Partie: Vláda bez důvěry musí odejít
(CNN Prima News) Hostem nedělního diskusního pořadu Partie CNN Prima News byl předseda poslaneckého klubu a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Dobrý den. Ráda vás vítám u Partie. Následující dvě hodiny budou na Primě a CNN Prima News patřit aktuálnímu dění a politice. Dnes o půlnoci končí nouzový stav. Po půl roce. Mírně se rozvolňuje, část dětí se vrací do škol, otevírají se některé obchody, část služeb, končí omezení pohybu mezi okresy nebo zákaz nočního vycházení. A máme nového ministra zdravotnictví. Tuto větu říkáme od září už potřetí. Jana Blatného vystřídal Petr Arenberger. Budou změny ve vládě pokračovat i s ohledem na nové vedení koaliční sociální demokracie? V první části vám nabídneme duel zástupce vlády a opozice, ve druhé pak velkou politickou diskusi. Díky, že se díváte. Pozvání do Partie přijali pan Karel Havlíček, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu, ministr dopravy ve vládě za ANO. Dobrý den, vítejte.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Dobrý den a děkuji za pozvání.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rádo se stalo. A pan Zbyněk Stanjura, první místopředseda Občanské demokratické strany, předseda poslaneckého klubu. Dobrý den. I vás vítám, pane předsedo.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuju, dobrý den.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane vicepremiére, nemáte obavy z dalších Vánoc? Čísla jsou stále velmi vysoká, nemocných je stále hodně, hospitalizovaných nemocných, a v České republice je brazilská mutace.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Obavy máme, proto jsme i obezřetní. Na druhou stranu je pravda, že ta poslední opatření z toho posledního měsíce evidentně zabrala, a proto plníme to, co jsme slíbili, a to je rozvolňování škol. To znamená, zítra jde do škol nebo do školek řádově 450 000 dětí. Současně s tím je pravda, že padá ten takzvaný okresní lockdown, protože končí nouzový stav. A současně je pravda, že jsme s ohledem na to, že jsme chtěli vyjít vstříc rodičům, tak jsme uvolnili, ale skutečně je to nepatrné rozvolnění, drobné obchody, které nabízí dětské zboží, dětské boty, dětské oblečení a papírnictví tak, aby ty děti do té školy prostě byly připraveny.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ta otázka směrem k těm obavám směřovala i na nastavení, jakési mentální nastavení společnosti. Lidi jsou unaveni po tom dlouhém lockdownu, začíná jaro, pěkné počasí, nebojíte se, že lidi se rozvolní příliš a nastane problém, další vlna, znovu bude hodně nemocných a budeme znovu muset začít utahovat?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Samozřejmě, že se bojíme, ale na druhou stranu my jsme tady od toho, abychom činili, abychom dělali opatření, abychom vysvětlovali, abychom ukazovali fakta, abychom ukazovali reálný stav. Ani bych neřekl, že dneska mám obavu z toho, že by se to u nás úplně nezvládlo, na druhou stranu ale vidím, co se odehrává dneska v Polsku, co se odehrává v Maďarsku, co se odehrává v Německu, ve Francii, ta čísla bohužel tam jdou nahoru i z tohohle důvodu, prostě tomu zatím neříkáme rozvolnění. Chceme tady v pondělí zahájit určitý první krok, možná říkejte tomu nultá fáze, a za 14 dní uvidíme, jakým způsobem budeme pokračovat dál, respektive v těch dalších 14 dnech se domluvíme, co by za těch 14 dní mohlo nastat jako další krok.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo Stanjuro, máte obavy z dalších Vánoc, z dalšího příliš velkého rozvolnění, možná toho, že se lidé, omluvte mě za ten termín, utrhnou z řetězu?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Nemám obavy, lidé se neutrhnou z řetězu. Já myslím, že ta silná slova, která volili někteří ministři před Velikonocemi, nebyla na místě. Já bych řekl, že ta situace se zlepšuje navzdory vládě. Myslím, že ta situace je jiná než před Vánocemi. Za prvé bohužel máme mnohem více mrtvých. Skoro každý z nás zná někoho blízkého, rodinného příslušníka, kamaráda, spolužáka, který bohužel zemřel. Za druhé sice pomaleji, než bychom si přáli, ale očkuje se. To znamená, lidi moc dobře vědí, že mají být opatrní. Chtějí chránit sebe a své příbuzné, a pokud vláda nebude dělat nesmyslná opatření, která snižují důvěru ve všechna opatření, tak to bude jenom dobře. Myslím si, že ten okresní lockdown vůbec nebyl namístě. A potom ta nedůvěra dopadá i na ta opatření vlády, která jsou rozumná. A jsou mezi nimi rozumná opatření, to je třeba říci. Takže já obavy nemám. My jsme dlouhodobě volali po návratu dětí do škol, v České republice byly děti snad nejdéle v Evropě doma bez výuky, to má velké dopady a velké škody v celém vzdělávacím systému. To období bylo mimořádně náročné nejenom pro děti, pro učitele, pro rodiče, kteří zajišťovali tu distanční výuku. Vláda nejdřív ten 12. duben odmítala, nakonec se rozhodla, že otevře aspoň částečně školy 12. dubna. To je dobře, z mého pohledu docela nepochopitelný je ten rotační systém, ten zase vnese zmatek do rodin, k zaměstnavatelům.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Čili promiňte, vy byste otevřel školy bez rotačního systému, těch dětí poslal ještě víc?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ano. Náš AntiCovid tým navrhl postupný návrat dětí do škol a v té první fázi navrhli naši odborníci, aby se vrátily děti do mateřských škol, první stupeň základních škol bez těch rotací, to je ten rozdíl, a pak poslední ročníky, a v tom je to vlastně shoda s tím, že by mohly fungovat podle našeho názoru i základní umělecké školy ve formátu jeden vyučující - jeden žák. Říkám, vláda to neudělala tímto způsobem, ale aspoň něco. Těch 450 000 dětí, které se v pondělí vrátí do školy, je vlastně dobrá zpráva pro celou společnost.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Podaří se tam ty děti udržet? I s ohledem na to, že ty testy, kterými se bude, pane ministře, testovat ve školách, se ukázaly jako ne příliš spolehlivé, že nejsou tak senzitivní, podaří se udržet školy otevřené?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já to vezmu nejdřív postupně. Já myslím, že se ta situace zlepšuje a není to, jak říkal pan předseda Stanjura, navzdory vládě. Já myslím, že to je zapříčiněním všech aktérů. Je to současně, řekněme, v důsledku vládních opatření, v důsledku toho, že lidé jsou skutečně v těch posledních týdnech a měsících ve smyslu dodržování pravidel více obezřetní. Je pravda, že jsme si už i prošli prostě těmi náročnými obdobími, to znamená, v tuto chvíli je to celospolečenský akt a je dobře. Já teď nechci říkat, jestli je to více díky vládě, nebo díky lidem. Já bych trošku polemizoval s jednou věcí, a to je ten rotační systém. Já rozumím tomu, co říká pan předseda ve smyslu toho, že je méně pohodlný. Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby prostě ty rodiče měli ty děti trvale v té škole a nemuseli se potom třeba někde střídat, o tom není nejmenších pochyb. My jsme o tom dlouze diskutovali na vládě a je pravda, že ten politický pohled je spíše takový, to, co říká pan předseda, nechme prostě ty děti kontinuálně. Věc druhá je ten epidemiologický pohled, dívali jsme se, jak se to dělá v zahraničí, upozorňovali nás na to například v Izraeli. A je pravda, že s epidemiologického úhlu pohledu a s ohledem na mobilitu těch dětí je jednoznačně lepší ten rotační systém. Co se týká toho testování ve školách, ano, víme, že antigenní testy, samotesty nejsou samospasitelné, na druhou stranu, pokud chceme v takhle velkém množství testovat, nemáme šanci to dělat na bázi PCR.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A možná mohly být vybrány kvalitnější testy, ne testy z Číny za 32 Kč?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já bych neříkal testy z Číny. Když se podíváte, tak třeba Lepu testy z Číny se dneska používají v Rakousku, používají se v Německu. Tam je důležitější než ten vlastní test způsob, jakým se ten odběr dělá. To je zcela prokazatelné a ty testy samy o sobě nejsou špatné. Důležité je to, jak se to bude provádět.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Odkazuju na to testování těch testů, tyto testy vyšly jako jedny z nejméně spolehlivých a jsou to stále invazivní testy, kde testují sice z přední části nosu, ale stále strkáme něco do nosíku velmi malým dětem.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Máte pravdu. Já teď tady nechci být jako další z řady epidemiologů, který prostě brilantně bude říkat, jak se má dělat odběr a tak dále. Ale teď třeba cituju dr. Smejkala z IKEMu, který je v té poradní skupině, který říká, že právě ty testy, které jsou tím šťournutím do nosu, tak jsou právě nejpřesnější. Otázka účinnosti těch testů, já jsem viděl ty testy, myslím tím ty zkoušky těch testů, které probíhaly, tak musím říci, že ten poslední, který byl, tak byl na strašně malém vzorku, zase naopak UOCHB, který testoval, tak tam ty Lepu testy vyšly poměrně dobře. Znovu říkám, používají se dneska nejvíc ve světě, v Německu, v Rakousku. Spíše se soustřeďme na to, aby se to kvalitně odebíralo, ale je pravda, že tyhle samotesty antigenní jak ve firmách, na úřadech, tak u dětí pochopitelně nejsou tak účinné jako PCR. Ale v tom množství nezvládneme jinak.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Když už jsme tedy u testů. Váš pan starosta Prahy 9 Tomáš Portlík napsal včera na Twitter: „Devítka nepodpoří nebezpečné pokusy na dětech, městská část Prahy 9 jde neinvazivními PCR testy.“
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Máte důvěru, že bude fungovat to testování, které podpořila vláda těmito druhy testů?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za tu otázku. Já jsem chtěl právě zmínit často velmi dobrý přístup našich komunálních politiků a Tomáše Portlíka, čerstvého starosty Prahy 9. Myslím, že je to lepší cesta, kterou zvolili naši komunální politici. Myslím, že chtějí ukázat, že to jde udělat i lépe, tak, aby to pro ty děti nebylo tak nepříjemné jako ty tyčinky. Ty testy, máte pravdu, jsou levné, jsou z Číny, vláda ráda nakupuje v Číně a je taky pravda, že se hodně používají v Rakousku a taky měly špatné výsledky v tom Rakousku. To je třeba říct. A pokud tady máme odborné ústavy, které hodnotí kvalitu těch testů, tak bohužel, já nemám z toho žádnou radost, tyto testy, které vláda nakoupila pro děti do škol, nedopadly vůbec dobře.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, na Ministerstvu zdravotnictví leží nabídka na PCR testování za 150 Kč jednou týdně, čili bychom ušetřili dětem 1 test a ještě je to neinvazivní test, který se do úst vkládá tamponek a není to tak nepříjemné?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Je nepochybné, že PCR testování je lepší. Ale my si musíme uvědomit, že jestliže máme testovat dneska, já nevím, 500 000 lidí denně ve smyslu zaměstnanců v podnicích a teď řádově statisíce dětí, tak v tu chvíli se to logisticky nedá zvládnout přes PCR testování. Kapacita PCR testování je dneska řádově ±60 000 lidí denně, my potřebujeme dneska otestovat statisíce lidí denně. To znamená, je to logisticky náročné, není to tak úplně triviální.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A proč se děti testují 2× týdně, zaměstnanci ve firmách, v továrnách, ve velkých halách jenom jednou týdně? To vláda potřebuje spotřebovat ty testy nakoupené?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ne, to vůbec není, vláda je nijak nedistribuuje.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Je to nespravedlivé vůči těm dětem. I rodiče se ptají, proč máme nechat dítě testovat 2× týdně a v továrně to stačí jednou?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
To byly 2 otázky. Jedna věc, jak je to ve firmách a jak je to u škol. Ve firmách si to pochopitelně kupují ty firmy samy a kupují si to od různých dodavatelů, to znamená, vláda jim to nijak nedistribuuje a nepotřebuje to spotřebovávat. Co se týká těch škol, tak to pochopitelně nakupuje vláda, respektive správa hmotných rezerv, a co se týká jednotýdenního a dvoutýdenního, tak přece to je poměrně zásadní rozdíl. V těch firmách si uvědomme, že pracují třeba tisíce, někdy i desetitisíce pracovníků a oni vlastně dnes některé testují takřka denně. To znamená, oni netestují jednou týdně. Oni testují v pondělí až třeba v pátek, protože jinak by to vůbec organizačně nebyly schopny zvládnout. Zatímco v té škole, kde je řádově třeba stovky těch žáků, se to organizačně zvládnout dá 2× týdně. U těch firem to tak úplně triviální není, nemluvě o tom, že firma je privátní subjekt, ono nařizovat pokaždé něco privátním subjektům jednou týdně, pak podruhé týdně je něco jiného než to zavést do toho veřejného sektoru. A nezapomeňme, že u těch firem se to testování provádí už víc jak měsíc povinně a předtím celá řada firem to měla nepovinně. Jsou dál.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Váš komentář, pane Stanjuro.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že pan ministr potvrdil to, co jste říkala vy, ten postoj vlády. Tak ve firmách je to jednou týdně a u dětí, pro které je to dvojnásobně nepříjemné tou tyčinkou, 2× týdně. Neznám žádný argument, který by to... Žádný z těch argumentů, které použil pan ministr to nepodpořil tento postoj vlády. Je to přesně naopak. Těm firmám jste to nařídili stejně, jako byste mohli nařídit 2× týdně. Já si myslím, že PCR testování jednou týdně zejména u těch dětí na prvním stupni je prostě mnohem lepší. Mnohem lepší. Jsou i lepší výsledky. Není to tak nepříjemné pro ty děti. A nesrovnávejme první stupeň základní školy a testované děti s dospělými, kteří chodí do zaměstnání. Prostě pro ty dospělé je to taky nepříjemné, ale ten dospělý si s tím poradí určitě lépe než to malé dítě na prvním stupni základní školy. Tak mě to fakt mrzí. Myslím si, já nevím, jestli je to jediný motiv, ale bezesporu vláda potřebuje vyprázdnit ty sklady těch antigenních testů nekvalitních, které nakoupila. A mrzí mě, že tak jako jednoduše řeknou - tak ty děti to nějak vydrží a bude to 2× týdně, uvidíme, jaká bude reakce dětí, jaká bude reakce rodičů, a byla by škoda, kdyby ten projekt dopadl neúspěšně.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Je možné, že ta reakce bude negativní. Zítra se začíná testovat, učitelé už teď mají s tím problém, protože velmi malé děti v první třídě bude muset někdo u toho testu asistovat.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ano, ale uvědomme si, toto je relativně úplně nová věc. V těch firmách, a vy jste, pane předsedo, člověk, který je přes čísla, tak přece musíte vědět jednu věc, jestliže jedeme v těch firmách, a znovu říkám, jsou to firmy různé velikosti, různé struktury, s různým množstvím zaměstnanců, a něco zavést 2× týdně není jenom, že si luskneme tady od politického stolu a řekneme, budete to dělat 2× týdně. Je to pochopitelně i o tom, jakým způsobem se vůbec celý ten mechanismus nastaví a jestli jim to skutečně poručíme, nebo ne. A ty děti jedou v úplně novém procesu. Ty firmy už to mají vyzkoušené. A znovu k těm číslům, v prvním kole u firem to dopadlo 0,8 % pozitivita, ve druhém 0,6 a ve třetím 0,4. Co tím vlastně říkáme? Že je vidět, že to jednotýdenní testování u těch firem zabírá a má to svůj smysl. Stojí nás to přibližně tři čtvrtě miliardy měsíčně, a kdybychom šli třeba na dvojnásobný režim, tak bychom se dostali o dalších třeba 500 000 000 Kč více. Já se jenom ptám, jestli by to přineslo ten efekt. U těch škol je to něco nového, otestujme to nyní a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Je to nová věc.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane Stanjuro?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ta debata je úplně o ničem jiném. Ta debata není, že nemáme ve školách testovat. Ta debata je o tom, abychom používali vhodnější testy pro malé děti...
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Souhlasím s vámi.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
... a ptáme se, proč je to 2× týdně, když v zaměstnání je to jednou týdně?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Protože by se to nezvládlo.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že by se to zvládlo, kdyby to bylo jednou týdně v těch školách, když to stačí u těch rodičů, a o tom vláda vlastně tvrdí vždycky něco jiného. Slyšeli jsme, že hlavní ohniska nákazy jsou firmy. A když se podívám na ty výsledky testování, o kterých mluví pan ministr, já ta čísla nebudu zpochybňovat, jsou oficiální, tak se ukazuje, že to vlastně není pravda. Navíc se povedlo, že učitelé byli očkováni jako přednostní kategorie, což je samozřejmě taky dobře.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ne všichni, zhruba 30 % učitelů to odmítá a někteří stále čekají na vakcíny.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ti kteří chtěli. Většina těch, kteří chtěli, očkováni jsou. My od začátku tvrdíme a stojím na straně těch, kteří říkají, že očkování má být dobrovolné. Já bych to všem doporučil, ale opravdu dobrovolné. Pokud se někdo z učitelů rozhodl nebo z pedagogických pracovníků, to nejsou jenom učitelé, že nebude očkován, tak je to jeho volba, jeho zodpovědnost a taky se může stát, že pak mohou být nakažené ty děti. Ale skutečně ta dobrovolnost je důležitá, takže tady bych nikomu nic nevyčítal, naopak ta situace se zlepšila s tím, že vlastně děti budeme testovat, učitelé jsou očkovaní, tak já pevně věřím, že ty děti udržíme do konce školního roku a nejenom ty, které nastoupí zítra v pondělí, ale že se postupně vrátí všechny děti, protože to je hrozně důležité ze střednědobého a dlouhodobého hlediska pro vzdělanost naší země.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ještě jedna poslední otázka, pane ministře, k testování dětí, Správa státních hmotných rezerv údajně dostala nové specifikace na výběrové řízení, které umožní i zahrnutí testů ze stolice. Je možné, že by se tak děti testovaly?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Přiznám se, že teď to neumím posoudit, jestli by to tak bylo.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Bylo by to vhodné?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já to nevím. Opravdu teď nevím, nejsem epidemiolog a nedokážu posoudit tu účinnost, nebo neúčinnost. Ale já myslím, že se tady s panem předsedou rozumíme v zásadě v jedné věci. Testování byl správný krok, je dobře, že jsme ho zavedli na povinné bázi, jsme země v Evropě, která skutečně dneska testuje nejvíc, pokud neberu Rakousko, které testuje ale rovněž děti, v momentě, kdy najedou i děti, tak budeme testovat úplně nejvíc. Je to 500 000 lidí denně a je zcela zjevné, že ty výsledky tady jsou. Vezměme si, že třeba dneska se pohybujeme ve všední den na pěti tisících infikovaných denně přes PCR a v tom jsou 2 000 lidí, kteří jsou díky právě tomu plošnému testování. A jediná diskuse, která je, rozumím tomu, beru to, já to neumím stoprocentně posoudit, jestli ty děti by měly se testovat jenom jednou týdně, jako je to třeba v těch firmách, anebo 2× týdně. Popravdě, abych byl zase objektivní vůči třeba těm epidemiologům, oni říkají, že i v těch firmách by to mělo jet 2× týdně, že by to bylo lepší, ale zase nám dodneška ještě nevysvětlili to, o co by to bylo lepší, a ten poměr toho nákladu a té pracnosti a té organizace v těch firmách, jestli by přinesl ten efekt.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pojďme ještě k zítřejšímu rozvolňování, ať tomu říkáme jakkoliv. Ještě v pátek pan ministr Arenberger tvrdil, že bude možné 20 lidí venku, 10 uvnitř, včera to upravil, ministerstvo vydalo nařízení, že to stále zůstává 2 lidi vevnitř, 2 lidi venku, vy to podpoříte, pane ministře, na vládě?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já nejsem právník a samozřejmě uznávám, že ta diskuse není úplně šťastná. Berme to tak, že jsme poprvé v režimu pandemického zákona od zítřka a ten právní pohled ústavních právníků, například pana Wintra, byl takový, že není možné to už dál omezovat, jinými slovy že těch 20 venku, 10 vevnitř je v pořádku, že to nemůže být jinak. Teď tady máme jiný úhel pohledu, dalšího ústavního právníka, pana Kysely, který zase říká, možné to je. Vidíte, že dva ústavní právníci, každý jiný názor. A teď co je podstatné. Podstatné je to, že ta skupina těch epidemiologů, dr. Smejkal, Levínský a tak dále...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Oni před tím varovali, říkali, že to je riziko…
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
... oni před tím varují a vážně zvedají prst a říkají, není to v tuto chvíli správné a tlačí na pilu, do značné míry je částečně chápu. A my jsme samozřejmě teď pod obrovským tlakem, jakým způsobem rozhodnout.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A vy souhlasíte s tím, že to pan ministr Arenberger včera vyhlásil, že to tak chce, 2 na 2, přestože v pátek tvrdil něco jiného? Sportovní svazy se na něco chystaly, FAČR mluví o skandálu, o tom, že jsou, pan Poborský říká, že jsou naštvaní k nepříčetnosti, lidi na to reagují velmi negativně.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já rozumím, že je někdo naštvaný. Teď si musíme říct, co chceme. Chceme tedy ochranu zdraví, chceme to ještě nějakým způsobem ustát. A musíme si uvědomit to, že zítra je poměrně dost zlomový den. 450 000 dětí jde do školy, je drobné uvolnění obchodu a současně končí okresní lockdown. Tady bych nesouhlasil s panem předsedou, on říká, že podle něj neměl ten efekt, zase epidemiologové tvrdí, že měl, ale to je věc druhá. Já jenom tím chci říct, že zítra dojde k dost zásadní změně a epidemiologové tvrdí, že těch 20 lidí a 10 lidí, jakkoliv chápeme, že to je pohodlné pro lidi a tak dále, může být velkým problémem.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Podpoříte to na vládě?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já si hlavně chci zítra vyslechnout skutečně nějaké odborné právní názory, protože přiznám se, že já jsem z toho trošku zmaten. Jestliže jeden ústavní právník říká jednu věc a druhý to říká úplně jinak.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A i pan Arenberger říká. „Možná nám to právníci shodí, bude to platit, protože je to dobré pro zkrocení epidemie, ale dokud to neshodí soud.“ Mezitím už na Ministerstvu zdravotnictví v datové schránce je nějaký předžalobní výměr, tak mě zajímá, jestli se vlastně ministerstvo pohybuje v mezích zákona, jestli nařizujete lidem to, co podle zákona můžete.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
To je právě to, co dneska není úplně zcela jasné. Říkám, že jsou dva ústavní právníci a každý to vysvětluje trošku jinak, tak těžko dneska říct, jestli se pohybuje, nebo ne. Já právník nejsem. Spíš bych se přikláněl dneska ještě několik dní vydržet a možná to o týden posunout.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Váš názor, pane Stanjuro?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že je úplně skandální, když ministr zdravotnictví připustí, že tuší, že to je proti zákonu, a spoléhá na to, že než to soud rozhodne a shodí, tak že to bude platit. Já jsem byl u těch debat u pandemického zákona, pan ministr byl taky u některých společných jednání vlády s opozicí. Já myslím, že je to úplně jednoznačné. Ten základní rozdíl mezi nouzovým stavem a pandemickým zákonem, že se nedá omezovat pohyb, tím pádem ani ta opatření, o kterých dneska nebo zítra bude rozhodovat vláda, která včera vyhlásil nový ministr zdravotnictví. Ale co je nejhorší. Vláda opět selhala v té komunikaci. Něco oznámí, lidé se na to připraví, počítají s tím, de facto se na to těší a pak přijde nový ministr, který je ve funkci 3 dny, a zase je všechno jinak. Já tomu vůbec nerozumím. Vůbec tomu nerozumím. Já myslím, že je to špatně. Zaprvé, myslím si, že je to mimo zákon, ale to musí rozhodnout soud, to nemá cenu, abychom se přeli my dva, ale znám ty debaty, pamatuji si, byl jsem u těch debat, a to ten zásadní rozdíl mezi nouzovým stavem a pandemickým zákonem. A navíc opět na poslední chvíli, ode zdi ke zdi, včera platilo, dneska neplatí. To znamená, s novým ministrem, vy jste tam měli na začátku, že to je třetí ministr od září, to znamená čtvrtý.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Čtvrtý za dobu pandemie, ano.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Třetí nový a vlastně se nic nezlepšilo. Každý ministr přijde a řekne: „Zlepším komunikaci, už to nebude tak chaotické, nebudou se měnit opatření.“ Neustále se mění. Já tomu fakt nerozumím, vláda minulý týden rozhodla a zítra bude rozhodovat znovu. Co se změnilo? Nezměnilo se vůbec nic.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ještě jedna otázka, možná jenom poznámka, pan Arenberger to rozhodnutí 10 uvnitř a 20 venku zdědil po bývalém panu ministrovi.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Je to rozhodnutí vlády.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ale jak byste postupovali vy? Vy byste zítra rozvolnili bez nějakého limitu setkávání? Nebylo by to nebezpečné? Máme tady nějaké domácí večírky, oslavy, cokoliv, kde může být velký počet lidí, nekontrolovaně se potkávat?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Podívejme se, jak vypadá reálný život. Pokud se některá rodina rozhodne zorganizovat oslavu, na které se jich sejde v té domácnosti 8, 10, 12, je to jejich riziko. To nikdo nezkontroluje. Vracím se k tomu, co jsem říkal v úvodu naší debaty. Lidé sami posuzují to riziko a musí vědět, co je dobré pro ně a pro jejich blízké a jak je ochránit. My tady máme 670 000 spoluobčanů, kteří už dostali 2 dávky vakcíny, dalších zhruba 600 000, kteří mají první dávku vakcíny, ale víme přesně, jak se tito lidé mají chovat? Co už třeba, v čem mají oni výhodu? Jestli je opravdu nebezpečné, když senior z té rodiny, který je očkovaný, slaví narozeniny, jeho příbuzní jsou testováni v práci minimálně jednou týdně, takže mají negativní test, a teď někdo říká - když se jich sejde 11, tak je to riziko, když se jich sejde 8, tak je to v pořádku? Opravdu nám chybí pravidla nebo i to vysvětlování, co všechno si už mohou dovolit v dobrém slova smyslu lidé, kteří už jsou dneska očkováni. Ať už dvěma vakcínami, nebo jednou. O tom se debata nevede, na to vláda zapomněla, na to zapomněli všichni ministři zdravotnictví za celou tu dobu a já myslím, že je to hrozná škoda.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
PES nebude, to oznámil pan Arenberger, i vy koneckonců, pane ministře, kdy představíte veřejnosti, jakým způsobem se bude dál postupovat, co bude možné, kdy si budeme moct zajít ke kadeřníkovi se ostříhat a tak dále, protože to stále možné není. Tak kdy to představíte a jakou to bude mít podobu? Bude to dostatečně čitelné.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já myslím, že to bude čitelné, bude to jednodušší, než byl PES, a my se trošku vrátíme k tomu původnímu režimu, jestli si vzpomínáte, jak byl na jaře roku 2020. Ono samozřejmě je otázka...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
To znamená, že řeknete, teď rozvolňujeme tohle, za 14 dní toto.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ale jestli si vzpomínáte...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A kdy to řeknete, pane ministře?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ale já to jenom dořeknu. My jsme to i v tom roce 2020 řekli jako s předstihem. To znamená, ukázali jsme, o co se jedná. Ale ten rozdíl mezi tím Psem je zásadní v tom, že PES se řídil pouze pandemickým ukazatelem, v momentě, kdy se ten pandemický ukazatel dostal na určitou hodnotu, byla to pětka, čtyřka, trojka a tak dál, tak podle toho byla ta opatření. My to dneska samozřejmě musíme podložit pandemickými ukazateli, to znamená, například prostě počtem lidí, kteří jsou infikováni, ať už v týdenním režimu, čtrnáctidenním nebo v denním režimu, dejme tomu, dále třeba počtu lidí, kteří jsou v nemocnicích, ale co je důležité, už dopředu vlastně říkáme, že bychom to chtěli dělat po 14 dnech, to znamená nikoliv, kdy tam takzvaně naskočí ten pandemický ukazatel, ale měly by být rozestupy mezi tím rozvolněním vždycky alespoň 14 dní. A to čistě proto, že uvidíme, jak vlastně ta předcházející skupina měla dopad na to rozvolnění.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Kdy to řeknete? Kdy představíte veřejnosti, že se to bude řídit podle těchto pravidel, aby se lidé mohli na něco nachystat?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Tím, že vlastně jsme teď řekli v pondělí ta nultá verze nebo ten, jak to řekneme, to rozvolňování, které už není úplně triviální a není to rozvolňování ve smyslu obchodního, ale je to zejména to školské, to je jedno, jak to nazveme, tak v následujících dnech vlastně dopřipravíme ty ostatní skupiny a dovedu si představit, že by za 14 dní mohla být další skupina, která by se mohla skutečně pustit za předpokladu samozřejmě, že ta takzvaná incidence bude tak, jak se domluví, a teď se to musí domluvit s novým vedením Ministerstva zdravotnictví, a současně počty lidí v nemocnicích.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Budou tam i ty věci, které obsahoval ten nový, teda už neplatný PES, že od třetího stupně můžu jít s negativním testem do hotelu, od čtvrtého do restaurace? Pan Hamáček mluvil o tom, že bychom mohli mít PCR test a jít do restaurace, je tam toto obsaženo?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
V každém případě ta změna vůči tomu jaru minulého roku bude právě v tom testování a logicky i v tom, že je celá řada lidí očkovaných, to znamená, opět neříkejme, že to bude ve stupni 3, 4, 5, ale v momentě, kdy bude pandemická situace, určitá míra incidence a současně počty lidí a dojdeme k tomu, že už je to 14 dní, tak bude určité rozvolnění, co se týká těch služeb, tak ano, uvažuje se tam o tom, že to bude podloženo buď tím, kdo je očkován, nebo tím, že se prokáže nějaký PCR nebo antigenní test. Nicméně nesmí to být na úkor zákazníků ve smyslu toho, že by třeba ti zákazníci, když někam jdou, za to museli platit. To znamená, z mého úhlu pohledu pokud by třeba docházelo k nějakému testování uvnitř těch podniků, těch provozoven, které by otestovávaly ty zákazníky, tak stát by měl podobně, jako to třeba teď děláme u podniků, přispět na ten test, což je podle mého názoru lepší, než když dneska vlastně se dotují ty firmy tím, že vlastně stojí a platí se jim třeba nájemné. Takže touto formou by se to dalo podpořit.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Dává vám to takto smysl, pane předsedo?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ne. Já myslím, že kdyby si to pan ministr napsal, to, co řekl, a pak přečetl, tak by zjistil to, co já, že vlastně pan ministr vám vůbec neodpověděl. Podle mě vláda nemá žádný plán po 13 měsících. Uvažujeme, zvážíme, uvidíme, možná zavedeme. My jsme představili náš plán s našimi omezenými možnostmi, dali jsme ho ministru Blatnému k dispozici, kde byly jasné kroky, jasné podmínky, za kterých by se to mohlo dělat, a mysleli jsme, že tím vládu povzbudíme k nějaké debatě, abychom to případně společně dopracovali, nestalo se vůbec nic. Měli jsme semafor, pak neplatil. Pak jsme měli Psa, přestal platit. Pak slyšel jsem, že přišla nová hlavní hygienička, hlavní úkol vypracovat nového Psa, paní hlavní hygienička je tam snad 3 týdny, nevím přesně, přijde nový ministr zdravotnictví, PES už nebude. A pan ministr Havlíček stejně nadšeně hájí kterýkoliv tento krok. Kdybychom si našli jeho slova, když se zaváděl semafor - je to skvělé, když se zaváděl PES - je to skvělé, když se ruší PES - je to skvělé. Já myslím, že ten plán potřebujeme nejen my jako opozice, občané, podnikatelé, myslím si, že na řadě je maloobchod, nikdo nikdy nezdůvodnil, proč je zavřený maloobchod a velké hypermarkety jsou otevřené. Já myslím, že je to diskriminační, taky už jsem viděl nějaká rozhodnutí soudu, která říkala, že jsou diskriminační. Fakt si myslím, že vláda nemyslí na ty malé střední podnikatele, že je to hrozná škoda a že ta pravidla bohužel nejsou. Jiné úspěšnější vlády měly ten dlouhodobý plán připravený, byla to i motivace pro občany, aby dodržovali ta opatření, protože věděli, když je budou dodržovat, zlepší se parametry, tak se vrátí děti do škol, otevřou se maloobchody, možná se otevřou zahrádky v restauracích, ale klíčové, co je, a v té debatě nám to chybí, je, že málo očkujeme. Málo očkujeme, byl slib pana premiéra, že od 1. dubna to bude 100 000 denně, vláda objednala málo vakcín, dokonce neobjednala ani tolik, kolik mohla, a to je vlastně klíč k návratu do normálu. Abychom byli co nejvíce proočkovaní, zájem veřejnosti roste. Já si myslím, že se to bude blížit někde 70 procentům. Podle čísel, která máme k dispozici, v té kategorii 80+ má zájem 85 % našich občanů, v kategorii 70+ asi 75 % občanů má zájem o vakcinaci...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Dostaneme se k tomu, pane předsedo Stanjuro. Pojďte reagovat, pane vicepremiére, že chybí plán, že lidé vlastně nevědí, jak…
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Tady bylo těch věcí víc. Tak vy jste říkal jiné vlády, jak to dělají skvěle. Ano, v Německu to udělali, začali rozvolňovat, zatáhli za ruční brzdu, opět všechno zavírají. Úplně stejně v Polsku, úplně stejně v Maďarsku, ve Francii. Já jim to nevyčítám. Já tím jenom chci říct to, že v dané chvíli nikdo přesně neví, co ještě nastane a jak třeba ta pandemická čísla se budou vyvíjet. Ano, máte pravdu v jedné věci, že jsme k tomu jinak přistoupili na jaře minulého roku, jinak na podzim a jinak třeba nyní. Ale to do značné míry odpovídá té situace. Zatímco na jaře minulého roku byla situace v celé Evropě úplně jiná, počítali jsme infikované v řádu stovek, dneska je to všude v řádu tisíců, na podzim se chystala druhá vlna a tenkrát všichni volali po systému á la PES. Já si dodneška vzpomínám na irskou tabulku a švédskou, já nevím, jakou. To znamená, přistoupili jsme k tomu tak, že jsme se domnívali, že ten PES by mohl fungovat. A on svým způsobem několik měsíců i fungoval. Přišla britská mutace, jihoafrická, nedej bože teď brazilská, prostě ta situace se mění a my na to musíme reagovat. Nevím, co je špatného na tom, že dneska řekneme, že nemáme definitivně hotový prostě výhled toho, jak se bude uvolňovat, když vlastně začínáme zítra a musíme počkat, jak se to bude vyvíjet. Já znám váš systém, který byl, a chci být objektivní, víte, že jsem ho tady minule s vaším panem předsedou napadnul, když jsem řekl, že to jsou omalovánky brouka Pytlíka...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Že tam v té době chyběly nějaké parametry a kritéria, podle kterých se to bude posouvat.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
… udělali jste omalovánky, ale nedali jste tam to podstatné a nedali jste tam tu incidenci. A tady musím zase objektivně teď říct, že jste to napravili po té zdrcující kritice, která na vás přišla, a na konci března jste představili něco podobného plus minus, jako je PES. A já nemůžu říct, že to je špatně úplně. Já si myslím, že tak, jak jste to udělali, tak už to dává hlavu a patu. Na druhou stranu je to tam odstupňované třeba něco po třech týdnech, něco po 14 dnech, čili není to úplně přehledné. A poslední věc ještě, ale musím na to reagovat, to je to očkování. Přece víte, že my jsme závislí na tom, kolik vakcín dostaneme, vy jste, pane předsedo, říkal, mohli jste si jich objednat více. Musíme se ještě podívat na tu strukturu toho, co jsme vlastně objednávali. Tak my jsme měli možnost objednat 11,5 milionu vakcín od Pfizeru a objednali jsme 12 000 000. A to jsou ty, které chodí nejstabilněji. A ty, které jsme neobjednali možná v takovém množství, jsou ty, které se mimo jiné dneska ještě ani nevyrábí některé. To znamená, z úhlu pohledu toho, co se dalo objednat, jsme objednali 24 milionů vakcín, přičemž 12 000 000, což je víc, než byla kvóta na Českou republiku Pfizeru, a zaplaťpánbůh, že jsme to takhle udělali.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Blíží se do České republiky, promiňte, ještě krátká reakce, prosím, pane Stanjuro.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já vím, že ty dodávky jsou kráceny, ale reálně Česká republika neobjednala tolik, kolik objednat mohla. Samozřejmě kdybychom objednali víc, pořád by byly krácené dodávky, ale z většího množství, takže bychom měli více vakcín. Já bych to nezlehčoval, jako říkáte, my jsme objednali, neobjednali jste. Já nevím, proč? Vy jste odhadovali, že zájem bude 40 % občanů, ušetřili jste snad 500 000 000 v okamžiku, kdy je schodek státního rozpočtu 500 miliard. A tady jde fakt o životy. Já to považuju za hrubou chybu vlády. Já rozumím tomu, že vláda nemůže za to, že některá firma dodá pozdě. V tom jsem objektivní. Ale ten celkový počet prostě mohl být vyšší, dostali jsme kvóty jako Česká republika v rámci Evropské unie a patříme mezi několik málo zemí, které to nevyužily a neobjednaly všechno, co mohly.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Pojďme si to ještě jednou tedy, protože to je silně zavádějící. My jsme dostali kvótu 37 000 000, z nichž jsme objednali 24 000 000. Ale v té kvótě bylo 11,5 milionu Pfizeru. A my jsme si dokázali zajistit 12 000 000. A v tom, co je takzvaně tedy méně vůči těm 37 000 000, je to v Astra, kde jsme měli kvótu 7 a vzali jsme si 3. Podívejte se, jak Astra chodí. Kdybychom dneska šli na tu Astru, tak v tom máme ještě větší zmatek.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
To není pravda.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Moderna a pozor, je tam třeba CureVac, který má dneska 0. Zatím vůbec nic, ačkoliv my tam máme kvótu 5 000 000. To znamená, my jsme naopak udělali správně to, že jsme šli do toho Pfizeru.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A jsou navíc vakcíny, které ještě neschválila léková agentura EMA.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Od AstraZeneky vláda objednala 42 % toho, co objednat mohla. A pan ministr říkal, že je to správně. Já říkám, že to prostě správně není, je to rozdíl 4 000 000 vakcín. Ano, i kdybychom o 30 % přišli, že jsou nižší dodávky, tak nemáme +4 000 000, ale máme +2,8 milionu.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Byli bychom na tom hůř, neměli bychom ten Pfizer zase.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Není to pravda,. Ten Pfizer jste mohli objednat 11,5 milionu. Já tu tabulku mám úplně stejnou, praktici, kteří čekají na AstraZeneku, mohli všichni očkovat. Kdybyste nezaváhali a kdybyste včas objednali dostatek těchto vakcín.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
V tom se fakt neshodneme, ti, kteří vsadili na AstraZeneku, dneska jsou na tom nejhůř.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pojďme ke změnám ve vládě, pan Blatný skončil ve středu, nahradil ho Petr Arenberger, je za tím Sputnik, pane vicepremiére? Je to cesta k tomu, jak dostat Sputnik V do České republiky?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
No, v žádném případě za tím není Sputnik. To už jenom to vyjádření, které bylo krátce po jmenování v zásadě bylo ve shodě...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Vyjádření koho, promiňte?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Teď to řeknu. Vyjádření jak pana premiéra, tak pana nového ministra, tak pana ministra Blatného jednoznačně, a to takové, že Sputnik bude, pokud bude, tak teprve po schválení Evropskou lékovou agenturou.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Na druhou stranu pan prezident Miloš Zeman okamžitě na Hradě mluvil o Sputniku V a o tom, že kritizoval pana Blatného a paní Storovou za to, že blokovali cestu pro tyto vakcíny do České republiky, kritizoval je okamžitě za to. Pan Arenberger má na Sputnik výrazně vstřícnější názor než pan Blatný. Je to cesta, jak dostat Sputnik do České republiky?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Pozor, to zase dáváme dvě věci různé dohromady. Jedna věc je vstřícný názor a méně vstřícný názor. Víte, možná si vzpomínáte, je to měsíc, byl jsem tady a v té době jsme se bavili o tom, že Sputnik vlastně se aplikuje v Maďarsku, že se aplikuje v Srbsku a možná, že by byl na Slovensku, v té době dorazil na Slovensko, byl tady pan předseda Fiala, tak trošku se nad tím kroutil. Dneska je to tak, že objednalo Sputniku, pokud se nepletu, za 1 000 000 Rakousko, Německo, Francie. Ale to není o tom, že ho tady nutně budeme mít. To je věc nějakého pohledu na Sputnik, jestli je to dobrý, nebo není dobrý přípravek. Věc druhá je ta, za jakých podmínek. A jestliže řekne ministr zdravotnictví jeden, druhý, čili nový a současně premiér, že to bude až v momentě, kdy to bude schváleno Evropskou lékovou agenturou, tak přece není...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pan Arenberger mluvil i o razítku SÚKLu, začal okamžitě jednat se SÚKLem, vyžádal si tu projektovou dokumentaci a mluvil o nějaké možnosti nějaké klinické studie, kde by vlastně byli dobrovolníci, kteří vědí, že jsou...
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
To je něco úplně jiného.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A s tou cestou vy souhlasíte?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já neumím teď posoudit klinickou studii, z mého úhlu pohledu klinická studie je dost náročná věc, trvá to delší dobu a skoro si troufám tvrdit, že v momentě, kdy tady budou končit klinické studie nebo kdyby se tam pouštěli ti lidé, takže tady těch vakcín bude možná z jiných zemí více. Ale teď to vůbec není proti Sputniku, já si naopak myslím, že ruští vědci jsou velmi schopní, dobří, druhá věc je, kde se to bude vyrábět, jestli ta kvalita tam bude zajištěna, proto taky potřebujeme tu Evropskou lékovou agenturu. Ale důvod odchodu pana Blatného nebyl Sputnik.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Je pravda, že Hospodářská komora chce očkovat firmy Sputnikem, jak o tom mluvil pan Babiš právě po jmenování pana Arenbergera? On říká, že 10 až 26 % se chce naočkovat Sputnikem. Můžete to potvrdit?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já bych to řekl ještě trochu jinak. Nejen Hospodářská komora, obecně zaměstnavatelé na nás tlačí, to je pravda, a chtěli by rovněž očkovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Sputnikem.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ne. Oni principiálně chtějí vakcínu, která bude schválená, u které budou garance, že je v pořádku, a v zásadě bych řekl, že jim je jedno, jestli to bude vakcína A, B, nebo C.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A tu si chtějí nakoupit, nebo jak na vás tlačí ty firmy?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
No, tak chtějí využít třeba těch testovacích center, které mají dneska, zejména ty větší, aby mohly očkovat v tomhle případě své zaměstnance. A to je celkem legitimní požadavek, a dokonce si troufám tvrdit, že v momentě, kdy tady těch vakcín bude dostatek, tak se i k tomuhle režimu přejde.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane Stanjuro, je za tím Sputnik, za odvoláním pana Blatného?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
No, určitě, stoprocentně. Já bych mohl mít plno jiných výhrad k ministru zdravotnictví Blatnému, ale pravým důvodem, proč byl odvolán, je Sputnik V. Tak na Slovensku padl premiér kvůli Sputniku, v České republice díky souhře prezidenta Zemana a premiéra Babiše padl ministr zdravotnictví, Rusové to používají ve svém ideologickém boji, sami Rusové nemají dost pro své občany, přesto to rádi nabízejí. Určitě pan ministr četl stejně jako já, co zjistil slovenský Ústav pro kontrolu léčiv, že v tom, co dali na Slovensko, že to má jenom nadpis stejný, že ta látka je úplně jiná. Jaká byla reakce Ruské federace? Vyhrožujou Slovensku. Místo aby se omluvili, že jim podsunuli nějaký šunt, o kterém se vlastně nedá zjistit, co ta vakcína obsahuje. To by mělo být obrovské varování, ale pan ministr nečekejme, že to bude kritizovat, protože v otázce Dukovan ukazuje, že je proruský politik. A já myslím, že správný přístup je, co říkají zaměstnavatelé. Ano, pokud ta vakcína bude mít registraci u EMA jako všechny ostatní, není žádný důvod, aby se tím nemohli občané očkovat. Já bych jim dal na výběr, aby si mohli vybrat. Ale bez toho to vlastně nemá žádný smysl. Pan prezident Zeman říká, že se nemá čekat. Vyčítal panu ministru Blatnému, vždyť si to přečtěte, pane ministře Havlíčku, co vlastně říkal o vašem bývalém kolegovi z vlády, že má krev na rukou, protože byl proti Sputniku V. A vy buď s tím výrokem souhlasíte, nebo nesouhlasíte. Já s ním nesouhlasím. Ale myslím si, že to byl hlavní důvod toho, že byl ministr Blatný odvolán, teď nový ministr zdravotnictví hledá nějaké cestičky, jak by to tady současně dostal, ale současně aby si nepokazil svůj profesní obraz, to znamená, aby nepozlobil pana prezidenta, ale současně aby se v tom úplně nenamočil. Myslím, že je to zavádějící, místo toho aby vláda sháněla ostatní vakcíny, které už tu certifikaci mají. To si myslím, že je klíčové, a bohužel ty sliby, jak jsem říkal, od 1. dubna 100 000 očkovaných denně, se nenaplňují, sliby - chyby a odvádí se pozornost debatou o Sputniku V. Já souhlasím s tím, že ruští vědci jsou určitě dobří a že největší problém je v kvalitě té výroby. A zatím se očkuje Sputnikem v Evropské unii jenom v Maďarsku. Nikde jinde. A ostatní země, které o tom přemýšlejí, si to chtějí vyrábět doma. Ale taky to podmiňují tím schválením. Takže neříkejme, že názor prezidenta Zemana je stejný, jako volí například Sebastian Kurz v Rakousku. Není.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane Havlíčku, jste proruský politik? Pojďte reagovat na to, co říká pan Stanjura.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Vy jste tady mnoha slovy řekl v zásadě to, co jsem říkal já v úplném úvodu. To znamená, že Sputnik se tady bude pouštět, pouze pokud bude schválen Evropskou lékovou agenturou, a současně jste řekl to, co jsem říkal, že to není otázka vědy a toho, jak to vypadá v laboratořích, ale otázka kvality výroby. Na tom se shodneme, na tom není podle mého názoru nic divného a tím, že jsem to potvrdil, tak nevím, co je na tom proruského. De facto, říkám to, co říkáte vy. Otázka Dukovan, to je samozřejmě úplně jiná diskuse, asi na to tady dneska nebude čas, ale nevím, co je proruského na tom, když řeknu úhel pohledu ministerstva průmyslu a energetiky a ukážeme na 4 subjekty, které jsou schopny něco dodat v nějakých ekonomických parametrech, v nějakých technologických parametrech, a že chceme, aby zde byla energická soběstačnost ad 1, a že chceme, aby tady byla dobrá cena elektrické energie. A že akceptujeme a že souhlasíme s tím, že přijde Ministerstvo vnitra s bezpečnostními požadavky, které se do toho samozřejmě zakomponují, a příští vláda, která bude vypisovat tendr, k tomu přihlédne.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Když se ale podíváme na to, co se děje se Sputnikem V na Slovensku, promiňte, není to signál, nemá pan Stanjura i další opoziční politici pravdu v tom, že když teď Rusko mluví po těch výsledcích slovenské laboratoře, která řekla, že v těch lahvičkách je něco jiného než to, co bylo posuzováno v časopise Lancet, a že jsou to jiné šarže, mluví o porušení smlouvy, o sabotáži, chce ty vakcíny vrátit, není to signál o tom, že obchodovat s Ruskem je prostě komplikované?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Obchodovat s Ruskem není komplikované, ale samozřejmě musí to mít určitá pravidla. My si tady podle mého názoru rozumíme. Tady není rozpor v tomto. To znamená, já netvrdím, a to je můj osobní názor, že by se zde měla distribuovat vakcína, která není schválena Evropskou lékovou agenturou. A pokud bude schválena, pak si myslím, že je to naprosto v pořádku a vůbec bych ideologicky nerozlišoval jako třeba zde pan předseda, jestli je něco z Ruska, jestli je něco z Ameriky, nebo jestli je něco třeba z Velké Británie. Nechť potom o tom rozhodne kvalita. To přece nemůžeme principiálně říct, že všechno, co je z Ruska, je špatně. Já jenom varuji před jednou věcí, abychom se náhodou nedostali do vlastní pasti. Protože to, co dneska dělá Rakousko, to, co dělá Německo a Francie, z mého pohledu svým způsobem pragmaticky, tak v čele Rakousko si zarezervovalo v Rusku 1 000 000 vakcín, má pravdu pan předseda, že jich je málo i takhle, to znamená, aby nenastala situace, že tady za měsíc bude něco schváleno Evropskou lékovou agenturou a my potom nebudeme mít možnost si to objednat, protože se na to bude čekat. Zatímco třeba to Rakousko už ten 1 000 000 bude mít minimálně ve skladech. To je jenom ke zvážení.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane Stanjuro, poprosím o krátkou reakci, ať se ještě dostaneme k dalším změnám ve vládě.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že to je velmi důležité. Jestli pan ministr se tváří, že nechápe, v čem je nebezpečí ruského vlivu v Dukovanech, a říká, že potřebujeme 4 nabídky, tak já vám dám, jako bych řekl, základní argumenty, které vám mimochodem daly vaše bezpečnostní složky - všech 6, jak 3 tajné služby, NÚKIB, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo zahraničí doporučují vyloučit Rusko. Určitě, pane ministře, víte, že Rusko má svůj jaderný vojenský program. Určitě víte, že na té výrobě těch jaderných hlavic se podílí Rosatom. A určitě víte, kam jsou ty jaderné hlavice namířeny. Na západ. Na NATO. Na naše spojence. A vy říkáte, že takovou firmu máme nechat stavět jadernou elektrárnu v České republice, že je to otázka ceny, kvality. Kde jsou ta bezpečnostní rizika, které jste si vy jako vláda nechali posoudit, dostali jste jednoznačnou odpověď a vy sám osobně se je pokoušíte obcházet? A vymýšlíte nějaké kličky, nějaké dodatečné dotazníky. Nebýt práce opozice, tak už ten bezpečnostní dotazník jste rozeslal ve vaší verzi bez těch tajných služeb. Tak tomu já říkám proruský politik, abychom si rozuměli. Riskujete bezpečnost České republiky, snižujete naši obranyschopnost. Zeptejte se svých kolegů na Ministerstvu obrany, zda zvažují, že nakoupí ruské zbraně, které jsou asi taky kvalitní a možná jsou levnější než západní zbraně? Vy postupujete úplně nelogicky, nebezpečně v otázce Dukovan a Rosatomu. Dá se to vysvětlit, v čem to je, tak já se omlouvám, já jsem vám to vysvětlil.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Musím říct, že opět se v tomhle velmi mýlíte my nezačínáme žádný tendr. My jsme pouze řešili...
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Už tam nemají být.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
... z úhlu pohledu průmyslu, kdo je schopen to technologicky naplnit, ekonomicky naplnit a kdo má reference. Co jiného může říct Ministerstvo průmyslu? Pak je tady Ministerstvo vnitra, které udělá nějaké bezpečnostní pohledy, to se zakomponuje pochopitelně do požadavku, což se teď dělá.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Už se stalo.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ale pozor ještě, pane předsedo, vy se tváříte tak, že se tady de facto s Rosatomem nebo, já nevím, s ostatními nejednalo. Průběžně se přece jedná. A to jednání pokračuje, akorát se tomu dává určitá struktura tak, aby všichni měli stejné informace, aby na to měli všichni stejný čas, a v momentě, kdy tady ty informace budou včetně těch bezpečnostních složek, tak příští vláda si rozhodne o tom, kdo bude do toho tendru pozván a kdo nebude.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Ale, pane předsedo, to máte už za sebou.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Ale toto by ve finále znamenalo, že to bude akorát velké mezinárodní fiasko.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vaši vládní odborníci rozhodli o tom, že Rusové tam už nemají být dneska. Vy to nejste ochoten akceptovat.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Až vláda bude rozhodovat, nechť k tomu přihlédne. To je v pořádku.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Já se omlouvám, pánové, já tu vaši debatu utnu, protože myslím si, že diváci pochopili vaše postoje. Pojďme ještě na jedno téma. V sociální demokracii, ve vedení sociální demokracie končí pan Tomáš Petříček, na sjezdu se nestal předsedou, nekandidoval na místopředsedu, podle informací Lidových novin i CNN Prima News má skončit jako ministr zahraničí, nahradit ho má pan Zaorálek, naopak ministrem kultury se má stát pan Jan Birke. Je to pravda? Už to s vámi někdo probíral, nebo...?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Já to opravdu nevím a nechci vůbec spekulovat, je to samozřejmě rozhodnutí sociální demokracie. Já mohu pogratulovat panu Hamáčkovi, z mého pohledu je to korektní politik, člověk, se kterým mně se třeba komunikuje dobře, je to slušný člověk a vždycky jsem si cenil toho, že když jsme cokoliv potřebovali, tak nejdřív zvedl telefon a dohodli jsme se. U pana Petříčka jsem měl někdy pocit, že to dříve šlo přes sociální sítě, ale to je spíše možná úhel pohledu na svět. Ale je to výsostné právo sociální demokracie.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, jestli chcete vy ještě krátkou reakci ke konci pana Petříčka.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Určitě. Já myslím, že vláda už dávno ztratila důvěru veřejnosti, podle posledních průzkumů ji podporuje 11 % vlády a neudržela si vláda ANO a ČSSD ani podporu komunistů. Takže vláda v této chvíli nemá důvěru, a tím pádem většinu v Poslanecké sněmovně. Já myslím, že vláda má odejít jako celek. Já myslím, že lepší řešení by byly předčasné volby. Uvidíme, zda se k tomu najde dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Budete iniciovat vy jako ODS, možná koalice Spolu, pan Marian Jurečka také podpořil, paní Adamová volá po předčasných volbách?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Určitě, ale jsme si vědomi toho, že pro vypsání předčasných voleb je potřeba 120 hlasů, abychom to reálně iniciovali, potřebujeme schválený volební zákon, musíme mít schválený volební zákon, aby v případě, že se Sněmovna rozpustí, aby bylo jasné, že jsou daná pravidla. Já předpokládám, že ten volební zákon Senát 28. nebo 29. dubna schválí. Předpokládám, že to rychle podepíše pak pan prezident. A pak si myslím, že je správný čas na to, aby sněmovna rozhodla, zda se rozpustí, zda budou nové volby. V případě, že je správný čas, aby každý člen Poslanecké sněmovny, každá poslankyně, každý poslanec se postavil, na mikrofon řekl tu základní větu, zda tato vláda má jeho osobní důvěru, nebo nemá. Myslím, že je to standardní politický nástroj v okamžiku, kdy vláda v kterékoliv zemi ztratí většinu. Vláda ztratila většinu, ona by sama měla si přijít říct o důvěru, toho se evidentně bojí, tak nezbývá než jít cestou buď předčasných voleb, nebo vyslovení nedůvěry vlády. Já si myslím, že lepší je cesta předčasných voleb.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane vicepremiére, pokud vláda ztratí většinu ve Sněmovně rozhodnutím komunistů, a my víme, že to dohodovací řízení o toleranci vlády pokračuje ve středu, ale nicméně ústřední výbor KSČM řekl, že by ustoupil od té tolerance, je politicky únosné, morálně čisté, pro voliče čitelné, že vláda bez podpory bude pokračovat?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
To je spíš pohled prostě stranického sekretariátu...
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Nemáme žádný sekretariát.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
... že by se několik měsíců před volbami mělo všechno shodit a ty volby udělat předčasné. V tomhle případě je jednoznačně správné a férové dohrát to. Nikoliv proto, prosím, že by si někdo lpěl na svých funkcích, ale ta vláda musí ještě dotáhnout celou řadu věcí spojených s covidem. Je to o tom, že se musí v tuto chvíli ještě přijmout určitá odpovědnost za některé kroky, které se dělají a děláme je teď. Nedovedu si vůbec představit...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Promiňte, z časových důvodů, proto vláda prostě bude pokračovat bez ohledu na to, že nemá podporu a většinu ve Sněmovně?
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
To za prvé nevíme, jestli bude, nebo nebude ta podpora ve Sněmovně, to je spekulace, to vždycky si můžeme říkat, co by bylo, kdyby bylo. Pochopitelně ta vláda do toho vždycky šla s tím, že je minoritní, v tomhle případě že nemá většinu, to znamená, toto nebezpečí tady vždycky hrozilo, ale o tom musí ve finále rozhodnout Sněmovna. A to je pravda, ale v dané chvíli prostě my chápeme to, že opozice je trochu nervózní, možná ty preference nejsou takové, jak by si představovali. Ale ono ve své podstatě je to jedno, s čím vláda přijde nebo co udělá, jaký návrh předloží, podle opozice vše vždycky bude špatně, podle opozice vždy bude všechno pomalu, vždy bude všechno chaotické a vždy bude všechno nesystémové.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pánové, já se omlouvám, já vás musím utnout.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Vaše vláda má nejhorší čísla na světě, co se týče mrtvých, a vy úplně bez mrknutí oka říkáte - my nemůžeme odejít. Byly volby v Izraeli, padl premiér na Slovensku, je to zcela běžná součást demokratického života. A co jako, že to je několik měsíců před volbami? Nemáte většinu. I ty komunisty jste ztratili. Což byla ostuda, že vás podporovali komunisté, a ještě jste i je ztratili.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji. Karel Havlíček, Zbyněk Stanjura, pánové, děkuji, že jste byli hosty Partie, tato debata bude pokračovat na CNN Prima News, bude to tématem, mými hosty budou za KSČM Jiří Dolejš, za hnutí ANO paní Věra Adámková, nový místopředseda ČSSD Jiří Běhounek a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Budu se na vás těšit za malou chvíli. Na shledanou.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Děkuju za pozvání.
Karel HAVLÍČEK, vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy /nestr. za ANO/:
Děkuju mockrát.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda strany /ODS/:
Na shledanou.
1. místopředseda strany
předseda poslaneckého klubu ODS