Europoslanci ODS: Poc se mýlí, když vyhrožuje Kanadě

27. října 2011
Europoslanci ODS: Poc se mýlí, když vyhrožuje Kanadě

Přestože europoslanci ODS v Bruselu i na mezinárodní scéně dlouhodobě usilují o zrušení vízové povinnosti pro naše občany cestující do Kanady, nedávné aktivity socialistického europoslance Pavla Poce a dalších jeho kolegů z Rumunska a Bulharska odmítají. Považují je za chybné, nepromyšlené a pro Českou republiku dokonce potenciálně škodlivé.

Tři poslanci zaslali kanadské vládě výhrůžný dopis s tím, že pokud nezruší vízovou povinnost pro všechny občany EU, jejich skupina v Evropském parlamentu zablokuje připravovanou evropsko-kanadskou Dohodu o volném obchodu. K zablokování jim podle nich stačí 40 hlasů a europoslanci jejich zemí mají dohromady hlasů 70.

Představa, že 40 nebo 70 poslanců dokáže dohodu zablokovat, jak o tom informuje média Pavel Poc, je ovšem nejen nereálná, ale i nesmyslná. Poc se buď mýlí, nebo veřejnost záměrně mystifikuje. Podle jednacího řádu europarlamentu může parlament na návrh příslušného výboru, politické skupiny nebo nejméně čtyřiceti poslanců požádat Radu, aby neschválila zahájení vyjednávání, dokud Parlament nezaujme postoj k navrhovanému mandátu k vyjednávání na základě zprávy příslušného výboru. To je nejenom úplně něco jiného, než čím Pavel Poc vyhrožuje kanadskému premiérovi, ale hlavně toto dílčí zdržení není ani v současné době uplatnitelné, protože jednání o volném obchodu s Kanadou již dávno probíhají.

Při budování mezinárodních vztahů je navíc vyhrožování tou poslední technikou, kterou je vhodné použít, až když vše ostatní selže. Zástupci naší frakce v čele s Janem Zahradilem, který je na rozdíl od Pavla Poce členem příslušného výboru pro mezinárodní obchod INTA a má tak nějakou možnost toto téma při vyjednáváních akcentovat, proto trpělivě s kanadskými partnery jednají a snaží se je přesvědčit o tom, že zrušení víz je oboustranně žádoucí. Europoslanci ODS také podpořili písemné prohlášení, které k tomuto tématu předložili mimo jiných také Miroslav Ouzký a Zuzana Roithová. Zmíněné prohlášení získalo podporu 375 poslanců a vyslalo tak jasný signál Evropského parlamentu kanadské vládě, že stávající nerovnost je třeba změnit a víza zrušit.