Změna územního plánu č.2. má za sebou veřejné projednání
Změna územního plánu, která rozděluje zastavitelné plochy do etap prošla dne 16.4.2018 veřejným projednáním. Byly zde prezentovány důvody pořízení změny a především obava rychlého nárůstu obyvatel Říčan z dnešních 15.750 na 24.150, tedy nárůst přibližně o 1/3 dnešního stavu.
Při pohledu na přehlednou mapu lokalit, či na aktuální stav zastavěnosti Říčan však není moc pochopitelné, že se v rozvojových plochách nachází ještě přibližně dalších 50% dnešních kapacit. Výpočty totiž nemohou být přesné, možná nezohledňují řadu faktorů a už vůbec nelze predikovat, jaký by byl vývoj, kdyby regulace formou změny nenastala. Návrh, který by měl v červenci mířit na zastupitelstvo ke schválení, již zapracoval některé námitky, nadále však zůstává velký otazník nad racionalitou nastavených podmínek, jejich vyvážeností a proporcionalitou. V upraveném návrhu jsou stále podmínky výstavby vázány na investice, které město zdaleka nemůže ovlivnit – např. Tehovská spojka, nebo záměry o kterých sama radnice dnes nemá jasno – např. přestupní parkoviště u nádraží.
Celkem pochopitelně pak reagují na změnu ÚP majitelé pozemků a jejich právní zástupci s odvoláním na nekorektně nastavené podmiňující parametry a hrozí soudními spory. Není divu, nemusíme být experty na územní plánování, abychom pochopili, že podmínky jsou daleko za hranou korektnosti a dá se tedy předpokládat, že soudy budou v tomto směru asi převážně rozhodovat ve prospěch žalujících stran.
Bude tedy hodně záležet na zastupitelích, jestli změnu č. 2 navzdory pravděpodobným rizikům prohraných soudních sporů opravdu odhlasují, nebo se nakonec posunou k dialogu rozumnějšího a exaktnějšího nastavení parametrů této změny.
Osobně jsem přesvědčen o tom, že rozvoji se dlouhodobě zabránit stejně nedá, ale dá se určitě vymyslet systematické řešení, které rozumně zreguluje nárůst nových kapacit za předpokladu souběhu rozvoje potřebné infrastruktury.