Pro a proti ČRo Plus: Co je to nutná obrana?
(ČRo Plus)
Můj dům, můj hrad?
„Nápadů na změnu nutné obrany v případě krajní nouze jsem zažil od roku 1989 asi šest. Vždy jsme se přiklonili k tomu, že stávající znění je dostatečné a jasně vymezuje, jak můžu chránit sebe a své zájmy,“ tvrdí poslanec Marek Benda (ODS).
Podle poslance se posuzuje, na kolik jsem pokládal útok za hrozící, jak moc jsem se bál... „Ještě máme paragraf 41 polehčující okolnosti... Takže trestní zákoník je velmi provázaný a nedá se z něj udělat kuchařka, co dělat, když mi tam někdo vleze.“
„Jsem velký nepřítel toho, aby se zákony psaly jako kuchařky. Jsem rád, že máme trestní zákoník, který je poměrně stručný a jasný. Kde bude vždy docházet k výkladům. Důležité je, že se musím bránit způsobem, který druhému hrozí škodou, kterou on hrozí způsobit mně. Čili nesmí platit, že když mi někdo bude chtít ukrást švestku, tak na něj vezmu brokovnici.“ Marek Benda
Poslanec varuje před tezí „můj dům, můj hrad“. „V USA je situace úplně jiná a jsou případy, kdy jdou na roh pozemku střílet po šakalech a bohužel se zjistí, že to byly cizí děti... Také bych byl opatrný, abychom připustili možnost vytvářet doma smrtelně zraňující pasti a samostříly.“
„Když začnu dávat do svého domu elektrické napětí nebo samostříly, protože můj dům, můj hrad, tak co se stane? Tedy, když začne hořet a vlezou mi tam hasiči? Kdo ponese zodpovědnost? A když přemýšlím, jestli zloděje trefím do nohy nebo do zadku, abych ho znehybnil, ale nezpůsobil trvalou újmu, tak to asi fakt nejsem v silném rozrušení,“ upozorňuje Marek Benda (ODS).
místopředseda poslaneckého klubu PČR