ODS: Podpora rodin je pro ČR naprosto klíčová, navrhujeme spravedlivé navýšení rodičovského příspěvku
(www.ods.cz) ODS považuje podporu rodin za klíčovou, proto svolala mimořádnou schůzi Sněmovny, která se bude zabývat navýšením rodičovského příspěvku. Podle občanských demokratů by si neměla vláda brát rodiny s dětmi jako rukojmí a neměla by svazovat schválení ‚rodičáku‘ se zvyšováním daní. ODS navrhuje také spravedlivější variantu příspěvku.
„Veřejně vyzývám vládu, ať vysvětlí veřejnosti, jaká úvaha ji vedla k takovému konstruktu o zvýšení rodičovského příspěvku, jaký navrhla. Proč zvýhodňuje rodiče, kteří se rozhodli příspěvek čerpat déle, před těmi, kteří se rozhodli pro kratší dobu? Když vláda lidem řekne, že mohou čerpat svůj rodičovský příspěvek, tak ho mají právo čerpat bez dodatečné sankce. A když vláda zvýší rodičovský příspěvek, tak na něj mají nárok všichni rodiče dětí do čtyř let. Proto navrhujeme, aby navýšený rodičovský příspěvek získali rodiče všech dětí do čtyř let. To je totiž jediné spravedlivé řešení. Podpora rodin je pro budoucnost naší země klíčová, zvýšení rodičovské na 300 000 korun je správný krok,“ říká předseda ODS Petr Fiala.
„Více než 50 % rodin v průběhu rodičovské nevystačí se svými příjmy, nebo se musí výrazně omezovat. Vláda si tyto rodiny s dětmi bere jako rukojmí a snaží se svázat zvýšení rodičovské s daňovým balíčkem. Na rodičovském příspěvku je, na rozdíl od zvyšování daní, politická shoda a jeho schválení je otázkou minut. Proto vyzývám všechny poslankyně a poslance, kteří to s podporou rodin myslí vážně, aby navýšení rodičovského příspěvku podpořili,“ vysvětluje první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.
„Přes tři sta tisíc rodičů bude napjatě sledovat jednání Sněmovny, která bude rozhodovat o navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc Kč. K návrhu na navýšení jsem podal pozměňovací návrh, který je spravedlivější než vládní verze. Navýšený rodičovský příspěvek by podle nás měly mít právo čerpat také rodiny, které už jeho původní výši vyčerpaly, vládní návrh s tím nepočítá. Vládní návrh poškozuje přibližně 70 tisíc maminek a tatínků, kteří původní výši příspěvku vyčerpali. S tím nemůžeme souhlasit a já se obávám, že by celá věc mohla skončit dokonce u Ústavního soudu,“ uzavírá místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Jan Bauer.