ODS zvyšuje dluhy, Babiš snižuje daně?
(MF DNES) Nevím, zda se na tom šikovně podílejí premiérovi marketéři, ale mediální výsledek „velkopátečního hlasování“ v Poslanecké sněmovně o snižování daní se zjednodušeně dá interpretovat tak, že ODS sedla Andreji Babišovi na lep. Pravicoví voliči vytýkají ODS, že se podílí na zvyšování schodku rozpočtu a zadlužování státu se všemi negativními důsledky. A premiér Babiš dokáže snížení daní před volbami prodat, i když výdaje státu snižovat nebude a stát bude dále žít na dluh. Pravdou zůstává, že výpadek cca 130 miliard ve státním rozpočtu, což je výsledek hlasování poslanců, je strašidelný. A tak „ODS zvyšuje dluhy, Babiš snižuje daně“. Ale vždyť to tak přece není.
Zaprvé: ten proces zdaleka není u konce, a jaký bude dopad snižování daní na státní rozpočet, je (bohužel) ještě ve hvězdách.
Nějaká dohoda musí teprve projít Senátem, poté Sněmovnou a musí ji podepsat prezident. A máme na to tři týdny! To ale není chyba ODS, návrh na zrušení superhrubé mzdy leží ve Sněmovně ještě z dob prosperity od roku 2018. Dá se ale předpokládat, že rodící se dohoda bude okolo minus 90 miliard.
Zadruhé: nikdy není vhodná doba na snižování daní. Nesnižovaly se posledních šest let a nebudou se snižovat dalších pět let. A jejich snižování je pro konzervativce pozitivní věc. Ronald Reagan také snižoval daně v době ekonomické krize. Dělám starostu Hluboké nad Vltavou od roku 1994 a řídíme město podle zásady, že je tak bohaté, jak jsou bohatí jeho občané. Takže proti úmyslu nechat lidem více peněz nic nenamítám. Snížení daní vždy podpořilo ekonomiku a podmínky pro podnikání. ODS neskočila na lep, ale využila pootevřených dveří.
Zatřetí: jediná cesta k poctivé reformě veřejných financí je sebrat vládě peníze. Z tohoto pohledu je snížení veřejných příjmů potřeba brát pozitivně, je to jediná možná cesta, jak donutit stát k zásadnímu auditu veřejných výdajů a skutečně provést klíčovou reformu veřejných výdajů směrem k jejich dlouhodobé udržitelnosti a menší míře přerozdělování.
A začtvrté: tahle vláda letos navrhla schodek státního rozpočtu 500 miliard. A pro příští rok 320 miliard. Řekněte mi, co za těch celkem 820 miliard máme? Tři nové jaderné elektrárny? Dokončenou dálniční síť nebo 10 nových nemocnic? Ne. Dávky, dotace, příspěvky, předražené nákupy, prázdnou marketingovou polní nemocnici v Letňanech a nové státní zaměstnance.
Uznávám, že snižování daní ODS dosud špatně komunikovala a opravdu to vypadá, že se podílíme na zvyšování schodku. Ale asi pouze deseti procenty, navíc na rozdíl od výše zmíněných 820 miliard to jsou reálné peníze, které zůstanou lidem v peněženkách. Nezbývá než doufat, že si to i voliči ODS uvědomí, když nemáme lepší mediální poradce.
senátor