Koalice SPOLU a Piráti a Starostové: Prosazujeme zrušení EET
(www.ods.cz) Poslanci na dnešní schůzi přijali usnesení, které odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a masakr v Buči, a posílí mandát české vlády. Dalšími důležitými body, kterými se budou poslanci tento týden zabývat, bude volba členů Rady České televize, projednávání novely zákona o střetu zájmů a také zrušení elektronické evidence tržeb. Tento krok bude jasným důkazem, že poslancům vládní koalice záleží na malých podnikatelích a odmítají zbytečnou byrokracii.
„Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) ve spolupráci s ministrem zahraničí Janem Lipavským připravili na dnešní schůzi návrh usnesení, které odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a masakr v Buči. Usnesení Poslanecká sněmovna projednala dnes jako první bod. Chceme tím posílit mandát české vlády v rámci jednání s našimi mezinárodními spojenci. To, co páchají ruská vojska na území Ukrajiny, je neomluvitelné,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.
„S radostí oznamuji, že vládní koalice přichází s důležitým bodem svého programového prohlášení, a to se zrušením elektronické evidence tržeb. Díky tomuto kroku skončí éra, kdy jsme se na podnikatele dívali jako na sprosté podezřelé. Zrušením EET snížíme administrativní a finanční zatížení podnikatelů. V současnosti je povinnost evidence tržeb kvůli koronavirové pandemii přerušena, ale vrátila by se začátkem roku 2023, proto přicházíme se zákonem, který ji definitivně zruší. Tento systém nepřinesl očekávané inkaso do státního rozpočtu, jak předpokládala předchozí vláda. Naopak představoval další zátěž pro stát, který nabíral nové zaměstnance, tak i pro podnikatele. Vracíme se do éry, kdy dáváme najevo, že si vážíme i malých podnikatelů, kteří jsou důležití pro naše hospodářství. Chceme je podpořit snížením nákladů, byrokracie a ušetřit státní výdaje,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček.
„Vrátíme se ve druhém kole k volbě Rady České televize, kdy nám jako koalici velmi záleží na médiích veřejné služby a na jejich nezávislosti. V tom druhém kole je celá řada významných osobností, které můžou být nositeli té nezávislosti a odbornosti. Vnímáme to jako prioritu a pevně věřím, že se nám podaří tyto osobnosti do Rady ČT zvolit,“ zdůraznil před jednáním Sněmovny předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
„Novelou zákona o střetu zájmů reagujeme na nečinnost předchozí vlády, které Ústavní soud nařídil už v březnu 2020, aby tento zákon upravila tak, že do Centrálního registru bude možné nahlížet pouze na základě předchozí žádosti, čímž bude právo veřejnosti na informace a právo veřejných činitelů na ochranu soukromí vyvážené. Jsem také ráda, že se nám podařilo z povinnosti zveřejňovat majetková přiznání vyjmout neuvolněné místostarosty a radní nejmenších obcí,” uvedla 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny z hnutí STAN Věra Kovářová.
„Chceme mít v Česku fungující demokracii a chceme, aby občané měli k politikům důvěru. V demokratické zemi jsou svobodná média a občané hlídacími psy mocných. Ničení svobody tisku vede ke korupci a úpadku životní úrovně. Na základě zákona, který jsme připravili už v minulém období, ale tehdejší vláda jej odmítala projednat, nebudou vrcholoví politici například vlastnit mediální domy a zneužívat je v politické soutěži. Stejně tak chceme zavést stopku na střet zájmů, aby politici nemohli například získávat veřejné zakázky pro své vlastní firmy. Pravidla musí platit pro všechny stejně,” vysvětlil poslanec Pirátů Jakub Michálek.