Je třeba podávat očité svědectví o zničených městech a zmařených životech, viníci musí před mezinárodní tribunál
(www.senat.cz) Delegace českého a polského senátu vedená Milošem Vystrčilem a Tomaszem Grodzkým se vrátila z cesty na Ukrajinu, kam přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ruslana Stefančuka. Návštěvou deklarovali, že považují Ukrajinu za suverénní a fungující zemi. Miloše Vystrčila na cestě do Kyjeva a válkou poničených měst Boroďanka, Buča a Irpiň doprovázel 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička a předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer.
„Válka na Ukrajině není jen válka mezi vojáky, ale válčí se i o to, kdo podává či nepodává pravdivé informace. My jsme tam jeli právě proto, abychom se na vlastní oči přesvědčili a následně mohli sdělit, že ten, kdo říká pravdu, je ukrajinská strana. A že zvěrstva, která jsou páchána ve zmíněných obcích, je čistá pravda a ta brutalita je neuvěřitelně vysoká,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Hovořil i o další podpoře Ukrajiny. „Je potřeba podpora vojenská, humanitární i podpora samotných Ukrajinců, kteří byli vyhnáni ze svých domovů. A také je potřeba podpora morální. Ta spočívá i v tom, že budeme prosazovat, aby Ukrajina získala co možná nejdříve perspektivu plnohodnotného členství v EU. Vím, že to nebude jednoduché, ale oběti a hrdinství ukrajinského lidu jsou takové velikosti, že si to zaslouží.“
„V naší zemi jsme mimořádně dobře informováni o tom, co se na Ukrajině děje. Když ale přijedete na ta místa sami, tak vidíte a poznáváte ještě jiný rozměr. Vidíte to, co sice znáte z médií, ale nevěříte vlastním očím. Slyšíte tu válku a hrůzu, ale i klid, který nad rozbitými městy leží. Jeden z nejdrsnějších zážitků byla návštěva Buči, kde nyní tým světových odborníků pracuje na vyšetření smrti civilních obětí z masového hrobu. Na to nemůžu nikdy zapomenout. Důležité pro mě bylo také slyšet a vidět, jak se k tomu celému problému staví ukrajinský národ. Jeho odvaha, statečnost, vytrvalost a odhodlání jsou obrovské a nezměrné. Jsem si proto jistý, že Putin nemůže nikdy v této zemi zvítězit,“ doplnil 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička.
„Dokud nebude Ukrajina svobodná, nebude svoboda v Evropě. Na Ukrajině se rozhoduje i o naší budoucnosti,“ řekl předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer a pokračuje: „Viděli jsme město Irpiň, kde nebyly vojenské cíle, a přesto téměř lehlo popelem. Dnes se tam starosta stará o to, aby tekla voda a šla elektřina. Lidé se zatím nemají kam vrátit, jejich domy jsou zbořené, nebo jsou tam miny. Uvědomil jsem si, jak vypadá ve stínu smrti naděje. V Buči ruští vojáci zničili kostel, dnes za ním pracuje na identifikaci obětí tým zahraničních forenzních kriminalistů. Takto má vypadat mezinárodní spolupráce v těžkých dobách a je to skvělý příklad pomoci, kterou Ukrajina potřebuje.“