Kvůli článku 66 jsem dostával výhrůžky

2. prosince 2021
Kvůli článku 66 jsem dostával výhrůžky

(FORUM 24) V rozhovoru pro Týdeník FORUM popisuje předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil celou anabázi kolem jednání o článku 66 Ústavy ČR, díky kterému měly být některé pravomoci prezidenta Miloše Zemana předány jiným ústavním činitelům. Je přesvědčen o tom, že on i jeho kolegové postupovali tak, jak nejlépe mohli. Odpovídá také na otázku, zda sám sebe vidí jako prezidentského kandidáta, nebo hovoří o svém vztahu k Telči. Týdeník FORUM je právě teď na stáncích.

I přestože jste vysvětlovali, že nechcete prezidenta zbavit funkce, byly vaše kroky některými označovány za puč. Dostal jste nějaké výhrůžky?

Samozřejmě. Je evidentní, že zejména některé dezinformační servery začaly útočit na Senát i na mě osobně. Situaci úplně zkreslily. Nikdy ani necitovaly, co jsem říkal na tiskové konferenci, že je tady jasné sdělení lékařů Ústřední vojenské nemocnice, podle kterého není prezident schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. To nikdy nezaznělo.

Je tam jedna věc, která mě velmi zaráží a která dokazuje to, že je to úmyslné poškozování jména mého a Senátu. Je přece naprosto jasné, že není pro politika a jeho politickou kariéru nic horšího, než když začne neoprávněně útočit na někoho, kdo je nemocný. To vám musí velmi významně uškodit. A ještě druhá věc, která je politicky jasná. Pro tuto vládu, která by měla vzniknout, není politicky dobré, pokud by došlo k tomu, že by demisi té stávající přijímala Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Poslanecké sněmovny, pozn. red.). To je přece naprostý nesmysl, to bych si nikdy nepřál, kdybych byl Petr Fiala. A nepřeje si to ani Miloš Vystrčil, protože to je úplně blbě. Prý jsme se nemohli dočkat, aby už byl prezident pryč. Naopak já patřím k lidem, kteří si velmi přejí, aby pan prezident byl schopen vykonávat svou funkci až do konce volebního období. Jak z lidského, tak politického hlediska.

Měla by budoucí vládní koalice postavit svého kandidáta na prezidenta?

Ano, měla by postavit společného kandidáta na prezidenta.

Často se v této souvislosti skloňuje i vaše jméno. Jak se k takové možnosti stavíte?

V pozici kandidáta na prezidenta se v tuto chvíli nevidím. Myslím si, že je potřeba se o těchto věcech podrobněji pobavit. Co je a co není možné, zmapovat si tu situaci, říci si k tomu nějaké další podrobnosti. Ale v tuto chvíli ambici kandidovat na prezidenta nemám. Ale znovu říkám, že vážná debata na úrovni koalice SPOLU k této věci ještě neproběhla.

Kdybyste tedy nebyl kandidátem na prezidenta za vládní koalici vy, vidíte nějaké jiné jméno?

Těch lidí, kteří by dneska chtěli kandidovat na prezidenta, je spousta. Stačí, když si otevřete noviny. Já žádná jména nebudu říkat. Buď proto, že bych jim tím uškodil, nebo naopak, že bych je tím třeba někam posunul.

Myslíte, že má šanci uspět žena, kdyby nějaká kandidovala?

Určitě má šanci uspět i žena. Já osobně si myslím, že například Slovensko nemá vůbec špatnou prezidentku.

Epidemická situace v České republice nevypadá vůbec dobře. Jak se na to díváte?

Pan profesor Dušek řekl, že covid-19 tady velí a bude velet. A my to musíme v první řadě akceptovat, žádným usnesením to nezměníme. To znamená, že jediné, co máme, je, že se nějak přizpůsobíme a že se budeme chovat tak, aby došlo k tomu, že se s tím naučíme nějakým způsobem svobodně a zodpovědně žít. Ke svobodě patří zodpovědnost a ta se týká toho, jak budeme přistupovat k očkování a jak se dohodnou očkovaní s neočkovanými. A zodpovědnost spočívá i ve spoustě dalších věcí, které souvisí s ochranou proti nákaze, což je od obyčejné hygieny po nošení roušek a dodržování stanovených pravidel.

Nezdá se mi – a to se týká hlavně současné vlády – že bychom byli schopni nějak přehledně a transparentně říkat, co se má dít. Lidé ani podnikatelé se v tom jednoduše úplně neorientují. Takže je co zlepšovat. Jsem pro to, aby se co nejvíce lidí nechalo naočkovat. Myslím si, že v této věci bychom se měli více snažit přesvědčit lidi, že je to dobré řešení. Opakovat pořád dokola, že pokud někdo nenaočkovaný onemocní covidem a je v rizikové skupině, špatně to skončí, je devětkrát pravděpodobnější, než když je očkován. Na druhou stranu je třeba brát v úvahu, že i ten, kdo je naočkovaný, může někoho nakazit. A zase se tomu nějak přizpůsobit. A tady říkám znova, že některé věci nejsou nastaveny úplně logicky a měl by je někdo změnit tak, aby to rozum dávalo.

Jak probíhalo jednání o článku 66? Byl by Vystrčil pro zavedení povinného očkování? Jak může senát přispět k obnovení důvěry v instituce? Jak často se Miloš Vystrčil vrací do své milované Telče?

Celý rozhovor čtěte v aktuálním Týdeníku FORUM.

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR
místopředseda strany