Vládní pomoc není tvořena pro malé firmy, ale pro plejády právníků. Kupovat ČSA je scestné

16. dubna 2020
Vládní pomoc není tvořena pro malé firmy, ale pro plejády právníků. Kupovat ČSA je scestné

(FORUM 24) Koupě letecké společnosti ČSA by státu k ničemu nebyla, nemají se tvořit speciální programy na pomoc miliardářům, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Poslední návrh ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) je podle něj nevhodný bez ohledu na načasování. Zdůrazňuje přitom, že stát nesmí nechat na holičkách především menší podnikatele, jejichž provozovny jsou aktuálně zavřeny.

Pane předsedo, analýzu strategických firem k případné koupi by mělo provést ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Myslíte, že by tam letecká společnost ČSA měla patřit?

Určitě ne. Nevidím žádný důvod, aby stát nejenom v tuto, ale i v jakoukoliv jinou chvíli vstupoval do ČSA.

Nespatřujete v možné koupi žádný přínos?

Pokud mám správné informace, tak vlastní pouze třináct letadel. A podle vyjádření vládních představitelů budou hranice zavřené poměrně dlouho s tím, že na dovolenou v zahraničí máme zapomenout. Takže nevidím důvod, k čemu by státu taková firma byla.

Mezi prvními ale připustil pomoc letecké skupině Smartwings, pod kterou ČSA spadají, i premiér Andrej Babiš. Spoluvlastníkem je přitom jeho známý Jiří Šimáně. Hrozí, že při výběru toho, komu se nakonec pomůže, budou hrát roli osobní vazby?

To skutečně nevím. Myslím, že se má stát zaměřit na pomoc těm nejmenším, a sice živnostníkům a malým firmám. Nikoli pomáhat těm velkým, v tomto případě nějakým miliardářům. U toho, jestli společnost koupit, ale nehraje žádnou roli, kdo je vlastník. I kdyby to byl někdo jiný, který by neměl žádné vztahy s Andrejem Babišem, tak bych byl proti. Stát nemá peněz na rozdávání. Nemá kupovat tuto firmu, která není strategická, ani důležitá pro Českou republiku.

Co by tedy podle vás měla být klíčová kritéria při rozhodování státu o poskytnutí pomoci? Zmiňoval jste, že by mělo jít hlavně o malé firmy, co dále?

Bezesporu. Především by to měly být ty, které vláda svým rozhodnutím zavřela. Nyní byl představen hrubý plán, z něhož vyplývá, že mnohé mají být zavřené ještě celý květen, nebo dokonce do poloviny června. Vláda přitom schválila pomoc pro tyto podnikatele pouze do konce dubna. Upozorňovali jsme na to, a když jsme předložili vlastní návrhy, tak je vláda odmítla, aby pár dnů na to oznámila, že uzavření prodlužuje.

Takže by měla vláda podle mě rozhodnout o tom, že stát počká na své peníze. Například odložit platby DPH, a sice pro měsíční plátce DPH platby za březen až červen a pro kvartální plátce za 1. a 2. čtvrtletí do konce ledna příštího roku. Aby firmy mohly platit nejenom svým zaměstnancům, ale i dodavatelům. Zkrátka aby nevznikla druhotná platební neschopnost firem.

Vraťme se prosím ještě k výběru cílových skupin. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla v rozhovoru pro deník FORUM 24, že stát upřednostňuje spíše velké firmy. Podle vašeho názoru slyší vláda volání o pomoc u všech stejně?

Určitě ne. Přijaté programy COVID I a COVID II jsou velmi administrativně náročné, stejně jako Antivirus. A čím je program takto náročnější, tím je jasnější, že uspěje spíše velká firma, která na to má lidi. Oproti tomu podnikatel, který za sebou nemá plejádu ekonomů a právníků, nemá vůbec šanci takovou žádost správně napsat a k těm penězům se dostat.

V případě, že by přesto i zde k státní intervenci došlo. Považujete u takto velkých společností jako Smartwings lepší garanci na bankovní půjčku, nebo majetkový vstup státu, jak navrhuje premiér?

Co se týče vstupu státu, tak si nemyslím, že by tyto týdny nebo měsíce měly být využity k tomu, aby stát nakupoval firmy nebo podíly v nich. To je úplně scestná myšlenka. A pokud některá firma využije standardní program, který je nabídnut všem firmám, tak v tom žádný problém nevidím. Ale neměly by se vytvářet speciální programy pro konkrétní firmy.

Zbyněk Stanjura

1. místopředseda strany
předseda poslaneckého klubu ODS