ODS: Bezvízový styk s Tureckem ohrozí občany ČR
3. května 2016
Štítky:
evropská unie
zahraniční politika
vláda Bohuslava Sobotky
imigrační strategie
tisková zpráva
obrana
práce a sociální věci
důchodová reforma
Evropská komise
Občanští demokraté odmítají návrhy Evropské komise na bezvízový styk s Tureckem a kvóty pro přerozdělení imigrantů do členských zemí a představili konkrétní opatření řešení migrační krize. ODS požaduje pravidelný růst penzí minimálně o 1,2 %. ODS také odmítá přísnější podmínky pro legální držitele zbraní.
„Evropská komise svými návrhy přestává zastupovat zájmy svých občanů. Opět doporučuje zavedení kvót na přerozdělení imigrantů, přestože se dávno ukázalo, že kvóty jsou nebezpečné, nefunkční a odmítá je většina občanů. Bruselští úředníci také doporučují bezvízový styk s Tureckem. Slibovat Turecku bezvízový styk v době, kdy neplní podmínky pro jeho získání, a zároveň je bezpečnostním rizikem, protože je největší tranzitní zemí pro uprchlíky, je špatné řešení. Turecko se může stát pohodlnou vstupní branou pro radikály do Evropy. V minulém týdnu jsme představili sérii opatření, která je potřeba udělat k omezení migrační krize. Požadujeme, aby Schengen opustily státy, které nejsou schopny chránit vlastní hranici. Chceme, aby vláda vyjednala návratové smlouvy s těmi zeměmi, kterým poskytujeme rozvojovou pomoc. Musíme také zvýšit tresty za převaděčství a být připraveni na uzavření hranic v případě nutnosti. Zároveň trváme na důsledné integraci těch běženců, které přijmeme. Musí se naučit jazyk a respektovat naše hodnoty,“ vyjmenoval některé nutné kroky předseda ODS Petr Fiala.
„Vláda chce sama bez souhlasu parlamentu rozhodovat o miliardách korun, o které chce před volbami navyšovat důchody bez ohledu na dopady do státního rozpočtu. Souhlasíme však s tím, aby v době hospodářského růstu důchody rostly. Proto navrhujeme systémové řešení, které tento růst umožní, aniž by byl závislý na svévolném rozhodnutí vlády. Náš návrh zajistí růst důchodů minimálně o 1,2 %,“ tvrdí předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
„Odmítáme stále další omezování legálně držených zbraní, jak navrhuje vládní novela. Musíme bojovat proti nelegálně drženým zbraním, které často slouží k páchání trestné činnosti, není důvod zasahovat do práv legálních držitelů zbraní a omezovat například sběratele nebo sportovce. Nedovedu se však smířit s tím, aby v novele zůstala nová kompetence pro policii, která by směla v případě důvodného podezření prolomit bez souhlasu soudu či státního zástupce právo domovní svobody nejen legálních držitelů zbraní, ale například i jejich rodinných příslušníků či přátel, pokud se policisté budou domnívat, že zde tito držitelé mají ukrytou svou zbraň. Můj pozměňovací návrh, který toto z novely vylučuje, bohužel garančním výborem podpořen nebyl. Věřím, že poslanci v pátek odmítnou novou legislativu, která by pouze šikanovala legální držitele zbraní,“ říká 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu Jana Černochová.