Pro a proti ČRo Plus: Rusko nám vnucuje vlastní interpretaci dějin
(ČRo Plus) Pražská městská část Řeporyje chce vybudovat pomník tzv. vlasovcům. Původně ruští vojáci v německých službách v kritických chvílích Pražského povstání změnili stranu a pomohli bojujícím Pražanům. Zástupci ruského ministerstva zahraničí označili návrh za příšernou iniciativu, později ruská diplomacie zkritizovala české úřady, že nadržují zločinnému přepisování dějin.
Je to součást ruské hybridní války
„Já s tím problém nemám. Od začátku 90. let tyto pomníky vznikají a není důvod, aby nebyl i v Řeporyjích,“ soudí poslanec ODS a historik Pavel Žáček.
Východní fronta byla prý velmi složitá. „Byla to válka bez pravidel z obou stran. Mezi tím se pohyboval skoro milion mužů a žen, kteří se dokonce postavili proti bolševickému režimu. Můžeme se bavit o jejich motivech, ale to, že pomohli Praze, si pamatuje celá Praha.“
„Naskakujeme na ruské vidění dějin. Rusko to zpolitizovalo, i když je to lokální řeporyjská záležitost a Rusko z toho dělá kauzu v hlavním vysílání ruské televize... Podle mě to je součást ruské hybridní války.“ Pavel Žáček
Podstatná část vojáků této divize byla podle archivních dokumentů složena z vojáků mimo rámec SS. „Někteří z nich byli dokonce nasazeni na západní frontě. Takže to bylo mnohem složitější… Byla historická náhoda a pro Prahu jedině dobře, že tu vlasovci byli. A mimochodem jednání s nimi vedli místní povstalci, ale i zástupci sovětských čekistických skupin…, které je na Prahu posílali také.“
„Ruská strana nás tlačí, abychom přijali jejich interpretaci a nesnažili se odhalovat na základě našich archivů vlastní pohled na naše dějiny... A tři dny před koncem války nikdo nevěděl, jestli válka skončí během tří dnů,“ upozorňuje Pavel Žáček (ODS).
poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek