Události, komentáře: Rozvolnění, testování a otazníky kolem ministra Arenbergera

21. května 2021
Události, komentáře: Rozvolnění, testování a otazníky kolem ministra Arenbergera

(ČT 24) V pondělí se rozjede naplno výuka ve školách, otevřou hotely, začnou kulturní akce. Mají pravdu ti, kteří varují před pátou vlnou pandemie? Téma Událostí, komentářů ČT24 pro senátora Romana Krause /ODS/.

Michal KUBAL, moderátor:
Vláda dnes schválila další uvolnění protikoronavirových opatření. Ochranná lhůta po prodělání nemoci se prodlužuje na dvojnásobek. Doteď byl člověk, který prodělal covid, považován 90 dní za imunního, nově to bude 180 dní. Ministerstvo taky uvolnilo pravidla pro očkované, za bezinfekčního bude považován nově i ten, kdo je naočkován první dávkou vakcíny a od té doby uplynuly alespoň 3 týdny. Dosud úřady požadovaly ukončené očkování, tedy nejčastěji aplikaci obou dávek a uplynutí čtrnáctidenní lhůty. I po těchto změnách bude platit, že ten, kdo prodělal covid, se může nechat naočkovat po uplynutí 90 dnů od posledního pozitivního testu. Očkování dál zrychluje. V noci z neděle na pondělí se budou moci do systému zaregistrovat pětatřicátníci. A od středy i třicátníci.

Petr ARENBERGER, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/:
Ten zájem, si myslím, že je přiměřený. A také ho v zásadě i velmi dobře uspokojujeme. Proto otvíráme vlastně z neděle na pondělí další věkovou skupinu.

redaktorka:
Za včerejšek zdravotníci vykázali téměř 94 000 aplikovaných dávek. To je nejvyšší denní počet od začátku očkování.

Michal KUBAL, moderátor:
Ten, komu bude druhá dávka vakcíny vycházet na léto a dovolenou, během které chce být mimo domov, bude ve složité situaci. Hlavní hygienička dnes potvrdila, že odložení druhé dávky z důvodu dovolené nebo jiné soukromé akce nebude možné.

Pavla SVRČINOVÁ, hlavní hygienička ČR:
Lze domluvit nějaký náhradní termín očkování, ale samozřejmě nemůže nepřijít z toho důvodu, že měl nějaké soukromé záležitosti. A jediné, proč by neměl přijít, je opravdu nemoc.

Michal KUBAL, moderátor:
A činovníci poslaneckých zdravotnických výborů, Jiří Mašek z hnutí ANO z Poslanecké sněmovny. Dobrý večer.

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Dobrý večer vám i divákům.

Michal KUBAL, moderátor:
Roman Kraus, senátor za ODS. Dobrý večer.

Roman KRAUS, předseda senátního výboru pro zdravotnictví /ODS/:
Dobrý večer všem.

Michal KUBAL, moderátor:
A ve studiu Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Dobrý večer i vám.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Dobrý večer vám i všem divákům.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Mašku, už jsme vyhráli?

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
No, ještě jsme zdaleka nevyhráli, ale jsme na dobré cestě k vítězství. A ta cesta ještě může být dlouhá, a to všechno, co jste říkal, ty kroky k tomu uvolnění, já samozřejmě vítám, vítají je i všichni občané, ale určitá obezřetnost, a o tom ještě asi dneska budeme mluvit, tady musí zůstat. Takže vítám všechny ty parametry, které jste říkal. Čili možnost po prvním očkování se účastnit normálního života. Možná navštívit i některé státy. Tady bych chtěl podotknout, že ne ve všech státech je to teď uznáváno, protože i Evropská unie ty národní politiky zdravotnické jsou různé. Věřím, že se to do prázdnin nějakým způsobem snad podaří sjednotit. Otázka právě i toho odstupu 180 dní od prodělaného onemocnění. To jsou všechno dobré zprávy. Takže věřím, že lidé to nebudou zneužívat, že se budeme i při tom všem chovat rozumně.

Michal KUBAL, moderátor:
Co je pro vás klíčové? Co by měl stát udělat, aby ten příznivý vývoj dál vydržel, aby byl připravený na eventuální komplikace?

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Já si myslím, že důležité je pořád testovat. Testovat preventivně hlavně PCR testy, protože dneska máme už dokonalejší testy, které dokáží predikovat možné mutace. A my se musíme bránit právě těm mutacím. Hodně se hovoří dneska o indické mutaci a jejím pozvolném šíření třeba ve Velké Británii. A my musíme být připraveni toto eventuálně podchytit, hlavně hygiena, tedy trasovat to a případná ložiska likvidovat, abychom si nezopakovali nějakou nepříznivou situaci, a to nechci být žádný škarohlíd, jenom určitá opatrnost je pořád namístě.

Michal KUBAL, moderátor:
Máte pocit, že ta sekvenace opravdu funguje? Poprvé se o ní začalo mluvit na začátku prosince. Teď se naopak diskutuje o tom, že se sníží rozpočet na sekvenování vzorků. Je to ta dobrá strategie? Není to opakování chyb přesně rok starých?

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Já doufám, že ne. Já jsem dneska diskutoval situaci s krajským hygienikem v Královéhradeckém kraji, a ten mi řekl, že tady konkrétně v našem kraji máme nasazeny PCR testy, které právě na ty nové mutace dokáží upozornit, již se to v několika případech stalo. A potom laboratoř ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové je schopna to eventuálně potvrdit. Takže aspoň lokálně mám informace poměrně příznivé. A pokud se to nepodcení, je třeba se soustředit na některé atypické věci a ty eventuálně sekvenovat. Můžeme se bavit o mladých lidech s těžkým průběhem. Je potřeba na to myslet, sekvenovat tyto vzorky. Je třeba myslet na návraty ze zahraničí a sekvenovat. Je těch věcí, kde je potřeba být obezřetní, nebo těch důvodů je jistě celá řada. Věřím, že epidemiologové na to budou myslet a že to podchytíme.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane senátore, máte pocit, že stát, vláda se dostatečně poučily z toho postupu z minulého léta, z toho pocitu ze zvládnuté vlny pandemie, která se ukázala, že tak zdaleka zvládnutá není?

Roman KRAUS, předseda senátního výboru pro zdravotnictví /ODS/:
Já si myslím, že my jsme dneska v naprosto rozdílné situaci, protože už velká část obyvatel je imunních, ať už tak, že vznikla přirozená imunita tím, že onemocnění prodělali, ať už v jakékoliv formě. Stoupá počet očkovaných, takže to nebezpečí se samozřejmě podstatně snižuje, a tak, jak mnohokrát bylo řečeno, to očkování je naprosto zásadní, abychom se této pandemie nebo epidemie v rámci České republiky zbavili. Já to neberu za žádnou válku, jestli jsme vyhráli nebo prohráli, prostě to je vyloženě odborný problém, a tak se k němu máme chovat a nezneužívat ho k různým politickým hrátkám. Co se týče toho poučení, já doufám, že se vláda poučila. Samozřejmě teď kromě toho očkování je naprosto zásadní sekvenace, ale my tady teď mícháme trošku 2 věci. Ty pokročilejší PCR metody dokážou poznat mutace, které jsou již známé, které jsou popsané. Ale nové mutace, které mohou vzniknout, tam je potřeba dělat sekvenace jiného typu, které vlastně hledají ty nové neznámé mutace. A tam, tak jak odborníci udávají, bychom si měli dostat na nejméně 5 % pozitivních vzorků, které se takto sekvenují. Asi ještě lepší je 10 %. Samozřejmě je to také otázka ekonomická. Takže já doufám, že se z toho všichni poučili. Ale zase na druhou stranu vidíme, že ta epidemie skutečně brzdí. Dneska už je v nemocnicích jen, v uvozovkách, 1 031 pacientů, 200 na jednotkách intenzivní péče, 94 připojených k umělé plicní ventilaci. A každým dnem se ta čísla zlepšují. Takže já jsem v tomto optimista. Myslím si, že řada mimořádných opatření, která platí, velmi rychle pominou. A jenom zpětný pohled - řada z těch mimořádných opatření byla zbytečných. To už dneska víme. Řada z nich trvala zbytečně dlouho. Typické je to zavření škol, to se opravdu nemělo stát, aby byly takto dlouho školy zavřené. Zvláště když víme, že u těch malých dětí ve školkách, na prvním stupni to nebezpečí přenosu je minimální prostě, protože mají vysokou slizniční imunitu.

Michal KUBAL, moderátor:
Já vás nechci samozřejmě tlačit do laciných politických bodů ze strany opozičního politika, nicméně máte pocit, že vláda teď momentálně dělá všechno, co by v této fázi epidemie měla dělat tak, aby ji zvládala, aby ji nadále utlumovala, ale zároveň aby byla připravena na všechny další možnosti?

Roman KRAUS, předseda senátního výboru pro zdravotnictví /ODS/:
Já si myslím, co cítím jako velkou chybu, my už se dostáváme do fáze, kdy začíná být dost očkovacích látek, zdá se, že očkovacích kapacit zatím je dost, ale nedokázali jsme zatím udělat pojízdná očkovací, nechci říct centra, ale mobilní jednotky. Anebo je máme, ale zatím nemohou pracovat, protože zůstává řada lidí, kteří z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou do těch velkých velkokapacitních očkovacích center. To je jedna věc. Druhá věc je, my se dostaneme asi do situace, tak jak v mnoha jiných státech, že mnoho lidí nebude chtít být očkováno, a zatím jsem teda nezaznamenal vůbec žádnou pozitivní informační kampaň, která by lidem vysvětlovala, že skutečně minimálně dosažení, je to škaredé slovo, proočkovanosti 70 %, ale asi optimálně u některých mutací dokonce 80-85 % nedosáhneme, pokud skutečně nerozjedeme pozitivní informační kampaň, nikoliv přikazování, nikoliv nucení, nikoliv příkaz, že musí přijít na druhou dávku. Vždyť ta druhá dávka očkování, tam je dosti velké rozmezí, tak jak to vyplývá už dneska z obrovských dat, která jsou po celém světě nasbíraná, a samozřejmě, kdyby někdo byl pryč 2, 3 měsíce, je to problém, ale pokud je pryč týden, 14 dní, tak se vůbec nic neděje, když je očkován později. Takže mně se nelíbí tady ty pořád příkazy a podezřívání občanů, že nebudou zodpovědní. To se mně vůbec nelíbí.

Michal KUBAL, moderátor:
Jedna pozitivní kampaň běží, jmenuje se Udělejme tečku za koronavirem. Na druhou stranu v okamžiku, kdy o tom nevíte, tak asi není úplně úspěšná. Pane Kubku, nehrozí, že zase usneme na vavřínech po prvním kole toho dlouhého běhu?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Já už jsem jedno v uvozovkách vítězství nad covidem zažil. Bylo to před rokem, bylo to předtím, než nám umřelo 30 000 lidí. Já věřím, že jsme se poučili. Ta situace je opravdu jiná. A i pokud to všechno zbabráme a přijde zase další vlna na podzim, tak nebude mít takový zničující dopad, jako mělo to, co jsme zažili. Takový armagedon už se nám nestane. My jsme opravdu epidemii katastrofálně nezvládli. V počtu zemřelých na počet obyvatel jediná relevantní země na celém světě, která nás dokázala trumfnout, je Maďarsko. A to je samozřejmě strašná ostuda, když tak vyspělá a kulturní země s tak vzdělaným obyvatelstvem a kvalitní infrastrukturou dopadla, tak jak jsme dopadli my. Takže musíme samozřejmě se vracet k normálnímu životu, ale měli bychom rozvolňovat pomalu. A politici by měli co nejméně jaksi zasahovat do těch odborných doporučení. Tady je jasné doporučení, že se ty kroky mají od sebe fázovat v rozmezí 10-14 dnů. A vidíme všichni, že zase vláda to všechno tlačí prostě po týdnu. Nečeká se na to, jak dopadne výsledek toho kterého kroku. Šetříme na nesprávných místech. Nejprve jsme do škol dali málo kvalitní, když to řeknu velmi kulantně, antigenní testy, které navíc ty děti obtěžují tím, že se musí šťourat v nose opakovaně, často, aby to aspoň nějak fungovalo. Místo toho, abychom rozjeli PCR testování, které umožní, jak říkali kolegové lékaři, třeba to sekvenování vzorků zároveň. Další věc - naprosto nepochopitelný nápad klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví, že pokud klesne počet nových případů, tedy takzvaná incidence, pod 75 na 100 000 týdně, tak že zrušíme to epidemické testování, abychom ušetřili. Snižují se prostředky, které se mají dávat právě na to sekvenování těch vzorků. Takže je takové to přísloví lidové, které říká: šetříme halíře, ale vyhazujeme talíře potom. Prostě jestliže jeden den lockdownu stál opravdu 2 miliardy korun a testování, tak, jak je rozběhlé, stojí za měsíc 2 miliardy korun, tak je samozřejmě jasné, že to testování se nám vyplatí. Stejně tak bych byl velmi opatrný s takovými těmi plány, že všichni prostě zahodíme roušky a že je v létě nebudeme nosit ani ve vnitřních prostorách. To je také podle mě zbytečný hazard, protože ty roušky prakticky nic nestojí, prakticky člověka v životě neomezují. A pokud ta rouška má být daň za to, že mohu chodit do obchodu nebo že si můžu zajít do kina, tak přece radši si zajdu do obchodu nebo do kina s rouškou, než abych tam zase týdny nesměl vůbec.

Michal KUBAL, moderátor:
Je pravda, že to, co vy tady vyjmenováváte, zní jako dejá vu přesně rok staré. To se odehrálo přesně před rokem v létě. Na druhou stranu vy sám jste řekl, že jsme v jiné situaci, že ta situace je jiná. Nedává smysl, že se vláda snaží, pokud možno uvolnit to co nejvíc, co ta nová situace umožňuje? Jsme proočkovaní nebo měli bychom být v nejbližších týdnech, měsících.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
No tak v současnosti bohužel proočkováni nejsme, my máme s první dávkou 31 %. Jsme hluboko pod průměrem Evropské unie, takže prostě očkování moc nezvládáme, moc nám to nejde.

Michal KUBAL, moderátor:
Nicméně ten výhled tady je.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Ano, samozřejmě. Já vidím stran očkování jeden problém, a to jsou senioři, kteří se nedostali zatím k očkování. Protože máme v té populaci spoustu lidí, kteří mají třeba poruchy vnímání, špatně vidí, špatně slyší, špatně se pohybují a nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, kdo by jim pomohl. A my potřebujeme tyto lidi dostat k očkování. A mě velmi mrzí, že já jsem opakovaně navrhoval projekt, který jsem pracovně nazval „Přivez seniora, dostaneš vakcínu“, protože jsou zase lidé, kteří jsou mladšího věku, nemají na očkování nárok a stojí o očkování. A ti lidé by mohli přivést nějakého úplně cizího důchodce, který bydlí někde vedle nich, pomoct mu, zajistit pro něj očkování a odměnou pro ně by bylo to, že by se mohli sami naočkovat.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Mašku, z toho, co jste slyšel, souhlasíte s tím, že vláda by mohla dělat některé kroky, řekněme, efektivněji, důrazněji? Budete tlačit k tomu ministry nebo ministra za vaši vládu?

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Několik poznámek - jednak zatím se daří očkovat všechny očkovací látky, které přijdou do republiky. A teď jich chodí statisíce opravdu, a víme, že dneska byl ten rekord 94 000 podaných látek. Předpoklad je, že budou chodit ve stejném nebo větší množství. Předpoklad je, že za měsíc bychom měli proočkovat kolem tří nebo vyočkovat kolem 3 000 000 těch látek. To znamená, že musíme očkovat i soboty, neděle. A tady bych se velmi připojil ke kolegu Kupkovi. Vím, že on to navrhoval „Přiveď si svého seniora a budeš přednostně oočkováný, když jsi mladý“. Já si myslím, že na začátku to možné nebylo, ale teď přesně přichází ta etapa, kdy by to bylo prima. Ještě v době, kdy nejsou všechny věkové skupiny v podstatě uvolněny pro to očkování. Tak já to beru jako velmi dobrý nápad a mělo by se to kombinovat ještě s výjezdovými očkovacími týmy. To říkal zase kolega Kraus. Takže já si myslím, že ta možnost, jak proočkovat ty ohrožené, kterých ještě stále možná těch 60 plus, možná 200, 300 000 čeká na to očkování. Ale tady musíme připomenout, že ne všichni chtějí být zase očkováni. Ale snažit se tuto skupinu proočkovat. A i to očkování té mladší kategorie je vlastně chrání, protože zamezí šíření té infekce v populaci jako takové. Takže myslím si, že kombinací se to zvládne. A ta očkovací centra teď dostanou skutečně logisticky zabrat.

Michal KUBAL, moderátor:
Ještě jedno téma, které se týká dění na ministerstvu zdravotnictví. Nezdá se vám, že současný ministr věnuje možná příliš mnoho energie na to, aby vysvětlil různé kauzy, které ho provázejí? Jak jste spokojený s jeho vysvětlením „mám pár políček, spletl jsem se při vyplňování“?

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Já věřím, že věnuje víc právě tomu očkování a těm věcem kolem té epidemie. Ano, samozřejmě tyhle jeho problémy ho zdržují. Podle mých informací a i to, co bylo v médiích, tak dneska měl předat panu premiérovi nějaké vysvětlení. Na to vysvětlení by měl premiér, který vlastně za tu vládu zodpovídá, by na to měl zareagovat. Takže já předpokládám, že v pondělí se dozvíme více. Já tady nechci nějakým způsobem spekulovat. Nicméně zase o schopnosti pana prof. Arenbergera svědčí to, že si dokázal přivést odborníky, vytvořit si nějaký tým kolem sebe. Takže záleží na té míře toho pochybení, ale myslím si, mít pátého ministra v řadě by nebylo úplně dobré.

Michal KUBAL, moderátor:
Na tom se tady asi shodneme úplně všichni. Nicméně, pane Kubku, není to prostě příliš, neměl by ministr odstoupit?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Podívejte, já, když se pan profesor stal ministrem, tak já jsem si v duchu říkal „má to zapotřebí“. On, úctyhodný profesor medicíny, odborník ve svém oboru...

Michal KUBAL, moderátor:
Na druhou stranu řeší největší zdravotnickou krizi, která tady je.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Přesně tak, a prostě ono není asi jednoduché mít za šéfa zrovna Andreje Babiše, který se hyperaktivně snaží do všeho zasahovat, všechno řídit a v momentě, kdy se něco nedaří, tak vždycky prostě od toho dá ruce pryč a na někoho to hodí. Takže já jsem se trošku panu profesorovi divil, ale já samozřejmě nejsem zde od toho, abych hodnotil notabene už vůbec abych se pletl do nějakých majetkových poměrů nebo prostě daňových přiznání, o kterých vůbec nic nevím. Mohu říct pouze, že Česká lékařská komora chce spolupracovat s každým ministrem zdravotnictví, nabízeli jsme to každému. A že mě třeba trošku mrzí, že na svoji žádost, abych se mohl stát jako prezident lékařské komory členem té klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví, která teď má jaksi zdravotnictví, to rozvolňování a tak dále řídit, že jsem do dnešního dne nedostal vůbec ani žádnou odpověď. Takže to mě trošičku mrzí. Ale akceptuji to tak, že prostě, když nebyl potřeba MeSES, tak není asi ani tolik potřeba ani lékařská komora.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Krausi, to dění okolo ministra zdravotnictví, ten počet různých podezření, kauz, je to obraz fungování českého zdravotnictví, který je prostě teď jenom víc vidět, protože se dostal do politiky? Vy jste dlouholetý ředitel nebo bývalý ředitel fakultní nemocnice.

Roman KRAUS, předseda senátního výboru pro zdravotnictví /ODS/:
No, tak to rozhodně není obraz českého zdravotnictví, protože ty tisíce, desetitisíce zdravotníků, kteří tady rok už nebo rok a čtvrt zvládají pandemii, jsou trošku z jiného těsta. Takže to bych si nedovolil říct to zdravotnictví. Ale já jsem fascinován některými věcmi, jak je možné, že ředitel fakultní nemocnice nemá bezpečnostní prověrku, když ten, který, ne že je zavedl, ale vyžadoval je tam, kde nebyly potřeba, tedy ministr Vojtěch ho jmenoval v roce 2019. Od té doby nemá bezpečnostní prověrku. Tomu já nemůžu uvěřit. Stejně tak klinické studie. Vysvětlení, že pan profesor si bral do své soukromé praxe ty studie, na kterých by nemocnice prodělala, no prosím vás pěkně, žádná klinická studie komerční neexistuje, na které by se dalo prodělat. A já jsem 13 let ty studie měl jaksi pod kontrolou ve fakultní nemocnici. Ptal jsem se na to i ostatních mých kolegů ředitelů fakultních nemocnic, kde se těch klinických studií dělá nejvíc, nikdo zatím takovou studii neviděl. Co se týče majetkového přiznání, já jsem ho podával také 13 let, teď ho samozřejmě podávám dál jako senátor. Tam není žádný automatický mechanismus, že se něco odněkud někam propisuje. To prostě člověk musí všechno, co má v katastru zapsáno, zapsat, všechno, co si, a tam jsou různé limity na movitý, nemovitý majetek, soubory majetku a tak dále, tak musí napsat tak, jak to za ten rok skutečně má. Takže toto vysvětlení mě neuspokojuje. Ostatní věci nevím, nemám o tom dostatek informací, ale už jenom tyto 3 věci mě teda přinejmenším zaráží. A myslím si, že ministr zdravotnictví by neměl mít takovéto problémy.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane poslanče, vy jste se tvářil nesouhlasně. Poprosím krátkou reakci.

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Netvářil jsem se nesouhlasně. Já s těmi argumenty v podstatě souzním. Je třeba to vysvětlit, ale tu míru já nedokážu posoudit. Ty skutkové podstaty, co se stalo, nebo nestalo, čili skutečně je to odpovědnost pana premiéra a jeho posouzení.

Michal KUBAL, moderátor:
Odpovědi, alespoň podle ministra Arenbergera, jsou v tom fasciklu, který on sám označil za 15 cm tlustý, tak uvidíme, k čemu dojde premiér po víkendu, až ho bude studovat. Pánové, děkuji za tuto debatu. Přeji hezký večer, klidný víkend.

Michal KUBAL, moderátor:
Hezký večer. Děkuji za pozvání.

Jiří MAŠEK, člen sněmovního výboru pro zdravotnictví /ANO/:
Pěkný večer.

Roman KRAUS, předseda senátního výboru pro zdravotnictví /ODS/:
Hezký večer a děkuji za pozvání.


Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Taky, hezký večer všem a běžte se očkovat.

Roman Kraus

senátor PČR