AntiCovid tým: Vláda hodila okamžitým ukončením kompenzačních programů podnikatele přes palubu
(www.ods.cz) Členové ekonomického AntiCovid týmu koalice SPOLU jednali se zástupci Hospodářské komory o probíhajícím rozvolňování, končících kompenzacích podnikatelům a budoucnosti vybraných podnikatelských sektorů. Shodli se v tématu končících kompenzací. Vzhledem k tomu, že stále ještě existují sektory, které ani po rozvolnění nemohou počítat s návratem klientů, např. hotely závislé na kongresové turistice, je chyba ukončit pomoc státu ze dne na den. Alespoň program Antivirus měl pokračovat podle účastníků kulatého stolu déle.
„Vláda okamžitým ukončením dotačních a kompenzačních programů hází podnikatele přes palubu. V době restrikcí přicházela vláda s byrokraticky složitými kompenzačními programy, ve kterých se podnikatelé jen složitě orientovali. Finanční pomoc ze strany státu pak přicházela podnikatelům s mnohaměsíčním zpožděním, čímž vláda celou řadu podnikatelů zlikvidovala. Teď, když na základě soudního rozhodnutí vládní restrikce skončily, vláda okamžitě ruší i tu nízkou podporu, kterou poskytovala. Je to nůž do zad podnikatelům, kteří jistou, byť třeba i postupně dobíhající pomoc stále ještě potřebují. Jejich byznys a tržby se budou navracet na předcovidovou úroveň ještě dlouho. Stopnout jim pomoc okamžitě, je ze strany Babišovy vlády nevybíravý kopanec,” říká poslanec Jan Skopeček (ODS).
„Vláda se naopak měla v den rozvolnění podnikatelům za chaotismus v restrikcích a kompenzacích omluvit a vyzvat občany, aby pomohli svojí útratou v následujících dnech a týdnech drobné podnikatele podpořit a zachránit. Viděli jsme v minulosti, jak vláda vyhazuje peníze oknem za nejrůznější inzeráty a PR ministerstev, ale za živnostníky se v den rozvolnění nedokázala postavit ani rétoricky. Musíme to udělat za vládu sami a apelujeme na naše spoluobčany, aby ve svém okolí podpořili místní živnostníky svojí útratou. Vážně si to po těch měsících zaslouží,“ dodává místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.
„Apelujeme na vládu, aby co nejvíce sjednotila podmínky pro podnikatele. Některé z těch, co zůstávají, jsou nelogické a způsobují, nebojím se říct, chaos. Jako příklad můžeme uvést disproporce v opatření pro kulturu, kdy uvnitř na akci může být 500 lidí, ale na kongresu pouze 250 osob. Je nutné, aby opatření byla přehledná a podnikatelé měli možnost se v nich rychle orientovat,“ doplňuje starosta Těšan Miroslav Zborovský (KDU-ČSL).