Přidáme půl miliardy na dopravu

17. září 2016
Přidáme půl miliardy na dopravu

„Naslouchá, nebojí se větších projektů, zkrášluje a oživuje obec a stmeluje lidi,“ pochvalují si na něm jeho sousedé z Líbeznic na Praze-východ. Na zdejším starostovi Martinu Kupkovi lidé oceňují, že je usměvavý, ví, o čem mluví, a jeho postoje prý nejsou jen pózou politika. Na otázku na špatné stránky jeho starostování jen odmítavě kroutí hlavou. Energický a podnikavý Kupka chce šestiletou komunální zkušenost nyní přenést na kraj, proto do podzimních voleb vede kandidátku ODS. Umí zpaměti bez zaváhání vyjmenovat všechny lidi na kandidátce a u všech vypráví, v čem jsou dobří a přínosní. Krajský úřad a jeho agendu zná Kupka důvěrně. Pět let tu pracoval jako tiskový mluvčí exhejtmana a stranického kolegy Petra Bendla. „V krajském školství i dopravě dramaticky ubyly peníze. Kraj je má, jen musí přeskupit rozpočet. Peníze unikají do zbytného majetku, žákovského jízdného, na nepotřebné nové obory škol a zredukovat se musí i úřad,“ říká v rozhovoru pro MF DNES tento čtyřicetiletý absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.


S čím jde ODS do voleb?

Se silnou kandidátkou plnou zkušených komunálních politiků, úspěšných starostů a místostarostů, ale i lidí, kteří mají zkušenosti s krajskou politikou, ať už je to Jan Skopeček, bývalý primátor Kladna Dan Jiránek, či Tomáš Havlíček.

Co považujete za hlavní úkoly?

Jednou z hlavních priorit je školství. V této oblasti dramaticky ubylo financí a je to poznat. Když si vezmete, že třeba v roce 2007, 2008 plynulo jen na běžných výdajích do škol 630 milionů korun, a teď je to 530 milionů. Najdete řadu krajských škol s okny v dezolátním stavu, sociálním zázemím z doby „krále Klacka“, přitom obcím a městům se tohle daří napravovat. Navíc kraj stále rozšiřuje obory, které potom nevykazují žádnou kvalitu. Chceme podpořit spíše tradiční a fungující, ověřené obory. Kraj by měl také prosazovat zjednodušení věcí tak, aby živnostník, podnikatel, firma, kteří chtějí spolupracovat s učilišti, neměli na stole ke každému žákovi horu dokumentů k vyplnění, takže je to nakonec odradí.

Důležitým úkolem budoucí krajské vlády bude také nedostatek lékařů a zdravotních sester v kraji...

Rozhodně chceme podpořit platy kvalitních zdravotníků, aby o ně region nepřicházel. I ve zdravotnictví musí platit, že jsou výkon, kvalita a nasazení náležitě odměněny. Nejsem zastáncem pouhého navyšování tarifních platů.

Oblast dopravy kraje dlouhodobě označujete za podfinancovanou, jaké jsou vaše plány?

Systematické a komplexní opravy silnic a mostů, výstavba obchvatů měst a obcí, dostavba Pražského okruhu a dálnic D3, D4 a D6. Budeme podporovat zkapacitnění silnice I/3 a podpůrných staveb do doby dokončení dálnice D3, aby doprava nekolabovala jako dnes především v okolí Benešova nebo kolem České Sibiře. Stejně tak urychlíme přípravu propojení dálnic D7 a D8. Plánujeme intenzivní jednání s ministerstvem dopravy i životního prostředí ohledně dostavby východní části Pražského okruhu mezi D1 a D11.

Problémem je i parkování...

Situace kolem parkování v Praze se zhoršila zavedením nových „modrých zón“ v Praze. Je třeba připomenout, že o zavedení těchto zón se hovoří minimálně od roku 2006. Hejtman Petera proto dnes nemůže tvrdit, že se kraj nemohl připravit. Již dnes je ale třeba si přiznat, že už je pozdě. Pomoci Středočechům dojíždějícím do Prahy za prací, vzděláním či lékařskou péčí by mělo i zprovoznění přibližně 1 200 parkovacích míst v rámci tunelového komplexu Blanka. Tato parkoviště jsou již vystavěna, nicméně Praha zaspala s jejich uvedením do provozu. Opakovaně se ukazuje, že pan hejtman Petera bohužel není schopen postavit se svým kolegům v Praze a cokoliv vyjednat v zájmu Středočechů. Naposledy pražští radní hejtmana na jednání vůbec nevpustili. Proto plánujeme na pondělním jednání krajského zastupitelstva zařadit jako mimořádný bod právě i otázku řešení dopravy.

Jaké částky na dopravu byste si představovali?

V případě účasti na příští krajské vládě plánujeme navýšit finanční prostředky pro opravu silnic, mostů a výstavbu obchvatů na více než 1,5 miliardy korun ročně, nyní je to něco málo přes miliardu. Na opravy silnic plánuje ODS využít i prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury a Evropské unie. Už nebudeme nahodile látat díry. A chceme zjednodušit veřejnou dopravu, aby se Středočech dostal z jakéhokoliv místa kraje na jednu jízdenku do centra Prahy.

Stavbu obchvatů měst a obcí by měl podle vás provádět kraj?

Ano, v těsné spolupráci s obcemi, a to již od vypracování samotných projektů. Pokud totiž bude obchvaty projektovat kraj, celý proces jejich výstavby se může urychlit, ale navíc bude možné financovat z evropských prostředků jak jejich výstavbu, tak náklady spojené s projektovou dokumentací.

Kde vezmete zdroje na uskutečnění vašich priorit?

Kraj ty peníze má, podívejte se na jeho rozpočet, stačí jen, aby peníze v rozpočtu přeskupil. Třeba kraj vynaložil na školství o 100 milionů méně než dříve, ale celkové příjmy kraje rostou, tak se někam peníze ztrácejí. Třeba se ztrácejí do údržby zbytného majetku místo toho, aby majetku dokázal využít. Určitě nejsem zastáncem neúčelného plošného vyplácení studentského jízdného. Je potřeba spíše zajistit, aby doprava fungovala co nejlépe, a cíleně pomoci těm, kteří to opravdu potřebují. Peníze se ztrácejí ve školství do zmíněné podpory stále nových oborů podivných názvů, které vypadají moderně, ale jsou nepotřebné. To je mrhání.

Vaše heslo je „Zjednodušme to“. Co?

Přidělali jsme si práci rozbujelou administrativou. Chci zjednodušit zbytečné úřední postupy, aby si lidé mohli více věcí vyřídit elektronickou formou z domova. Samotný krajský úřad potřebuje redukci.

Letiště Vodochody, průmyslová zóna Mladá u Milovic – jaký je plán?

Máme současnému vedení kraje za zlé, že zastavilo rozvoj území bývalého výcvikového vojenského prostoru Milovice-Mladá. Vhodnější menší smysluplné projekty. Ty megalomanské nefungují, obzvlášť když se o ně pokouší kraj. Jsem proti rozšíření letiště Vodochody. Zátěž, kterou by intenzivní letecký provoz přinesl do celého území, by byla neúnosná.

Kam by měl mířit kraj v rámci zahraniční politiky?

Konkrétní aktivity by měly směřovat do praktických oblastí – do rozvoje cestovního ruchu, k posilování obchodních vztahů a třeba také ke spolupráci škol a dalších krajských institucí. Je zcela v pořádku, že se kraj vydává do Ruska i do Číny. Jen ty váhy by neměly být tolik vychýlené tímto směrem. Určitě bych se více zaměřil na posilování vazeb na západ od nás.

S kým do koalice ano, s kým ne?

Do koalice rozhodně nepůjdeme s KSČM. To ostatní ukážou voliči, na to je brzy cokoliv říkat.

Jak vidíte šance ODS ve volbách?

Každý dvouciferný výsledek bude úspěch.

Umíte si sebe jako hejtmana představit?

Kdybych se na hejtmana necítil, tak kandidovat jako lídr nebudu. Mé pětileté působení na krajském úřadě je mojí výhodou. Dalo mi průřezovou znalost všech témat, která kraj řeší. Role mluvčího je v jedné věci s rolí hejtmana hodně podobná. Oba se musí orientovat jak v oblasti odpadů, tak v kultuře a školství. Mohu srovnávat, co se kraji dřív dařilo a teď se mu opravdu nedaří. Za mnou je také několik let starostování a bezprostřední kontakt s komunální politikou je dobrou výzbrojí pro regionální politiku. Nabízím znalost a pevné názory.