Události, komentáře: Začal platit čtvrtý balík sankcí EU
(ČT 24) Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT24 byl ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil cestu Petra Fialy a jeho kolegů z Polska a Slovinska do Kyjeva za silný projev podpory pro bojující Ukrajinu. Premiér Denis Smyhal ocenil odvahu státníků. Uznání přišlo i z domácí politické scény.
Pavel FISCHER, předseda senátního zahraničního výboru /nestr./:
To je totiž vrcholný test také toho, do jaké míry Rusko bude chtít do tohohle konfliktu vtahovat další země. Chtěl jsem ocenit statečnost pana premiéra, nezůstal doma za pecí, ale vyrazil doslova na frontovou linii, kde se nebojuje o Ukrajinu. Tam se bojuje o nás.
Jaroslav BŽOCH, místopředseda zahraničního výboru PS PČR /ANO/:
Na druhou stranu se ve mně mísí pocity, že v tuto chvíli, kdy starosta Kyjeva vyhlašuje 35 hodin zákaz vycházení, že je to až příliš velké riziko k tomu, jaké výsledky by to mohlo přinést.
Lubomír ZAORÁLEK, bývalý ministr zahraničních věcí /ČSSD/:
To, jak ten konflikt dopadne, od toho se bude odvíjet hodně věcí v Evropě. Dokonce i ve světě. Takže ve chvíli, kdy jsme na ostří hrany, kdy vlastně nevíme, jak se to bude dál vyvíjet, tak jsem přesvědčen, že ta symbolika je strašně významná.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Naším dalším hostem je ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Dobrý večer.
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ani vás nemůžu nezeptat na začátku na to, co si myslíte o té kyjevské misi.
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že to je věc, kterou musíme ocenit. Já myslím, že je to dobře, že 3 premiéři z bývalého východního bloku nebo střední a východní Evropy jedou vyjádřit podporu ukrajinskému lidu. Protože to není jenom návštěva u prezidenta a premiéra, ale vyjadřují tím jednoznačnou podporu ukrajinskému lidu, který je ve válce s Putinovým Ruskem. A oni taky bojují za hodnoty, které vyznáváme my. A kromě toho válečného konfliktu, který vidíme bohužel v přímém přenosu už takřka 3 týdny, tak Putin s námi vede i hybridní válku, dezinformační válku a taky ekonomickou válku. To znamená, my všichni se potýkáme s důsledky rozhodnutí Vladimira Putina a s důsledky toho, že se rozhodl, že napadne svobodný a nezávislý stát Ukrajinu.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Teď k té ekonomické válce, protože právě o ní jste jednali s kolegy ministry financí v Bruselu. Unie tedy připravuje pátý sankční balík, odpovídá svou razancí vašim představám? Bude skutečně už třeba bez skulin, kterými by se ty postihy daly obcházet?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Za prvé chci říct, že ty 4 balíky nebo ty 4 balíčky, které byly přijaty, fungují. Ten zásah na ruskou ekonomiku je velmi silný a my jako Česká republika, ale taky naši sousedé jako Polsko stojíme v čele těch zemí, které chtějí ty sankce ještě přísnější, než jsou dnes.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A uspěli jste s těmi požadavky, například všechny ruské banky pryč ze Swiftu, uzavřít přístavy evropské?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Musím říct, že ta debata byla opravdu velmi dobrá. Byla skoro 3 hodiny a padaly nápady jednotlivých zemí, kde ještě ty sankce zostřit. To samozřejmě není na rozhodnutí ministrů financí, ale na rozhodnutí premiérů a prezidentů. Já jsem tam prezentoval náš návrh, že bychom měli opravdu odstřihnout všechny ruské banky od toho systému Swift, současně že bychom měli uzavřít evropské přístavy pro všechny ruské lodě, posílit ty sektorové sankce a izolovat Rusko ve všech mezinárodních organizacích tak, jak nám se to třeba povedlo v těch dvou postsovětských bankách. Ale myslím si, že ve všech světových organizacích by Rusko mělo být izolováno.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A jak se například k těmto razantnějším návrhům staví Německo? Protože to víme, že vlastně jaksi poněkud zastává takový pragmatický názor, nechce se mu úplně se odstřihnout od ruské ropy, od ruského plynu. Nizozemci jsou podobně rezervovaní. Tak zajímá mě, nakolik jsou, řekněme tyto umírněnější země, jestli mají převahu, nebo naopak jestli převažuje ten razantnější přístup?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ta debata byla vlastně ve shodě. My jsme tam nehlasovali, protože to bylo opravdu pracovní jednání, ale nezaznamenal jsem tam nějaké velké rozpory. To, že otázka odstřihnutí se od ruského plynu je velmi komplikovaná, ale i pro Českou republiku, je třeba říct, nemáme rychlé řešení, my musíme zvažovat obě možnosti. Jednak, že Evropa se rozhodne, že se odstřihne od ruského plynu, a na tom se vlastně ve Versailles premiéři a prezidenti domluvili minulý týden, ale taky stanovili realistický termín, že by to mělo trvat zhruba 5 let, některé země jako my nebo Slovensko jsou mimořádně závislé na dodávkách ruského plynu. A taky musíme zvažovat druhou možnost, že ty kohoutky uzavře Vladimir Putin. A my proto budeme hledat a začali jsme hledat společná evropská řešení jako společné nákupy plynu z jiných lokalit, než je Rusko, společné budování infrastruktury pro to, abychom ten plyn mohli dopravit i do všech členských států Evropské unie. Protože to nejhorší, co by se mohlo stát, kdyby vypukla soutěž mezi členskými státy a každý to řešil individuálně. Na tom jsme se opravdu shodli.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Od začátku ruské invaze se mluví o tom, jak se vlastně Západ semkl, nebývale semkl a postupuje jednotně. Ale třeba v sankcích mi to tak úplně nepřipadá, protože například Spojené státy, ty už zakázaly dovoz ruské ropy, ruského uhlí minulý čtvrtek, Unie se k tomu zatím neodhodlala a teď tedy ponechme stranou to, že je víc závislá na těchto ruských surovinách. Mnohem víc. Ale zajímá mě, jestli vlastně tento, řekněme, nesoulad, jestli to není signál, že vlastně ten Západ tak úplně jednotný není, a jestli nepůsobí trochu roztříštěně?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Určitě ne, tak Američané nepotřebují ruský plyn. V otázce ropy je ta situace mnohem jednodušší i pro Evropu, i pro Českou republiku. Tam umíme nahradit tu ruskou ropu relativně rychle. Taky máme velké zásoby na více než 3 měsíce. To znamená, problém je skutečně v dodávkách plynu. A my jsme na tom bohužel velmi závislí jako Česká republika. Nejsme sami v Evropě. Takže musíme budovat společné infrastrukturní projekty, nejenom proto, že to bude enormně finančně náročné, ale proto, že ta logistika musí mít evropský rozměr, aby to dobře fungovalo.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Co z toho všeho, o čem se tu bavíme, plyne pro českou energetiku? Jakým směrem se bude v příštích letech ubírat? Bude přinejmenším v krátkodobém horizontu třeba revitalizovat a vrátit opět na scénu uhlí, které mělo vlastně co nejrychleji skončit?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
To se samozřejmě stát může, pro nás bylo velmi důležité rozvrhnutí tzv. taxonomie, které vlastně zařadilo jaderné zdroje jako čisté zdroje, protože Česká republika se bez jaderných elektráren neobejde. Navíc tady opravdu máme společenskou shodu, že to jádro chceme, že ho potřebujeme, takže je na nás, abychom udělali co nejrychlejší kroky nejenom k tomu, abychom dostavěli jeden blok v Dukovanech, tento týden se ten tendr spustí, ale abychom vážně uvažovali a spustili a přemýšleli o výstavbě dalšího bloku v Dukovanech a dvou bloků v Temelíně.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A jak do toho všeho zapadá obava šéfa ČEZ Daniela Beneše, že zásoby jaderného paliva z Ruska máme na 3 roky a pak by mohl být problém?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
No, to je samozřejmě správná otázka. My jsme schopni u některého paliva ho nahradit jinými dodavateli a ti dodavatelé ze západních zemí nám vlastně dneska říkají, že budou schopni nahradit i to, co dneska nahradit neumí. Takže já věřím tomu, že ten pokrok a ty inovace přispějí k tomu, že i v této otázce nebudeme nakonec na Rusku závislí.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A teď musím náš rozhovor přerušit, protože právě budeme sledovat tiskovou konferenci po jednání tří premiérů s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Sledovali jsme tedy tiskovou konferenci po jednání českého, slovinského a polského premiéra s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Přítomen byl taky polský vicepremiér. Využívám přítomnosti ministra financí, jaká je vaše reakce na to, co jsme právě společně tady sledovali i s diváky České televize?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že ta sdělení všech 3 premiérů byla úplně jasná, že přijeli osobně vyjádřit podporu ukrajinskému národu, který bojuje s ruským agresorem, že jim přijeli říct, že v tom boji nejsou sami, že si uvědomujeme, že bojují i za naše hodnoty. Já předpokládám, i když to nezaznělo, že předmětem jednání taky byly další dodávky zbraní, protože já myslím, že to je potřeba. A jsem opravdu rád, že česká vláda a Česká republika patří k těm, kteří zahájily dodávky mezi prvními a pravidelně v nich pokračují. Chtěl bych poděkovat i českým firmám obranného průmyslu, které se na té pomoci a dodávkách zbraní podílejí. Myslím, že tady se ukazuje, že vláda může efektivně spolupracovat s našimi firmami z tohoto obranného průmyslu a že společně plníme strategické cíle české vlády a českého státu. Sám jsem zvědav. Máme zítra pravidelné jednání vlády a bezesporu nás pan premiér bude informovat o podrobnostech toho jednání. Ale myslím si, že pro všechny Ukrajince je to určitě velmi důležitá zpráva, že v tom nejsou sami, že kromě toho, že se staráme o jejich ženy a děti, protože zhruba 55 % uprchlíků z Ukrajiny jsou děti a z těch dospělých více než 80 % jsou ženy a jejich muži bojují, bojují za svobodu, nezávislost své země. A opravdu chci ocenit postoj celé české veřejnosti, že to chápe a že v tak velkém měřítku těm uprchlíkům pomáhá.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Prezident shodou okolností dnes podepsal rozpočet se schodkem 280 miliard, ale už teď je jasné, že v podstatě nic neplatí, máte aspoň hrubé propočty, na kolik vlastně se celá ukrajinská krize a pomoc ukrajinským uprchlíkům dotkne českého rozpočtu?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne, to samozřejmě nemám a nemohu mít. A z té debaty, kterou jsme dneska vedli v Bruselu, to vlastně nemá nikdo. Budeme čekat na nějaké jarní odhady makroekonomických predikcí, ať už na evropské nebo české úrovni. V této chvíli je na prvním místě poskytnout tu pomoc, zabezpečit vzdělávání těch ukrajinských dětí, sehnat ubytování, na tom se podílí desítky a stovky, možná tisíce českých občanů, až na druhém místě budou ty finance. Bezesporu obdrží ty země, kde těch uprchlíků je nejvíce, mezi které patří určitě Polsko či Česká republika, nějaké evropské peníze, ale říkám, to v této chvíli není to hlavní. Rozpočet máme schválený, rozpočtové provizorium skončí v pondělí. A máme peníze na 12 měsíců, takže bezprostředně nehrozí, že by chyběly finance v některé oblasti. A já nemohu souhlasit s tím, že nic neplatí. Ano, je mnoho nejistoty. Nevíme, jak dlouho ta válka potrvá, kdy Putin dostane rozum a tu válku ukončí a stáhnou se ruská vojska z Ukrajiny. A budeme hledat tu pomoc. Ty finance určitě najdeme. Ale současně platí, že budeme postupovat uvážlivě, rozvážně, s chladnou hlavou a budeme mít na paměti, že nemáme v dobrém stavu veřejné finance a že musíme bedlivě vážit, kam ty peníze dáme, jaké budou priority v příštích měsících.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Guvernér centrální banky Jiří Rusnok nově odhadl inflaci až na 14 %. Lze předpokládat, že s tím, jak se budou zdražovat potraviny, zdražuje v podstatě téměř vše v tuhle chvíli, že bude přibývat i, řekněme, domácností, které přestanou tu situaci zvládat a tím nemyslím úplně jenom v té kategorii sociálně slabých, že se to dotkne i rodin, dejme tomu, střední třídy, počítá stát s tím, že těmto lidem nějakým způsobem pomůže?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Určitě ano, určitě je v tom nenecháme, protože to není jejich vina. Kus té inflace je dovezená. Když jsem říkal, že Vladimir Putin vede s Evropou a tím pádem i s Českou republikou ekonomickou válku, tak to má dopady a stát je bude bezesporu kompenzovat, nicméně mnoho ministrů, mých kolegů a kolegyň dneska hovořilo o tom, že není správná cesta plošně snižovat daně, že mnohem lepší cesta je adresná pomoc těm, kteří potřebují, protože oni si uvědomují a naše vláda taky, že snížit daně dočasně je sice možná populární, je to relativně rychlé, ale když to máme dočasné, znamená to, že za nějakou dobu zase ty daně zvýším na tu původní úroveň, tak my určitě půjdeme cestou té cílené pomoci, protože ten okruh lidí, kteří tu pomoc potřebují, dostane od státu, bude větší, to je úplně jasné a o tom není žádný spor.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ještě na poslední věc zcela konkrétní, stát začal tedy kontrolovat marže prodejců pohonných hmot. Hle, cena klesla o nějaké zhruba 4 Kč. Přejdeme to všechno jenom pokrčením ramen, prostě stalo se to, že ve chvíli, kdy je v Evropě válka, si někdo prostě ty marže navýšil možná až moc?
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Nejdřív to musíme zjistit. My zítra dostaneme informace od všech čerpacích stanic, jaké byly jejich ceny od 15. února do 15. března a potom každý den. A budeme sledovat a prověřovat ty marže, které měly v celém tom období. Taky je třeba, že byla panika i na burze. Vidíme naštěstí, že klesají ceny ropy, klesají ceny na rotterdamské burze. Já předpokládám, že tento týden bude od zítřka bude docházet k dalšímu poklesu cen pohonných hmot, ale to neznamená, že ta opatření, které jsme navrhli minulý týden, že neprovedeme a vláda to bezesporu provede, že to opatření, které mají mít trvalý charakter, ne dočasný.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, děkuju, že jste byl naším hostem, hezký večer.
Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání. Na shledanou.
ministr financí
1. místopředseda strany
poslanec PČR