ODS Praha: Pomoc ohroženým chudobou? Hřibova koalice ignoruje stovky tisíc Pražanů, kteří podporu opravdu potřebují. SPOLU nabízí okamžité řešení pro seniory, středoškoláky a samoživitele
(www.ods.cz/region.prazsky) Rada magistrátu hlavního města Prahy včera schválila „balíček pomoci“, který v částce 266 milionů cílí především na předškoláky, školáky a speciální pedagogy. Podpora potřebných v časech krize je jistě chvályhodná, ale vzhledem k neustále se vyvíjející se situaci je nejen nedostatečná, ale dle koalice SPOLU zcela zapomíná na ty, kteří ji opravdu potřebují. Především na 300 tisíc seniorů, více než 50 tisíc dětí ve věku od 15 let a desítky tisíc samoživitelů v neúplných rodinách s dětmi. Bez jakéhokoliv konceptu či proklamace budoucího řešení. Koalice primátora Hřiba a pana Čižinského se před volbami snaží pomoci, ale při své snaže nahnat politické body ignoruje více než třetinu Pražanů v nouzi.
„Současná koalice zcela ignoruje stovky tisíc Pražanů, kteří pomoc opravdu potřebují. Senioři, invalidní důchodci, lidé pobírající předčasný a vdovecký důchod a samoživitelé. Všichni ti, které odborné studie označují jako skupiny nejvíce ohrožené zvyšující se inflací a energetickou krizí v připraveném programu úplně chybí. Koalice se rozhodla pomoct rodinám a dětem, což je dobrá zpráva, ale úplně zapomněla na děti od patnácti let. Veškerá pomoc směřuje pouze dětem 0-14 let, a to považuji za diskriminační. Znamená to, že magistrátní koalice úplně zapomněla na rodiny, které mají středoškoláky,“ říká Alexandra Udženija, členka výboru pro sociální politiku Magistrátu hlavního města Prahy a starostka Prahy 2 za ODS.
Přestože vládnoucí koalice kritiku odmítá s tím, že těmto skupinám pomůže v budoucnu, není dle koalice SPOLU na co čekat. Vedení Prahy mělo tři měsíce, aby připravilo cílenou pomoc potřebným a už při jejím startu zapomnělo na ty skupiny, které si ve své důvodové zprávě samo vytyčilo.
Pomoc je nedostatečná a zapomíná na ty, kteří ji reálně potřebují
„Město hospodařilo dle veřejných dat k 30. červnu s přebytkem přesahujícím 12,5 miliardy korun. To znamená, že i kdybychom pomohli všem seniorům, středoškolákům a samoživitelům jednorázově částkou 8 tisíc korun, stálo by nás to cca 4,5, miliardy. Samozřejmě víme, že všichni pomoc nepotřebují a osobně nejsem zastánce plošné pomoci a vždy prosazuji cílenou pomoc. Když budeme vycházet z toho, že chudobou může být v Praze ohroženo například 25 % z nich, dostaneme se na celkový náklad na pomoc kolem 1,25 miliardy korun. Rozpočet hlavního města by tento náklad v klidu ustál a já rozumím tomu, proč Hřib a Čižinský už dávno nemají připravený pomocný balíček pro tyto skupiny lidí. Proklamace o tom, že se bude něco vyplácet od 1. ledna 2023 je naprostý výsměch. Tohle jasně dokazuje, že Hřib a Čižinský nemají ve vedení města co dělat, protože neznají potřeby Pražanů,“ pokračuje Alexandra Udženija.
*data k 31. 12. 2021 - ČSSZ
*data k 31. 12. 2021 – ČSÚ
*data ze sčítání roku 2011 – ČSÚ (data ze sčítání roku 2021 v této oblasti dosud nebyla zveřejněna) – vycházíme z toho, že podíl neúplných rodin (v roce 2011 cca třetina ze všech pražských rodin) výrazně nestoupl ani neklesl.
Předběžný výpočet a navržené částky pomoci potřebným jsou ve výpočtech odvozeny od konkrétní pomoci, kterou skrze program adresně poskytuje Jihočeský kraj v čele s hejtmanem Martinem Kubou (ODS) se zohledněním toho, že v Praze jsou jen náklady na bydlení o 40 % dražší než v Českých Budějovicích. Životní náklady se pak v hlavním městě dostanou minimálně na dvojnásobek.
*data katalog Realitymix.cz
Byrokratická injekce v podobě dalšího fondu
Přerozdělování peněz bude mít dle návrhu programu na starosti, od 1. ledna 2023, nově vzniklý Sociální fond hlavního města Prahy, do kterého Hřibova koalice posílá 3 miliony, které jsou určené pouze na platy a provoz na období září až prosinec tohoto roku. Zatím není ve fondu ani koruna, která by někomu pomáhala.
„Smysl nadačního fondů je, aby byl nezávislý na veřejných penězích a aby jednal rychle a flexibilně. Takže už teď Sociální fond hlavního města Prahy ztrácí zcela význam, protože jde přesně opačným směrem. Z rozpočtu hlavního města teď má dostat 3 milióny korun na platy a na provoz a pomáchat chce od 1.ledna 2023. I my máme fond na Praze 2, ale na platy a na provoz nejde ani koruna a dary dostáváme výhradně od soukromých a právnických osob. Tak ať mi někdo netvrdí, že to nejde. Opět důkaz toho, že Hřibova koalice je marná.“ dodává Udženija.