomickým růstem. Tady jsou dvě renomovaná pracoviště, na základě kterých se dělá státní rozpočet, která berou v potaz především potom v makroekonomické predikci dělanou Ministerstvem financí. A ta vychází ze svého specializovaného pracoviště a samozřejmě z dialogu s Českou národní bankou. To je kvalifikovaný a velmi konzervativní odhad. Samozřejmě nikdo nemůže vědět, co se bude dít s ekonomikou. Uvědomme si, že státní rozpočet na příští rok se schvaluje ve vládě v září, ale na základě makroekonomické predikce, která pochází z července daného roku. To znamená, všechny údaje o státním rozpočtu na letošní rok pochází z makroekonomické predikce z července roku 2011.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, ten nový státní rozpočet byste neoznačil za nerealistický a že s ním budou stejné problémy.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Je to možné. Může být ten ekonomický růst vyšší a může být nižší. Protože momentálně v tom ekonomickém poklesu jsou i tak vyspělé ekonomiky, jako je Velká Británie, jako je Dánsko, jako je Nizozemsko. Čili jak země, které jsou v eurozóně, tak země, které jsou mimo eurozónu. A navíc, když se podíváte, tak celá řada zemí skutečně stimuluje ten ekonomický růst za cenu vyššího schodku veřejných financí. Když ale od ekonomického růstu odečtete ten schodek veřejných financí, tak Česká republika patří mezi osm až devět nejlepších zemí v rámci Evropské unie. Díky tomu, že my nestimulujeme uměle růst nárůstem deficitu veřejných financí.
Václav MORAVEC, moderátor:
A uvažujete, že byste do toho balíčku vládního dal některá prorůstová opatření, jako například odpisy v rámci podpory vysokého školství, což je program, který podporují ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba nebo ministr školství Petr Fiala?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
To je stará myšlenka ODS. Dokonce můžu říct, že se zrodila v mé hlavě a je dobře, že ji ministři rozpracovávají. Ano, my chceme, aby nejpozději v době, kdy bude v Poslanecké sněmovně projednáván návrh státního rozpočtu na příští rok, aby vláda předložila koncept prorůstové agendy...
Václav MORAVEC, moderátor:
Může se ta prorůstová agenda stát ještě součástí toho daňového balíčku?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ale to chci zdůraznit. V žádném případě tam nebude nic, co by stimulovalo ekonomický růst za cenu zvýšení schodku.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ptám se znovu, může součástí toho inovovaného protikrizového balíčku být nějaké prorůstové opatření?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já to považuju za teoreticky možné, nicméně to nepředpokládám.
Václav MORAVEC, moderátor:
Prakticky vyloučené.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ne vyloučené, spíše předpokládám, že tam, kde bude nutné dělat legislativní změny u prorůstové agendy, u těch prorůstových opatření, tak to půjde cestou zvláštního návrhu. Bylo by to legislativně nesmírně komplikované.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vláda premiéra Petra Nečase se označila za vládu rozpočtové odpovědnosti. V návrhu státního rozpočtu na příští rok se praví, v roce 2013 bude pokračovat trend zadlužení státu. Mezi rokem letošním a příštím státní dluh podle připravovaného návrhu vzroste asi o 6%, tedy o více než 99 miliard. Když srovnáme podíl státního dluhu vzhledem k HDP za posledních deset let, získáme následující čísla, v roce 2002 šlo o 15,5 % HDP, v roce 2006 zadlužování činilo víc než 22 % hrubého domácího produktu a v roce 2010 už 35,5 %. Vloni to bylo 39 %, letos se předpokládá 42,5 %. Občanská demokratická strana před volbami v roce 2010 slibovala i prosazení finanční ústavy. Připomeňme si ta slova.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS (záznam):
Co musíme dále udělat? Tato země co nejrychleji potřebuje přijetí finanční ústavy, která legislativně sníží cestu k vysoce deficitním rozpočtům a také uvede do života zákon o rozpočtové kázni.
Václav MORAVEC, moderátor:
Konstatoval před více než dvěma roky předseda ODS Petr Nečas. Finanční ústava je na světě. Ministerstvo financí na konci tohoto týdne dokončilo návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Na jejím základě by měla k 1. lednu roku 2014 vzniknout Národní rozpočtová rada. Podle návrhu, který mají Otázky k dispozici má vedení Národní rozpočtové rady volit Poslanecká sněmovna. Roční provoz rady má daňové poplatníky přijít na 50 milionů korun. Pane premiére, jste spokojený s tím návrhem ministerstva financí?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já jsem především spokojený s tím, že se nám podařilo prosadit definitivně u koaličních partnerů, že tento klíčový krok z hlediska stability veřejných financí v dlouhodobém horizontu bude provedený. Samozřejmě bude o něm ještě vedena politická debata. Jak na úrovni vládní koalice, tak i samozřejmě s opozicí. To je ústavní zákon a ten bez podpory Sociální demokracie není možné prosadit. Ale já jsem přesvědčen o tom, že i sociální demokraté mají zájem na tom, aby bylo zavedeno podobné opatření. Hlasuje pro ně mimochodem sociální demokracie po celé Evropě. Není prakticky sociálnědemokratická strana, která by odmítala zřízení této protidluhové brzdy, takže bude to otázkou politické dohody a já věřím...
Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste si ho osvojil, ten návrh Ministerstva financí? Protože ta Národní rozpočtová rada a ten návrh, který mám teď v ruce, tak říká, že by měla být nezávislá, ale zároveň předsedu, místopředsedu i člena, chápu to správně, že bude tříčlenná ta Národní rozpočtová rada? Protože to v tom návrhu...
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Zatím to v tom návrhu je. Je snaha minimalizovat rozsah všech institucí a počet různých funkcí. Zda to zrovna bude tříčlenná, pětičlenná, sedmičlenná, bude otázkou dalších politických diskusí. I způsob ustanovování těch orgánů.
Václav MORAVEC, moderátor:
Co možná námitka, že nebude příliš nezávislá, když ji bude mít v rukou jenom Poslanecká sněmovna?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Bude nezávislá. Jsem si naprosto jist. Bude se to odvíjet i od délky toho funkčního období. Od zvolení renomovaných osobností, renomovaných ekonomů. Ale pozor, se zkušeností v rozpočtové oblasti. Protože něco jiného je akademická znalost, něco jiného je znalost struktury rozpočtu.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nepovažujete za chybu, že ji necháváte tedy v rukou jen Poslanecké sněmovny?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Je to otázkou dalších diskusí. Já si dovedu představit, že se do toho zapojí i více institucí, že třeba jednoho bude jmenovat Poslanecká sněmovna, jednoho vláda, jednoho Senát. Prostě bude o tom vedena politická diskuse. Nevidím to jako věc, na které bychom se měli zakopat a neměli možnost naleznout politický kompromis. A jsem rád, že tyto dvě věci z programu ODS, to znamená protidluhová brzda v podobě finanční ústavy, a zřízení Národní rozpočtové rady, což jsou klíčové věci v programu ODS, prosazujeme i na vládní úrovni.
Václav MORAVEC, moderátor:
Už nejen zákulisním hráčem je v současné vládní krizi prezident Václav Klaus. Někteří členové poslaneckého klubu ODS v neformálních rozhovorech přiznávají, že se Klausovi dostává označení, citujme, atentátník z Hradu. Po pádu Topolánkovy vlády s pomocí rebelů a bývalých poslanců ODS prý podobný osud čeká i Nečasovu vládu. Navíc nespokojení poslanci se zaštiťují právě nesouhlasnými postoji Václava Klause k vládnímu návrhu daňových změn. Tady jsou slova Borise Šťastného.
Boris ŠŤASTNÝ, poslanec /ODS/ (záznam):
Skutečnost, že Václav Klaus nejenom jako prezident České republiky, ale i jako významný ekonom řekne, že zvyšovat daně v době krize je nesmysl, tak to musí říct každý pravicový politik a v tu chvíli máme stejný názor. Nic víc, nic méně.
Václav MORAVEC, moderátor:
Argumentuje v rozhovoru pro Českou televizi jeden z nespokojených poslanců ODS Boris Šťastný. Nakolik je tedy reálné, že se bude opakovat v těch následujících týdnech scénář, že vaše vláda padne jako Topolánkova v roce 2009 právě kvůli rebelii ODS?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Tak já jsem to sám označil za sebezničující algoritmus ODS, protože je skutečností, že od vzniku samostatné České republiky pouze v jednom případě premiér za ODS dovládnul až do konce mandátu. To bylo v letech 92 až 96. Pak premiér Klaus v roce 97 byl svržen zradou, nikoliv rebelií, ale zradou svých spolustraníků. Zrovna tak v roce 2009 premiér Topolánek opět zradou svých spolustraníků.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže je to algoritmus ODS.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já pevně doufám, že chování členů ODS a jejich významných představitelů a poslanců naruší tento algoritmus, protože do třetice by to mohlo být třikrát a dost, protože logicky by si potom voliči začali klást otázku, proč volit ODS, proč chtít, aby ODS byla ve vládě, proč chtít, aby ODS měla premiéra, když si nakonec toho premiéra samotní odéesáci popraví.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vy byste ale byl tím posledním, tedy třikrát a dost, pokud by platilo to lidovecké heslo. Prezident Václav Klaus dával veřejně najevo, že se jej dotkla vaše slova z rozhovoru pro Lidové noviny z poloviny srpna, kdy jste eventuální neschválení konsolidačního balíčku označil těmito slovy, cituji: "To by byl krok za hranicí politické a ekonomické debility a je to na hranici politické a ekonomické debility." Konec citátu. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Otázek jste se prezidentovi v osobním dopise za tato slova omluvil. Je to pravda?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Tak já musím říci, že samozřejmě jsem se nechtěl dotknout pana prezidenta, že jsem se mu omluvil, ale musím říct, že osobním soukromým dopisem Petra Nečase na Václava Klause. Nikoli dopisem premiéra na prezidenta. A to, že tato informace je uvolněna, tak musím říct, že mě překvapuje. Lidsky mě to zasahuje, protože něco jiného je soukromá záležitost, když si lidé soukromě něco sdělují. Nic víc k tomu nemám co říct.
Václav MORAVEC, moderátor:
Neukazuje to na vaši slabost, když o tom dopise vědí i nespokojení poslanci a ukazuje to vaši slabost vůči prezidentovi, že nejdříve v rozhovoru pro Lidové noviny pronesete tato slova a pak se za ně omlouváte?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říci, že v prvé řadě ten rozhovor v Lidových novinách, to, co se objevilo v pátek a v sobotu, bylo něco jiného. Že to bylo hodně posunuté z kontextu. Já jsem tam odpovídal na otázku, která byla ve smyslu, zda vláda neuvažuje o stažení toho návrhu. A v tomto kontextu jsem řekl, že by to od vlády byl krok na hranici politické debility. Neřekl jsem v tom rozhovoru ani omylem, protože si to ani nemyslím, že ten, kdo si myslí, že se nemá zvyšovat daň z přidané hodnoty, že je na hranici politické debility. To byl velmi významný mediální posun a každý, kdo si ten rozhovor přečte, tak ví, že v kontextu je tam něco jiného, než co bylo uvedeno na titulcích den před tím, bez toho, aby ten...
Václav MORAVEC, moderátor:
Pak jste mohl udělat politickou chybu, když jste se v osobním dopise Václavu Klausovi omlouval.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říci, že pouze v případě, že by se tím pan prezident cítil dotčen, že to bylo takto, jak to vypadalo z těch pátečních novin. Ale znovu opakuji, já považuji to, co se sdělí v soukromí, za soukromou neveřejnou záležitost a nikdy jsem prostě nereagoval tím způsobem, že někomu budu sdělovat obsah soukromé komunikace, korespondence a podobně. Já k tomu více, a teď musím říct spíše jako člověk než jako politik a předseda vlády, nemám co dodat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Prezidentování Václava Klause není rozhodně možné spojovat se stabilitou vládnutí v Česku. Od zvolení Václava Klause prezidentem v roce 2003 byl prezident Klaus u výměn šesti kabinetů a šesti premiérů. V době nástupu na Hrad vládl v Strakově akademii Vladimír Špidla. O rok později jej vystřídal Stanislav Gross, v roce 2006 éra Jiřího Paroubka, pak vládu sestavil Mirek Topolánek, ale poprvé v historii nezískal důvěru sněmovny. Jeho druhý pokus následoval v roce 2007. Vládu do roku 2009, jak jste viděli, po Topolánkově pádu Klaus jmenoval úřednický kabinet v čele s Janem Fischerem. Ten byl premiérem do voleb v roce 2010, po nich tedy v čele Strakovy akademie Petr Nečas. Když se Václav Klaus na začátku roku 2003 ucházel o prezidentský úřad, pronášel i tato slova.
Václav KLAUS, kandidát na prezidenta (záznam z roku 2003):
Těžiště prezidentské funkce nespočívá podle mého názoru ve vnitropolitické oblasti a prezident nesmí vytvářet protiváhu výkonné či legislativní moci. Od toho je tu vláda a parlament, od toho jsou tu voliči, kteří svým rozhodnutím vytváří tu či onu politickou situaci. Jen oni ji také mohou korigovat. Systém ústavních pojistek je u nás dostatečný. Právě proto, že nemáme ani prezidentský ani poloprezidentský ústavní systém, bylo by nešťastné, kdyby autorita prezidentského úřadu vstupovala do oblastí, které jí z definice nepřísluší a v nichž by prezident permanentně soupeřil s vládou nebo parlamentem. Jednání prezidenta musí být činorodé a aktivní, nikoli však aktivistické. Prezident nesmí být hybatelem politické scény, ale nenápadnou autoritou schopnou nepřímo ovlivňovat politické procesy.
Václav MORAVEC, moderátor:
Konstatoval v kandidátském projevu v lednu roku 2003 Václav Klaus. Kdy naposledy vám prezident adresoval nějaké výtky ve vztahu k vašemu vládnutí, adresoval-li vám vůbec kdy jaké?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
My spolu máme dialog, který je běžný na úrovni premiéra a prezidenta. S tím nebo oním krokem pan prezident nesouhlasí. Zrovna tak jak já s tím nebo oním krokem pana prezidenta. Tu souhlasím, tu nesouhlasím. To je běžná věc mezi dvěma představiteli dvou ústavních institucí, že spolu mají tento dialog a že ne vždy spolu souhlasí.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nenahrává možnému pádu vaší vlády i to, že Václav Klaus si může chtít užít závěr svého funkčního období, pokud by byla úřednická vláda, tak prezident se dostává do čela politiky a zároveň může prezident vyjít vstříc opozici, že budou spojeny prezidentské a předčasné volby. Nenahrává toto pádu vaší vlády?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říci, že samozřejmě v případě pádu vlády jedna z reálných alternativ je uskutečnění předčasných voleb. A logicky se nabízí termín prezidentských voleb. Buďto to spojit s prvním nebo druhým kolem, to považuji za jedno z možných a logických vyústění.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže připouštíte, že to nahrává pád vaší vlády?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Zadruhé si nemyslím, že by politická scéna ještě nějak volala po úřednické vládě. Myslím si, že ta zkušenost s tou předchozí úřednickou vládou, kde mimochodem už několik ministrů je různě vyšetřováno a obviněno, tak není zrovna nejlepší a nemyslím si, že by se k tomuto modelu politická reprezentace ještě někdy chtěla vrátit. Ale já obecně musím říci, že ano, zaslechl jsem uštěpačné a jaksi bonmoticky dávané poznámky, že vlastně když jste dělali tu galerii těch předsedů vlád za dob prezidenta pana Václava Klause, tak že vlastně žádná ta vláda nepřesáhla dva a čtvrt roku. Takže z tohoto pohledu jsem zaslechl jízlivé poznámky, že životnost mé vlády vzhledem k tomu, že jsme byli jmenováni v červenci roku 2010, tak se blíží k této kritické hranici.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže už jste také slyšel, protože mezi poslanci ODS se říká ve vztahu k Václavu Klausovi, že to je atentátník z Hradu ve vztahu k vládám. To jste slyšel, tuhle přezdívku?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já musím říci, že není žádný důvod dopouštět se nějakých ostrých výroků na adresu pana prezidenta, povzbuzovat tyto spekulace. Je logické, že pan prezident se vyjadřuje k tomu nebo k onomu politickému tématu. Samozřejmě například v otázkách státního rozpočtu je to přece jenom něco jiného. Protože státní rozpočet je výhradní pravomocí vlády a Poslanecké sněmovny. Mimochodem je to jediný zákon, který je možné projednávat pouze na základě vládního návrhu. A je to jediný zákon, který neprojednává Senát a který nemůže vetovat prezident. Takže to je trošku něco jiného. Ale jak jsem již řekl, je to právem prezidenta republiky vyjadřovat se k tomu nebo k onomu, pozitivně nebo negativně. Na druhé straně je právem i pana prezidenta zvažovat, zda svými výroky přispívá k politické stabilitě anebo spíše k politické nestabilitě.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, v případě, že by došlo k pádu vaší vlády, tak byste se nepřikláněl k variantě úřednické vlády a bylo by logické spojit prezidentské volby s předčasnými volbami, chápu to správně?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já jsem pevně přesvědčený, že zvítězí zdravý rozum, že zvítězí racionalita a zodpovědnost všech aktérů a že tudíž tato vláda bude pokračovat dál a plnit svůj reformní program. Je to ta nejlepší varianta pro tuto zemi. Myslím si, že předčasné volby by nebyly žádným vítězstvím pro nikoho z politických aktérů. Zvláště za situace, že by tam hrozilo rozpočtové provizorium, celá řada problémů, turbulentní situace v Evropě, která je a bude, turbulentní situace v ekonomice a podobně. To není žádné vítězství pro nikoho. Nicméně ta varianta nejde vyloučit a v případě pádu vlády je to podle mého názoru rozumnější řešení než umělé zaplácávání to nějakou úřednickou vládou a uměle v agonii žijící vlády, kde hrozen nezařazených poslanců tu se přiklání k jednomu, tu k druhému a prochází normy, nad kterými vám zůstává rozum stát.
Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy spojit to s prezidentskými volbami.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ne, spojit to se zodpovědností a pokračovat dál.
Václav MORAVEC, moderátor:
Uvažujete, pane premiére a teď předsedo ODS, že by, aby se stabilizovala situace v ODS, protože tím, že došlo i k odsunutí návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu církvemi, protože podle Aleny Hanákové, ministryně kultury, nemá vláda 101 poslance, kterým by přehlasovala veto Senátu, je to tak, že toho 101 poslance nemáte?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Vzhledem k tomu, co se stalo u konsolidačního balíčku, tak naprosto logicky okamžitě to spustilo domino efekt. Takže se zvedlo několik poslanců LIDEM a řeklo, že v tom případě, když několik poslanců ODS má problém s konsolidačním balíčkem, oni že mají problém s restitucemi. A pokud to nezarazíme zavčas, tuto proceduru, tento virus politické nespolehlivosti, který se zrodil v ODS, musím říci tady sebekriticky, tak to může pokračovat u kterékoliv další normy.
Václav MORAVEC, moderátor:
A proto se ptám. Uvažujete o tom, že by, aby ten virus se zastavil dříve, uvažujete o tom, že by došlo ke svolání kongresu o pár týdnů dřív, protože každý týden je důležitý v takové situaci, kdy tady mluvíte o rozpočtovém provizoriu a přitom kongres máte mít až na začátku prosince. Je reálné, aby došlo k dřívějšímu svolání kongresu na konec října či začátek listopadu?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Podle stanov Občanské demokratické strany je kongres svoláván předsedou v termínu, o kterém rozhodne předseda. Tak se i stane.
Václav MORAVEC, moderátor:
A uvažujete o tom, že by nemusel být v prosinci, aby se stabilizovala situace v ODS?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Já teď nechci říkat, o čem uvažuji. Jenom můžu říci, že svolám kongres tak, aby to bylo to nejlepší řešení pro Občanskou demokratickou stranu. Nikoliv pro mě osobně, ale pro ODS.
Václav MORAVEC, moderátor:
A co Česká republika? Hraje v těch úvahách, prosím o jasnou odpověď, hraje v těch úvahách stabilizace i České republiky a ne tato nestabilita politická?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Samozřejmě. Vzhledem k tomu, že ODS nese klíčovou vládní zodpovědnost, tak to, co je jako kdyby dobré pro Českou republiku, tak musí být dobré i pro ODS. Jedině touto optikou já se na to dívám.
Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy uvažujete o tom?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Jak jsem již řekl, kongres bude svolán rozhodnutím předsedy ODS v termínu, který on bude považovat za nejlepší pro svou politickou stranu, která nese klíčovou zodpovědnost ve vazbě pro Českou republiku, tudíž tak, aby to pomohlo České republice.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy ten termín oznámíte?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
V pravém okamžiku.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy je pravý okamžik?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Až rozhodnu.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy rozhodnete?
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
V pravém okamžiku.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kdy je pravý okamžik.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Až rozhodnu. Můžeme utrácet čas. Váš pořad plyne ještě na druhém programu.
Václav MORAVEC, moderátor:
My máme hodinu deset, ale vy už máte naspěch, pane premiére.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Ne, já tady klidně můžu sedět a tento ping pong hrát dál.
Václav MORAVEC, moderátor:
Premiér Petr Nečas, předseda Občanské demokratické strany. Děkuji, že jste byl hostem Otázek a přeji vše dobré.
Petr NEČAS, premiér ČR a předseda ODS:
Děkuji za pozvání a hezké odpoledne.
předseda strany
předseda vlády