Partie
(TV Prima) Hostem nedělního diskusního pořadu TV Prima Partie byl místopředseda ODS Martin Kupka. Střetl se s ministrem vnitra Milanem Chovancem.
Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na TV Prima.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Dobrý den u nedělní Partie televize Prima. Naše pozvání dnes přijali ministr vnitra a 1. místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Dobrý den.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Dobrý den, děkuji za pozvání.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A Martin Kupka, místopředseda ODS. I vám dobrý den.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Dobré dopoledne.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Na konci týdne rozbouřila politickou scénu zpráva sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Tady je závěr: Cílem přeskupení prý nebylo odstranit bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu a nemělo ani omezit činnost některých útvarů policie nebo zastavit vyšetřovaní velkých kauz. Reorganizace policie stála na začátku největší koaliční krize. Dusno je i teď po zveřejnění této zprávy. Pane ministře, české Palermo vyhrálo, řekl Andrej Babiš krátce po zveřejnění té zprávy. Urazil vás ten výrok?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Andrej Babiš tyto silné výroky používá dost často. My jsme si na to už tedy skoro bohužel, musím říct, zvykli. Za ty 3 roky Andrej Babiš dával na začátku důvěru té komisi. Robert Šlachta dával důvěru té komisi. A když na konci se ukázalo, že ty výsledky nesvědčí, nevoní, nevyhovují, tak okamžitě útočí. Já mám tady novinku, to je mediální analýza celého toho dopadu té kauzy a tam je přesně popsáno, jak se k té věci chovaly Lidové noviny, Mladá fronta, tedy noviny Andreje Babiše a hnutí ANO, jak se k tomu chovala ostatní média. My ji příště zveřejníme. A jasně z toho plyne, že celou tu kauzu se snažily média hnutí ANO, tedy politická média, rozpoutat, držet a de facto účelově ohýbat. Ta analýza bude k dispozici, dělal ji renomovaný...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Nicméně máte ji už sebou teď...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ta analýza je úplně čerstvá.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
To hlavní sdělení.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Hlavní sdělení je takové, že Lidové noviny, Mladá fronta, tedy noviny, které patří Andreji Babišovi, a jsou to politické noviny hnutí ANO, tak tu kauzu ohýbaly v titulcích, v obsahu, v záměrných změnách citací a tak dále, a tak dále. I ta četnost více než 50 procent mediálního prostoru věnovaly Lidové noviny, Mladá fronta této kauze z celého toho koláče všech médií, které se tomu věnovaly. Já to vidím jako zjevnou snahu hnutí ANO to zneužít v politickém boji.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
V politickém boji před volbami do krajských...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
V politickém boji obecně a samozřejmě se to slilo s těmi krajskými volbami, protože když se podíváte nebo vzpomenete si na billboardy Andreje Babiše, tak on se tam toho tématu velmi silně dotýkal.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ovlivnila tato kauza výsledky voleb?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
To lze těžko říct, ale myslím si, že ano, že to mohlo mít vliv v řádech jednotek procent na výsledek hnutí ANO a naopak to mohlo snížit výsledek sociální demokracie. Ale to musí někdo změřit, to je můj osobní pocit, nevím, jestli to tak je. V každém případě tady je jasné, a dělal to renomovaný profesor Karlovy univerzity, že Lidové noviny, Mladá fronta zjevně ohýbaly pravdu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Hned poté, po zveřejnění té zprávy padaly výroky o tom, že by se měl Andrej Babiš omluvit, budete na tom trvat, uložila mu to i sněmovna, nicméně to doporučení je jaksi formální, budete ho k tomu vyzývat a budete na tom trvat?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Když teď budu vyzývat Andreje Babiše, aby se omluvil, tak přesně vím, co se stane, on se nemluví, všechny nás pozuráží. Mně to přijde naprosto zbytečné. Je potřeba, aby lidé znali pravdu, aby si udělali obrázek sami. A Andrej Babiš, ať se s tím srovná, jak chce. Já po něm žádnou omluvu osobně nepožaduji.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo, vy jste označili výsledky té, té analýzy hned ve sněmovně, nicméně jak vnímáte s odstupem těch 3 dnů ty výroky Andreje Babiše na...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že z toho...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
...adresu komise, na adresu předsedy komise, pana Blažka, vašeho člena.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To nechci moc komentovat, protože myslím, že tady zaznělo, že si i o tom lidí musejí udělat představu. Ta komise byla složená z lidí z celého politického spektra a svůj závěr přijala jednohlasně. To je přece důležitá zpráva pro veřejnost. Co já pokládám za velmi vážné z hlediska závěru, tak je jednak to, co tady už zaznělo a to jest, že opravdu v tomhle případě celou tu kauzu hnutí ANO a Andrej Babiš zneužili v politickém boji. A to je i v době, kdy se chystají další, tentokrát parlamentní volby, vážné sdělení, že se musíme mít na pozoru, protože k něčemu podobnému může docházet. Tady jasně zaznělo, a je to černé na bílém, že ona reorganizace i odchod pana plukovníka Šlachty nebyly účelové a nebyla za tím politika. Naopak ten, kdo z toho udělal politiku, kdo to využil v politickém boji, bylo hnutí ANO a Andrej Babiš. Co já pokládám za další důležitou negativní zprávu, a v tomto směru je to opravdu věc, která dopadá na vládu České republiky jako celek, tak je skutečnost, že tím utrpěla Policie České republiky, že to v tuto chvíli znamená, že se znovu těší menší důvěře veřejnosti, než se těšila před celou tou kauzou. Koneckonců i ta komise vytkla ministrovi vnitra, vytkla vedení policie, že to nebylo dobře připraveno, že v tomto směru tak vážný krok, a o vážný krok se nepochybně jednalo, měl být více diskutován jak s politickými partnery, tak také s odbornou veřejností, to pokládám za další důležitou zprávu. A co je pro českou veřejnost ještě zarážející, je fakt, že tady se objevila velmi vážná roztržka v té koalici, taková, že na jedné straně dokonce, jak pan ministr Babiš, tak pan ministr Pelikán uvažovali o tom, že by odešli z koalice, že by to znamenalo...nic se nestalo, takový krok neučinili. Teď je otázka, jestli něco podobného udělá pro změnu sociální demokracie, když se ukázalo, že tady opravdu zeje obrovská propast mezi jimi a hnutím ANO a to, řekl bych, principiální. Pokud se tímto způsobem odehrává spor v koalici, o to, jakou důvěru bude mít Policie České republiky, tak podle mého soudu to je na vyvození vážných závěrů, aby to nezůstalo jenom u slov, teď jsme byli svědky...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Jak si ty vážné závěry představujete, pane místopředsedo, co by měla dělat sociální demokracie v tuto chvíli?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To jsme zaznamenali i v médiích ve čtvrtek nebo v pátek, kdy pan premiér tedy použil peprné slovo pro jiný problém. A já se bojím, že zůstane u silného slova, ale gesto nebo čin budou mít tak sílu mouchy, navíc to nevyjde. A to myslím, že je pro českou veřejnost vážný problém, protože pokud se tu odehrává jenom divadelní scéna, jenom překřikování ve verbální rovině, ale není za tím žádný konkrétní čin, například tedy rozvázání koaliční smlouvy, odchod z vlády, no tak to potom nemá smysl a veřejnost si časem může myslet, že je úplně jedno, jaká slovní přestřelka se odehraje mezi vládními představiteli, reálný dopad bude nulový.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pan kolega má zjevně krátkou paměť, musíme se vrátit do doby vlády ODS s Mirkem Kalouskem...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tehdy ministři odcházeli...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...s Mirkem Kalouskem, kdy se pan Nečas s panem Kalouskem hádali co 14 dní a ta vláda neděla de facto nic jiného. Takže my ty střety s Andrejem Babišem máme, my je dohrajeme do konce, my budeme chtít nějaké vyjádření, které bude založeno ne na dojmech, ale na důkazech, na tom, co se opravdu stalo. K tomu slouží ta mediální analýza. Já ji dám všem poslancům parlamentu, všem senátorům, zveřejním to, ať ta veřejnost to vidí, co se tam vlastně dělo, nedělo. Hnutí ANO se k tomu musí nějak postavit, pokud, že se k tomu postaví pouze tak, že zase bude napadat, křičet a urážet, tak ať to veřejnost vidí. Na druhou stranu ta vláda má před sebou ještě 8 měsíců vládnutí a já odmítám, že bychom se měli 8 měsíců hádat a neposunout dál zákony, které tahle země prostě potřebuje.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Je to možné, zhorší se teď vztahy v koalici, je-li to možné, aby se...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Byla Poslanecká sněmovna, kde hnutí ANO zablokovalo úplně nesmyslně zákon o přijetí elektronického občanského průkazu. Uvidíme, jestli se nám podaří tady tu atmosféru změnit. Pokud by se nezměnila, mělo by to znamenat vleklé přestřelky a roztržky, tak je to na debatu v koaliční radě. Koaliční rada je ve středu. Já předpokládám, že tam si řekneme, co vlastně chceme, jaké jsou priority na těch 8 měsíců. Ale já odmítám, abychom 8 měsíců se hádali a nic nedělali. Pokud by to takto mělo být, tak ta vláda ztrácí smysl. Já doufám, že i kolegové z ANO trošku vychladnou. Pan kolega Pelikán naštěstí znovu nerezignoval, takže doufám, že nějakým způsobem se popere s tím usnesením Poslanecké sněmovny. A pokud ho chce odmítnout, tak musí dát na stůl relevantní důkazy, proč, nějakou analýzu, kterou zpracuje, kdy vyvrátí tedy to, co ta sněmovna chce, že je v neprospěch. Ale není možné to odmítnout a priori hned první den, takzvaně na první dobrou říct prostě já to dělat nebudu. My jsme v té sněmovně zodpovědní jako vláda, ta sněmovna nám dává důvěru a to je naprosto jasný důkaz neúcty vůči parlamentnímu systému. A nezlobte se na mě, já chci žít v demokracii a v parlamentním systému, byť má spoustu nedokonalostí. Tak pořád je to to nejlepší, co svět vymyslel.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ještě jedna poznámka k závěrům té vyšetřovací komise. Ona v tomhle směru udělala ještě jeden pozitivní krok, že dala i nějaká doporučení vládě. To pokládám také za důležitou věc. A zpochybnila například některé kroky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, také tam bude směřovat jedno trestní oznámení. A zároveň vyzvala vládu a fakticky ministra Pelikána, aby se věnoval i personálním záležitostem v tom vrchním státním zastupitelství. Já myslím, že tady je jasné, když použiji analogii například z oblasti zdravotnictví, pokud by nějaká nemocnice potřetí špatně odoperovala slepé střevo, tak by u toho byly všechny televizní štáby, okamžitě by odcházel ředitel nemocnice, primář, pravděpodobně by proběhl vážný soudní spor s tím konkrétním lékařem. Tady bylo konstatováno, že vrchní státní zastupitelství porušilo základní pravidla - presumpci neviny, princip zdrženlivosti a celou řadu dalších věcí, a to je přeci vážně, nejenom k zamyšlení, to je opravdu k tomu, aby proběhl nějaký konkrétní krok ze strany vlády, potažmo ministra Pelikána, potažmo nejvyššího státního zástupce.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já chci říct jednu jedinou věc. Na té kauze jsme prohráli všichni. Prohrál český stát, prohrála policie, prohrála sociální demokracie, prohrálo de facto hnutí ANO. Snad jediným vítězem celé té kauzy je Robert Šlachta, který se posunul na novou pozici, získal de facto nového chlebodárce. Ale všichni ostatní jsme prohráli a to se nemůže přeci dít. A já doufám, že hnutí ANO pochopí, že zahrávat si s těmito tématy v politickém boji je minimálně nezodpovědné. Pořád ještě věřím, že k tomu dojdeme, pokud ne, tak ta debata bude velmi složitá.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To, že jsme prohráli všichni, je smutné konstatování.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ale pravdivé.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Je to bohužel odpovědnost vlády České republiky. Já to vnímám jako pozitivní sebekritiku, ale mrzí mě to, protože v okamžiku, kdy česká veřejnost místo toho abychom potvrdili důvěru v policii, důvěru ve vládu, tak se ocitáme v situaci, kdy...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pane místopředsedo...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ono to má dopad i na to, jak se vám daří obsazovat pozice policistů, protože v okamžiku, kdy policisté sledují, jakým způsobem se hádají čelní představitelé policie, tak přirozeně těžko můžou k tomu...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pane místopředsedo, to nemůžete myslet přeci vážně. Já jsem zdědil policii po vás s dvěma policejními prezidenty. Ta policie byla v rozkladu, vaše vláda policistům, hasičům a bezpečnostním složkám sebrala 10 procent ze mzdy. Vy jste naprosto destabilizovali bezpečnostní sbory.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To přece je naprostý nesmysl.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
To není naprostý nesmysl.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ukazuje se, že naplňujete strategii, kterou...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podívejte se, podívejte se.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To, že slučujete protimafiánský a protikorupční útvar, je mimochodem zakotveno dávno v historii v koncepčních materiálech, které přinášely vlády ODS.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Před chvílí jste říkal, že jsme to málo projednali a teď je to teda dlouhodobý koncepční záměr, tak já už tomu teda moc nerozumím. Na druhou stranu...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Konkrétní krok...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...za doby vašich koaličních vlád, kdy tam vládl Radek John, tak ta policie byla zdecimovaná, stejně...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já se Radka Johna v žádném případě zastávat nebudu...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...bez investic. To byla vaše vláda.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Na druhou stranu je možné říci, když se podíváme 10 let zpět, jak se otevíraly nové služebny, jak se vybavovala Policie České republiky. A mimochodem z těch kroků i dnešní obraz české policie těží. A můžete samozřejmě, já chápu logicky vaši rétoriku... Ale když se zeptáte...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
37 tisíc policistů, ta vaše vize byla metropolitní policie a zprivatizovat bezpečnostní prostor. Podívejte se, prosím.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To není pravda.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podívejte se, prosím pěkně, na ty koncepční materiály. Měl jsem policistů 40 tisíc a za 3 roky, co tady je tato vláda, tak klesla obecná kriminalita o 40 procent. Podívejte se, prosím pěkně, na ta čísla.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Podívejte se, na druhou stranu na to, co říkají sami policisté, podívejte se na to, co se reálně podařilo.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
A myslíte služebny, kdy první z těch služeben byla kancelář ministra Langera za 18 milionů, to jen ten start těch služeben P 1000.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Vedle toho je tam ale...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Vy máte opravdu ale, pane předsedo, krátkou paměť.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ne, počkejte. O 18milionové kanceláři já nic nevím. A co se týče reálného...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Včetně heliportu, který...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
..tak se můžete podívat na to, co se skutečně odehrávalo v České republice, jak se dařilo otevírat jednotlivé služebny a jak se tehdy skutečně Policie České republiky přibližovala veřejnosti. To pokládám za velmi významné a...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
2 policejní prezidenti, destabilizovaný sbor, policisté a hasiči minus 10 procent z výplaty. Klesající počet policistů. Žádné nové služebny, téměř nulové investice, vy jste dokonce za doby Kalouska, vy jste...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Nulové investice, to je naprostý nesmysl.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Vy jste za doby Kalouska dokonce to dovedli tak daleko, že ti policisté neměli na benzin, pane místopředsedo. Prosím pěkně, pojďme tu debatu vést někde spolu, já vám ta čísla ukážu, je to na 2 hodiny a pak si pojďme říct, kde je to racio, ale...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Pojďme se bavit o tom, co do budoucna. Pojďme se bavit o tom, jestli, když jste například před 2 lety v souvislosti s Uherským Brodem sliboval vybavení prvosledových hlídek balistickou ochranou, když jste sliboval, že budou mít dlouhé zbraně. Já jsem teprve včera zaznamenal, že se to někde podařilo, ale také v té informaci jasně zaznělo, že to plné vybavení se odehraje až někdy za další 3 nebo 4 roky. Tak to je teda další zpráva o tom, jak se daří naplňovat...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podívejte se na rozpočty za vašich vlád policie, podívejte se na dnešní, podívejte se na nákup aut, podívejte se na vybavení, je tam dramatický nárůst, je tam nárůst policistů. Za vás to bylo 37 tisíc.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Co se týče vozového parku, tak tam je úplně jasné, co se podařilo...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
A směřovali jste...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, my jsme trošku utekli od té debaty. Pojďme se vrátit k tomu původnímu tématu. Pane ministře, vy jste tady zmínil Roberta Šlachtu, ten nicméně našim reportérům řekl krátce po zveřejnění té zprávy ve čtvrtek, že ty informace, ze kterých komise vycházela, byly vylhané. V koalici je teď další spor okolo...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já se strašně omlouvám, ale...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ano.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...ta komise vycházela z informací, které tam donesl Robert Šlachta. Takzvaná Šlachtova zpráva, která tam přišla, byla základ práce té komise. To byla zpráva, kterou Ivo Ištvan označil, když šel před novináře, doufám, že ji v životě neuvidíte, aby hned druhý a třetí a čtvrtý a pátý den ji tiskly Lidové noviny. Takže, prosím pěkně, ta komise vycházela z této zprávy, kde byly zaznamenány policejní kauzy, živé kauzy, odposlechy a vyslechla více než 20 svědků. Za pomoci analytiků z BIS dala dohromady velmi ucelený obrázek, co se stalo. A Robert Šlachta, když si vezmete zpátky jeho výroky, vítal komisi, říkal, že jí důvěřuje, tak já nevím, co změnilo jeho názor, ale pro mě to je velmi zajímavé.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A neshody v koalici jsou teď i okolo celní správy, ministr Babiš pro ni žádá více pravomocí, vy to odmítáte. Podle vás by to vyšetřování daňových deliktů zkomplikovalo, hned se k tomu dostaneme, a zanikla by daňová Kobra. Jak by zanikla? Možná to pojďme vysvětlit?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ta daňová Kobra dneska funguje na bázi spolupráce celníků nebo resortu ministerstva, ministerstva financí, ale rozhodující roli tam hraje policie. Před několika málo týdny měla celní správa tiskovou zprávu ke Kobře, aniž by ty policisty pozvali. A já tvrdím, že minimálně 50 procent z toho, co ta Kobra udělala, ne-li víc, je práce policie. A je to velmi dobrá spolupráce celníků a policistů. My jsme se před půl rokem s Andrejem Babišem dohodli na vytvoření pracovní miniskupiny, já ty pracovní skupiny, které nepracují a problém odkládají, nemám moc rád, ale tahle pracovala. Na jejím konci byly výsledky a výstupy, které jasně popisují, že stávající stav je funkční, vyhovující a že pokud ho změníme, bude to drahé a disfunkční. Oni tu analýzu od nás mají. A pouze zase se snaží dezinterpretovat. My jsme ji dokonce uveřejnili. To znamená, to jsou veřejně dostupné informace, které je možné získat a z našeho pohledu cesta rozšiřování kompetencí celníků je cesta do pekel.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Mluvíte o nákladech 150 milionů korun.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Zhruba.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
115 tabulkových míst.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ale ta čísla, která dneska jsou a byly v té komisi zastoupeny, ministerstvo vnitra, ministerstvo financí, naše složky, byli tam státní zástupci, a dali jsme jasnou analýzu, z které se ukazuje, že ty delikty, které se dnes vyšetřují na základě podnětů celní správy, jsou vyšetřovány velmi rychle. To znamená, tam není žádný důvod rozšiřovat pravomoci. A my nemůžeme donekonečna tu policii de facto vykrádat, brát jí víc a víc pravomocí, protože co z ní nakonec zbude. To znamená, pokud by ta analýza ukázala férově a poctivě, že to je potřeba, tak já budu poslední, který tomu bude bránit, ale tak to prostě není.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Říkáte, že k tomu není důvod. Co podle vás, podle vašeho názoru k tomu vede Andreje Babiše?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ty pokusy tady jsou už několik let, celníci a každá ta složka, ať je to celní správa, ať je to vojenská policie, ať je to jakákoliv složka státu, má přeci ambice na sebe natahovat, tedy atrahovat víc a víc pravomocí, ale tady ten stát musí říct dost a musí vytvořit nějaký funkční celek. Z našeho pohledu rozšiřování pravomoci celníků ten funkční celek nevytváří, proto jsme proti, byla to snaha snad každého ministra financí v minulosti nebo minimálně ta debata se vede opravdu velmi dlouho.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A hraje v tom nějak roli pan Šlachta podle vás?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pan Šlachta kritizuje nástup pana Laubeho na Českou poštu, který měl férové výběrové řízení mezi 7 lidmi. Robert Šlachta doputoval jako náměstek celní správy, kdy byl jediný adept. Já se k tomu příběhu už nechci skoro vracet. Já popřeju Robertovi Šlachtovi hodně úspěchů v celní správě. Jestli v tom hraje roli jeho osoba, snad asi ne. Ale já opravdu nevím tady to. A myslím si, že je potřeba, aby opravdu už vychladly hlavy a začali jsme pro stát něco dělat a přestali se tady okopávat nad tématy, které destruují jak ministerstvo financí, tak vnitra, je to strašně zbytečný příběh z mého pohledu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To je ale právě odpovědnost vlády, to, aby si vzájemně neokopávala kotníky. Já pokládám taky rozšiřování pravomocí celníků za zbytečné, škodlivé, ve výsledku drahé a pro stát neprospěšné. Tady přece máme jeden cíl. Státu záleží na tom, aby dokázal postupovat co nejlépe, co nejefektivněji proti organizovanému zločinu. Nemá smysl hrát si na nějaký resortismus, překřikovat se v tom, kdo bude mít víc nebo méně kompetencí. Já bych chtěl, a je to mimochodem konkrétní program občanských demokratů, zajistit to, aby tady jednotlivé složky státu dokázaly kooperovat, aby dokázaly společně postupovat proti organizovanému zločinu, proto například i ten nový sloučený orgán může být nakročením k tomu. Já předpokládám, že se podaří i v tomto směru zapojit do té práce bez jakýchkoliv hádek a překřikování celníky, ale to, co tu vzniká, samozřejmě vzbuzuje mnoho otázek. Čí je to zájem, do jaké míry v tom figuruje nebo nefiguruje pan plukovník Šlachta, tohle všechno...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Vy na to máte nějaký názor podle vás?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem to řekl, podle mého názoru je to škodlivé, zbytečné a já říkám...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ptám se, jestli v tom figuruje osobnost pana Šlachty?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já nechci spekulovat, ale to se přece nabízí každému, kdo čte sled těch událostí. Je pravda, že pan ministr Babiš o to usiloval opakovaně, i v době, kdy tam pan plukovník Šlachta nepůsobil. Ale v každém případě, a to pokládám za daleko podstatnější, protože to je věcný problém nebo věcná otázka, jak to udělat, aby to fungovalo lépe. Abychom tady zbytečně neřešili přerozdělování kompetencí, ale dokázali jsme postupovat efektivně proti nešvarům, které se bohužel v tom státě dějí.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, chcete reagovat?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ono naštěstí, když se politici hádají a hádají se mnohdy zbytečně, a toto jsou opravdu témata, kdy bychom se neměli hádat a táhnout za jeden provaz, tak ti policisté a celníci spolu umí komunikovat a spolupracují, ta daňová Kobra opravdu funguje. Je potřeba to rozšiřovat. Zlepšovat, rozšiřovat. Ale cestou k tomu není větší pravomoc celníků, ale spíš užší kooperace. My jsme původně chtěli společné pracoviště, to se nám nepovedlo. Dneska, když je internet, je možné se velmi rychle propojit, tak jsme od toho společného pracoviště ustoupili. Ale ty podněty celní správy jsou řešeny opravdu velmi rychle a velmi efektivně. To znamená, z našeho pohledu systém Kobra je funkční, rádi bychom ho rozšiřovali, zlepšovali, ale ne na bázi rozšiřování pravomoci celníků, to je naše stanovisko, které je dlouhodobé, doložené. A znovu říkám, existuje analýza, která jasně prokazuje, že stávající stav je velmi dobrý a že je potřeba ho pouze zlepšovat, ale ne cestou změny zákona.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady se shodneme na tom, že podstatnější je spolupráce, nikoliv překřikování a přerozdělování kompetencí.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji k tomuto tématu. Pojďme na další. Mělo by Česko omezit zaměstnávání cizinců? Ministr vnitra si myslí, že ano. Podle něj se v průmyslových zónách zvyšuje drobná kriminalita a jsou tam problémy. Svaz průmyslu to ale odmítá a tvrdí, že se bez cizinců průmyslové podniky neobejdou. Kdo má pravdu? Pane ministře, obejdou nebo neobejdou?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Otázka, co chce Česká republika. Otázka, co pomáhá České republice, jestli to je tedy bezbřehé otevření cizí pracovní síle za účelem co největšího vývozu, co největšího profitu, anebo jestli je to o tom, abychom zvyšovali platy českým zaměstnancům a stabilizovali české prostředí. Jestli sem ti cizinci chtějí přicházet pracovat, chtějí dodržovat naše zákony, chtějí si vydělat víc peněz než doma, takhle nemůžou přeci zvyšovat kriminalitu ve svém okolí. A to je zájem nejenom vlády, nejenom ministerstva vnitra, ale snad i těch firem. Já si pořád neumím představit, že by jedna z velkých firem, které vynakládají obrovské peníze na svůj marketing, na svoji propagaci, tak jeden jejich zaměstnanec s jejich logem na montérkách, nebo kdekoliv, který pokřikuje na ženy, případně rozbíjí flašky ve 12 hodin v noci na jedné z rušných tříd nebo napadá lidi kolem sebe, ať už slovně nebo fyzicky, vždyť jim to strašně škodí. My chceme společenskou zodpovědnost těch firem, chceme vytvořit systém, který bude funkční. A než sem dovezeme další desítky tisíc zaměstnanců, tak jednak chceme, aby se zvedly platy českým lidem a vedle toho, aby tady byla jasná pravidla. A to, že ty firmy říkají, že to je problém státu, já to tak beru, v pořádku, ale je to problém státu v nastavení toho systému. Ten nemůže znamenat, že ti cizinci si tady budou dělat, co chtějí a my to budeme tolerovat. To prostě není možné. Takže průmysl se neobejde, chtějí další statisíce nebo 100 tisíc lidí, ale bez toho, aby se nastavovaly ty podmínky, budeme dělat všechno pro to, aby to nebylo tak jednoduché. Samozřejmě je tady problém i s cizinci ze zemí Evropské unie a jejich vstup na české území je daleko, daleko jednodušší, než dovážení třeba Vietnamců nebo dalších národností. Ale my chceme jasná pravidla, to je celé.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko, měl by stát omezit příchod dalších cizinců do České republiky nebo ne?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
3 roviny. Měl by nastavit co nejpřísnější pravidla v situaci, kdy se někdo z těch zahraničních pracovníků dopustí přestupku nebo dokonce trestného činu, tak tam má jasně zaznít, že se prostě po dlouhou dobu nebude smět do České republiky vrátit.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Je-li to občan EU, je to obrovský problém.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Vím o tom, ale tady je na nás, abychom dokázali i tohle do budoucna řešit. Ale vnímám to jako první rozměr. Jako druhý významný rozměr to, že se bude méně spoléhat vláda na intenzivní pobídky na budování velkých továren v místech, kde na to není připravená infrastruktura, kde ti lidé fakticky nejsou a potom se tam musejí dovážet. V tomto směru to znamená daleko odpovědněji nakládat i s investiční politikou státu. A třetí rozměr, samozřejmě co nejlepší spolupráce policie, místních policií a samozřejmě těch konkrétních firem. Tady musí, jak města a obce, tak samozřejmě stát prokázat co největší pružnost, aby tam, kde ten problém vzniká, dokázali posílit právě obvodní oddělení, aby dokázali posílit třeba i ve městě, v obcích a v tomto je složitější, protože samozřejmě jak stát, tak obce mají i své omezené rozpočtové prostředky. Ale co pokládám za důležité a vlastně za nejdůležitější, aby se stát choval opravdu co nejodpovědněji ve vztahu k budování infrastruktury, k namíření investičních pobídek tak, aby nevytvářel do budoucna vážné problémy, které potom mají i ten rozměr, který následně musí stát, města a obce řešit.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ta represe je poslední vlastně krok v celém tom řetězci, tady je potřeba, aby spolupracovali zaměstnavatelé, stát, kraje, obce, dopravní obslužnost, systém ubytování, kvalita ubytování a vymáhání zákona. My si nemůžeme dovolit, aby v řádech několika set procent narostl počet přestupků v Kvasinách. Plzeň další případ. Ale to nejsou Plzeň a Kvasiny, to je další města po České republice. A pokud sem má dojít další desítky tisíc zaměstnanců, tak my chceme jasná pravidla. Jedním jasným pravidlem je, aby zaměstnavatel, který zjistí, že jeho zaměstnanec porušil v České republice zákon, že s ním ukončí pracovní poměr. To je o tom, že tady dneska bezbřeze působí agentury práce, je jich tady snad kolem 2 tisíc. V Německu je jich 17. Jasná pravidla, která tady budou fungovat. A my si nemůžeme dovolit, aby naše města a ulice nebyla bezpečná, jestli prohrajeme tenhle souboj, tak prohrajeme souboj o důvěru lidí ve stát a to si nemůžeme prostě dovolit. To znamená, to je ta cesta, kterou jdeme. A ta deprese je pro mě poslední krok, je to celý řetězec opatření, kde potřebujeme obce, potřebujeme ministerstvo průmyslu obchodu, ministerstvo práce a sociálních věcí a další subjekty, které jsou na cestě, včetně krajů, dopravní obslužnost, dovážet zaměstnance z míst, kde je ubytování. Máte pravdu, že tam, kde není infrastruktura, měl by stát být velmi obezřetný s budováním nových zón. A je otázka, jestli ta honba za tím ziskem těch firem, která je v neprospěch občanů, kteří žijí v jeho okolí, za to stojí. Pro mě.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady se shodujeme. A já znovu jenom zdůrazním, že je to také o tom, jak odpovědně bude zacházet stát se svojí investiční politikou a tady v tom obávám se opravdu i současná vláda selhává.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Vláda selhává, jsou určité územní plány, ty firmy sem přicházejí a nejsou to pouze pobídky státu, ale samozřejmě staví na zelených polích v rámci územních plánů krajů. Je otázka, jestli ty kraje a ty obce přistupují k těm územním plánům zodpovědně. Je otázka, jestli je možné, aby firma, která avizuje 1500 zaměstnanců, jich pak přivezla 5 tisíc bez toho, aby zajistila zázemí pro ty lidi. Není možné, aby v Kvasinách 150 aut parkovalo, kde chce. Není možné, aby nám cizinci jezdili 150 kilometrů v hodině přes obce, kde jsou děti. Prostě to všecko musí skončit. A my chceme, aby ti lidé přicházeli, aby pomáhali průmyslu, aby nám nedestabilizovali tu situaci v okolí firem, které tam jsou. Nic víc nechceme. Mně to přijde zodpovědné a velmi se divím, že někdo říká, že to je volební kampaň. Tak počkáme rok, než to budeme dělat? To prostě není možné. Ten případ je teď, jak hejtman Královéhradeckého kraje, Plzeňského kraje požádali o nějakou součinnost, je to pilotní projekt a chceme to rozšířit na celou Českou republiku.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ale my nejsme komentátoři veřejného dění. Vy můžete zasáhnout, můžete to spravit, můžete to udělat tak, aby to fungovalo lépe, po tom nepochybně voláme. A tady já se jenom obávám, že je to zatím v kategorii v rovině příslibu. A já bych byl rád, aby to dostalo podobu konkrétních kroků, aby se ten problém fakticky vůbec objevovat nemusel a nemusel řešit.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pane místopředsedo, v těch oblastech, kde je tento problém, policie už výrazně navýšila svoje kapacity, svoje síly a znovu říkám, ta represe je jenom konec toho řetězce. My potřebujeme celkové, ucelenou snahu všech těch firem, včetně společenské zodpovědnosti těch firem, které sem chtějí ty lidi dovážet. Znovu říkám, bezbřehá investiční aktivita těchto firem a honba za ziskem nám nemůže destruovat to okolí, kde ty firmy stojí, prostě to si nemůžeme dovolit. A proto volám po nějakém uceleném konceptu. To, že tam pošleme o 100 policistů víc, to je to nejmenší, to můžeme udělat, to není problém, ale nevyřeší to celkový problém, který máme. A hlavně jsme v situaci, kdy firmy volají po dalších desítkách tisíc lidí a než je tedy dovezeme, jestli vůbec, tak chceme nastavit jasná pravidla, a tady potřebujeme, aby možná opozice a koalice zněla jednotně.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady nepochybně znít jednotně bude. Koneckonců vláda práva je jeden ze základních pilířů občanských demokratů, tak v tomto ohledu můžete počítat s tím, že vás občanští demokraté podpoří.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, pojďme se podívat na ten argument zaměstnavatelů, kteří opakovaně tvrdí, že s cizinci žádné problémy v průmyslových zónách nejsou a navíc by jim chyběli v tom pracovním procesu. Pane ministře.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já myslím, že bych jim doporučil se podívat v Plzni na Americkou nebo v Kvasinách a v jejím okolí do nějakého supermarketu, aby se zeptali starostů a těch municipálních tedy politiků, krajských, městských, kteří říkají úplně jiné zkušenosti, aby se zeptali lidí. Zrovna včera nějací cizinci opět v Plzni byl konflikt v noci, kdy někoho napadli, pak zdemolovali policejní celu. Tohle to nemůžeme prostě tolerovat. To není honba proti cizincům. Já bych byl velice rád, aby ten systém, kde ti lidé jsou nějak ubytovaní, nějak zaměstnaní, a ctí pravidla, já nechci vůbec tady říkat, že se chceme to řešit stejným modelem, jako mají některé arabské země, kde ti lidé okamžitě ztrácí pracovní povolení, okamžitě opouští tu zemi. To si nemůžeme dovolit na tom jednotném trhu. A notabene znovu říkám, jsou to problémy mnohdy Poláků, Rumunů, Bulharů, kteří jsou součástí Evropské unie, pro nás je zásadní, aby pokud tito lidé něco spáchají, aby ta firma, která je zaměstnává nebo ta agentura, s nimi ukončila pracovní poměr. Prostě tam musí přijít nějaký trest, nějaká sankce, musíme vyslat jasný signál o tom, že tohle u nás prostě není možné. Já nechci opravdu, aby ti lidé v okolí těchto velkých firem přestali věřit v to, že v této oblasti platí právo. A to, že nám klesá obecná kriminalita, to je dobrá zpráva, ale já to těžko vysvětluju těm lidem v Kvasinách, ti tomu prostě nevěří.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A jak ten argument, že by jim chyběli ti pracovníci, jak chcete na ty místa...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já jsem přesvědčený, že by jim chyběli a právě proto, že by jim chyběli, tak teď je debata na to, aby nám pomohli s tímto řešit. Já chápu, že chtějí víc vyrábět, víc vyvážet, je velkou otázkou...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Nějaká další jednání s firmami?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Bezesporu. Je vytvořená široká pracovní skupina, budeme chtít jednat jak se zástupci, kteří v sobě začleňují ty ubytovatele, tak samozřejmě ti, kteří jsou těmi, protože na začátku vždycky je to ve své podstatě o penězích. Ten, kdo platí, ten poroučí, ve své podstatě tady platí ti velcí zaměstnavatelé agenturám, najímají si zaměstnance a s nimi potřebujeme dohodnout ta pravidla. Protože pokud budou dál platit každému na potkání bez toho, aby museli splnit nějaká základní pravidla, tak to v životě nevyřešíme. A můžeme tam posílat policistů, kolik chceme. My je tam pošleme, ale není možné, aby ti policisté vyřešili represí na konci úplně všechno. To prostě možné není.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A jak chcete, pane ministře, regulovat počet pracovních agentur. Zmínil jste, že jich je mnoho.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Změnou zákona, jednáme o tom s paní ministryní Marksovou, ten zákon je v běhu. A je potřeba tam nastavit jasná pravidla, není možné, aby ty agentury vznikaly, zanikaly jak na běžícím páse, aby si nesplnily zákonné podmínky, aby neměly pravidla, která tady mají být. Prostě přijít sem do České republiky je výsada pro ty lidi, oni si sem přijdou lépe vydělat, postarat se o rodinu, takhle není možné, aby v tom systému 888, 8 hodin pracuju, 8 hodin spím, ale 8 hodin se bohužel i nudím a občas část z nich dělá nepořádek v těch českých městech, já neříkám, že všichni, ale ta menšina hází špatné světlo na ten zbytek. A pokud lidé přestanou věřit ve stát, tak je to hlavně proto, že to vidí na té ulici. A jestli prohrajeme ten souboj o tu ulici, můžeme těm lidem vyprávět o zbytku kriminality, co chceme, oni to vidí každý den ve svém okolí a jsou tu určité ostrůvky problémů, ale ani ty si nemůžeme dovolit. Ale to není po cizincích, to je samozřejmě o vyloučených lokalitách, kdy to dělají čeští občané, i tam je potřeba přidat.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Regulace práce pracovních agentur bude to mít podporu občanských demokratů, pane místopředsedo?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Bude-li to rozumné, bude to opravdu směřovat k tomu, že vyřešíme ten problém, tak na tom se určitě budeme podílet. Já bych na druhou stranu nechtěl tady nahrávat jako ještě větší regulaci, tady je potřeba ale stanovit jasná pravidla, v tom se shodujeme. Myslím, že je také jasné...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
V Německu 17 agentur. Česká republika 2000.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To je jasně vypovídající obrázek. A znovu říkám, tady je potřeba stanovit přísnější pravidla. Platí, že nejenom v oblasti průmyslu, ale i v dalších oblastech prostě budeme potřebovat zahraniční pracovníky, taková je realita. A mělo by to být rozumné, kultivované a nesmějí vznikat problémy, které vznikají.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, pojďme otevřít ještě jedno téma. K tomuto vám děkuji. Je to novinka, která se týká zbraní. Jde o to, aby lidé, kteří legálně drží zbraň, ji mohli použít na osobní obranu proti teroristům, třeba v případech jako byly útok v Nice nebo v Berlíně či nedávno v pařížském Louvru. Ministerstvo vnitra chce, aby lidé měli ústavní právo se bránit. Zákon chce předložit vládě. Pane ministře, vy jste řekl, že od návrhu nehodláte ustoupit. Své kolegy budete přesvědčovat. Už se vám to daří?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
My jsme měli debatu s panem premiérem a s dalšími kolegy z vlády, a protože čas kvapí a ta vláda opravdu už má před sebou několik měsíců své činnosti, do toho vstoupí volební kampaň, tak jsme se dohodli a rozhodli, že to podáme jako poslanecký návrh, který je podepsán. V současné době ty podpisy má u sebe pan předseda Váňa, předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Kteří poslanci podávají...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podávají to především poslanci sociální demokracie, ale už jsou tam připodepsáni i poslanci ostatních stran, tuším, že tam je i zástupce za ODS. To znamená, kromě TOP 09 si myslím, že tam jsou snad všichni zástupci všech politických stran. A my tím chceme ušetřit čas, abychom byli schopni ten zákon projednat. Víte. Nám se nejedná ani tolik o to, aby to ti lidé použili proti teroristovi, pro svojí osobní ochranu, to můžou už dnes. My chceme, aby v nejvyšším de facto systému práva v České republice, teda v ústavním právu, toto bylo jasně deklarováno. My jsme podezříváni z toho, že to má spojitost s evropskou směrnicí, ta směrnice to pouze urychlila. Ale my chceme vytvářet systém aktivních záloh, jako má armáda, chceme, aby ti lidé procházeli školením. Nechceme umožnit, aby zbraň v České republice měl každý. Protože čelím mnoha otázkám, tak jsem natočil nějaký krátký videoblog, který by snad dneska už měl být k dispozici, kde se pokouším lidem vysvětlit, o čem to vlastně je, já tu nechci zavádět Divoký západ. Cesta ke zbrani bude stále stejně složitá jako dnes. Ale vedle toho chceme vytvořit systém, který umožní občanům České republiky, kterým dáme právo držet legálně zbraň a dneska ji mnozí drží, nepáchají s ní trestnou činnost, aby si byli vědomi toho, že ji můžou použít na svojí ochranu a obranu, nejenom proti teroristovi, ono je to jedno, jestli na vás útočí zločinec s nožem, nebo jestli je to terorista. Prostě na svoji osobní ochranu, aby ti lidé věděli, že to právo je deklarováno ústavou.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Na začátku byla ale ta zbraňová směrnice, která je opravdu pro občanské demokraty nepřijatelná.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Zbraňová směrnice Evropské unie, pojďme to připomenout. Ano, která zpřísňuje podmínky držení...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Která velmi významně zpřísňuje, ale nesmyslně, přece víme, že z těch teroristů nikdo nedržel legálně zbraň. A větší regulací se tím pádem v žádném případě teroristickým útokům nezabrání. Česká republika má tu výhodu, že má velmi kvalitní legislativu v této oblasti. Já tvrdím, že nepotřebujeme žádný další zákon, musíme se ubránit přijetí té právě zmiňované zbraňové směrnice, která je prostě negativním vlivem v Bruselu v tomto okamžiku. A máme pro to podniknout, co bude v našich silách. Občanští demokraté budou jednoznačně zastávat názor, že se, v případě, že přijata bude, máme obrátit na Evropský soudní dvůr. Návrh, který přináší ministerstvo vnitra a pan ministr, já pokládám za trochu nesystémový, ale říkám zároveň, nebude-li zbytí, tak i v tom prostředí, které je legislativně správně nastavené, to jako alternativu nejzazší prostě přijímám.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
V čem je to nesystémové, pane místopředsedo?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Protože nepotřebujeme přece přijímat další úpravu ústavy a bude záležet v takovém případě na tom, jakým způsobem se podaří nastavit ten prováděcí předpis, ten prováděcí zákon. Bývá pravidlo, že ďábel se skrývá v detailu a může se snadno stát, že ten krok přinese do českého prostředí víc nejistoty a víc problémů, než kolik je tam dnes. Já bych si dovedl představit, a je to konzervativní názor, že jestliže něco funguje správně a není tam problém, tak se to nemá měnit, protože ta změna je většinou k horšímu. Tak bych v tomhle případě volal po tom, abychom dokázali zabránit tomu, že se v českém prostředí bude přijímat zbraňová směrnice, která je opravdu špatná, je zbytečnou regulací, která bude obtěžovat spoustu konkrétních lidí v České republice, od lesníků přes myslivce až opravdu po lidi, kteří přicházejí třeba se zbraní do kontaktu při startování atletických závodů. Tak to nechci připustit. A myslím si, že v tomhle směru je potřeba říci jasné ne a nastavit ty podmínky tak, abychom se tomu mohli bránit.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, je to nesystémové, jak tady zmiňuje pan Kupka.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ty myslivce to obtěžuje poměrně málo, téměř vůbec. Problém je ten, Česká republika a čeští milovníci zbraní se zamilovali do poloautomatických zbraní, jsme držiteli z téměř nejvyššího počtu těchto typu zbraní v Evropě na počet obyvatel. A čeští občané se k nim chovají řádně a svědomitě. A ti, co mají zbrojní průkaz, tak nepáchají trestnou činnost, je to marginální problém. Evropa jde úplně špatnou cestou a po útocích ve Francii, tehdy Francie se rozhodla něco udělat, cokoliv, aby vyslali občanům nějaký signál, že se s tím prostě něco děje. Ten signál byl špatný. My jdeme ve dvou rovinách. Jedna rovina je žaloba na směrnici, která se připravuje. My si myslíme, že to je porušení primárního práva, myslíme si, že Evropa zasahuje do primárního práva, kam zasahovat nesmí. Notabene v té důvodové zprávě, proč se ta směrnice přijímá, je, že tím budeme bránit terorismu, to je naprostý zjevný nesmysl.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady se shodujeme.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
V životě žádný terorista neměl legálně drženou zbraň. Naopak. Kdyby tato směrnice byla teda implementována do českého právního řádu, tak se obávám, že spoustu těch zbraní, které jsou dnes legální, zmizí, ti lidé se jich nebudou chtít vzdát. A naopak tím pomůžeme prostě tomu, proti čemu bojujeme a to jsou nelegálně držené zbraně. Takže to je naprostý a zjevný nesmysl. A ta žaloba bude, my jí prostě připravujeme. V momentě, kdy parlament přijme tuto směrnici, tak na následující vládu já donesu návrh žaloby na Evropskou komisi, ale, ale...Rok a půl by měla být implementována od doby přijetí směrnice, když se podíváte, jak fungují evropské, Evropský soudní dvůr například ve vztahu žaloby na kvóty, tak po roce není rozhodnuto. Obávám se, že se ty lhůty nemusí potkat. Vedle toho změna ústavního práva reaguje především na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě. Já chci bezpečnou Českou republiku a bezpečný svět kolem nás. A já chci, aby čeští občané, kteří legálně nabydou zbraň podle velmi přísných podmínek, měli to právo zakotvené v ústavě, a vedle toho se vytvořil systém jakýchsi aktivních záloh, kde ti lidé splní základní podmínky, roční přezkoušení, například roční střelba a tak dále, a tak dále, kdy přijdou k tomu zkušebnímu komisaři. A to nám umožní tu směrnici implementovat v co nejmenším rozsahu. Budu-li ministr vnitra do konce této vlády, budu dělat všechno pro to, aby ta implementace nebyla. A budu přesvědčovat své kolegy, abychom neimplementovali i za cenu postihů, protože toto je opravdu zjevný nesmysl. A poslední věta a končím. Nemůže rozhodovat o legálnosti či nelegálnosti zbraně velikost zásobníku. Prosím pěkně, to je takový nesmysl, že já nejsem o tom schopen přesvědčit, sám sebe už vůbec, ale nikoho z těch lidí, kdo to drží. A tady ta Evropa si v České republice dává vlastní gól. Já si myslím, že Evropu potřebujeme. A tady zkazíme té Evropě strašně image a kazí si ho Evropa sama.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Poprosím o krátkou reakci, pane místopředsedo.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
V odporu proti zbraňové směrnici byli občanští demokraté první a od začátku tvrdili, že to je cesta špatným směrem. Záleží nám na tom, aby bylo v České republice a v Evropě bezpečno. A zbraňová směrnice, nejenomže tomu neprospěje, ale dokonce přesně, jak bylo řečeno, půjde proti tomu, protože v okamžiku, kdy přeženete regulace, tak se samozřejmě v ten okamžik posílí šedá zóna, posílí se způsob, jak držet zbraně nelegálně a řada lidí se k tomu bude utíkat. A to je špatně, tak by to být nemělo. A Česká republika má udělat všechno pro to, aby to nemuselo nastat.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji. Pozvání do Partie dnes přijal ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec. Díky, že jste přišel.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Děkuji za korektní debatu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A místopředseda ODS Martin Kupka. I vám děkuji.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Také děkuji a pěkné poledne.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A vám, milí diváci, přejeme hezký zbytek neděle.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Dobrý den u nedělní Partie televize Prima. Naše pozvání dnes přijali ministr vnitra a 1. místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Dobrý den.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Dobrý den, děkuji za pozvání.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A Martin Kupka, místopředseda ODS. I vám dobrý den.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Dobré dopoledne.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Na konci týdne rozbouřila politickou scénu zpráva sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Tady je závěr: Cílem přeskupení prý nebylo odstranit bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu a nemělo ani omezit činnost některých útvarů policie nebo zastavit vyšetřovaní velkých kauz. Reorganizace policie stála na začátku největší koaliční krize. Dusno je i teď po zveřejnění této zprávy. Pane ministře, české Palermo vyhrálo, řekl Andrej Babiš krátce po zveřejnění té zprávy. Urazil vás ten výrok?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Andrej Babiš tyto silné výroky používá dost často. My jsme si na to už tedy skoro bohužel, musím říct, zvykli. Za ty 3 roky Andrej Babiš dával na začátku důvěru té komisi. Robert Šlachta dával důvěru té komisi. A když na konci se ukázalo, že ty výsledky nesvědčí, nevoní, nevyhovují, tak okamžitě útočí. Já mám tady novinku, to je mediální analýza celého toho dopadu té kauzy a tam je přesně popsáno, jak se k té věci chovaly Lidové noviny, Mladá fronta, tedy noviny Andreje Babiše a hnutí ANO, jak se k tomu chovala ostatní média. My ji příště zveřejníme. A jasně z toho plyne, že celou tu kauzu se snažily média hnutí ANO, tedy politická média, rozpoutat, držet a de facto účelově ohýbat. Ta analýza bude k dispozici, dělal ji renomovaný...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Nicméně máte ji už sebou teď...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ta analýza je úplně čerstvá.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
To hlavní sdělení.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Hlavní sdělení je takové, že Lidové noviny, Mladá fronta, tedy noviny, které patří Andreji Babišovi, a jsou to politické noviny hnutí ANO, tak tu kauzu ohýbaly v titulcích, v obsahu, v záměrných změnách citací a tak dále, a tak dále. I ta četnost více než 50 procent mediálního prostoru věnovaly Lidové noviny, Mladá fronta této kauze z celého toho koláče všech médií, které se tomu věnovaly. Já to vidím jako zjevnou snahu hnutí ANO to zneužít v politickém boji.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
V politickém boji před volbami do krajských...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
V politickém boji obecně a samozřejmě se to slilo s těmi krajskými volbami, protože když se podíváte nebo vzpomenete si na billboardy Andreje Babiše, tak on se tam toho tématu velmi silně dotýkal.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ovlivnila tato kauza výsledky voleb?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
To lze těžko říct, ale myslím si, že ano, že to mohlo mít vliv v řádech jednotek procent na výsledek hnutí ANO a naopak to mohlo snížit výsledek sociální demokracie. Ale to musí někdo změřit, to je můj osobní pocit, nevím, jestli to tak je. V každém případě tady je jasné, a dělal to renomovaný profesor Karlovy univerzity, že Lidové noviny, Mladá fronta zjevně ohýbaly pravdu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Hned poté, po zveřejnění té zprávy padaly výroky o tom, že by se měl Andrej Babiš omluvit, budete na tom trvat, uložila mu to i sněmovna, nicméně to doporučení je jaksi formální, budete ho k tomu vyzývat a budete na tom trvat?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Když teď budu vyzývat Andreje Babiše, aby se omluvil, tak přesně vím, co se stane, on se nemluví, všechny nás pozuráží. Mně to přijde naprosto zbytečné. Je potřeba, aby lidé znali pravdu, aby si udělali obrázek sami. A Andrej Babiš, ať se s tím srovná, jak chce. Já po něm žádnou omluvu osobně nepožaduji.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo, vy jste označili výsledky té, té analýzy hned ve sněmovně, nicméně jak vnímáte s odstupem těch 3 dnů ty výroky Andreje Babiše na...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že z toho...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
...adresu komise, na adresu předsedy komise, pana Blažka, vašeho člena.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To nechci moc komentovat, protože myslím, že tady zaznělo, že si i o tom lidí musejí udělat představu. Ta komise byla složená z lidí z celého politického spektra a svůj závěr přijala jednohlasně. To je přece důležitá zpráva pro veřejnost. Co já pokládám za velmi vážné z hlediska závěru, tak je jednak to, co tady už zaznělo a to jest, že opravdu v tomhle případě celou tu kauzu hnutí ANO a Andrej Babiš zneužili v politickém boji. A to je i v době, kdy se chystají další, tentokrát parlamentní volby, vážné sdělení, že se musíme mít na pozoru, protože k něčemu podobnému může docházet. Tady jasně zaznělo, a je to černé na bílém, že ona reorganizace i odchod pana plukovníka Šlachty nebyly účelové a nebyla za tím politika. Naopak ten, kdo z toho udělal politiku, kdo to využil v politickém boji, bylo hnutí ANO a Andrej Babiš. Co já pokládám za další důležitou negativní zprávu, a v tomto směru je to opravdu věc, která dopadá na vládu České republiky jako celek, tak je skutečnost, že tím utrpěla Policie České republiky, že to v tuto chvíli znamená, že se znovu těší menší důvěře veřejnosti, než se těšila před celou tou kauzou. Koneckonců i ta komise vytkla ministrovi vnitra, vytkla vedení policie, že to nebylo dobře připraveno, že v tomto směru tak vážný krok, a o vážný krok se nepochybně jednalo, měl být více diskutován jak s politickými partnery, tak také s odbornou veřejností, to pokládám za další důležitou zprávu. A co je pro českou veřejnost ještě zarážející, je fakt, že tady se objevila velmi vážná roztržka v té koalici, taková, že na jedné straně dokonce, jak pan ministr Babiš, tak pan ministr Pelikán uvažovali o tom, že by odešli z koalice, že by to znamenalo...nic se nestalo, takový krok neučinili. Teď je otázka, jestli něco podobného udělá pro změnu sociální demokracie, když se ukázalo, že tady opravdu zeje obrovská propast mezi jimi a hnutím ANO a to, řekl bych, principiální. Pokud se tímto způsobem odehrává spor v koalici, o to, jakou důvěru bude mít Policie České republiky, tak podle mého soudu to je na vyvození vážných závěrů, aby to nezůstalo jenom u slov, teď jsme byli svědky...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Jak si ty vážné závěry představujete, pane místopředsedo, co by měla dělat sociální demokracie v tuto chvíli?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To jsme zaznamenali i v médiích ve čtvrtek nebo v pátek, kdy pan premiér tedy použil peprné slovo pro jiný problém. A já se bojím, že zůstane u silného slova, ale gesto nebo čin budou mít tak sílu mouchy, navíc to nevyjde. A to myslím, že je pro českou veřejnost vážný problém, protože pokud se tu odehrává jenom divadelní scéna, jenom překřikování ve verbální rovině, ale není za tím žádný konkrétní čin, například tedy rozvázání koaliční smlouvy, odchod z vlády, no tak to potom nemá smysl a veřejnost si časem může myslet, že je úplně jedno, jaká slovní přestřelka se odehraje mezi vládními představiteli, reálný dopad bude nulový.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pan kolega má zjevně krátkou paměť, musíme se vrátit do doby vlády ODS s Mirkem Kalouskem...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tehdy ministři odcházeli...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...s Mirkem Kalouskem, kdy se pan Nečas s panem Kalouskem hádali co 14 dní a ta vláda neděla de facto nic jiného. Takže my ty střety s Andrejem Babišem máme, my je dohrajeme do konce, my budeme chtít nějaké vyjádření, které bude založeno ne na dojmech, ale na důkazech, na tom, co se opravdu stalo. K tomu slouží ta mediální analýza. Já ji dám všem poslancům parlamentu, všem senátorům, zveřejním to, ať ta veřejnost to vidí, co se tam vlastně dělo, nedělo. Hnutí ANO se k tomu musí nějak postavit, pokud, že se k tomu postaví pouze tak, že zase bude napadat, křičet a urážet, tak ať to veřejnost vidí. Na druhou stranu ta vláda má před sebou ještě 8 měsíců vládnutí a já odmítám, že bychom se měli 8 měsíců hádat a neposunout dál zákony, které tahle země prostě potřebuje.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Je to možné, zhorší se teď vztahy v koalici, je-li to možné, aby se...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Byla Poslanecká sněmovna, kde hnutí ANO zablokovalo úplně nesmyslně zákon o přijetí elektronického občanského průkazu. Uvidíme, jestli se nám podaří tady tu atmosféru změnit. Pokud by se nezměnila, mělo by to znamenat vleklé přestřelky a roztržky, tak je to na debatu v koaliční radě. Koaliční rada je ve středu. Já předpokládám, že tam si řekneme, co vlastně chceme, jaké jsou priority na těch 8 měsíců. Ale já odmítám, abychom 8 měsíců se hádali a nic nedělali. Pokud by to takto mělo být, tak ta vláda ztrácí smysl. Já doufám, že i kolegové z ANO trošku vychladnou. Pan kolega Pelikán naštěstí znovu nerezignoval, takže doufám, že nějakým způsobem se popere s tím usnesením Poslanecké sněmovny. A pokud ho chce odmítnout, tak musí dát na stůl relevantní důkazy, proč, nějakou analýzu, kterou zpracuje, kdy vyvrátí tedy to, co ta sněmovna chce, že je v neprospěch. Ale není možné to odmítnout a priori hned první den, takzvaně na první dobrou říct prostě já to dělat nebudu. My jsme v té sněmovně zodpovědní jako vláda, ta sněmovna nám dává důvěru a to je naprosto jasný důkaz neúcty vůči parlamentnímu systému. A nezlobte se na mě, já chci žít v demokracii a v parlamentním systému, byť má spoustu nedokonalostí. Tak pořád je to to nejlepší, co svět vymyslel.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ještě jedna poznámka k závěrům té vyšetřovací komise. Ona v tomhle směru udělala ještě jeden pozitivní krok, že dala i nějaká doporučení vládě. To pokládám také za důležitou věc. A zpochybnila například některé kroky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, také tam bude směřovat jedno trestní oznámení. A zároveň vyzvala vládu a fakticky ministra Pelikána, aby se věnoval i personálním záležitostem v tom vrchním státním zastupitelství. Já myslím, že tady je jasné, když použiji analogii například z oblasti zdravotnictví, pokud by nějaká nemocnice potřetí špatně odoperovala slepé střevo, tak by u toho byly všechny televizní štáby, okamžitě by odcházel ředitel nemocnice, primář, pravděpodobně by proběhl vážný soudní spor s tím konkrétním lékařem. Tady bylo konstatováno, že vrchní státní zastupitelství porušilo základní pravidla - presumpci neviny, princip zdrženlivosti a celou řadu dalších věcí, a to je přeci vážně, nejenom k zamyšlení, to je opravdu k tomu, aby proběhl nějaký konkrétní krok ze strany vlády, potažmo ministra Pelikána, potažmo nejvyššího státního zástupce.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já chci říct jednu jedinou věc. Na té kauze jsme prohráli všichni. Prohrál český stát, prohrála policie, prohrála sociální demokracie, prohrálo de facto hnutí ANO. Snad jediným vítězem celé té kauzy je Robert Šlachta, který se posunul na novou pozici, získal de facto nového chlebodárce. Ale všichni ostatní jsme prohráli a to se nemůže přeci dít. A já doufám, že hnutí ANO pochopí, že zahrávat si s těmito tématy v politickém boji je minimálně nezodpovědné. Pořád ještě věřím, že k tomu dojdeme, pokud ne, tak ta debata bude velmi složitá.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To, že jsme prohráli všichni, je smutné konstatování.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ale pravdivé.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Je to bohužel odpovědnost vlády České republiky. Já to vnímám jako pozitivní sebekritiku, ale mrzí mě to, protože v okamžiku, kdy česká veřejnost místo toho abychom potvrdili důvěru v policii, důvěru ve vládu, tak se ocitáme v situaci, kdy...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pane místopředsedo...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ono to má dopad i na to, jak se vám daří obsazovat pozice policistů, protože v okamžiku, kdy policisté sledují, jakým způsobem se hádají čelní představitelé policie, tak přirozeně těžko můžou k tomu...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pane místopředsedo, to nemůžete myslet přeci vážně. Já jsem zdědil policii po vás s dvěma policejními prezidenty. Ta policie byla v rozkladu, vaše vláda policistům, hasičům a bezpečnostním složkám sebrala 10 procent ze mzdy. Vy jste naprosto destabilizovali bezpečnostní sbory.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To přece je naprostý nesmysl.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
To není naprostý nesmysl.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ukazuje se, že naplňujete strategii, kterou...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podívejte se, podívejte se.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To, že slučujete protimafiánský a protikorupční útvar, je mimochodem zakotveno dávno v historii v koncepčních materiálech, které přinášely vlády ODS.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Před chvílí jste říkal, že jsme to málo projednali a teď je to teda dlouhodobý koncepční záměr, tak já už tomu teda moc nerozumím. Na druhou stranu...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Konkrétní krok...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...za doby vašich koaličních vlád, kdy tam vládl Radek John, tak ta policie byla zdecimovaná, stejně...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já se Radka Johna v žádném případě zastávat nebudu...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...bez investic. To byla vaše vláda.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Na druhou stranu je možné říci, když se podíváme 10 let zpět, jak se otevíraly nové služebny, jak se vybavovala Policie České republiky. A mimochodem z těch kroků i dnešní obraz české policie těží. A můžete samozřejmě, já chápu logicky vaši rétoriku... Ale když se zeptáte...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
37 tisíc policistů, ta vaše vize byla metropolitní policie a zprivatizovat bezpečnostní prostor. Podívejte se, prosím.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To není pravda.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podívejte se, prosím pěkně, na ty koncepční materiály. Měl jsem policistů 40 tisíc a za 3 roky, co tady je tato vláda, tak klesla obecná kriminalita o 40 procent. Podívejte se, prosím pěkně, na ta čísla.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Podívejte se, na druhou stranu na to, co říkají sami policisté, podívejte se na to, co se reálně podařilo.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
A myslíte služebny, kdy první z těch služeben byla kancelář ministra Langera za 18 milionů, to jen ten start těch služeben P 1000.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Vedle toho je tam ale...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Vy máte opravdu ale, pane předsedo, krátkou paměť.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ne, počkejte. O 18milionové kanceláři já nic nevím. A co se týče reálného...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Včetně heliportu, který...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
..tak se můžete podívat na to, co se skutečně odehrávalo v České republice, jak se dařilo otevírat jednotlivé služebny a jak se tehdy skutečně Policie České republiky přibližovala veřejnosti. To pokládám za velmi významné a...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
2 policejní prezidenti, destabilizovaný sbor, policisté a hasiči minus 10 procent z výplaty. Klesající počet policistů. Žádné nové služebny, téměř nulové investice, vy jste dokonce za doby Kalouska, vy jste...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Nulové investice, to je naprostý nesmysl.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Vy jste za doby Kalouska dokonce to dovedli tak daleko, že ti policisté neměli na benzin, pane místopředsedo. Prosím pěkně, pojďme tu debatu vést někde spolu, já vám ta čísla ukážu, je to na 2 hodiny a pak si pojďme říct, kde je to racio, ale...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Pojďme se bavit o tom, co do budoucna. Pojďme se bavit o tom, jestli, když jste například před 2 lety v souvislosti s Uherským Brodem sliboval vybavení prvosledových hlídek balistickou ochranou, když jste sliboval, že budou mít dlouhé zbraně. Já jsem teprve včera zaznamenal, že se to někde podařilo, ale také v té informaci jasně zaznělo, že to plné vybavení se odehraje až někdy za další 3 nebo 4 roky. Tak to je teda další zpráva o tom, jak se daří naplňovat...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podívejte se na rozpočty za vašich vlád policie, podívejte se na dnešní, podívejte se na nákup aut, podívejte se na vybavení, je tam dramatický nárůst, je tam nárůst policistů. Za vás to bylo 37 tisíc.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Co se týče vozového parku, tak tam je úplně jasné, co se podařilo...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
A směřovali jste...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, my jsme trošku utekli od té debaty. Pojďme se vrátit k tomu původnímu tématu. Pane ministře, vy jste tady zmínil Roberta Šlachtu, ten nicméně našim reportérům řekl krátce po zveřejnění té zprávy ve čtvrtek, že ty informace, ze kterých komise vycházela, byly vylhané. V koalici je teď další spor okolo...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já se strašně omlouvám, ale...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ano.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
...ta komise vycházela z informací, které tam donesl Robert Šlachta. Takzvaná Šlachtova zpráva, která tam přišla, byla základ práce té komise. To byla zpráva, kterou Ivo Ištvan označil, když šel před novináře, doufám, že ji v životě neuvidíte, aby hned druhý a třetí a čtvrtý a pátý den ji tiskly Lidové noviny. Takže, prosím pěkně, ta komise vycházela z této zprávy, kde byly zaznamenány policejní kauzy, živé kauzy, odposlechy a vyslechla více než 20 svědků. Za pomoci analytiků z BIS dala dohromady velmi ucelený obrázek, co se stalo. A Robert Šlachta, když si vezmete zpátky jeho výroky, vítal komisi, říkal, že jí důvěřuje, tak já nevím, co změnilo jeho názor, ale pro mě to je velmi zajímavé.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A neshody v koalici jsou teď i okolo celní správy, ministr Babiš pro ni žádá více pravomocí, vy to odmítáte. Podle vás by to vyšetřování daňových deliktů zkomplikovalo, hned se k tomu dostaneme, a zanikla by daňová Kobra. Jak by zanikla? Možná to pojďme vysvětlit?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ta daňová Kobra dneska funguje na bázi spolupráce celníků nebo resortu ministerstva, ministerstva financí, ale rozhodující roli tam hraje policie. Před několika málo týdny měla celní správa tiskovou zprávu ke Kobře, aniž by ty policisty pozvali. A já tvrdím, že minimálně 50 procent z toho, co ta Kobra udělala, ne-li víc, je práce policie. A je to velmi dobrá spolupráce celníků a policistů. My jsme se před půl rokem s Andrejem Babišem dohodli na vytvoření pracovní miniskupiny, já ty pracovní skupiny, které nepracují a problém odkládají, nemám moc rád, ale tahle pracovala. Na jejím konci byly výsledky a výstupy, které jasně popisují, že stávající stav je funkční, vyhovující a že pokud ho změníme, bude to drahé a disfunkční. Oni tu analýzu od nás mají. A pouze zase se snaží dezinterpretovat. My jsme ji dokonce uveřejnili. To znamená, to jsou veřejně dostupné informace, které je možné získat a z našeho pohledu cesta rozšiřování kompetencí celníků je cesta do pekel.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Mluvíte o nákladech 150 milionů korun.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Zhruba.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
115 tabulkových míst.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ale ta čísla, která dneska jsou a byly v té komisi zastoupeny, ministerstvo vnitra, ministerstvo financí, naše složky, byli tam státní zástupci, a dali jsme jasnou analýzu, z které se ukazuje, že ty delikty, které se dnes vyšetřují na základě podnětů celní správy, jsou vyšetřovány velmi rychle. To znamená, tam není žádný důvod rozšiřovat pravomoci. A my nemůžeme donekonečna tu policii de facto vykrádat, brát jí víc a víc pravomocí, protože co z ní nakonec zbude. To znamená, pokud by ta analýza ukázala férově a poctivě, že to je potřeba, tak já budu poslední, který tomu bude bránit, ale tak to prostě není.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Říkáte, že k tomu není důvod. Co podle vás, podle vašeho názoru k tomu vede Andreje Babiše?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ty pokusy tady jsou už několik let, celníci a každá ta složka, ať je to celní správa, ať je to vojenská policie, ať je to jakákoliv složka státu, má přeci ambice na sebe natahovat, tedy atrahovat víc a víc pravomocí, ale tady ten stát musí říct dost a musí vytvořit nějaký funkční celek. Z našeho pohledu rozšiřování pravomoci celníků ten funkční celek nevytváří, proto jsme proti, byla to snaha snad každého ministra financí v minulosti nebo minimálně ta debata se vede opravdu velmi dlouho.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A hraje v tom nějak roli pan Šlachta podle vás?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pan Šlachta kritizuje nástup pana Laubeho na Českou poštu, který měl férové výběrové řízení mezi 7 lidmi. Robert Šlachta doputoval jako náměstek celní správy, kdy byl jediný adept. Já se k tomu příběhu už nechci skoro vracet. Já popřeju Robertovi Šlachtovi hodně úspěchů v celní správě. Jestli v tom hraje roli jeho osoba, snad asi ne. Ale já opravdu nevím tady to. A myslím si, že je potřeba, aby opravdu už vychladly hlavy a začali jsme pro stát něco dělat a přestali se tady okopávat nad tématy, které destruují jak ministerstvo financí, tak vnitra, je to strašně zbytečný příběh z mého pohledu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To je ale právě odpovědnost vlády, to, aby si vzájemně neokopávala kotníky. Já pokládám taky rozšiřování pravomocí celníků za zbytečné, škodlivé, ve výsledku drahé a pro stát neprospěšné. Tady přece máme jeden cíl. Státu záleží na tom, aby dokázal postupovat co nejlépe, co nejefektivněji proti organizovanému zločinu. Nemá smysl hrát si na nějaký resortismus, překřikovat se v tom, kdo bude mít víc nebo méně kompetencí. Já bych chtěl, a je to mimochodem konkrétní program občanských demokratů, zajistit to, aby tady jednotlivé složky státu dokázaly kooperovat, aby dokázaly společně postupovat proti organizovanému zločinu, proto například i ten nový sloučený orgán může být nakročením k tomu. Já předpokládám, že se podaří i v tomto směru zapojit do té práce bez jakýchkoliv hádek a překřikování celníky, ale to, co tu vzniká, samozřejmě vzbuzuje mnoho otázek. Čí je to zájem, do jaké míry v tom figuruje nebo nefiguruje pan plukovník Šlachta, tohle všechno...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Vy na to máte nějaký názor podle vás?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem to řekl, podle mého názoru je to škodlivé, zbytečné a já říkám...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ptám se, jestli v tom figuruje osobnost pana Šlachty?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já nechci spekulovat, ale to se přece nabízí každému, kdo čte sled těch událostí. Je pravda, že pan ministr Babiš o to usiloval opakovaně, i v době, kdy tam pan plukovník Šlachta nepůsobil. Ale v každém případě, a to pokládám za daleko podstatnější, protože to je věcný problém nebo věcná otázka, jak to udělat, aby to fungovalo lépe. Abychom tady zbytečně neřešili přerozdělování kompetencí, ale dokázali jsme postupovat efektivně proti nešvarům, které se bohužel v tom státě dějí.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, chcete reagovat?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ono naštěstí, když se politici hádají a hádají se mnohdy zbytečně, a toto jsou opravdu témata, kdy bychom se neměli hádat a táhnout za jeden provaz, tak ti policisté a celníci spolu umí komunikovat a spolupracují, ta daňová Kobra opravdu funguje. Je potřeba to rozšiřovat. Zlepšovat, rozšiřovat. Ale cestou k tomu není větší pravomoc celníků, ale spíš užší kooperace. My jsme původně chtěli společné pracoviště, to se nám nepovedlo. Dneska, když je internet, je možné se velmi rychle propojit, tak jsme od toho společného pracoviště ustoupili. Ale ty podněty celní správy jsou řešeny opravdu velmi rychle a velmi efektivně. To znamená, z našeho pohledu systém Kobra je funkční, rádi bychom ho rozšiřovali, zlepšovali, ale ne na bázi rozšiřování pravomoci celníků, to je naše stanovisko, které je dlouhodobé, doložené. A znovu říkám, existuje analýza, která jasně prokazuje, že stávající stav je velmi dobrý a že je potřeba ho pouze zlepšovat, ale ne cestou změny zákona.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady se shodneme na tom, že podstatnější je spolupráce, nikoliv překřikování a přerozdělování kompetencí.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji k tomuto tématu. Pojďme na další. Mělo by Česko omezit zaměstnávání cizinců? Ministr vnitra si myslí, že ano. Podle něj se v průmyslových zónách zvyšuje drobná kriminalita a jsou tam problémy. Svaz průmyslu to ale odmítá a tvrdí, že se bez cizinců průmyslové podniky neobejdou. Kdo má pravdu? Pane ministře, obejdou nebo neobejdou?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Otázka, co chce Česká republika. Otázka, co pomáhá České republice, jestli to je tedy bezbřehé otevření cizí pracovní síle za účelem co největšího vývozu, co největšího profitu, anebo jestli je to o tom, abychom zvyšovali platy českým zaměstnancům a stabilizovali české prostředí. Jestli sem ti cizinci chtějí přicházet pracovat, chtějí dodržovat naše zákony, chtějí si vydělat víc peněz než doma, takhle nemůžou přeci zvyšovat kriminalitu ve svém okolí. A to je zájem nejenom vlády, nejenom ministerstva vnitra, ale snad i těch firem. Já si pořád neumím představit, že by jedna z velkých firem, které vynakládají obrovské peníze na svůj marketing, na svoji propagaci, tak jeden jejich zaměstnanec s jejich logem na montérkách, nebo kdekoliv, který pokřikuje na ženy, případně rozbíjí flašky ve 12 hodin v noci na jedné z rušných tříd nebo napadá lidi kolem sebe, ať už slovně nebo fyzicky, vždyť jim to strašně škodí. My chceme společenskou zodpovědnost těch firem, chceme vytvořit systém, který bude funkční. A než sem dovezeme další desítky tisíc zaměstnanců, tak jednak chceme, aby se zvedly platy českým lidem a vedle toho, aby tady byla jasná pravidla. A to, že ty firmy říkají, že to je problém státu, já to tak beru, v pořádku, ale je to problém státu v nastavení toho systému. Ten nemůže znamenat, že ti cizinci si tady budou dělat, co chtějí a my to budeme tolerovat. To prostě není možné. Takže průmysl se neobejde, chtějí další statisíce nebo 100 tisíc lidí, ale bez toho, aby se nastavovaly ty podmínky, budeme dělat všechno pro to, aby to nebylo tak jednoduché. Samozřejmě je tady problém i s cizinci ze zemí Evropské unie a jejich vstup na české území je daleko, daleko jednodušší, než dovážení třeba Vietnamců nebo dalších národností. Ale my chceme jasná pravidla, to je celé.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko, měl by stát omezit příchod dalších cizinců do České republiky nebo ne?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
3 roviny. Měl by nastavit co nejpřísnější pravidla v situaci, kdy se někdo z těch zahraničních pracovníků dopustí přestupku nebo dokonce trestného činu, tak tam má jasně zaznít, že se prostě po dlouhou dobu nebude smět do České republiky vrátit.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Je-li to občan EU, je to obrovský problém.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Vím o tom, ale tady je na nás, abychom dokázali i tohle do budoucna řešit. Ale vnímám to jako první rozměr. Jako druhý významný rozměr to, že se bude méně spoléhat vláda na intenzivní pobídky na budování velkých továren v místech, kde na to není připravená infrastruktura, kde ti lidé fakticky nejsou a potom se tam musejí dovážet. V tomto směru to znamená daleko odpovědněji nakládat i s investiční politikou státu. A třetí rozměr, samozřejmě co nejlepší spolupráce policie, místních policií a samozřejmě těch konkrétních firem. Tady musí, jak města a obce, tak samozřejmě stát prokázat co největší pružnost, aby tam, kde ten problém vzniká, dokázali posílit právě obvodní oddělení, aby dokázali posílit třeba i ve městě, v obcích a v tomto je složitější, protože samozřejmě jak stát, tak obce mají i své omezené rozpočtové prostředky. Ale co pokládám za důležité a vlastně za nejdůležitější, aby se stát choval opravdu co nejodpovědněji ve vztahu k budování infrastruktury, k namíření investičních pobídek tak, aby nevytvářel do budoucna vážné problémy, které potom mají i ten rozměr, který následně musí stát, města a obce řešit.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ta represe je poslední vlastně krok v celém tom řetězci, tady je potřeba, aby spolupracovali zaměstnavatelé, stát, kraje, obce, dopravní obslužnost, systém ubytování, kvalita ubytování a vymáhání zákona. My si nemůžeme dovolit, aby v řádech několika set procent narostl počet přestupků v Kvasinách. Plzeň další případ. Ale to nejsou Plzeň a Kvasiny, to je další města po České republice. A pokud sem má dojít další desítky tisíc zaměstnanců, tak my chceme jasná pravidla. Jedním jasným pravidlem je, aby zaměstnavatel, který zjistí, že jeho zaměstnanec porušil v České republice zákon, že s ním ukončí pracovní poměr. To je o tom, že tady dneska bezbřeze působí agentury práce, je jich tady snad kolem 2 tisíc. V Německu je jich 17. Jasná pravidla, která tady budou fungovat. A my si nemůžeme dovolit, aby naše města a ulice nebyla bezpečná, jestli prohrajeme tenhle souboj, tak prohrajeme souboj o důvěru lidí ve stát a to si nemůžeme prostě dovolit. To znamená, to je ta cesta, kterou jdeme. A ta deprese je pro mě poslední krok, je to celý řetězec opatření, kde potřebujeme obce, potřebujeme ministerstvo průmyslu obchodu, ministerstvo práce a sociálních věcí a další subjekty, které jsou na cestě, včetně krajů, dopravní obslužnost, dovážet zaměstnance z míst, kde je ubytování. Máte pravdu, že tam, kde není infrastruktura, měl by stát být velmi obezřetný s budováním nových zón. A je otázka, jestli ta honba za tím ziskem těch firem, která je v neprospěch občanů, kteří žijí v jeho okolí, za to stojí. Pro mě.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady se shodujeme. A já znovu jenom zdůrazním, že je to také o tom, jak odpovědně bude zacházet stát se svojí investiční politikou a tady v tom obávám se opravdu i současná vláda selhává.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Vláda selhává, jsou určité územní plány, ty firmy sem přicházejí a nejsou to pouze pobídky státu, ale samozřejmě staví na zelených polích v rámci územních plánů krajů. Je otázka, jestli ty kraje a ty obce přistupují k těm územním plánům zodpovědně. Je otázka, jestli je možné, aby firma, která avizuje 1500 zaměstnanců, jich pak přivezla 5 tisíc bez toho, aby zajistila zázemí pro ty lidi. Není možné, aby v Kvasinách 150 aut parkovalo, kde chce. Není možné, aby nám cizinci jezdili 150 kilometrů v hodině přes obce, kde jsou děti. Prostě to všecko musí skončit. A my chceme, aby ti lidé přicházeli, aby pomáhali průmyslu, aby nám nedestabilizovali tu situaci v okolí firem, které tam jsou. Nic víc nechceme. Mně to přijde zodpovědné a velmi se divím, že někdo říká, že to je volební kampaň. Tak počkáme rok, než to budeme dělat? To prostě není možné. Ten případ je teď, jak hejtman Královéhradeckého kraje, Plzeňského kraje požádali o nějakou součinnost, je to pilotní projekt a chceme to rozšířit na celou Českou republiku.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo Kupko.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Ale my nejsme komentátoři veřejného dění. Vy můžete zasáhnout, můžete to spravit, můžete to udělat tak, aby to fungovalo lépe, po tom nepochybně voláme. A tady já se jenom obávám, že je to zatím v kategorii v rovině příslibu. A já bych byl rád, aby to dostalo podobu konkrétních kroků, aby se ten problém fakticky vůbec objevovat nemusel a nemusel řešit.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Pane místopředsedo, v těch oblastech, kde je tento problém, policie už výrazně navýšila svoje kapacity, svoje síly a znovu říkám, ta represe je jenom konec toho řetězce. My potřebujeme celkové, ucelenou snahu všech těch firem, včetně společenské zodpovědnosti těch firem, které sem chtějí ty lidi dovážet. Znovu říkám, bezbřehá investiční aktivita těchto firem a honba za ziskem nám nemůže destruovat to okolí, kde ty firmy stojí, prostě to si nemůžeme dovolit. A proto volám po nějakém uceleném konceptu. To, že tam pošleme o 100 policistů víc, to je to nejmenší, to můžeme udělat, to není problém, ale nevyřeší to celkový problém, který máme. A hlavně jsme v situaci, kdy firmy volají po dalších desítkách tisíc lidí a než je tedy dovezeme, jestli vůbec, tak chceme nastavit jasná pravidla, a tady potřebujeme, aby možná opozice a koalice zněla jednotně.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady nepochybně znít jednotně bude. Koneckonců vláda práva je jeden ze základních pilířů občanských demokratů, tak v tomto ohledu můžete počítat s tím, že vás občanští demokraté podpoří.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, pojďme se podívat na ten argument zaměstnavatelů, kteří opakovaně tvrdí, že s cizinci žádné problémy v průmyslových zónách nejsou a navíc by jim chyběli v tom pracovním procesu. Pane ministře.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já myslím, že bych jim doporučil se podívat v Plzni na Americkou nebo v Kvasinách a v jejím okolí do nějakého supermarketu, aby se zeptali starostů a těch municipálních tedy politiků, krajských, městských, kteří říkají úplně jiné zkušenosti, aby se zeptali lidí. Zrovna včera nějací cizinci opět v Plzni byl konflikt v noci, kdy někoho napadli, pak zdemolovali policejní celu. Tohle to nemůžeme prostě tolerovat. To není honba proti cizincům. Já bych byl velice rád, aby ten systém, kde ti lidé jsou nějak ubytovaní, nějak zaměstnaní, a ctí pravidla, já nechci vůbec tady říkat, že se chceme to řešit stejným modelem, jako mají některé arabské země, kde ti lidé okamžitě ztrácí pracovní povolení, okamžitě opouští tu zemi. To si nemůžeme dovolit na tom jednotném trhu. A notabene znovu říkám, jsou to problémy mnohdy Poláků, Rumunů, Bulharů, kteří jsou součástí Evropské unie, pro nás je zásadní, aby pokud tito lidé něco spáchají, aby ta firma, která je zaměstnává nebo ta agentura, s nimi ukončila pracovní poměr. Prostě tam musí přijít nějaký trest, nějaká sankce, musíme vyslat jasný signál o tom, že tohle u nás prostě není možné. Já nechci opravdu, aby ti lidé v okolí těchto velkých firem přestali věřit v to, že v této oblasti platí právo. A to, že nám klesá obecná kriminalita, to je dobrá zpráva, ale já to těžko vysvětluju těm lidem v Kvasinách, ti tomu prostě nevěří.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A jak ten argument, že by jim chyběli ti pracovníci, jak chcete na ty místa...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Já jsem přesvědčený, že by jim chyběli a právě proto, že by jim chyběli, tak teď je debata na to, aby nám pomohli s tímto řešit. Já chápu, že chtějí víc vyrábět, víc vyvážet, je velkou otázkou...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Nějaká další jednání s firmami?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Bezesporu. Je vytvořená široká pracovní skupina, budeme chtít jednat jak se zástupci, kteří v sobě začleňují ty ubytovatele, tak samozřejmě ti, kteří jsou těmi, protože na začátku vždycky je to ve své podstatě o penězích. Ten, kdo platí, ten poroučí, ve své podstatě tady platí ti velcí zaměstnavatelé agenturám, najímají si zaměstnance a s nimi potřebujeme dohodnout ta pravidla. Protože pokud budou dál platit každému na potkání bez toho, aby museli splnit nějaká základní pravidla, tak to v životě nevyřešíme. A můžeme tam posílat policistů, kolik chceme. My je tam pošleme, ale není možné, aby ti policisté vyřešili represí na konci úplně všechno. To prostě možné není.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A jak chcete, pane ministře, regulovat počet pracovních agentur. Zmínil jste, že jich je mnoho.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Změnou zákona, jednáme o tom s paní ministryní Marksovou, ten zákon je v běhu. A je potřeba tam nastavit jasná pravidla, není možné, aby ty agentury vznikaly, zanikaly jak na běžícím páse, aby si nesplnily zákonné podmínky, aby neměly pravidla, která tady mají být. Prostě přijít sem do České republiky je výsada pro ty lidi, oni si sem přijdou lépe vydělat, postarat se o rodinu, takhle není možné, aby v tom systému 888, 8 hodin pracuju, 8 hodin spím, ale 8 hodin se bohužel i nudím a občas část z nich dělá nepořádek v těch českých městech, já neříkám, že všichni, ale ta menšina hází špatné světlo na ten zbytek. A pokud lidé přestanou věřit ve stát, tak je to hlavně proto, že to vidí na té ulici. A jestli prohrajeme ten souboj o tu ulici, můžeme těm lidem vyprávět o zbytku kriminality, co chceme, oni to vidí každý den ve svém okolí a jsou tu určité ostrůvky problémů, ale ani ty si nemůžeme dovolit. Ale to není po cizincích, to je samozřejmě o vyloučených lokalitách, kdy to dělají čeští občané, i tam je potřeba přidat.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Regulace práce pracovních agentur bude to mít podporu občanských demokratů, pane místopředsedo?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Bude-li to rozumné, bude to opravdu směřovat k tomu, že vyřešíme ten problém, tak na tom se určitě budeme podílet. Já bych na druhou stranu nechtěl tady nahrávat jako ještě větší regulaci, tady je potřeba ale stanovit jasná pravidla, v tom se shodujeme. Myslím, že je také jasné...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
V Německu 17 agentur. Česká republika 2000.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To je jasně vypovídající obrázek. A znovu říkám, tady je potřeba stanovit přísnější pravidla. Platí, že nejenom v oblasti průmyslu, ale i v dalších oblastech prostě budeme potřebovat zahraniční pracovníky, taková je realita. A mělo by to být rozumné, kultivované a nesmějí vznikat problémy, které vznikají.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, pojďme otevřít ještě jedno téma. K tomuto vám děkuji. Je to novinka, která se týká zbraní. Jde o to, aby lidé, kteří legálně drží zbraň, ji mohli použít na osobní obranu proti teroristům, třeba v případech jako byly útok v Nice nebo v Berlíně či nedávno v pařížském Louvru. Ministerstvo vnitra chce, aby lidé měli ústavní právo se bránit. Zákon chce předložit vládě. Pane ministře, vy jste řekl, že od návrhu nehodláte ustoupit. Své kolegy budete přesvědčovat. Už se vám to daří?
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
My jsme měli debatu s panem premiérem a s dalšími kolegy z vlády, a protože čas kvapí a ta vláda opravdu už má před sebou několik měsíců své činnosti, do toho vstoupí volební kampaň, tak jsme se dohodli a rozhodli, že to podáme jako poslanecký návrh, který je podepsán. V současné době ty podpisy má u sebe pan předseda Váňa, předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Kteří poslanci podávají...
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Podávají to především poslanci sociální demokracie, ale už jsou tam připodepsáni i poslanci ostatních stran, tuším, že tam je i zástupce za ODS. To znamená, kromě TOP 09 si myslím, že tam jsou snad všichni zástupci všech politických stran. A my tím chceme ušetřit čas, abychom byli schopni ten zákon projednat. Víte. Nám se nejedná ani tolik o to, aby to ti lidé použili proti teroristovi, pro svojí osobní ochranu, to můžou už dnes. My chceme, aby v nejvyšším de facto systému práva v České republice, teda v ústavním právu, toto bylo jasně deklarováno. My jsme podezříváni z toho, že to má spojitost s evropskou směrnicí, ta směrnice to pouze urychlila. Ale my chceme vytvářet systém aktivních záloh, jako má armáda, chceme, aby ti lidé procházeli školením. Nechceme umožnit, aby zbraň v České republice měl každý. Protože čelím mnoha otázkám, tak jsem natočil nějaký krátký videoblog, který by snad dneska už měl být k dispozici, kde se pokouším lidem vysvětlit, o čem to vlastně je, já tu nechci zavádět Divoký západ. Cesta ke zbrani bude stále stejně složitá jako dnes. Ale vedle toho chceme vytvořit systém, který umožní občanům České republiky, kterým dáme právo držet legálně zbraň a dneska ji mnozí drží, nepáchají s ní trestnou činnost, aby si byli vědomi toho, že ji můžou použít na svojí ochranu a obranu, nejenom proti teroristovi, ono je to jedno, jestli na vás útočí zločinec s nožem, nebo jestli je to terorista. Prostě na svoji osobní ochranu, aby ti lidé věděli, že to právo je deklarováno ústavou.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane místopředsedo.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Na začátku byla ale ta zbraňová směrnice, která je opravdu pro občanské demokraty nepřijatelná.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Zbraňová směrnice Evropské unie, pojďme to připomenout. Ano, která zpřísňuje podmínky držení...
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Která velmi významně zpřísňuje, ale nesmyslně, přece víme, že z těch teroristů nikdo nedržel legálně zbraň. A větší regulací se tím pádem v žádném případě teroristickým útokům nezabrání. Česká republika má tu výhodu, že má velmi kvalitní legislativu v této oblasti. Já tvrdím, že nepotřebujeme žádný další zákon, musíme se ubránit přijetí té právě zmiňované zbraňové směrnice, která je prostě negativním vlivem v Bruselu v tomto okamžiku. A máme pro to podniknout, co bude v našich silách. Občanští demokraté budou jednoznačně zastávat názor, že se, v případě, že přijata bude, máme obrátit na Evropský soudní dvůr. Návrh, který přináší ministerstvo vnitra a pan ministr, já pokládám za trochu nesystémový, ale říkám zároveň, nebude-li zbytí, tak i v tom prostředí, které je legislativně správně nastavené, to jako alternativu nejzazší prostě přijímám.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
V čem je to nesystémové, pane místopředsedo?
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Protože nepotřebujeme přece přijímat další úpravu ústavy a bude záležet v takovém případě na tom, jakým způsobem se podaří nastavit ten prováděcí předpis, ten prováděcí zákon. Bývá pravidlo, že ďábel se skrývá v detailu a může se snadno stát, že ten krok přinese do českého prostředí víc nejistoty a víc problémů, než kolik je tam dnes. Já bych si dovedl představit, a je to konzervativní názor, že jestliže něco funguje správně a není tam problém, tak se to nemá měnit, protože ta změna je většinou k horšímu. Tak bych v tomhle případě volal po tom, abychom dokázali zabránit tomu, že se v českém prostředí bude přijímat zbraňová směrnice, která je opravdu špatná, je zbytečnou regulací, která bude obtěžovat spoustu konkrétních lidí v České republice, od lesníků přes myslivce až opravdu po lidi, kteří přicházejí třeba se zbraní do kontaktu při startování atletických závodů. Tak to nechci připustit. A myslím si, že v tomhle směru je potřeba říci jasné ne a nastavit ty podmínky tak, abychom se tomu mohli bránit.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, je to nesystémové, jak tady zmiňuje pan Kupka.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Ty myslivce to obtěžuje poměrně málo, téměř vůbec. Problém je ten, Česká republika a čeští milovníci zbraní se zamilovali do poloautomatických zbraní, jsme držiteli z téměř nejvyššího počtu těchto typu zbraní v Evropě na počet obyvatel. A čeští občané se k nim chovají řádně a svědomitě. A ti, co mají zbrojní průkaz, tak nepáchají trestnou činnost, je to marginální problém. Evropa jde úplně špatnou cestou a po útocích ve Francii, tehdy Francie se rozhodla něco udělat, cokoliv, aby vyslali občanům nějaký signál, že se s tím prostě něco děje. Ten signál byl špatný. My jdeme ve dvou rovinách. Jedna rovina je žaloba na směrnici, která se připravuje. My si myslíme, že to je porušení primárního práva, myslíme si, že Evropa zasahuje do primárního práva, kam zasahovat nesmí. Notabene v té důvodové zprávě, proč se ta směrnice přijímá, je, že tím budeme bránit terorismu, to je naprostý zjevný nesmysl.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tady se shodujeme.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
V životě žádný terorista neměl legálně drženou zbraň. Naopak. Kdyby tato směrnice byla teda implementována do českého právního řádu, tak se obávám, že spoustu těch zbraní, které jsou dnes legální, zmizí, ti lidé se jich nebudou chtít vzdát. A naopak tím pomůžeme prostě tomu, proti čemu bojujeme a to jsou nelegálně držené zbraně. Takže to je naprostý a zjevný nesmysl. A ta žaloba bude, my jí prostě připravujeme. V momentě, kdy parlament přijme tuto směrnici, tak na následující vládu já donesu návrh žaloby na Evropskou komisi, ale, ale...Rok a půl by měla být implementována od doby přijetí směrnice, když se podíváte, jak fungují evropské, Evropský soudní dvůr například ve vztahu žaloby na kvóty, tak po roce není rozhodnuto. Obávám se, že se ty lhůty nemusí potkat. Vedle toho změna ústavního práva reaguje především na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě. Já chci bezpečnou Českou republiku a bezpečný svět kolem nás. A já chci, aby čeští občané, kteří legálně nabydou zbraň podle velmi přísných podmínek, měli to právo zakotvené v ústavě, a vedle toho se vytvořil systém jakýchsi aktivních záloh, kde ti lidé splní základní podmínky, roční přezkoušení, například roční střelba a tak dále, a tak dále, kdy přijdou k tomu zkušebnímu komisaři. A to nám umožní tu směrnici implementovat v co nejmenším rozsahu. Budu-li ministr vnitra do konce této vlády, budu dělat všechno pro to, aby ta implementace nebyla. A budu přesvědčovat své kolegy, abychom neimplementovali i za cenu postihů, protože toto je opravdu zjevný nesmysl. A poslední věta a končím. Nemůže rozhodovat o legálnosti či nelegálnosti zbraně velikost zásobníku. Prosím pěkně, to je takový nesmysl, že já nejsem o tom schopen přesvědčit, sám sebe už vůbec, ale nikoho z těch lidí, kdo to drží. A tady ta Evropa si v České republice dává vlastní gól. Já si myslím, že Evropu potřebujeme. A tady zkazíme té Evropě strašně image a kazí si ho Evropa sama.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Poprosím o krátkou reakci, pane místopředsedo.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
V odporu proti zbraňové směrnici byli občanští demokraté první a od začátku tvrdili, že to je cesta špatným směrem. Záleží nám na tom, aby bylo v České republice a v Evropě bezpečno. A zbraňová směrnice, nejenomže tomu neprospěje, ale dokonce přesně, jak bylo řečeno, půjde proti tomu, protože v okamžiku, kdy přeženete regulace, tak se samozřejmě v ten okamžik posílí šedá zóna, posílí se způsob, jak držet zbraně nelegálně a řada lidí se k tomu bude utíkat. A to je špatně, tak by to být nemělo. A Česká republika má udělat všechno pro to, aby to nemuselo nastat.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji. Pozvání do Partie dnes přijal ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec. Díky, že jste přišel.
Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:
Děkuji za korektní debatu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A místopředseda ODS Martin Kupka. I vám děkuji.
Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Také děkuji a pěkné poledne.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A vám, milí diváci, přejeme hezký zbytek neděle.
místopředseda strany