Dvacet minut Radiožurnálu: Nadzvedlo nás vyjádření ministra Hamáčka, že ti, kteří jsou v karanténě, nepůjdou volit
(Radiožurnál) Už jen necelé dva měsíce zbývají do plánovaných voleb do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu. Zástupci sněmovních stran ve středu jednali s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) o tom, jak zajistit, aby se těchto voleb mohli zúčastnit i lidé, kteří tou dobou budou v karanténě. „S ohledem na to, že z důvodu koronaviru jsou řádově tisíce lidí v karanténě, jsme se snažili iniciovat nějaké řešení a to naštěstí nastalo,“ tvrdí místopředseda ODS Martin Kupka.
„Bude možné volit ve volebních místnostech drive-in, využít možnost přivolat si mobilní volební komisi, také vzniknou speciální volební okrsky v místech, kde v tom čase bude karanténa a také jsme se shodli na navýšení odměny členům volebních komisí,“ popisuje výsledek jednání Martin Kupka.
Hlasování z auta má být dostupné jen pro lidi v karanténě. Během první vlny na jaře se ale spousta lidí bála chodit ven. Tato situace by se mohla zopakovat.
„Při debatě jsme zmiňovali, co je možné udělat pro to, aby to ve volebních místnostech bylo bezpečné. Hygienická opatření budou minimalizovat riziko nákazy a to je správná cesta, aby se nikdo nemusel obávat přijít volit,“ tvrdí místopředseda ODS Martin Kupka.
Původně bylo ve hře i to, že by lidé mohli volit prostřednictvím zmocněnce. Nakonec to ale neprošlo.
„Báli jsme se zneužití i toho, že by to mohlo zkomplikovat regulérnost voleb. Česká Ústava pamatuje na to, že musíte volit vy jako občan a ta volba má být tajná a osobní. Zmocněnec negarantuje to, že je to vyjádření vaší vůle,“ myslí si Kupka (ODS).
Zrušení superhrubé mzdy
Tématem posledních dní je zrušení superhrubé mzdy. Tu zavedla před 13 lety tehdejší vláda ODS. Současná občanská demokracie ji chce zrušit už delší dobu. Před dvěma lety předložila návrh zákona, který se ale do dnešního dne nedostal na program jednání Poslanecké sněmovny. Teď se zdá, že s návrhem přichází i Andrej Babiš.
„Není to první případ, kdy vláda opisuje to, s čím jsme přišli, ale to mi tolik nevadí. Jsou to rozumné návrhy, které znamenají prospěch pro lidi a tohle je jeden z těch případů,“ říká Kupka.
Podle něj by mohlo dojít ke zrušení daně už letos na podzim. „Předpokládáme, že pokud to chce vláda udělat alespoň trochu dobře, tak vezme ten náš návrh a přijde s ním do sněmovny, tak jak to udělala v mnoha případech,“ tvrdí místopředseda ODS.
Přepis rozhovoru:
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je místopředseda ODS, poslanec a také starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka. Dobrý den, vítejte v našem přenosovém voze.
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Dobrý den.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Už jen necelé 2 měsíce zbývají do plánovaných voleb do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu. Zástupci sněmovních stran dnes jednali s ministrem vnitra, jak zajistit, aby se těchto voleb mohli zúčastnit i lidé, kteří tou dobou budou v karanténě, zůstávají po tom dnešku ještě nějaké sporné body?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já myslím, že se podařilo většinu těch sporných bodů vyřešit, nás nadzvedlo to původní vyjádření ministra Hamáčka o tom, že ti, kdo jsou v karanténě, tak prostě nepůjdou volit. S ohledem na to, že z důvodu covidu je tam opravdu řádově tisíce lidí v karanténě nebo mohou být i v tom říjnu, tak jsme se snažili iniciovat nějaké řešení, a to naštěstí nastalo. Myslím, že po dnešku máme vlastně shodu na tom, jak by to řešení mohlo vypadat. Znamená to, že bude možné volit ve volebních místnostech drive in, které známe například z McDonaldu nebo z KFC, že bude možné zároveň využít možnost pro ty lidi, kteří jsou v karanténě z důvodu covidového onemocnění, přivolat si mobilní volební komisi, že také vzniknou speciální volební okrsky v takových zařízení, kde v tom čase opravdu bude nějaká karanténa nebo nějaké zvláštní opatření tohoto typu. A konečně dnes jsme se shodli také na tom, že je potřeba navýšit odměnu všem členům volebních komisí, protože ta práce tentokrát bude ztížená všemi těmi hygienickými opatřeními.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Když vezmu postupně, začneme tím hlasováním z auta, tedy toho drive in hlasování. Dohodli jste se a je jasné, na kolika místech ta stanoviště budou?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Tohle to je spíše technikálie, kterou musí vyřešit ministerstvo vnitra.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
A pro vás to není důležité, aby to bylo dostupné, aby těch míst bylo dostatek?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Je to důležité, proto jsme taky iniciovali celá ta jednání. A samozřejmě, že tady bude muset ministerstvo také vycházet z dat ministerstva zdravotnictví, protože jiné to bude v krajích, kde v tu dobu bude prostě vícero lidí v karanténě, a budou kraje, kde jich bude méně, tak i tomu by měli přizpůsobit právě počet těch volebních místností logicky.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To hlasování z auta má být dostupné jenom pro ty, kteří budou oficiálně v karanténě. Na druhé straně, když si vzpomeneme na jaro, tak byla spousta lidí, která se bála, speciálně z ohrožených skupin, nechtěli chodit mezi lidi, může se tohle zopakovat, mohou se bát jít do volební místnosti, není škoda, že třeba i takoví lidé nebudou moci odhlasovat z auta?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Tohle je opravdu určené specificky pro ty, kteří jsou v karanténě. A samozřejmě, že i my jsme při té debatě zmiňovali, co všechno je možné udělat pro to, aby to bylo bezpečné ve volebních místnostech. A máme tady příklady z Jižní Koreje, máme tady příklady z Polska, koneckonců i z našich senátních voleb na Teplicku, kde samozřejmě ta hygienická opatření budou minimalizovat to riziko nákazy, a to je podle mého soudu správná cesta, aby se nikdo nemusel zbytečně obávat do té volební místnosti přijít.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Vy jste říkal, že jste se dohodli i na možnosti přivolat si vlastně mobilní volební komisi. Řešili jste i prakticky, jak to bude vypadat, jak dlouho dopředu třeba ten člověk bude muset žádat, nebo to opět necháváte na ministerstvu vnitra?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
To je opravdu další z těch technikálií, které bude potřeba vyřešit, a také bude záležet na tom i v tomhle případě, jaká ta situace v tom říjnu, 2. a 3. října bude. A musí to vyhodnotit ministerstvo vnitra a i určit počet těch mobilních volebních komisí právě podle toho, jak každý ten kraj bude zatížen nákazou, respektive kolik lidí v tom kraji bude v karanténě.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Původně bylo ve hře i to, že by lidé mohli hlasovat prostřednictvím zmocněnce. To nakonec neprošlo, proč? Opravdu jste se báli, že by se to dalo zneužít?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Báli jsme se, že se to opravdu zneužít může, nemá to v České republice tradici, ale koneckonců v kritických situacích tradice není to určující, ale báli jsme se, že opravdu by tohle mohlo zkomplikovat i regulérnosti těch voleb, že by mohly přijít výhrady, případně žaloby, proti platnosti voleb, protože i česká ústava pamatuje na to, že musíte volit vy jako občan. A ta volba má být tajná a má být osobní v tom smyslu, že jste to právě vy, kdo odhlasoval. A já jsem v tomhle ohledu přesvědčený o tom, že ten zmocněnec prostě negarantuje dokonalou jistotu toho, že je to opravdu vyjádření vaší vůle.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Když se na to člověk podívá z nadhledu, tak si řekne, jestli tahle současná situace vlastně není ideální příležitostí k tomu, zavést hlasování na dálku třeba přes internet. Vy jste velkým propagátorem digitalizace státní správy, nebyla to opravdu příležitost, nedalo se to ještě připravit tak, aby v těch krajských volbách a volbách do Senátu letos na podzim se to otestovalo?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já myslím, že musíme opravdu zjednodušit mnoho kroků ve veřejné správě cestou digitalizace, ale pak jsou také věci, které se prostě zjednodušit digitalizací nedají, a to podle mého soudu jsou i ty volby. Je celá řada případů států, které přistoupily na elektronickou volbu a pak od toho nakonec ustoupily, protože to přinášelo nová podezření, problémy s dohledáním těch hlasů. Vlastně zůstává jen Estonsko, které touto cestou se vydalo a pořád je tam možné volit elektronicky. Já jsem přesvědčený o tom, že ta účast, při hustotě našich volebních místností to opravdu neznamená nějakou dramatickou zátěž, tak je také vyjádřením postoje toho občana, jestli mu na tom jeho městě, na tom jeho kraji nebo na tom státě záleží natolik, že se zvedne a jde jednou za čas volit. A i tohle vyjádření je podle mého soudu důležité, vypovídá něco o naší zemi, ale především je vlastně odpovědným vyjádřením toho dotyčného k tomu, jak to myslí se svým městem, státem.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To znamená, jako ODS byste ani do budoucna nepodpořili hlasování na dálku ve volbách?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
My to podporujeme v případě korespondenční volby ze zahraničí.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Ale pokud jde o obyvatele České republiky, tak ne?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
To nepodpoříme, ale tam ta fyzická vzdálenost představuje reálnou překážku. Na území České republiky nikoliv.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Vy jste už na začátku říkal, že jste se dnes dohodli také na navýšení odměn pro členy volebních komisí. Vy jste navrhovali, že to bude o 500 Kč, to tedy prošlo, bude to ta pětistovka navíc?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Vypadá to, že to bude oněch 500 Kč, že i v tomto směru zavládla shoda. A ty důvody jsou jasné, ta práce bude tentokrát náročnější a důležité také je, aby se samotné volební komise naplnily.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Možná pro kontext dodejme, že dosud řadoví komisaři dostávali 1 800 Kč, předsedové 2 200 Kč, místopředsedové 2 100 Kč. Těch 500 navíc je podle vás dostatečné? Bude to motivovat?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Ono také šlo o to, najít číslo, které nezatíží příliš rozpočet celých těch voleb. I toto bude řádově několik desítek milionů navíc na zajištění těch voleb.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Máte signály, že by lidé nechtěli do volebních komisí letos na podzim?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Je pravda, že jsme už v předchozích letech zachytili menší vůli se účastnit na práci volebních komisí. I proto v minulých letech ministerstvo muselo navýšit tu odměnu. Je to, podotýkám, za celé ty 2 dny, kdy tam ti komisaři jsou, včetně přípravy na ty samotné volby, takže v tomto směru nemá ani moc smysl přepočítávat tu hodinovou odměnu, protože v okamžiku, kdy se jedná o velké volební okrsky, tak tam i to sčítání trvá poměrně dlouhou dobu a je to nepochybně odpovědná práce. Takže opravdu klesal ten zájem a my se obáváme toho, že v souvislosti teď přece jenom s rizikovějším stavem by to mohlo znamenat další odliv těch, kteří by byli s to se voleb jako volební komisaři účastnit.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Když se na to podíváme celkově, máte nebo řešili jste nějaký odhad, o kolik všechna ta opatření prodraží ty podzimní volby?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
My jsme se na to ptali během toho jednání, ale ono to teď není možné ještě vůbec odhadnout.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Ani řádově?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Řádově zmiňují desítky milionů korun i v souvislosti s tou zvýšenou odměnu pro volební komisaře, ale to, kolik bude těch volebních místností, bude určovat samozřejmě i ty zvýšené náklady. Ale tam si troufnu tvrdit, že by se to mělo pohybovat v řádu milionů. Rozhodně ne v řádu stovek milionů.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Při aktuálním počtu nakažených, kterých je kolem 5 000, stojí to za to?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já jsem přesvědčený o tom, že to za to stojí. Volby jsou důležitá věc. Právo volit je jedna z nejvýznamnějších hodnot, kterou ukotvuje i Ústava České republiky. Žijeme v demokratickém státě, proto ty volby jsou tak důležité. A další věc, u těch senátních voleb zejména často rozhoduíu dokonce jednotky hlasů, desítky hlasů jsou směrodatné nebo směroplatné, jak se říká v jednom hezkém českém filmu, tak si troufnu tvrdit, že tohle je důležité a patří to k tomu.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Tématem posledních dnů je zrušení superhrubé mzdy. Já připomenu, že tu zavedla před 13 lety vláda vedená ODS, konkrétně Mirkem Topolánkem. Současná ODS ji chce zrušit už delší dobu, před dvěma lety jste předložili příslušný návrh zákona, který se ale do dnešního dne nedostal na program jednání Poslanecké sněmovny. Teď se zdá, že s tím návrhem přichází i premiér Andrej Babiš. Mluvil o tom o víkendu ve svém pravidelném video na Facebooku. Máte z toho radost?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Tak není to první případ, kdy vláda opisuje od toho, s čím občanští demokraté přišli, a to mně, musím říct, vlastně tolik nevadí. Jsou to rozumné návrhy, které znamenají prospěch pro lidi v České republice, a tohle je jeden z těch případů. Ta situace před 13 lety byla úplně odlišná a už v té době znamenalo zavedení té superhrubé mzdy zároveň významné zjednodušení daňového systému, protože se tím sjednotily 3 různé sazby daně z příjmů.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Na druhé straně, nechci se vracet k detailům, ona je to anomálie. Mnozí kritici říkali, že to bylo trošku jako Potěmkinova vesnice, protože tím ta celková sazba vypadala, že je nižší, než je ve skutečnosti, tím, že se počítá ta sazba daně, kterou jste tehdy, nebo vaši předchůdci tehdy zavedli, tak tím, že se počítala i z odvodů na zdravotní a sociální pojištění, ale já se vrátím k té současnosti. Budete jednat s hnutím ANO o detailech toho návrhu?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
My předpokládáme, že pokud to vláda chce udělat alespoň trochu dobře, tak prostě vezme ten náš návrh a přijde s ním do Poslanecké sněmovny tak, jak to udělala v jiných případech, a bude to ten návrh, který leží 2 roky v Poslanecké sněmovně.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To znamená, pardon, vy čekáte, že se vláda připojí k tomu, co vy máte už v Poslanecké sněmovně, nebo že opíše to, co vy tam máte, a předloží si to sama?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já předpokládám, že by to bylo nejrychlejší. Tak pokud to vláda myslí vážně a Andrej Babiš ve svém Čau lidi si z nás nedělá blázny, no tak může teď vzít prostě to, co v Poslanecké sněmovně leží, bude to nepochybně nejrychlejší. Samozřejmě, že k tomu je možné přidat pozměňovací návrhy, a může to letos na podzim Poslanecká sněmovna schválit.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To zrušení superhrubé mzdy má snížit daně z příjmu zaměstnancům, je ale otázka, o kolik to nakonec bude, protože ta debata i v minulosti při různých debatách se vedla o tom, když se zruší superhrubá mzda, jaká potom má být z té hrubé mzdy sazba. Ty úvahy se pohybovaly od 15 do 19 %. Vy navrhujete 15 %, kdyby vláda nakonec dospěla k tomu, že by to bylo 19, 18, 17, 16, jednali byste o tom?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Pochopitelně, že bychom o tom jednali. Těch 15 % představuje naši vůli, protože chceme opravdu lidi zatěžovat daněmi co nejméně, co nejvíc peněz jim nechat v peněženkách.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Ale přistoupili byste případně i na těch 19? Protože tam by to podle těch propočtů mohla být drobná úspora.
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Těch 19 % je podle našeho názoru příliš vysoká suma, ale samozřejmě, že tady jde o to jednat a najít rozumné řešení, které bude přijatelné napříč Poslaneckou sněmovnou. Vyjádření našeho názoru, naší vůle je 15 %.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
V médiích se objevují v těch posledních dnech jednoduché propočty, že pokud by to bylo těch 15 %, tak si člověk s průměrným platem přilepší asi o 20 000 Kč ročně, ale když člověk začne zkoumat ten daňový systém. Ono to nemusí být tak jednoduché, protože pokud ten člověk s průměrným příjmem má třeba děti, na které má slevy, pokud si odpočítává školkovné, úroky z hypoték anebo třeba platby životního pojištění, tak už teď se může dostat k tomu, že platí výrazně nižší daně. Máte takovou analýzu, máte opravdu analýzu, kterým lidem to pomůže víc, kterým to pomůže míň?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Máme především jasno v tom, že to bude znamenat samozřejmě víc peněz pro lidi v peněženkách a že s těmi penězi budou moci oni sami nakládat podle svého uvážení, a to je podle mého přesvědčení nejsprávnější postup. No a jak to dopadne na konkrétní rodiny, samozřejmě že v tuto chvíli ten náš systém přináší celou řadu úlev, tak v takovém případě pochopitelně ta změna nebude tak významná, nebude to oněch 20 000, ale opravdu u těch středně příjmových skupin lidí to může znamenat úsporu 20 000 Kč.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Ale nemusí?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Ale nemusí, může to být méně. Ale je to pořád významný posun dopředu a znamená to také další zjednodušení i v tom směru bychom takový krok prostě velmi vítali, proto jsme ho předložili.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Mimochodem v tom návrhu, který jste před dvěma lety předložili v Poslanecké sněmovně, chcete spolu se superhrubou mzdou zrušit i takzvanou solidární daň. Tu v současné době platí ti, kteří vydělávají více než 139 000 Kč měsíčně. I na tom budete dál trvat?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
To je znovu náš pohled na věc, protože samozřejmě i ta suma, kterou stát vybere od těch lidí s vysokými příjmy, je, co se týče nominální hodnoty, významně vysoká, protože se samozřejmě díky tomu procento odvozuje z větší sumy peněz, takže ten příspěvek těch, kteří vydělávají víc, k tomu státu je už dneska samozřejmě významně větší.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To zrušení superhrubé mzdy i případné zrušení solidární daně by samozřejmě mělo dopady na rozpočtové příjmy s tím, že ty odhady se docela liší. Pokud vezmeme ten váš návrh patnáctiprocentní sazby z hrubé mzdy, tak ministryně financí mluví o tom, že by to znamenalo -90 miliard korun pro příjmy státu. Vy v důvodové zprávě píšete o 55 miliardách. Jste si tím svým výpočtem tak jistí?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Jsme si především jistí tím, že takový krok bude znamenat zároveň zvýšení výběru jiných daní, jako je třeba DPH, protože je jasné, že pokud takovou úsporu přineseme lidem a oni budou moci s těmi penězi sami nakládat, budou je investovat, budově je utrácet, a to státu přinese další finanční prostředky navíc.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Dobře, já se omlouvám, obě ta čísla jsou bez tohoto efektu, to znamená, bez toho, že by se část těch peněz vrátila, vy jste to spočítali na 55 miliard, ministerstvo financí na 90 miliard, jak je možné, že je tam takový rozdíl?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
My jsme se snažili zohlednit i to, co vy jste zmiňoval, tj., že v případě některých rodin třeba s vícero dětmi ta úleva prostřednictvím tohoto kroku nebude tak významná, bude, ale prostě nebude to třeba oněch 20 000 na daňového poplatníka ročně.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Ta případná ztráta rozpočtová nepostihne jenom stát, tedy státní rozpočet, ale také rozpočty obcí, měst a krajů. Vy sami v důvodové zprávě k tomu svému 2 roky starému návrhu uvádíte, že města a obce by přišla o 13,5 miliardy, kraje o 4,5 miliardy. Počítáte s tím, že byste jim to nějak kompenzovali?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
My především počítáme také s tím, že přijdou jiné prostředky pro stát, daňové příjmy, jak jsem zmiňoval, například daň z přidané hodnoty, která je také sdílenou daní a která doputuje k městům, obcím a krajům.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Já se omlouvám, v té důvodové zprávě i tohle kalkulujete, ale pořád i s tím, kdy to započítáte, tak celkem ten deficit nebo to minus odhadujete na 35 miliard, z toho opět kolem 10 miliard by mělo být minus pro obce a města, kolem tří miliard pro kraje. To znamená, že i když tohle se započítá, tak vy počítáte s tím, že ty příjmy krajů a měst a obcí klesnou.
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Ano, znamenalo by to pokles těch příjmů. Na druhou stranu, když se podíváte zpětně na naše návrhy, tak jsme i teď v té kritické době přinášeli jako první návrhy na zvýšení příjmů krajů, měst a obcí tak, aby to opravdu znamenalo v té složité době co nejmenší výpadek.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To znamená, teď byste přišli s něčím podobným?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Budeme hledat řešení, jak to i pro města, obce a kraje vypořádat, stejně jako jsme to navrhovali v těch minulých návrzích.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Pardon, vy říkáte budeme hledat, ale ten návrh jste předložili před dvěma lety, nebyl čas už to najít?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
V té době rostly daňové příjmy všem skupinám měst, obcí i krajů. Ta situace byla trochu odlišná, vlastně dost odlišná. Teď se ocitáme v situaci, kdy bojujeme o každou korunu jak pro stát, tak samozřejmě pro každou korunu pro obce, města, kraje, ale zároveň pro lidi, kteří ten stát tvoří a jsou nejpodstatnější částí celého toho složitého organismu. A tady my chceme klást důraz na to pro nás nejpodstatnější, a to je opravdu peněženka každého jednotlivého občana, jeho nakládání s prostředky, které vydělá, a to, co to bude znamenat i pro ten stát, my vnímáme jako pozitivní v tom směru, že se budou ty finanční prostředky vracet i cestou například daně z přidané hodnoty.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Vy jste starostou Líbeznic, počítal jste, uvažoval jste, co by to znamenalo pro rozpočet vaší obce?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Uvažovali jsme, debatovali jsme o tom, co by to znamenalo, samozřejmě v době, kdy rostly ty daňové příjmy, uvědomovali jsme si, že to v tom okamžiku může znamenat významné zpomalení toho růstu.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Dobře, co by to znamenalo teď, kdybyste to zrušili?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Teď, kdyby tohle nastalo, tak budeme samozřejmě muset řešit další výhled, nepochybně to bude znamenat další propočtení těch výnosů z daní, protože ten současný stav vlastně všem obcím a městům dává z důvodů toho obtížně předvídatelného ekonomického vývoje nejistotu, jak to vlastně bude. A tohle by znamenalo opravdu do té nejistoty dopočítat, jakým způsobem se tohle dále projeví. A bude to znamenat řešení opravdu pro rozpočty měst, obcí a krajů.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Já se ptám i proto, že na konci května ve sněmovně se jednalo o takzvaném kompenzačním bonusu pro živnostníky. Ten měl dopady na příjmy obcí a krajů. Vy jste tehdy jako opoziční strany protestovali, vy sám jste říkal, že nemůžete dopustit, aby někdo hodil obce přes palubu tím, že jim ze dne na den klesnou příjmy, neděláte teď vlastně to samé, nebo nechcete to samé?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já jsem to už zmínil, tady bude prostě potřeba najít způsob, jakým ponížit ten dopad na města, obce a kraje, protože ta situace je prostě odlišná, než byla před dvěma lety, a každý z těch návrhů by to řešit musel.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
A bude tedy třeba vaší podmínkou, abyste souhlasili, pokud s tím přijde Andrej Babiš, to, že se vyřeší i tohle?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Ano, budeme, a koneckonců to vyžaduje i jednání s městy, obcemi a kraji. V řadách poslanců občanských demokratů je celá řada starostů, primátorů a samozřejmě, že je náš zájem najít takové řešení, které bude pro ten stát únosné a bude únosné pro obce a města, protože pokud by ten návrh znamenal problém, tak se samozřejmě do života lidí promítne rovněž.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Pokud jde o dopady na státní rozpočet, jak byste to chtěli kompenzovat tam?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
My jsme přicházeli a přicházíme s konkrétními návrhy, jak uspořit významný balíček. Je to, o čem tady také byla řeč, a to je elektronizace veřejné správy, kterou ale musí už provázet zároveň viditelné úspory. To se bohužel zatím nedělo. Nám se podařilo prosadit například zákon o právu občana na digitální službu, který nutně povede stát k tomu, aby pokud se občan rozhodne s ním komunikovat elektronicky, tak to jednou provždy vzal v potaz a přestal vyhazovat zbytečně peníze za to, že někomu doručuje dopis písemnou cestou prostřednictvím pošty, a prostě přijal, že tu existují už jiné kanály a všechny úřady se tím řídily. Už to znamená úsporu. Ten odhad úspor při dalším pokračování elektronizace veřejné správy sahá až k sedmi miliardám korun. To je konkrétní úspora, kdy ale stát musí být důsledný, a když udělá jeden krok ve směru k digitalizaci, tak musí také pohlídat, že jinde ty peníze nevyhazuje zbytečně.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Říkáte možná 7 miliard nebo až 7 miliard, ale tady se bavíme o desítkách miliard korun, pokud mluvíme o dopadu zrušení superhrubé mzdy, kde dál by stát měl ten rozdíl zajistit?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já jsem přesvědčený o tom, že ta změna musí nastat i v tom, že zmíněná města, obce, kraje budou také dostávat vícero peněz v rámci svého rozpočtového určení daní, doputují k nim a nebude potřeba tolik dotačních titulů, že se podaří ušetřit právě na těch specifických programech.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
To znamená, že byste škrtali dotace pro města a obce?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Dneska je tolik dotačních programů, že je obtížné se v tom vyznat, a my voláme po tom, některé bude nutné zachovat. Ale voláme po tom, aby se i tento systém zjednodušil, a to, co se ušetří, tak aby se opravdu poskytlo obcím a městům tou nejjednodušší možnou cestou, která přináší úspory i v té administraci. Je mnohem lacinější, mnohem jednodušší a lepší, pokud to města a obce dostanou rovnou v rámci daňových příjmů, a neznamená to administraci s přípravou žádostí, kontrolou žádostí, rozhodováním o žádosti, následnou kontrolou těch projektů, to jsou peníze, které bohužel plynou z rozpočtu zbytečně.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová navrhla, že by se ty rozpočtové dopady případného zrušení superhrubé mzdy mohly zmírnit také úpravou odečitatelných položek. Je něco takového pro vás přijatelné?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Já myslím, že ta debata vyvolá nutně další kroky a návrhy, jakým způsobem se s tím vypořádat, aby to opravdu bylo schůdné a ten výsledek, ten součet finální byl opravdu pozitivní.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
V poslední době sněmovna zrušila daň z nabytí nemovitosti, vláda chce zavést paušální odvody pro živnostníky, teď se řeší zrušení superhrubé mzdy. Nebylo by správné řešit to všechno komplexně, třeba i se zdravotním a sociálním pojištěním?
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Ale tohle je přece kompetence vlády. My se snažíme přinášet to, aby se opravdu daňový systém zjednodušoval, to zrušení daně z nabytí nemovitostí od začátku byl návrh občanských demokratů, protože jsme upozorňovali na to, že má-li stát zájem na tom, aby si mladé rodiny kupovaly bydlení, aby dokázaly si zajistit tu jednu z důležitých životních potřeb, tak aby jim stát v tomto směru ulevil. A tohle je konkrétní cesta, jak opravdu lidem ulevit. Navíc pořizují to bydlení už z jednou zdaněných peněz. Konkrétní návrh, jak to opravdu zjednodušit. Další případ je silniční daň, kde administrace té daně je opravdu zbytečně nákladná a pro lidi, kteří musejí platit tu silniční daň, to opravdu znamená další přidané náklady, a to bych pokládal také za jeden z podstatných a důležitých kroků.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Říká dnešní host Dvaceti minut Radiožurnálu, místopředseda Občanské demokratické strany, poslanec, starosta Líbeznic Martin Kupka. Díky, že jste byl naším hostem, na viděnou, na slyšenou.
Martin KUPKA, poslanec, místopředseda strany a starosta Líbeznic /ODS/:
Díky za pozvání.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor:
Od mikrofonu se loučí i Tomáš Pancíř.
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu